Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Osebe s senzornimi ovirami Resnica vedno boli!

Resnica vedno boli!

Edvard

Junior Member

Sporočila 27
Registriran: 24-1-2005
Uporabnik je na formu

Mood:
Napisano dne: 24-1-2005 at 04:47 PM

Resnica vedno boli!

Dragi prijatelji!

Odgovorite mi na eno samo vprašanje: Kdo se boji resnice – tisti, ki jo javno objavi ali tisti, ki se prav tega boji, da bi prišla na dan?

Jaz sem jo objavil in se podpisal – druga stran si tega ne upa! Zamislite se!

Na vaši naslovnici piše tole: “Prijaznost je jezik, ki ga lahko slišijo gluhi in berejo slepi!”

Spregovorite v tem jeziku in prisluhnite prijazni besedi, kadar vam jo kdo nameni! Mojo ste zavrnili! Kljub temu vam želim vse lepo!

Edvard Bogataj

Gasper

Administrator

Sporočila 128
Registriran: 25-6-2002
Uporabnika ni na forumu

Mood:
Napisano dne: 24-1-2005 at 05:00 PM

Edvard,
točno tako. Naj se zamislijo. Sam se nimam čemu. Priznam, tudi meni vsa pamet tukaj odpove. Javna objava, javnega pisma je bila objavljena na naših spletnih straneh ravno zaradi razloga in možnosti: naj se sliši še druga plat zgodbe! Odprta je bila nova tema v forumu; Vse možnosti imajo, vsi omenjeni v pismu, odgovoriti na obtožbe; Tudi daljše pismo jim z veseljem objavimo!

Imamo svobodne medije ali jih nimamo? Imamo demokracijo ali je nimamo?

Pa kam gre ta svet!(?); Pisana beseda, črno na belem in to z možnostjo odgovora mora biti umaknjena iz javnosti!?? Ja res, ni čudno, da diktatorski prijemi in ustrahovanje še kar obrodi sadove. S čim, če ne s pisano besedo naj se človek bori za svoje? Gremo zopet na grmade?

In ne pozabite, kjer je dim je tudi ogenj. Torej?

p.p.
morda je pa problem v tem, da je pisana beseda pisana beseda, kretnja in izgovorjava pa, rad verjamem Edvardu, nekaj drugega pri nekaterih… Mislim da bo to to.

Edvard

Junior Member

Sporočila 27
Registriran: 24-1-2005
Uporabnik je na formu

Mood:
Napisano dne: 24-1-2005 at 05:14 PM

Povedal bom še eno zgodbico, da boste vedeli, kako slab človek sem:

Pred mnogo leti je bila v Ljubljani neka 9-letna deklica popolnoma gluha. Starši so jo hoteli peljati v Rusijo (tedaj Sovjetsko zvezo) k znani bioenergetičarki Džuni. Po mojem nasvetu in priporočilo pa so šli z njo na otok Ugljan pri Zadru k Zdenku Domančiću……….
…………………………………………………
………………………
Danes je to dekle staro kakšnih 24 let in vsi jo zelo dobro poznate. Ni več gluha, čeprav je še vedno močno naglušna….

Edvard Bogataj

Edvard

Junior Member

Sporočila 27
Registriran: 24-1-2005
Uporabnik je na formu

Mood:
Napisano dne: 24-1-2005 at 06:49 PM

citat::
——————————————————————————–
Originally posted by Gasper
Edvard,
točno tako. …

Imamo svobodne medije ali jih nimamo? Imamo demokracijo ali je nimamo?

——————————————————————————–

Imamo svobodne medije, le da so nekateri med njimi že tudi na “črni listi” pri nekaterih ljudeh, ki vodijo organizacije gluhih. Če pa še niso, pa bodo v kratkem! Demokracije pa še nimamo in dokler bo toliko moči skoncentrirane v samo nekaj ljudeh, je tudi ne bomo imeli. Pa saj nam ni do nje – a ni krasno, ko vse drugi naredijo za nas?!

Petra

Urednica

Sporočila 246
Registriran: 26-6-2002
Uporabnika ni na forumu

Mood:
Napisano dne: 24-1-2005 at 08:09 PM

Z obema, z Edvardom in Gašperjem se zelo strinjam.
Demokracija je na papirju in dejansko je tako, dokler jo podpiramo na papirju, če dopuščamo tako situacijo.

Prav zanima me, kdaj bodo Gallaudetova jajca, ki bodo potegnila vse?
Prvi vtis, ki ga dobijo slišeči med gluhimi pa je že itak zelo slab – takoj opazijo nestrinjanja med gluhimi samimi in se čudijo neenotnosti.
Mislim, da je stvar zanimiva za sociološko-antropološko študijo, da bi razvozlali uganko ali pa bo mogoče tokrat zadostovala zdrava kmečka pamet.

miha

Member

Sporočila 176
Registriran: 18-9-2002
Uporabnika ni na forumu

Mood:
Napisano dne: 25-1-2005 at 11:24 AM

Me par dni ni na forumu, pa je že kažin. Kje je Edvardov post, da ga preberem??? Mislim, da imam pravico, da ga preberem. Verjetno ga brez Gašperja niso mogli dol snet. Dragi moji, vsa stvar je zrela za časopis, vsaj Slovenske novice. S kakšnim argumentom in s kakšno pravico je ta tip, ki ima morda maslo na glavi ukazal, da se post sname dol. Edvard je stvar zapisal in s svojim imenom stoji za postom. Ni mi jasno, ali je ta stvar tako velika, da je zrela za kriminalistično obdelavo. Dragi moji, korupcije in kriminala je na vsakem koraku dosti, in očitno je tudi med gluhimi. Sam ravno zato nočm biti v teh društvih. Že desetletja gledam “poklicne” funkcionarje, ki sedijo v nadzornih svetih in kasirajo mastne sejnine. Velika tuga da nekdo fajn služi na račun gluhe populacije, ki si ne more pomagat. saj sem se že zdavnaj spraševal čemu služijo čudoviti izletniški in ostali domovi gluhi populaciji. Na eni strani luksus, na drugi pa ljudje ne morejo živet.
Sem imel stalno slab občutek v zvezi s športnimi dogodki, ker sem imel občutek, da se funkcionarji vozijo turistično po svetu na račun gluhih špoortnikov.
Skratka. Kje je edvardov post. rad bi ga prebral, in če drugi nočete, bom jaz prijavil policiji ali novinarjem, da bodo raziskali.
Vsaka stvar ima svoje meje. Čeprav eni mislijo da je še tirani, je demokracija.

Sandi

Member

Sporočila 327
Registriran: 1-1-2002
Uporabnika ni na forumu

Mood:
Napisano dne: 25-1-2005 at 12:24 PM

Tudi jaz bi full rad videl, kaj je objavil Edvard. Sploh ne vem, o čem se govori, ker nimam in nisem imel priložnosti prebrati tega članka oz. teksta.

Gasper

Administrator

Sporočila 128
Registriran: 25-6-2002
Uporabnika ni na forumu

Mood:
Napisano dne: 25-1-2005 at 05:59 PM

Sandi, Miha,
prepozno, žal. Objavljeno je bilo pismo Edvarda vsem gluhim in naglušnim Slovenije pa je po objavi prišlo do zahteve, da se članek oz. pismo umakne. O razlogih ne bi.
Sandi, malce iz zlobe ti predlagam, da jutri v društvu zaprosiš, za print pisma, ki je prišel na društveni naslov. Če bereš statut društva; tudi Petra je to že omenila – delovanje društva je javno. Torej bi s tem v društvu ne smel imeti problemov. Če ti ne uspe pa sporoči, ga dobiš na mail.

Vdano čakamo na demanti prizadetih pa žal, kljub vsem možnostim, ne bo nič.

Bostjan

Junior Member

Sporočila 62
Registriran: 2-8-2002
Uporabnik je na formu

Mood:
Napisano dne: 26-1-2005 at 06:42 AM

Hm, ali ni malo smešno čakati na demanti besedila, ki ga ni.
Glede na to, da je prišla zahteva da se le-to umakne, močno dvomim da bo prišel demanti.

Kar ne vidim, ne boli.

Sicer bi pa tudi jaz rad prebral to besedilo.

miha

Member

Sporočila 176
Registriran: 18-9-2002
Uporabnika ni na forumu

Mood:
Napisano dne: 26-1-2005 at 03:21 PM

Vseeno bi rad da Petra ali Gašper povesta s kakšno pravico oz kako lahko v demokratičnem društvu nekdo lahko zahteva da se nekaj dol sname. Ali je bilo žaljivo?? Če ni bilo žaljivo tov V nima nikakršne pravice stvar dol snet. Menim, da mora vsako društvo imet neko disciplinsko komisijo in pravilnik in SAMOVOLJO funkcionarja kaznuje. A je MGD Lj last omenjenega “tovariša”? Naj dečko postreže z argumenti proti Edvardovemu sporočilu. Naj dokaže da Edvard nima prav.
Čene je prav in potrebno da tip ZGINE iz društva. Ni njegova last in ribnik za ribarjenje v kalnem.
In v Bodoče Gašper. Take stvari je treba dati na pisno, ne pa na ustno plozanje, ki ga tip pol zanika. Zgolj tvoja volja je če ga snameš dol, nima fant nobene pravice zahtevat, če ni žaljivo.
Ja glejte kolko stvari je na tožilstvu pa sodniji, in to glede živin. Tle pa bo konc MDGN zaradi enga pisma. Gašper, če je pismo, vsaj pismo tov V objavi, da bomo vidli črno na belem.
Ja kako društvo je to, brez disciplinske komisije in nekega sveta. A je vsa moč v rokah enga?
Tuga.
Še dobro da je država menjala financiranje FIHO. Sam takim ne bi dal nič. Nimajo pravice do sreče oz iger na srečo. Če tako ravnajo. Nedemokratično, žepe polneče.
Poznam par drugih društev, kjer se penzjonerji šlepajo na funkcijah in vlečejo mastne pare in potujejo naokoli. Zakaj bi bili med gluhimi imuni na take pojave.

Gasper

Administrator

Sporočila 128
Registriran: 25-6-2002
Uporabnika ni na forumu

Mood:
Napisano dne: 27-1-2005 at 06:17 PM

Miha,
pozdravljen. Najprej bi rad povedal da sem se iz urajenja in skrbi za tole društveno stran malce umaknil in pa to, da današnji celodnevni izpad strani ni moja krivda. Želja v društvu, žal tudi v MDGL, je takšna, da se stvari ne perejo v javnosti. Mimogrede dobiš občutek, da je nekaterim ribariti v kalnem prijetno, res je. Večkrat sem tudi predsednika v društvu vprašal kdo tukaj pije, kdo plača. Pa do danes tega ne vem…Ampak o tem v kakšni drugi temi.

Glede objave članka g. Edvarda je pa tako: V kontaktu s Petro je bil pač objavljen članek (je spravljen v arhivu pa ga pač ne smem postaviti na plano, pika), ki so ga dobila vsa društva gluhih po Sloveniji. Kolikor je mene obveščal potem g. Bogataj, je dobil pozitiven odziv, torej odgovor, samo iz enega društva in pa, ja, umazani smo bili mi, ker smo zadevo kar javno objavili na internetu. Dvomim, da je kdo od akterjev prepovedi pismo v celoti prebral vrstico za vrstico. Namreč iz pisma je dano jasno vedeti, da se je stvar skušala najprej uredit na štiri oči, ko pa to več kot očitno ni bilo možno, se je avtor odločil za pranje perila v javnosti. Kaj mu drugega ostane?

No in moj vzgib pri objavi je bil ravno ta, da sem jim ponudil debato in osvetlitev druge plati, tukaj, črno na belem (kjer ni tiste, v pismu omenjene možnosti, kretnja eno, glasovna komunikacija pa drugo). Zagotovo pa bi drugače postopal če se kot obtoženi ne morem branit. Ampak ta možnost jim je dana, ne vem zakaj bi potem obljavljeno pismo umikal iz interneta.

Petra

Urednica

Sporočila 246
Registriran: 26-6-2002
Uporabnika ni na forumu

Mood:
Napisano dne: 27-1-2005 at 07:27 PM

Ker pisma ni več, se lahko obrnete na avtorja samega.

LP!

miha

Member

Sporočila 176
Registriran: 18-9-2002
Uporabnika ni na forumu

Mood:
Napisano dne: 28-1-2005 at 08:04 AM

Najprej se oproščam, če sem uporabil malo pretežke besede in koga prizadel.
Bil sem zelo jezen, ker me stalno moti pometanje z nemočnim posameznikom s strani nekakšnih avtoritet. Danes sem samo žalosten, zelo žalosten. Človek je nemočen, zgodi se mu krivica, nikjer ni pomoči. Pa reče, bom pa to izpostavil še javnosti, morda bo to kaj pomagalo. Se podpiše in odgovarja za svoje pismo. Pa kaj se zgodi. Mogočnik, kot nekdaj v Jugi, ukaže da se stvar zbriše, umakne z oči javnosti. A naj pol človek trosi letake al piše grafite. Da te policaji kaznujejo. Ne prisiljen si požret krivico in trpet v svoji nesreči, brez upanja na svetlobo na koncu temnega predora. Zelo sem žalosten in razočaran. Predvsem žalosten tuga. Kaj še človeku preostane? Nasilje nad sabo ali okolico? Čudaštvo? Zloba? Ja dragi moji, zelo sem žalosten in zgrožen nad razmerami med gluhimi. Tuga.

Bostjan

Junior Member

Sporočila 62
Registriran: 2-8-2002
Uporabnik je na formu

Mood:
Napisano dne: 28-1-2005 at 08:10 AM

Miha,
vedno bodo posamezniki, ki se bodo hoteli okoristiti.
Javno lahko objaviš pismo tudi tako, da si poiščeš ponudnika brezplačnega gostovanja strani in objaviš besedilo tam.
Lahko napišeš pismo v kakšnega od dnevnikov, ki niso toliko obremenjeni s politikantstvom med gluhimi.

Sicer pa, kot je že Petra rekla: kontaktiraj avtorja.

miha

Member

Sporočila 176
Registriran: 18-9-2002
Uporabnika ni na forumu

Mood:
Napisano dne: 28-1-2005 at 08:16 AM

Zame je stvar passe. Minula voda, ki ne melje več. Lajf gre naprej.
Žalosten sem zato, ker nas očitno naša bolezen, oziroma nesreča ni naredila boljše, bolj plemenite, razumevajoče, sposobne vživeti se in sočustvovati z drugim. Takih kot smo in postajamo tudi Bog ne mara.

Bostjan

Junior Member

Sporočila 62
Registriran: 2-8-2002
Uporabnik je na formu

Mood:
Napisano dne: 28-1-2005 at 08:25 AM

Ojoj. Glede na tvoje poste, bom raje nehal.
Kot si rekel, stvar je passe.

Petra

Urednica

Sporočila 246
Registriran: 26-6-2002
Uporabnika ni na forumu

Mood:
Napisano dne: 28-1-2005 at 08:46 AM

Zaradi takega razmišljanja , beri pasivnosti, se zato ne morejo zgoditi spremembe, če prepustimo stvar. To je tudi bolj ali manj naša odgovornost za tako situacijo, zato ne jamrajmo, če nismo nič naredili. Dovolili smo pač,. da je tako …

Bostjan

Junior Member

Sporočila 62
Registriran: 2-8-2002
Uporabnik je na formu

Mood:
Napisano dne: 28-1-2005 at 09:11 AM

No, OK. Jaz pišem pač z mislijo o določenih osebah v zvezi in njihovih dejanjih. Kot sem že enkrat napisal, nisem prebral kaj je Edvard napisal.

Se pa strinjam s Petro, da je molčanje najslabše.
Ravno zato, ker gluhi niso bili tiho, se sedaj več govori o gluhoti, kot kdajkoli prej. Če bi molčali, bi bili še danes odrinjeni na rob družbe (žal je v določenih stvareh še vedno tako)…

Res pa je tudi, da nikoli ni dovolj. Treba si je želeti vedno več. Torej, če se sedaj govori o gluhoti in je možno dobiti tolmača. Naj bo naslednji cilj več možnosti izobraževanja gluhih, razvoj kulture gluhih in (voda na moj mlin ) slovar slovenskega znakovnega jezika.
No, še kaj bi se spomnil, pa bodi dovolj za sedaj …

Edvard

Junior Member

Sporočila 27
Registriran: 24-1-2005
Uporabnik je na formu

Mood:
Napisano dne: 28-1-2005 at 12:19 PM

Spoštovani obiskovalci!
Po umiku mojega pisma s strani DGML sem bil povabljen na sestanek z Mladenom Veršičem. Po enoimpolurnem pojasnjevanju mojih stališč in mojega videnja dogajanja (v Melbournu in po vrnitvi v domovino) sem upal, da ne bodo več videli razlogov, zakaj bi pisma znova ne objavili. Tega sicer nisem pričakoval in tudi “zahteval” ne, a sem vseeno mislil, da bo stališče vašega predsednika, izraženo na tem sestanku, rezultiralo v ponovni objavi pisma. Žal je v tem pismu preveč ljudi prikazanih v pravi luči in zato razumem, da se objave vsi bojijo.

Tisti, ki vas vsebina pisma vseeno zanima, mi lahko pišete in vam ga bom poslal v originalu, veliko pa lahko izveste tudi na forumu ZŠIS (http://forum.zsis-zveza.si).

Edvard Bogataj

Sandi

Member

Sporočila 327
Registriran: 1-1-2002
Uporabnika ni na forumu

Mood:
Napisano dne: 28-1-2005 at 12:39 PM

Ali mi zna kdo povedati, katera oseba je snela Edvardovo objavo s spletne strani MDGL? Kdo razen Gašperja ima še pravico urejati spletno stran MDGL?

Ko sem pogledal objavo na forumu ZŠIS, sem videl, da članek ni prav nič žaljiv, kvečjemu je nekoliko kritičen. Člankov pa samo zaradi kritičnosti, vsaj v demokratični družbi, kakršna je naša, ni potrebno cenzurirati. Na Švedskem je cenzura celo prepovedana. Ne vem, če je tako tudi pri nas.

miha

Member

Sporočila 176
Registriran: 18-9-2002
Uporabnika ni na forumu

Mood:
Napisano dne: 28-1-2005 at 01:21 PM

Nisem nikakršen pesimist in cinik, in delam na izboljšanju razmer v svojem okolju. S predlogi, z zgledom.. .
Časi ujčkanja počasi nepovratno minevajo. Neizprosni zakon kapitala, globalizacija… so kruti tudi do invalidov. Preživetje postaja vedno težje. Konkurirati moraš kitajskemu kulijo, ki dela za skodelico riža vsak drugi dan. Kje so tu lahko konkurenčni naši gluhi? Ne vidim prednosti. Vendar gluhi ne izkoristi vseh svojih potencialov. Začne in neha se z izobraževanjem. Delavnosti nam verjetno ne manjka. Kako bomo kaj dosegli, če je med nami prepir, nerazumevanje. Nekatere ščuke v našem ribnu dobro živijo na račun ostalih ribic. Brez enostnosti ne bo nič. In brez pameti. Ali mislite, da ima vsak otrok in mladostnik računalnik doma? Ali mislite da obvlada informatiko in tuj jezik, vsaj pisno? Ali mislite da se izobražuje v tistem za kar je sposoben in kar ga veseli? Ali res mislite, da bo zaradi športnih superuspehov narasla konkorenčnost gluhih na trgu delovne sile. Tako so neizprosne razmere in še bolj bodo, tle se pa nekaj prepucavamo.
Alo da vidim, kaj bomo in kaj je potrebno ukrenit, da bo življenje naših članov in predvsem mladih lepša in da bodo bolj konkurenčni na trgu dela. Ne mormo prčakvat, da bo država skrbela za nas kot starši za otroke praktično do smrti. Dons je oblast taka, da ne pozna usmiljenja in solidarnosti ampak zgolj golo korist in profit. Ni se zastonj menda g Mrkaić kot fizik ukvarjal s kaosom. danes pa vodi strateški svet. Časi preudarnosti, previdnosti, skromnosti generacije g Mencingerja so mem. Tipi se podelajo na nekdanje vrednote. Skratka, kaj naredit da bodo gluhi v novem neizprosnem svetu konkurenčni, s perspektivo? Ni cilj društva le druženje enakih ampak tud iskanje alternativ.
Kar se pa ostalga tiče, upam, da se boste spomnili na demokratičnost teh dogajanj, ko bodo volitve novega vodstva v društvih. Kakšen je kdo kot človek (demokrat, humanist, odprt za dialog), njegova pripravljenost na delo in sposobnost naj bodo vodila za izbiro.

Sandi

Member

Sporočila 327
Registriran: 1-1-2002
Uporabnika ni na forumu

Mood:
Napisano dne: 28-1-2005 at 01:37 PM

No, da povem, kakšen razlog je privedel odgovorne pri MDGL, da so sneli Edvardov članek s spletne strani MDGL: Od Zveze društev gluhih in naglušnih dobi MDGL tako kot vsa društva gluhih in naglušnih v Sloveniji vsako leto nekaj denarja. In če tega članka ne bi odstranili oz. bi bili do objave le-tega brezbrižni, bi bili lahko odgovorni na Zvezi tako jezni (zaradi kritiziranja Zveze), da MDGL v prihodnje ne bi več prejemal njihovega denarja.

Pa, da ne bo kdo mislil, da mislim s tem blatiti društvo. Tudi člani društva imamo pravico, da povemo, da se ne strinjamo s politiko društva oz. zveze in pri tem nismo kaznovani, saj vendar živimo v demokraciji!

Edvard

Junior Member

Sporočila 27
Registriran: 24-1-2005
Uporabnik je na formu

Mood:
Napisano dne: 28-1-2005 at 07:04 PM

Ne morem odgovoriti na zastavljeno vprašanje, lahko pa poven, da imajo nekateri gotovo interes, da bi resnica ostala skrita, laž pa prevladala kot resnica. Kljub drugačnim materialnim dokazom in kljub temu, da smo na sestanku na ZDGNS v petek, 21. januarja vsi slišeči sišali (drugim je pa Mojca korektno prevedla) priznanje napak, pa ti ljudje zdaj medijem pišejo še večje laži in neumnosti. Toda na koncu bo vendarle vse jasno …

Edvard Bogataj

miha

Member

Sporočila 176
Registriran: 18-9-2002
Uporabnika ni na forumu

Mood:
Napisano dne: 31-1-2005 at 08:15 AM

Dragi moji, tu ste pa malo zamenjali dejstva. Ali so ta sredstva njihova last? A dajejo društvu svoj denar? Tako bom rekel; sam nisem član nikakršnega društva, kljub gluhosti. Ampak po mojem vedenju, če bi jaz odločal, bi šel ves denar MDGL. Namreč, kaj druga društva sploh počnejo? Kje se jih sploh vidi? Zame in za ostalo slovenijo jih ni. Kje majo WWW stran? Kaj sploh počno da javnost ve? Skratka, ta denar je od društva, ne pa da ga bo gospod V dal če bo društvo pridno ponižno lakajsko, hlapčevsko. Je mal narobe svet, če je res tko ko pravi Sandi.

miha

Member

Sporočila 176
Registriran: 18-9-2002
Uporabnika ni na forumu

Mood:
Napisano dne: 1-2-2005 at 06:57 AM

Sandi,
ti si en kos ekonomista. Daj napiši kaj o tem kako bi lahko gluhi konkurirali na trgu dela v eri kapitalizma in globalizacije. Kaj misliš, da bi blo treba naredit, da je gluhi po koncu izobraževanja konkurenčen na trgu dela; danes in jutri.

Sandi

Member

Sporočila 327
Registriran: 1-1-2002
Uporabnika ni na forumu

Mood:
Napisano dne: 1-2-2005 at 06:39 PM

Edini problem pri gluhih je komunikacija z nadrejenimi in sodelavci. Če bi delodajalci gluhim prilagodili komunikacijo, t.j., da bi bili pripraljeni z gluhimi komunicirati pisno (npr. preko messengerja, po elektronski pošti (oboje se da uporabljati znotraj istega podjetja, celo znotraj iste pisarne v podjetju, če sta le najmanj dva računalnika v tej pisarni). Prav tako bi moralo biti več obvestil na kakšnih oglasnih deskah in se ne bi smelo zanašati zgolj na ustno komuniciranje (za slišeče je to res najlažja oblika komuniciranja, za gluhe pa to predstavlja največjo težavo). Če so v podjetju zaposleni prelingvalno gluhi (ki imajo največkrat skromnejši besedni zaklad), pa bi bilo dobro, če bi se sodelavci in nadrejeni naučili vsaj osnov znakovnega jezika.

Ob teh prilagoditvah, ki sem jih naštel, bi bili lahko gluhi zelo konkurenčni, saj lahko delajo enako produktivno kot slišeči, pa še pogovarjajo se ne o raznih “neslužbenih” zadevah v času, ko bi morali delati.

ZDGNS in društva pa bi morala podjetja in družbo osveščati o tem, da gluhi rabijo predvsem pisno komunikacijo in da prilagoditev v dandanašnjem času, ko imamo elektronsko komuniciranje in internet, ne bi smela biti več tako zahtevna. Najbolj bi se morala spremeniti miselnost ljudi (da bi ti začeli uporabljati tudi druge, ne tako pogosto uporabljane oblike komuniciranja – kot npr. pisno komuniciranje).

Sandi

Member

Sporočila 327
Registriran: 1-1-2002
Uporabnika ni na forumu

Mood:
Napisano dne: 1-2-2005 at 06:44 PM

citat::
——————————————————————————–
Originally posted by miha
Dragi moji, tu ste pa malo zamenjali dejstva. Ali so ta sredstva njihova last? A dajejo društvu svoj denar? Tako bom rekel; sam nisem član nikakršnega društva, kljub gluhosti. Ampak po mojem vedenju, če bi jaz odločal, bi šel ves denar MDGL. Namreč, kaj druga društva sploh počnejo? Kje se jih sploh vidi? Zame in za ostalo slovenijo jih ni. Kje majo WWW stran? Kaj sploh počno da javnost ve? Skratka, ta denar je od društva, ne pa da ga bo gospod V dal če bo društvo pridno ponižno lakajsko, hlapčevsko. Je mal narobe svet, če je res tko ko pravi Sandi.
——————————————————————————–

Vse to, kar sem napisal (da so cenzurirali, ker se bojijo, da ne bodo več dobili denarja od ZDGNS) sem izvedel od vodilnih pri MDGL. Jaz sem tukaj le posrednik.

miha

Member

Sporočila 176
Registriran: 18-9-2002
Uporabnika ni na forumu

Mood:
Napisano dne: 2-2-2005 at 10:23 AM

Strah, zastraševanje. Tega ne bi pogreval več. In zaenkrat je vse le nepreverjena domneva, kar sem zgoraj zapisal in kar ponavlja in pojasnjuje Sandi. Vztrajam pa na tem, da ta denar ki ga talajo, če si lakajski NI NJIHOV. In če je le kanček resnice v tem, bi morali tipi odit, vija vaja ven. Pa pustmo to tragično žalost.

Sndi, povsem se strinjam s povedanim., glede komunikacije na delu. To je druga plat medalje, ki jo pustmo pr strani.

Zanima me, ali so gluhi diplomanti danes, ko končajo izobraževanje za gluhe konkurečni na trgu dela, v eri kapitalizma in globalizacije. A ustvarja šolstvo za gluhe konkurenčne diplomante??
Kaj kot ekonomsko usmerjen meniš o tem

Sandi

Member

Sporočila 327
Registriran: 1-1-2002
Uporabnika ni na forumu

Mood:
Napisano dne: 2-2-2005 at 12:07 PM

Jaz mislim, da zavodi in druge šole za gluhe ne ustvarjajo konkurenčnih delavcev, ki bi lahko konkurirali drugim na današnjem, kapitalističnem trgu dela. Izobraževalni program je v zavodu za gluhe lažji in prilagojen potrebam gluhih (čeprav mnogi, zlasti surdopedagogi in zaposleni na ZGNL) trdijo drugače. V razredih v ZGNL je kvečjemu 7 učencev oz. dijakov (v rednih šolah pa v OŠ okoli 20, v SŠ pa 32-34. Razen tega so gluhi, ki hodijo v zavod, prikrajšani za konkurenco slišečih ljudi pri šolanju. Če bi gluhi videli, da so njihovi vrstniki v marsičem boljši, bi se tudi bolj potrudili in se bolj učili kot se učijo zdaj. Jaz sicer nisem nikoli hodil v šolo za gluhe, sem pa na podlagi lastnih opazovanj vse to videl.

miha

Member

Sporočila 176
Registriran: 18-9-2002
Uporabnika ni na forumu

Mood:
Napisano dne: 3-2-2005 at 12:11 PM

Se mi je kar zdelo, da proizvajajo NEKONKURENČNE DIPLOMANTE. To da je program prilagojen POTREBAM gluhih, se ne bi strinjal. Bolj bi rekel sposobnostim komuniciranja gluhih , predvsem pa pedagoškim sposobnostim njihovih pedagogov. Pa verjetno tudi stvar denarja. Zelo dobro si izpostavil KONKURENČNOST. To je danes vodilo. In dvomim, da je izolacija, getoizacija gluhih od slišočih ostalih, koristna zanje in up to date (sodobna).
Sam menim, da so potrebni kakšni novi pedagoški prijemi in predvsem spremembe v poklicnem usmerjanju in obsegu in širini izobrazbe, ki jo gluhi prejme od šole.
Denar in strokovnost. Menim, da je bolj ugodno za državo da omogoči to dvoje v fazi izobraževanja gluhega, kot pa da ostaja gluhi trajni presežek, težko zaposljiv.
Če so v normalni populaciji, se ljudje navadijo nanje, jih sprejmejo, vidijo njihove težave. Če so pa v getu, tega nihče ne vidi in jih ljudje gledajo kot marsovce.
Moj zaključek je:
Naj se že kaj premakne na bolje. Možnosti nedvomno so.
Nisem tolko v tem, da bi dal konkretne predloge. Pa bi jih nedvomno našel. Naj tisti ki so plačani za to; gospod V, gospod R…..
Pozdrav.
En otrok na tisoč se rodi gluh, pa še kasneje ogluše. Torej je v EU 300 000 gluhih, vsaj.

Sandi

Member

Sporočila 327
Registriran: 1-1-2002
Uporabnika ni na forumu

Mood:
Napisano dne: 3-2-2005 at 07:09 PM

V teh petih letih in pol, kar sem na fakulteti (po končanem dodiplomskem študiju sem vpisal magisterij na Ekonomski fakulteti) sem tudi opazil, da nihče od tistih, ki so srednjo šolo končali v ZGNL in so šli potem naprej študirat, ni doštudiral! Vsi, kar jih poznam, so propadli že v prvem letniku. Nekaterim ni uspelo opraviti vseh pogojev za vpis v drugi letnik, nekateri pa so se izpisali, ker jim je bila fakulteta pretežka.

Gluhi in naglušni, ki so srednjo šolo obiskovali v slišeči šoli so na tem področju veliko uspešnejši.

Petra

Urednica

Sporočila 246
Registriran: 26-6-2002
Uporabnika ni na forumu

Mood:
Napisano dne: 3-2-2005 at 07:50 PM

Ker je tema že malo zašla, predlagam, da se ta debata o izobraževanju nadaljuje na drugem forumu o izobraževanju.
LP!

Gasper

Administrator
Sporočila 128
Registriran: 25-6-2002
Uporabnika ni na forumu

Mood:
Napisano dne: 3-2-2005 at 08:13 PM

Dobro, naj bo. Tole vajino pametno razmišljanje bi sicer sodilo pod novo tematiko, saj smo tole odprli ob objavi Edvardovega pisma. Res je pa tudi, da naslov teme povsem ustreza tudi debati okoli getozaciji gluhih. Resnica boli, zato se tudi kaj dosti ne premakne…

Z obema se strinjam. Bi pa bilo dobro, ko bi še Petra (ali kdo od učiteljev v Zavodu-hej zakaj se nič ne oglasijo tu?), osvetlila nivo poučevanja v Zavodu, tudi sam namreč izhajam iz šole slišečih. In mi modrujemo; čisto točno pa stanja v šolah gluhih ne poznamo.

Že od vsega začetka pogrezanja v tišino skušam stati za tem, da vztrajam v svetu slišečih kot predstavnik gluhih. Pobere mnogo energije in na določenih področjih mi je le-te, za tovrstni boj, že zmanjkalo, pa vendar. Sem torej zelo za to in mnogo lepše se mi zdi en gluh v družbi desetih slišečih kot pa da je stvar obratna. V tem smislu bi seveda bilo tudi prilagoditi šolanje. Raje po en gluh na razred in 30 slišečih sovrstnikov kot pa neko grupiranje med sebi enakimi.

Sandi ima še kako prav – slišeči sovrstniki bi avtomatično v gluhem vzpodbudili tisti naravni boj, ki bi ga potegnil na višji nivo. Med sebi enakimi je pa kar vse dobro in človek se mimogrede poleni. Na vrh gore pa vedno prideš v znoju in vztrajanju in ne španciranju okoli nje.

Je pa že moj pokojni oče opozarjal na to problematiko kako nekaterim slišečim zelo zelo ustreza to, da imajo določeno število gluhih, predvsem otrok z zaskrbljenimi starši vred; da se na tej številki veselo grejejo na svojih stolčkih. Sam se v ta boj z mlini na veter niti ne mislim spustit, ker trdno verjamem, da pravica slej ko prej pride za vsakogar. Hudo pa mi je seveda za vse, ki zaradi omenjenih nimajo od življenja tistega kar bi jim pripadalo. Ampak res je pa tudi, da je tako skorajda v vseh sferah in porah življenja. Med razvito Evropo in črno Afriko, med novodobnimi kapitalisti v Sloveniji in za minimalne plače zaposlenimi delavci… pač povsod.

Bostjan

Junior Member

Sporočila 62
Registriran: 2-8-2002
Uporabnik je na formu

Mood:
Napisano dne: 3-2-2005 at 08:40 PM

No, mislim da ne smete pozabiti, da je ljudi strah drugačnosti.
In če je nekdo drugačen, ga je potrebno getoizirati in če ga ni pred mojimi očmi, potem ne obstaja.
Zato se tudi določeni ljudje borijo proti raznim ustanovam za prizadete (“Saj jaz nimam nič proti, samo zakaj ravno pri nas?”).

miha

Member

Sporočila 176
Registriran: 18-9-2002
Uporabnika ni na forumu

Mood:
Napisano dne: 4-2-2005 at 11:54 AM

Se povsem strinjam, če je gluh otrok getoiziran med enake, ni dovolj stimuliran, da bi dosegel slišoče normalne. Ko vidi te sovrstnike si jih želi doseči. Če je pa med enakimi pa ni stimuliran. Učitelji v šolah se želijo enačiti s sodniki, zdravniki… zato naj tudi kaj pokažejo. Pisat cveke zna vsak s ceste. vzgajat in izobraževat pa je poslanstvo. Še posebaj invalidne. Men se zdi da je imeti enega gluhega učenca v razredu za njih dodaten izziv. In če obvlada znakovni jezik naj ma pol dodatek k plači. Skratka. Proti getu in za dodatne možnosti izobraževanja za gluhe.

Bostjan

Junior Member

Sporočila 62
Registriran: 2-8-2002
Uporabnik je na formu

Mood:
Napisano dne: 4-2-2005 at 12:27 PM

He, Miha tukaj se strinjam s tabo.
Lahko rečem, da so prvi koraki že narejeni in potrebno je “korakati” naprej.
Škoda je tudi, da ni več sodelovanja med šolami za gluhe in slišeče (medsebojno obiskovanje, spoznavanje, učenje znakovnega jezika – tudi kot obvezni izbirni predmet).
Kar se učenja znakovnega jezika tiče, sem že odpiral eno temo in sva s Petro imela konstruktivno debato.
Vse se začne in konča pri denarju.

Kje je tudi problem?

Kdo naj v ministrstvu za šolstvo predstavlja želje gluhih?
Verjetno zveza. Zakaj se na Zvezi gluhih ne dogaja nič v tej smeri (vsaj kolikor jaz vem)?

Kdo bo predstavljal gluhe v parlamentu? Verjetno Zveza.
Vprašanje je enako kot zgoraj.

Seveda pa je potrebno vedeti, dokler gluhi ne stopijo iz “teme” jih ni. Torej, potrebno je več javnega nastopanja in več predstavljanja kulture gluhih.

Pa še nekaj; glasba na začetku in koncu oddaje Prisluhnimo tišini na RTVSLO. OK, mogoče je hecno, da to omenjam, ampak glasba je depresivna do konca.
Meni zbuja asocijacije, da so gluhi revčki in sploh bogi, kar pa je daleč od resnice. Vendar pa slišeča oseba, ki sliši tako glasbo avtomatično pomisli na kaj takega (čista depresija).

OK, verjetno sem malo zabluzil (upam pa, da sem bil vsaj malo razumljiv, ker se mi ne da brati za sabo in sem najbrž navrgel kar nekaj zmedenih misli).
No ja, kost je vržena …

Mimogrede Petra, a bi se dalo kaj pospešiti dogajanje okoli “katedre za slovenski znakovni jezik”?

miha

Member

Sporočila 176
Registriran: 18-9-2002
Uporabnika ni na forumu

Mood:
Napisano dne: 5-2-2005 at 07:28 AM

Žal ne poveš tudi včem se ne strinjaš z mano. Da ti bi morda še dodatno osvetlil, kaj me je vodilo k takemu mnenju.
Zveza gluhih in naglušnih bo naredila eno figo. Najbolj bi bilo koristno imeti društvo staršev, sorodnikov ali prijateljev gluhih otrok. Ti bi stopili v kontakt z ministrom. Nadalje bi lahko društvo brezposelnih gluhih diplomantov ali pa društvo gluhih brezposelnih; no ti so že bol pod ministrstvom za delo in socialo, razen ev. prekvalifikacij. Na gluhe + naglušne pa ne dam nič. Ker imajo naglušni povsem drug svet interesov, pomagajo si s slušnimi aparati… kar si gluhi ne morejo.
In, če je glazba žalostna je kar prav, saj stanje ni rožnato.
Počitniški domovi, športno udejstvovanje, oddaja prisluhnimo.., znakovno tolmačenje risank ali govorov, kulturni dogodki .. še ni pomlad za gluhe. Pomlad bo ko bo imel gluhi otrok podobne možnosti v življenju kot slišoči.

Je pa žal očitno to le moje mnenje.
Hvala Bogu, da nisem odvisen od takih razmer.

Sandi

Member

Sporočila 327
Registriran: 1-1-2002
Uporabnika ni na forumu

Mood:
Napisano dne: 5-2-2005 at 08:10 AM

Strinjam se s tem, da Zveza naredi mnogo premalo za gluhe, saj skrbi le za šport gluhih in delno še za kulturo, vse drugo pa je prepuščeno iznajdljivosti gluhih sami.

Med šolami za gluhe in rednimi šolami je daleč premalo sodelovanja. Ko sem jaz hodil v redno osnovno in srednjo šolo, mi nihče še z besedo ni omenil, da bi se lahko malo seznanil z gluhimi, znakovnim jezikom, ipd. Samo zaradi svoje lastne volje sem se naučil znakovnega jezika, pa še to ne do take mere, da bi se lahko “enakovredno” (z vidika komunikacije) vključil med gluhe.

Ali je mogoče v zadnji triadi devetletke izbrati za izbirni predmet znakovni jezik? Veliko se govori o tem, da bi bil lahko verouk izbirni predmet in razne druge neumnosti, o tem, da bi se pa lahko slišeči otroci učili znakovni jezik, pa nič! Ker se znakovni jezik lahko smatra kot tuj jezik, z ideološkega stališča tukaj ne bi smelo biti takih problemov kot pri verouku.

Glede glasbe pri oddaji Prisluhnimo tišini: Ker tisti, ki oddajo delajo, vedo, da gluhi glasbe ne slišijo, jim je vseeno, kakšna glasba igra na začetku in na koncu oddaje. Za mnoge gluhe bi bilo žaljivo, če bi npr. športni ali kulturni ponos začinili z žalostno, depresivno glasbo, vendar pa gluhi tega ne slišijo…

Petra

Urednica

Sporočila 246
Registriran: 26-6-2002
Uporabnika ni na forumu

Mood:
Napisano dne: 5-2-2005 at 09:44 AM

No, pa smo že malo zašli s teme, ali bi bili tako prijazni in nadaljevali temo na drugem forumu ali odprli novo temo?

V razmislek pa dodajam razlog za večino problemov – neenotnost med gluhimi samimi. Imaš gluhe, ki se zavedajo problemov in bi radi aktivno pristopili k temu; in v mnogo večjem številu pasivne ljudi v najrazličnejših oblikah …

Žal Slovenija ni Amerika, ne Gallaudet.

Lep pozdrav

New Report

Close