Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Osebe s senzornimi ovirami Koliko časa po vsaditvi polževega vsadka je še možno pričakovati izboljšanje slu

Koliko časa po vsaditvi polževega vsadka je še možno pričakovati izboljšanje slu

Ali mi zna kdo povedati, koliko let po vsaditvi polževega vsadka (t.j. po operaciji) je še možno pričakovati izboljšanje sluha (oz. razumevanja govora)? Nekateri pravijo, da je skrajni rok, da se “naučiš” poslušati, tri leta, nekateri pa govorijo, da se lahko sluh z vztrajno vajo izboljša še po petih, sedmih ali celo devetih letih!

Lp.

Alex

Po devetih letih ja, če meriš v času in številu besed. Pravega recepta z rezultati pa ni. Nekaterim res pomaga in to zlasti najmlajšim. Ostalim nikoli. Žal se boš verjetno moral sprijazniti s tem, koliko zmoreš. Mislim pa, da pri starejših nikoli ne pričakuj preveč, zlasti, če so bili vse življenje v tišini in komajda slišali ali obvladovali poslušanje.

Kako to misliš “v številu besed”? Ali to misliš samo glede besednega zaklada ali z vidika razumevanja besed po slušni poti? Jaz razumem vse slovenske besede, ki jih preberem, torej tiste, ki jih sprejmem po vidni poti. Toda po slušni poti razen v izjemnih, skoraj laboratorijskih (beri: umetnih) razmerah, ne razumem nič! Slišim in razumem samo pomembnejše zvoke okolja (hrup cestnega prometa, vlak, pasji lajež (mijavkanja že ne slišim več), prav tako slišim različne druge stvari, ne slišim pa npr. ventilatorja od računalnika in pomivalnega stroja. Nisem bil vse življenje v tišini, saj sem do 15. leta s slušnim aparatom dobro slišal in razumel govor, lahko sem telefoniral, spremljal pouk po slušni poti, ipd; potem pa tudi nisem bil v popolni tišini (razen zadnjih nekaj mesecev pred operacijo, ko sem popolnoma oglušel). Ali imam kaj možnosti, da bi še bolje slišal in razumel govor?

nova
Uredništvo priporoča

Razumem te, kaj želiš povedati. Ni problem v razumevanju besedila po vidni poti, ampak v razumevanju oziroma v razvitosti sposobnosti poslušanja. Ne vem, koliko let že imaš implant. Domnevam pa, da žal ne bo kaj več kot to, kar sedaj slišiš. Prav relativno merilo je pri vsakem posamezniku, za ene je čudež, da slišijo vsaj vlak, avto in vedo, da je ropot v okolju. Za druge pa so postavljena visoka merila, dobesedno poslušanje in telefoniranje. V 9 letih pa je zagotovo nekaj uspeha, to je lahko, da nekdo zna razloževati zvoke iz okolja, in ve, da je to npr. vlak, avto, žival. Za drugega pa je to, da zna poslušati 100 besed ali 1 besedo.
V teh primerih pa, Alex, ni vredno primerjave, vsak je osebnost zase, vsak ima svoje sposobnosti in zmore toliko kot lahko. Pri nas je še vedno bolje kot na Hrvaškem, kjer skorajda “posilujejo” otroke s kohlearnim implantom.

Sicer pa mimogrede, jaz sem bila vedno najslabša v sposobnosti poslušanja, moji vrstniki pa so se hvalili, koliko znajo poslušati. Toda poglej jih zdaj, kje so? Ni pomembno, ali ti uspe poslušati kakšno besedo, pomembno je, da se prilagodiš situaciji in jo sprejmeš, ker ne gre drugače. Še vedno pravimo, da je bolje ribiča naučiti loviti ribo kot da mu damo ribo.

V življenju pa je še veliko drugih, pomembnejših stvari, ki temeljijo na drugih, visokih vrednotah kot samo poslušanje, pa ne bomo imeli občutka, da kaj zamujamo, pač lažje preživimo dneve brez zvoka, čeprav bi ga pogrešali.

Polžev vsadek imam že tri leta in pol in opažam, da se mi zadnji dve leti stanje poslušanja ne izboljšuje več, skratka, slišim tako kot pred dvema letoma, t.j. leto in pol po operaciji. Ali zame še obstaja kaj upanja na izboljšanje sluha? Ali so zame intenzivne slušne vaje še smiselne? Star sem 25 let. Ali je smiselno imeti enake slušne vaje kot pri surdopedagoginji tudi doma? Če da, kako pogosto?

Lp.

Alex

Ta vprašanja zahtevajo samo odgovor s tvoje strani, kaj želiš. Nihče se ne more odločati namesto tebe. Če vidiš v vajah nekaj koristi, jih imej. Če pa nisi zadovoljen, pa zamenjaj terapevta. Vaje niso namenjene samo slušnim treningom, za mnoge so tudi nekakšna duhovna terapija, možnost za izmenjavo besed in izkušenj. Vedi pa, da si po eni strani tudi tisti, ki prinaša denar zdravstvu od zavarovanja, korist pa je lahko takšna ali drugačna. Odločitev je samo tvoja. Pričakovanja pa … imej realna, tako kot smo eni uspešni, drugi manj. In to je naravno.

Alex, jaz te razumem bolje kot Petra (pa brez zamere :)).
“Ali mi zna kdo povedati, koliko let po vsaditvi polževega vsadka (t.j. po operaciji) je še možno pričakovati izboljšanje sluha (oz. razumevanja govora)?”
Odgovor je zame preprost, kako hitro se boš naučil poslušati je odvisno samo od tebe in ne od drugih.
Implant imam že 2 leti in pol, do zdaj sem slišal veliko novih in novih zvokov, ki jih prej kot gluh nisem mogel slišati. Na začetku je poslušanje ponavadi najbolj težko, a spotoma se zelo hitro naučiš dobro poslušati, veliko ti pomaga tudi TV (oddaja, poročila, slovenski filmi ipd., ki imajo podnapis s pomočjo teleteksta), glasba, živali (rože oziroma rastline pa ne :)) ipd…
S tem sem zelo zadovoljen. Pomembno pa je le to, da si na fitingu dal dobro nastavit za dober zvok!

Boy, vesela sem, da si povedal svoje mnenje. V vsakem primeru je nekaj napredka, od posameznika pa je odvisno, kakšen bo ta napredek. Vendar ima vsaka stvar svoje meje pri vsakem posamezniku. Zate je to, da že znaš nekaj poslušati in prepoznati zvokje, za drugega pa je to nekaj drugega. Razvijanje poslušanja je zelo dolgotrajen in predvsem naporen proces. Ali to uspe vsakemu pa je odvisno tudi od sposobnosti – to so slušni spomin, možganske celice, živci. Samo naša volja ni vse.

Alex, koliko ti pa pomaga to polžev vsadek?

Žal imam blazno dela in sem že v službi, s polno paro delam.

Ampak to bi Vam rad povedal.
Istočasno poslušam nočni program Radia Slovenija iz studija Maribor, čudovite popevke. Predvsem angleške. Mi zelo pomaga pridelu, ker me drži budnega.

Skratka, dragi moji:
JAZ, 100% GLUH, POSLUŠAM IN UŽIVAM V GLAZBI NOČNEGA PROGRAMA. BOŽANSKI JE TA POVŽEV VSADEK.
Kako sem pogrešal glasbo med 15 leti svoje gluhosti.
Aja, sedaj je vremenska napoved. Vreme bo kislo, par dni.
Ampak zavrtel si bom muzko in lajf bo božanski.

Pa so mi govorili, da imam kvazi nikakršne šanse, da bom verjetno le nekoliko bolje ogledoval z ustnic.
Bog je velik, ampak vsega ne bo naredil za vas!! Morte tud sami kaj.

New Report

Close