Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Na morje ali ne ???

Na morje ali ne ???

Zdaj me pa res skrbi. Planiram dopust na Lošinju v juliju ko bom v 32. tednu (imam že vse rezervirano) in me obhajajo dvomi kaj bo, če gre kaj narobe. Zelooo si želim na ta dopust, ker že nekaj let nisem bila, prav tako bi rada pokazala morje mojemu takrat 20 mesečnemu sinku. Napori ipd sploh niso problem, ker bom imela dovolj pomoči, skrbi me kaj bo, če se kaj zakomplicira glede nosečnosti.
Moj G pravi, da mi tega ne more svetovati, ampak če že grem, naj se pozanimam kako je s helikopterskimi prevozi v primeru česa nepričakovanega. Ali katera ve kako je s tem ? Kje se naj pozanimam ? ZZZS in zavarovalnice nimajo podatkov o tem.
V še večje dvome pa me je spravil Pušenjakov odgovor eni drugi, ki sem ga videla danes zjutraj:
Kaj naj naredim ?

nobena zavarovalnica ti nebo krila stroške poroda v tujini … vendar pokliči še na ZZZS kako je pri njih .. in zdej po novem s tem urejeno na hrvaškem.

Lošinj NI blizu … že do Rijeke maš ohoho dolg časa … in vmes lahko 3x rodiš (jasno … če gre kaj narobe).

sploh te nočem strašit … ampak jaz bi 3x premislila preden bi šla tako daleč … na otok … sej sigurno tudi domačinke tam rojevajo … ampak …

v glavnem … jaz bom drug teden v 32-tem tednu … na dopust gremo v Strunjan .. nisem pripravljena plačat poroda v tujini .. pa tudi želim si ga ne …

odločit se boš morala pa sama … lahko da bo vse BP in super fino na počitnicah … ampak v nosečnosti nikdar za eno uro naprej ne veš kako bo.

B.

Mislim, da je odgovor povsem razumljiv. Jaz sem v 17. tednu in grem na morje v 20. tednu vendar ne dlje kot do Krka. Tako smo planirali ravno zaradi nosečnosti. Na Krk bomo šli tudi naslednje leto, ko bo štručka stara 7 mesecev. Jaz sem bolj ziheraš, moram vse preštudirat in splanirat:))

Ni rečeno, da bo šlo kaj narobe, če pa že, je dobro, da si kje blizu Slovenije. Ne vem, ne znam ti svetovat. Meni osebno je Lošinj predaleč, pa še trajekt!!!

Odločit se boš morala ti. Če imaš rezervirano, si verjetno plačala tudi zavarovanje – ta denar pač izgubiš. Poskusite iti kam bliže.

lp pa lep in miren dopust

nova
Uredništvo priporoča

Težko je svetovati tako pereče vprašanje, še posebno ko prebereš
mnenej Dr.Pušenjaka.
Res je, da lahko kadarkoili pride do kakšnih problemov; ni pa nujno.
Če do sedaj nisi imela nikakršnih težav mislim, saj tedni še
niso tako blizu dana D, da bi lahko prišlo do kakšnih neušečnosti
ali celo prehitrega poroda.
Če sklepam po sebi bi si še zdaj upala jit na morje pa sem že v 38tednu:))

Jaz bi šla.
Drugače pa se boš morala sama odločiti, ker bodo tudi navsezadnje
eventuelne posledice le tvoje.

Odločiti se boš morala sama, toda jaz bi na tvojem mestu pošteno premislila, sploh , če želiš tako daleč. Sama sem lani izpustila počitnice na morju, ker sem imela določene probleme, pa še porod me je presenetil v 34 tednu. Dobro razmisli!

Mi gremo v soboto na morje v 32. tednu ampak kar v Bernardin. Sem pač bolj previdne sorte in tudi zdravnica mi je rekla, da naj vzamem vse dokumente s seboj, vključno z napotnico. Se bosta ta mala in mož pač kopala v bazenu jaz pa bom bolj počivala in uživala v sprehodih in morskem zraku. Pa ni samo nosečnost problematična, ravno včeraj smo z našo razigrano 3 letnico pristali pri dežurnem zdravniku ker si je prebila bradico in smo šli lepo v bolnico na ORL, tako da se tudi kopali ne bomo tako veliko zaradi tistih posebnih obližov.

Ojla!

Ti ne morem povedat, kako te razumem!
Jaz sem podobnem položaju. Ravno tko gremo na Lošinj (30.6.) za 10 dni. Sploh nisem prej razmišljala o tem. Zdaj, ko pa se ta čas približuje, me pa kar mal panika grabi. Pa še ko vse to berem……pa Pušenjak………
Aja, noseča bom 26 tednov.

Kaj bomo nardile?

Jaz ne tvojam mestu ne bi šla tako daleč. Kam na slovensko obalo še, dalj pa raje ne. Nikoli ne veš kaj se lahko zgodi. Lahko bi vse skupaj super izpadlo, lahko pa se kaj zakomplicira. Povrhu pa greš še na otok. Preden prideš do trajekta, pa še potem…

Odločitev je tvoja. Jaz ti svetujem počitnice kje bližje.

Pozdravljena!

Seveda se bos na koncu morala odlociti sama, pa vendar. Sama sem bila noseca dve leti nazaj, nosecnost in pocutje super odlicna do zacetka 34. tedna, ko me je nenadoma zacela boleti noga in ker sem imela – po sreci – pregled pri ginekologinji, sem ji omenila IN hopla pod nujno v porodnisnico, ker sem imela trombozo -strdek. Rajsi ne pomislim, ce na pregled ne bi sla, bi pac misila, da je bolecina v nogi zaradi pomanjkanja cesa ali kaksnega udarca, ki se ga niti ne spomni

Po drugi strani pa: lani smo bili na Pagu v isti hisi kot ceska druzina. Gospa je bila ze cetrtic noseca in to v 32. tednu. In je rekla, da pac misli optimisticno, se ni obremenjevala in bolj kot ne lenarila, kar doma ne bi. Edino po poti so se velikokrat ustavljali.

Upam, da se bos imela lepo, doma ali na morju, Mojca

Lahko da ne bo popolnoma nič narobe in bo vse ok, vendar predstavljaj si , da začneš krvavet, da ti odteče voda, ali kaj drugega, je iz Lošinja lahko prepozno zate in za dete. Eno leto boste pa že zdržali brez dopusta, a ne? Kaj je en teden morja v primerjavi z zdravim dojenčitom. Če se da pejte kam bližje. Midva letos ne greva nikamor, pa najbrž še drugo leto ne, ker bova adaptirala hišo in denarja in časa preprosto ne bo.

Jaz ne bi šla tako daleč. Za to je kriva osebna izkušnja. V prejšnji nosečnosti sem se sredi junija še veselo namakala v morju na Hrvaškem in sem to planirala tudi v 30t. Potem pa sem konec julija pri še ne polnih 29t rodila in porod se je začel z razpokom mehurja, t.j. v slapu je odtekla vsa voda. Oblije me pot, če samo pomislim, da bi bila takrat na morju…
Res je, da je možnosti, da se to zgodi, malo. Ampak res je tudi, da smo noseče le nekajkrat v življenju. Na Lošinj greste lahko tudi naslednje leto in leto kasneje in še in še… Slovenska obala sicer ni ravno moja najljubša lokacija za dopust, ampak malčku lahko morje pokažeš tudi tam, namestite pa se lahko v kateri od privatnih namestitev, ki so cenejše in prijetnejše (vsaj zame) od velikih hotelskih kompleksov. In če dobro prenašaš vožnjo, se lahko malo potepete še v zaledje obale, kjer imaš kaj videti in doživeti. Ob vsem tem, pa si doma, pred vrati porodnišnice, če se slučajno vseeno zgodi kaj nepričakovanega.

A.

Odločitev je seveda tvoja. Lahko res, da bo vse v redu in boste imeli čudovite počitnice. Lahko pa se tudi zgodi kaj nepredvidenega. Nihče ti ne more prerokovat, kaj se bo dejansko zgodilo.
Jaz osebno ne bi šla. Kolikor vem, obravnavajo na Hrvaškem porodnice še vedno bolj ali manj kot “putke-tutke” in mislim, da je pri nas to dosti boljše urejeno. Do Slovenije pa je kar malo daleč, pa še gužva na cesti v tem času.

Te zelo razumem, da bi rada, da gre prvi otrok na morje.
Mi bomo letos šli na dopust, ko bom jaz že v 37 tednu, ampak samo po Sloveniji, kjer od najbližje porodnišnice ne bomo preveč oddaljeni.

Jaz ti zase lahk povem, da grem, sama pa se boš morala odločit zase. V primeru, če bi prišlo kaj vmes, nas bo pa to hudo drago stalo(finančno), a si z letalom iz kakega otoka lahko prej v Slo, kot npr. iz MS vLJ. No jaz nič ne razmišlam negativno in že komaj čakam na morje. Mislim pa, da Pušenjak le previsoko ceni slovensko oskrbo v bolnišnicah, saj jim zaupam, ampak odnos pa je mnogokrat veliko slabši kot v tujini, zato mi je včasih kar nerazumno, ko odsvetuje potovanje npr. v Nemčijo, na Nizozemsko… kjer je strokovnost gotovo na višji ravni. No ja, po eni strani je taka zavednost zdravnika domačim ustanovam seveda na mesto, po drugi strani pa, ko doživiš nekajkrat šikaniranje v slovenskih ustanovah kaj kmalu ugotoviš, da slabše v tujini gotovo ne bi moglo biti. S tem vedenjem jaz tudi v nosečnosti brez zadržkov potujem, ker vem, da sem daleč od “zvezde”, ko pridem v slovenske ustanove in se moram za vsak UZ skoraj na kolena počit, na koncu pa tako čist vse dodatno plačam. Po preverjenih inf. ti lahko zatrdim, da skupni znesek plačil (NS, DPT, pa še kak UZ, ker z dvema je težko prestat…) v Sloveniji presega to, kar nosečnice plačajo npr. v Nemčiji, tako da jaz našega zdravstvenega sistema pod okriljem Bele knjige le ne bi tako v zvezde kovala in mu slepo zaupala.

Kaj sem že hotela povedat, aja, sama se moraš odločiti.

Tejči !

Naj ti povem, da sem se danes malo pozanimala (sicer za svoje tedne nosečnosti) in sicer:
– zavarovanje Coris krije vse komplikacije, t.j. nujne stvari v zvezi z nosečnostjo, tudi prevoze do najbližje bolnišnice, če je nosečnica mlajša od 38 in še ni dopolnila 30 tednov. Se pravi, meni nič ne pomaga.
– evropska kartica zdr. zav. pokriva vse storitve kot v SLO, edino menda prevozov ne.
– klicala sem celo v ZD ali bolnišnico na Lošinju in mi je prijazna sestra, ko sem ji opisala svojo situacijo, rekla “Nedaj bože !” :-)) oziroma če že grem na otok, naj se raje izkrcam na Krku. Na Lošinju imajo sicer bolnico in gin. ambulanto, kar pa za nujne primere po mojem (in po njeno) ni dovolj. Niti nimajo rešilca vsak dan tam, da bi me lahko peljali do Reke.

To, da so mi v ZD na Lošinju odsvetovali, je zame prevladalo in sem se odločila, da ne grem na Lošinj ampak se bom enostavno izkrcala že na Krku (pol ure do Reke in še dobra ura do Postojne – pa še kakega policaja s sireno bi zaštopala, če bi bilo nujno)

Sporoči mi, kako si se odločila in potem ko se vrneš še, kako je bilo (če boš slučajno imela kake stike z zdravstvom tam doli – sicer upam, da ne).

LP !

Strelka !
Kako daleč si noseča, oz. koliko tednov boš, ko greš ?
Tudi jaz bi šla na ta riziko, če bi le bila MOŽNOST da me spravijo (pa magari z raketo) do primerne pomoči za katerikoli denar. Imaš kake informacije o tem ?
Na Lošinju nimajo niti rešilca vsak dan, helikopterja pa tudi ne. (za avion pa res nisem vprašala).

ko grem , bom 30 t, res pa je , da grem na Krk :-); Zdaj, ko te berem, dejansko, jaz pol ne bi šla na tvojem mestu na Lošinj, ker si preveč minusov našla in bi ves dopust živela v strahu. Jjaz nimam nobenih pomislekov, moje znanka gre v 32 t. na Hvar… vse je možno, sam če se preveč sekiraš, ti svetujem, da greš kam čim bližje, pa da boš imela kaj od dopusta, ne pa, da se boš par tednov prej sekirala, pa še potem. Za dober denar pa te danes spravijo od kjerkoli kamorkoli, to sploh ni problem, tako da če denar ni problem…

Hvala, Mura, za izčrpno poročilo. Tudi midva z možem planirava morje, v pvem tednu julija, takrat bom v 30. tednu in sicer na Krku v mestu Krk (kjer sem pred davnimi leti kot malček v času dopusta naše družine že večkrat pristala v njihovem zdravstvenem domu). Občasno me grabi panika glede nepredvidenih situacij, hkrati pa si želim nosečnost res lepo preživeti in morje taaakooo blagodejno deluje name. Odločila sem se, da greva in da se bom naužila morja za celo poletje!!!

LP!

Povej še, kdaj in kam bolj točno greš ? Mogoče se srečava in si lahko vlivava pogum, ali pa samo ogledujeva trebuhe… 🙂
Jaz sicer še ne vem, ker sem se za krk odločila danes. Grem okoli 20.7. Verjetno pa v camp Glavotok ali kaj podobnega, če bom takrat sploh našla.
Najhuje kar se mi pri taki varjanti lahko zgodi je, da bom v 24ih urah doma, ker ne bom našla nikjer prostora… 🙂

Prek neta si rezerviraj. Letos je še veliko prosto, zarad vremena. Jaz grem že v kratkem, čez par dni, rezervacijo pa ima čez moj mož-. Gremo s prijatelji in se bomo gotovo imeli super kot vedno. Nameravam, pa če bo vreme in počutje tudi še avgusta kam skočit, verjetno kar na našo obalo. No počakajmo kaj porečejo vremenarji.

to kar pišeš je verjetno čist res 🙂 samo … porod v tujini si pač moraš plačat sam … zadeva niti približno ni poceni … da se pa kaj zakomplicira (CR ali pa še z otročkom kaj .. že samo zlatenca …) … so pa še dodatni stroški … pa to niso 100.000 … ampak gre v miljon in več … CR v slo je bil pred 4 leti 1.500.000 samo za info 🙂

kdo je pripravljen kriti take stroške :)? jaz nikdar … raje počakam leto in grem za ta denar naslednje leto na oreng počitnice 🙂

to je bila samo pripomba 🙂

B.

New Report

Close