Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Kronična bolečina – fibromialgija KU, FM in prosena kaša

KU, FM in prosena kaša

»Prosena kaša, mati naša!«

Ta slovenski pregovor sem pred mnogimi leti zasledil na stojnici ene od slovenskih osnovnih šol, ki so na Ljubljanskem razstavišču na sejmu Narava in zdravje predstavljale pregovore, ki so jih učenci zbrali o prehrani in zdravju. Vtisnil se mi je v spomin in komurkoli ga ponovim, vsak mu pritrjuje, če se malo spozna na prehrano.

Danes sem šel ponjo v eno ljubljanskih trgovin z bolj zdravo hrano in prosil prodajalko, da mi proseno kašo kar navaga v mojo vrečko, kolikor bo pač šlo vanjo (vzel sem je 3-4 kg). Prodajalka se je spomnila, da jo je ravno včeraj jedla prvič po 20 letih (!), da ji je teknila kot le kaj in da po njej ni hotela nič več jesti, saj je bila sita in zadovoljna.

Ko sem na makrobiotičnem kuharskem tečaju pred vsemi tečajniku ponovil zgornji rek o proseni kaši, se je gospa v najboljših letih spomnila njene različice, ki gre takole: »Prosena kaša, otroška paša!«

Gotovo obstajajo še drugi izreki, povezani z zdravilnostjo prosene kaše, njeno nasitnostjo in okusnostjo. Kdor jih pozna, naj se oglasi in jih priobči.

Kdo morda poreče, da je takih rekov o žitu ali kakšni drugi poljščini, vrtnini polno in jih ni smiselno navajati, saj se človeku od njihove množičnosti lahko »sfrklja«. Ja, res. Ampak nisem izbral prosene kaše kar tako, pač pa ker je tesno povezana z zdravljenjem kronične utrujenosti in fibromialgije.

Verjamem, da nihče, ki bo tole bral, ne želi dolge razprave, kako se kronična utrujenost in fibromialgja zdravita s proseno kašo, zato bom le navedel dejstva …

Zdravljenje kronične utrujenosti in fibromialgije s proseno kašo:

– prosena kaša je izvor lahko prebavljivih sestavljenih ogljikovih hidratov, s svojo sredinsko energijo pomirja telo, obenem pa mu daje energijo; prosena kaša zdravi želodec, trebušno slinavko in vranico ter jih krepi; (posredno krepi tudi vse organe, ki se nahajajo v sredini trupa, to so jetra, žolčnik, dvanajstnik in ledvice)

– ker so želodec (Ž), trebušna slinavka (TS) in vranica (V) energijsko povezani z mišičjem, njihova energijska polnost zagotavlja tudi energijsko polnost mišičja in njegovo voljnost

– prosena kaša energijsko polni tretjo čakro (pleksus solaris), njeno dobro delovanje pa spodbuja razumnost, pogumnost, sočutnost, potrpežljivost, voljo do življenja in vztrajnost; lahko bi se reklo, da prav tiste umsko-duševne lastnosti, ki kronično utrujenemu človeku in FM bolniku neredko primanjkujejo

“Alora,” bi rekli Primorci, “prosena kaša, mama naša!”

Naravni zdravilec, ki se zaveda pomena prehrane, bi vzkliknil: “Prosena kaša, rešiteljica vaša!”

Me zanima, kaj bi vzkliknili Štejerci in Pomurci, sicer znani pridelovalci prosa.

(pripis: ne zanemarjam drugih poljščin, vrtnin in sadja, vendar vse bolj ugotavljam, da je proso slovenski “riž”)

Pozdravljen, Ajtim!!!

Interesantno, naključje ali??? Danes sem prvič v življenju jedla proseno kašo, čeprav je že dolgo imam doma, in sem naravnost navdušena!!! Nisem si predstavljala, da je tako okusna! In zdaj preberem Vaš post tukaj in se mi je zazdelo vse skupaj simpatično… Od danes naprej, bo proso pogosto na mojem krožniku.

LP

Gordana ******* Upanje je nekaj mehkega, kar se spusti na dušo in zapoje melodijo brez besed. Nikoli ne obmolkne in najslajše zveni ob nevihti. (Emily Dickinson)

Prosim za navodilo kako jo pripravljate.
Vnaprej hvala za odgovor in lep pozdrav!

nova
Uredništvo priporoča

Tudi jaz prosim. To mi zveni (ljubo) domače, meni pa je popolna španska vas. Bi se želela poučiti. Kaj priporočate?

Veronika

Lepo pozdravljeni!

Zdaj pa, jaz res nisem dobra izbira za razložiti, kako se pripravlja prosena kaša, ker sem jo tudi prvič naredila zase, toda upam, da se bo Ajtim še kaj oglasil. En način ( če uživate mleko in mlečne izdelke ), je ta, da proseno kašo skuhate v vreli, posoljeni vodi ( hitro je skuhana – sicer nisem gledala na uro, toda probate ko ni več pretrda ). Kuhana je podobna polenti. Potem jo polijete s mlekom ali jogurtom in se lahko je. Preprosto. Če pa ne uživate kravljega mleka, lahko naredite isto to, le da uporabite sojino mleko. Verjetno je še tisoč in en način za kuhanje prosene kaše, le da jih šele moram izvedeti! Na vrečki, v kateri jo kupiš v trgovini, je tudi en simpatičen recept za pito od prosene kaše. Ne vem, moram probati.
V vsakem primeru je zelooooo dobra!

Lep in topel, sončen pozdrav!

Gordana ******* Upanje je nekaj mehkega, kar se spusti na dušo in zapoje melodijo brez besed. Nikoli ne obmolkne in najslajše zveni ob nevihti. (Emily Dickinson)

Vsem, ki se borite z zdravstvenimi težavami in bi radi jedli zdrav(iln)e jedi iz prosene kaše.

Kot prvo se odsvetuje uporabljanje mleka, jogurta, kefirja idr. mlečnih izdelkov, ker vsebujejo zasičene maščobe, ki se v telesu nalagajo na notranjih stenah ožilja, v organih in okrog njih ter v podkožju, kar vse slabša energijsko pretočnost telesa…

Malo prej sem poslušal po televiziji kratko oddajo, v kateri so novinarji zasliševali naključne ljudi, koliko mlečnih izdelkov pojedo na dan … kot da bi jih morali in da jih zagotovo premalo.
Ne dojemam zdravnikov, ki svarijo pred maščobami, obenem pa priporočajo živalsko mlečno hrano, ki vsebuje veliko nasičenih maščob.
Kje imajo pamet? Ali pa jih plačuje mlekarska industrija? Kot da ne obstajajo rastlinski viri maščob in beljakovin – stročnice, namreč.

(Naj bo dovolj “šimfanja”.)

Prosena kaša, mati naša!

najpreprostejši recept: čajna skodelica ali dve prosene kaše se opereta v vodi, nato pa se trikratna količina vode zavre (lahko se osoli zgolj z nekaj zrni sive morske soli, pa ni nujno, ker je prosena kaša dovolj sladka, da ni treba njene sladkosti poudarjati s soljo); v vrelico se vsuje kaša, ki se potem občasno blago premeša; po potrebi se ob rob dolije voda; kuhati 15-20 minut oziroma toliko časa, da se vsa zrna kaše odpro; koje skuhano, pokriti s pokrovom in ipustiti še nekaj minut stati; postrezite

recept za sladokusce in otroško pašo (!): že na začetku se da v vodo nekaj suhih sliv (ali narezanih suhih marelic), ki se do konca kuhe razpustijo in osladijo celotno kašo; dodatno se lahko kaša razredči (za zajtrk ali otroka z rastlinskim napitkom – ovsenim, riževim ali sojinim)

vsi recepti so zdravilni in energijsko izdatni

komur manjka zelenjava, naj si posebej pripravi listnato ali okroglo zelenjavo, jo pripravi svežo, jo duši ali kuha ter začini kot vsako prilogo po svojem okusu

sicer pa kuharji in kuharice – začnite poizkušati in ustvarjati!

skuhati proseno kašo v vodi je tako, kot odrezati si kruh
kaj boš z njo potem, pa se prepušča posamezniku; sicer je kuhana prosena kaša odlična glavna jed (žito; namesto krompirja in mesa), okusna že povsem nezačinjena (celo neosoljena)

v stekleni, keramični, glineni ali leseni posodi, pokrita, obstoji dan, dva (brez hladilnika) in je dobra malica za lačnega otroka ali odraslega, saj se je hladna ali segreta v kozici, na suho ali z malo rastlinskega napitka

za telesno oslabele se priporoča kuhanje prosene kaše v ekonom-loncu, ker je bolj krepčilna: oprano proseno kašo se vsuje v 2 1/2 skodelice vrele vode, lonec se zapre, postavi na plamen, da začne ekonom-lonec sikati, plamen se zmanjša na najmanj in pusti se kuhati 20 min. (če imate plamenski razpršilnik, ga podstavite; je dobrodošel, da se kaša na prime ali celo prismodi); voda za kuhanje kaše se lahko osoli s ščepom soli (na skodelico kaše) ali pa se doda ščep alg (arame, vakame ali hizike)
taka jed je odlično energetsko krepčilo in izdaten vir rudnin

Prisrčna hvala, sem že natisnila in bo v bližini moje kuhinjske police.

Na forumu Alternativno zdravljenje me je pritegnila vaša razlaga MD. Zanimivo.

Pridružite se nam na pikniku!

Pozdravček!

Veronika

No, zdaj pa mi je marsikaj jasno. Ze cca. 2 meseca enostavno ne morem brez prosa. Ej! Skuham riz, ampak ne, moram se kaso, potem pa jo mesam med riz, jo dodajam zelenjavnim juham, kot samostojna jed,uglavnem, telo mi kar krici po prosu. Jej, res sm ze mislila, da je kaj narobe z mano,ampak sem mu popuscala in si jo kuhala in jedla ob cisto vsaki priliki. Glavno je, da je na vodi kuhano proso, zlica….. pa dober tek!

LP Maya

zdravo, maya!

ne vem, kaj naj rečem. hahljam se in se mi dobro zdi.

joj, samo da vas ne bo prosena kaša zasvojila (opijanila, omamila) in spravila na beraško palico kot alkohol ali kockanje.

hecam se!

dober tek, želim!

pripis: se ne tiče vas, ampak ko že pišem; pričakoval sem, da se bo oglasil še kdo s kakšnim rekom, ki omenja proseno kašo; Štejerci in Pomurci so povsem zatajili

ali morda kdo, ki ni iz Pomurja, ve, kaj pomeni oženjena kaša (zanjo sem zvedel pred leti, ko sem po Sloveniji predaval o zdravstveni nevarnosti gensko spremenjene hrane); ponazarja zakonski par in sicer z razlogom, ker vsebuje “moško” in “žensko” kašo; kaj bi to bilo?

Uuuuu zanimivo, jaz sem kakšen mesec nazaj prvič kupila proseno kašo… Prej sploh ne vem, če sem jo kdaj jedla…
Meni se zdi odlična, sem pa presenečena v pozitivnem smislu, koliko pozitivnih učinkov ima!

Zelo rada imam tudi ajdovo kašo. Mnjami!

živjo, ana22!

dejmo, obudimo od mrtvih še ajdovo kašo!

sicer letni čas ni pravi za tako močno hrano, a v zdravstvenem oziru je ajdova kaša krepčilna kot meso (!), pa seveda brez mesnih stranskih učinkov (meso vsebuje zasičene maščobe, povzroča gnitje v črevesju, zakisljuje kri in telo, povzroča prebavne težave idr.)

zaradi svoje krepčilnosti se upravičeno imenuje rastlinsko meso (!); vendar pozor: kdor je telesno preveč zbit, gost ali celo zakrčen, bo po zaužitju ajdove kaše nekaj časa še bolj zbit, zakrčen, celo trd, kajti ajdo močno krepi, greje, tudi krči telo

na splošno velja: pri ajdi je treba paziti le, da se ne uživa v obliki žgancev, ker ljudem z oslabelim črevesjem (prebavo) povzročajo prebavni zastoj, hipoglikemičnost idr.

sicer je ajda zelo zdravilna za ženske težave, ki izvirajo iz oslabelosti rodil, ledvic, sečnega mehurja, kosti in las

morda kdo poreče, da sem kar nametal skupaj nekaj organov in delov telesa; ne naključno, pač pa namerno; vse namreč povezuje ista energija – t.i. “vodna energija”; in tako energijo vsebuje in daje ajda

mimogrede:
– prosena in ajdova kaša, skuhani posebej in nato namazani v dveh plasteh kot pri gibanici, tvorita t.i. oženjeno kašo
– in še dodatno vprašanje: katera je zgoraj in katera spodaj ter zakaj? se bo oglasil kdo, ki ve odgovor, ali pa je vprašanje težko kot tisto za milijon tolarjev?
ah, stara mama ali prababica, ki še zna kuhati okusne jedi iz domačih poljščin, bo gotovo vedela; vprašajte starejše člane družine ali sorodstvo

Nimam etnološkega znanja, le mozgam po malem, medtem ko kuham proseno kašo (rešiteljico našo …). Pa mi pride na pamet le moški in ženski princip. Po tem naj bi bila ajda “ženska” kaša (topleje, hitreje, rast navzgor … ) in menda spodaj, proso pa “moška” kaša (hladneje, počasneje, zemeljsko… ) in menda zgoraj?
Ali je v tej logiki kakšno zrno soli?

Veronika, čestitam!

Res je prosena kaša zgoraj in ajdova spodaj in tudi pravi “spol” si pripisala vsaki.

Le pravi opis njunih lastnosti je obrnjen, t.j. obraten tvojemu.

Obe kaši se energijsko dejansko dopolnjujeta, kakor se on in ona v zdravi ljubezenski zvezi.

In dober tek, želim! Upam, da ti je prosena kaša teknila in dobro dela!

Dobro!

New Report

Close