Med.Over.Net

Kardiologija

Odgovarjajo: prim. Boris Cibic, dr. med., spec. kardiolog

Bolezni srca in ožilja. Krvni tlak. Bolečine in skrb za zdravo srce.

prim. Boris Cibic , dr. med., spec. kardiolog

Boris Cibic

Razlaga EKG

Default avatar

MANJA

Pozdravljeni,

Prosim, vas za razlago izvida EKG. Stara sem 38 let, težka 64 kg. Redno jemljem tablete concor 2,5 mg dnevno.

EKG: sinusni ritem s fr.59/min., aplaniran T v AVL.

Za odgovor ser vam vnaprej zahvaljujem!

Lep pozdrav!
Default avatar

Boris Cibic

Spoštovani,

"Sinusni ritem s fr. 59/min" je normalna hitrost bitja srca pri odraslih.
"Aplaniran T v AVL" dopušča sum, da je rahlo motena priprava srca za naslednji utrip. Navedena sprememba nima posebnega pomena, če je val T aplaniran samo v AVL.

Lepo vas pozdravljam.

Prim. Boris Cibic, dr. med.
Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.
Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije
www.zasrce.si
Default avatar

franko

Pozdravljeni !

Kardiološki pregled je pokazal ( UZ ) : KRIVULJA TKIVNEGA DOPLERJA S SEPTALNEGA DELA JE SUMLJIVA ZA DIASTOLNO DISFUNKCIJO
PRI BOLNIKU SE KAŽEJO BLAGI ZNAKI HIPERTONIČNE MIOKARDIOPATIJE.DIAGNOZE : ESENCIALNA ( PRIMARNA ) ARTERIJSKA HIPERTENZIJA , DEBELOST ZARADI PRESEŽKA KALORIJ. .OBREMENITVENO
TESTIRANJE NA TEKOČEM TRAKU : OD 15 METOV DOSEŽENO 14,2 META.
PROSIM ZA RAZLAGO IZVIDA.
kRVNI TLAK SI UREJAM Z NASLEDNJIMI ZDRAVILI :OLIVIN 20mg zvečer + TONOCARDIN 4 mg TUDI ZVEČER.Zjutraj namesto OLIVINA ANATON.
PRI PREGLEDU SEM IMEL PRITISK 139/84.DOMA SI REDNO MERIM PRITISK
Zjutraj ob 5 URI SE GIBLJE OD 115 /72 DO 130/80.UTRIP OD 55-62.
kADAR OBIŠČEM ZDRAVNIKA JE PRITISK 140/85-90.( tudi več ).
ČEZ DAN SE PRITISK GIBLJE 0D 110/ 75 DO 135/80.
TLAK SEM SI IZMERIL PO LAHKOTNEM TEKU NA 2 KM.TLAK JE BIL 115/75.
ZVEČER VZAMEM TABLETO OKROG 20 URE, ZJUTRAJ OB 5 URI.ALI JE TA RAZPON V REDU ?.POLEG TABLET ŽE DVE LETI REDNO UŽIVAM ČESEN.
ALI TUDI ČESEN PRIPOMORE K ZNIŽANJU PRITISKA ?
Hvala za vaše mnenje in nasvete
Franko
Default avatar

Boris Cibic

Spoštovani,

Pri UZ pregledu vašega srca je zdravnik ugotovil, da je srce nekoliko povečano zaradi visokega krvnega tlaka. Kadar ugotovimo povečano srce zaradi bolezenskega dogajanja, v tem primeru hipertonije, uporabljamo izraz miokardiopatija. V srcu, ki je nekoliko spremenjeno zaradi visokega krvnega tlaka, poteka faza polnjenja srca z novo krvjo malo drugače kot pri povsem normalnem srcu. Z rednim zdravljenjem krvnega tlaka se stanje normalizira.
Pri obremenitvenem poskusu ste praktično dosegli programirano obremenitev.
Navedene vrednosti tlaka so zelo zadovoljive. Glede na to, da trajajo učinki sodobnih tablet za zniževanje tlaka 24 ur in več ni nujno, da se strogo držimo ure zaužitja zdravila.
Česen bolj kot na znižanje tlaka deluje na upočasnjevanje napredovanja ateroskleroze.

Lepo vas pozdravljam.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Default avatar

MANJA

Dobila sem tudi izvid UZ srca in vas prosim, če mi razložite diagnozo in kaj to pomeni za moje srce!

UZ SRCA: Normalno velike, dobra sistolna in diastolna funkcija, manša regurgitacija na MZ in trikuspidalni zaklopki, možna minimalna anevrizma intraarterialnega septuma.

dg. MITRALNA REGURGITACIJA
TRISKUSPIDALNA REGURITACIJA

Za odgovor se vam vnaprej zahvaljujem in vas lepo pozdravljam!

MANJA
Default avatar

Boris Cibic

Spoštovani,

Sistolna funkcija je izraz, s katerim povemo, da srce normalno iztiska kri iz svojih votlin (prekatov).
Diastolna funkcija je izraz, s katerimo povemo, da se srce po končanem krčenju normalno razširi, da se lahko za tem ponovno napolni s krvjo.
"Regurgitacija" je izraz, s katerim povemo, da prizadeta srčna zaklopka ne tesni dovolj, ko je zaprta in da nekaj krvi odteka nazaj, od koder je prišla. V navedenem primeru nekoliko slabo tesnita tako mitralna kot trikuspidalna zaklopka. Tako začetno spremembo ugotovimo razmeroma pogostoma pri UZ pregledu srca. Težave se začnejo, ko se stopnja regurgitacije poveča. Kot prvi pojav takega stanja je hitrejša zadihanost pri naporih ali zatekanje nog.

Lepo vas pozdravljam.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Default avatar

MANJA

Hvala za odgovor!

Zanima me, kako se stopnja regurgitacije slabša, kaj svetujete takšnim bolnikom za izbojlšanje ( če je to sploh možno ). Se lahko normalno ukvarjam s športom? Na kaj moram paziti, da se stanje ne poslabša in kakšne so posledice! Zanima me tudi, kako je prišlo do tega, saj nisem nikoli prej bolehala.

Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem!

MANJA
Default avatar

Boris Cibic

Spoštovani,

"Regurgitacija" manjše stopnje (kar je verjetno pri vas) dopušča sum, da je tkivo, iz katerega je zaklopka, po konstituciji šibkejše. Lahko pa je zaklopka nekoliko prizadeta zaradi prebolelega vnetja. Mislim, da so v vašem primeru tkiva zaklopke bolj nežna po vaši konstituciji. Neodvisno od vzroka, sprememba na zaklopki lahko v teku let napreduje in bolnik to zazna s hitrejšo utrujenostjo in zadihanostjo pri naporih. Ni zadržkov, da se ukvarjate s športno rekreacijo. Morda vam bo koristil pregled pri kardiologu, kjer boste dobili informacijo, koliko se smete obremeniti.

Lepo vas pozdravljam.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Default avatar

Boris Cibic

Vsa tkiva in organi v našem telesu imajo svoje ime. Po mednarodnem dogovoru jih imenujemo z latinskimi besedami. V vašem izvidu jih kar mrgoli, npr.: dimenzije, globalna sistolna funkcija, segmentnih...., kontraktilnosti..., tahikardiji...., diastolne funkcije...itd.
Zdravnik kardiolog je napisal izvid za zdravnika, ki vas je napotil na pregled in pri tem si predstavljal, da boste pri njem dobili razlago ugotovitev. V bistvu je napisal, da je ugotovil manjšo prirojeno napako na zaklopki, ki meji med levim preddvorom in levim prekatom, da ta zaklopka ne deluje brezhibno in, da morda imate nekoliko povišan krvni tlak. Iz besedila povzemam, da so spremembe v srcu komaj izražene in, da nimate kakšnih posebnih težav pri vsakodnevnih obremenitvah. Za bolj točno oceno stanja bi potreboval še izvid EKG in vrednosti krvnega tlaka. Domnevam, da vam sedanja zdravila koristijo in, da vam blažijo motnje

Boris Cibic
Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Default avatar

amaite

na ekg je pokazalo da srm imela ifakt.pri obremenitvi je bilo vse normalno,včasih pa se vseeno utrudim in imam teško sapo,in čutim bolečino pod oprsnico in se širi po roki,imam tudi povišan krvni tlak ,jemljem prexanil 4mg,zanima me ali je možno da sem imela infakt in kako naprej.Lp ida
Default avatar

Boris Cibic

Če so zdravniki v EKG zanesljivo ugotovili stanje po prebolelem infarktu, pomeni, da ste v resnici preboleli to bolezen, ki je lahko tako blago potekala, da niste niti vedeli zanjo in vas tudi posebno ne moti pri manjših telesnih obremenitvah. Napisali ste še, da imate včasih težko sapo, da se hitro utrudite, da čutite bolečino pod prsnico , in imate povišan krvni tlak. Če boste vašemu zdravniku povedali to, kar ste napisali, vam bo dal ustrezna navodila: skrb za dosledno zdravljenje krvnega tlaka, ki naj bi bil pod 140/90 mm Hg, skrb za redno jemanje zdravil proti bolečinam pri srcu, skrb za normalne vrednosti holesterola in sladkorja v krvi, skrb za pravilno telesno težo, pravilno prehrano in za redno gibanje. Morda bodo potrebi občasni pregledi pri kardiologu. Srečno.

Boris Cibic
Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Default avatar

anjazala

Pozdravljeni!

Prosim za razlago izvidov, ki jih ima moja mama na odpustnem pismu.

Ima namreč pogoste napade omedlevice, povečano frekvenco srca, tudi do 150/min, ter tlak do 200/140. Nikakor ne ugotovijo, kaj je vzrok teh napadov.To se ji dogaja po prebolelem infarktu pred 3- leti.

Na laboratorijskem izvidu je bilo tudi ugotovljen povečan hormon ščitnice, čeprav so ji golšo v celoti odstranili.

Po koronografiji so naslednje ugotovitve:
Aortografija: normalno široka asc.aorta, aortna zaklopka sklerozirana,
regulacija I+
Koronarografija:deblo leve koronarne arterije brez posebnosti,LADin LCX brez posebnosti v celotnem poteku.

Zdravljenje:
tritace 5mg 2x dnevno
cocnor2,5mg
atoris 20mg
aspirin 100mg
euthytox 50mg
marivarin po shemi

Sedaj vam posredujem diagnozo:
arterijska hipertenzija
hipertenzivna srčna bolezen
paroksizem af
zmerna mitralna regurgitacija
hiperlimija
stanje po subtotalni resekciji ščitnice leta 89

Najlepša hvala za odgovor,

Nevenka
Default avatar

Boris Cibic

Napisali ste, da so pri mami ugotovili povečan hormon ščitnice, kljub temu, da so ji golšo odstranili. Zelo verjetno ima mama še vsaj malo ščitnice, ki proizvaja svoj hormon.

Pri slikanju žil srca niso ugotovili sprememb, ki bi kazale na potrebo operativnega zdravljenja. Ob odpustu so napisali ugotovljene bolezni (diagnoze): arterijska hipertenzija (zvišan krvni tlak), hipertenzivna srčna bolezen (srce povečano zaradi visokega krvnega tlaka), paroksizem af (napad hitrega nerednega bitja srca), zmerna mitralna regurgitacija (blago spremenjena mitralna zaklopka, ki ne potrebuje operativnega zdravljenja), hiperlipemija (zvišana koncentracija holesterola v krvi), stanje po subtotalni resekciji ščitnice (stanje po delni odstranitvi ščitnice). Na koncu še predlagana terapija: zdravljenje visokega krvnega tlaka, zdravljenje ateroskleroze (maščob v krvi), zdravljenje ščitnice, aspirin proti aterosklerozi, marivarin proti možganski kapi in srčnemu infarktu.
Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Default avatar

metka štuhec

Spoštovani!
Moja mama je dobila izvid, kjer piše:
"Aorta v predelu bulbusa in v začetnem ascendentnem delu je normalnih dimenzij.Levi in desni preddvor sta blago povečana,apikalno levi atrij 3,7x6,15 cm,desni]atrij 3,45x5,6 cm.Levi prekat je normalnih dimenzij,EDD4,7cm,stene so blago kocentrično zadebljene,septum in zadnja stena v diastoli 11mm,krčljivost vseh segmentov je dobra,z ohranjeno izstisno frakcijo,ki je ocenjena na cca 60 %.Segmentnih motenj krčljivosti ne zasledim.Aortna zaklopka je trolistna,izgleda marfološko in funkcijsko v redu,pretok preko zaklopke je normalen,maksimalne hitrosti 1,2m/sek.,regurgitacije ne zasledim.Mitalna zaklopka izgleda prav tako morfološko v redu,regurgitacije na zaklopki ni videti.Diastolna funkcija je glede na transmitralni pretok oslabljena,hitrost E vala 0,55 m/sek.,A vala 0,65 m/sek.Trikuspidalna zaklopka izgleda prav tako še marfološko v redu,neugotavljam pomembne reg.in zvišanih pritskov v pljučni cirkulaciji.Perikard bp.Ob preiskavi je normalen uripni volumen srca,VTI iztočnega trakta levega prekata je 28 cm.
Mnenje:levi prekat je normalnih dimenzij z blago koncentrično hipertrofijo sten in začetno diastolno disfunkcijo ter začetno dilatacijo atrijev."
Zanima me, kaj vse to pomeni,ali je nevarno za njeno zdravje, kakšna zdravila naj jemlje, ali je potrebna kakšna operacija?
Prosila bi za odgovor na moj naslov: [email protected]

Za odgovor se vam že vnaprej najlepše zahvaljujem. Mekta
Default avatar

Boris Cibic

V zadnjih desetletjih sta tehnika pregleda srca in osveščenost ljudi o zdravju in bolezni tako napredovali, da ljudje želijo čim bolj natančno izvedeti podrobnosti o svojem zdravju z najbolj naprednnimi metodami. Zdravniki tako stanje zelo odobravamo.
Domnevam, da je vaša mama opravila preiskavo v želji, da bi dobila razlago za težave pri srcu. Če ste podrobno prebrali ugotovitev kardiologa, ki je opravil pregled ste lahko ugotovili, da v odgovoru "pade v oči" veliko število ugotovitev naslednje vsebine : " bulbus aorte normalnih dimenzij", "preddvora blago povečana", "levi prekat normalnih dimenzij",itd. "Iztisna frakcija" okrog 60% kaže na normalno moč srca. V napisanem mnenju "blaga koncentrična hipertrofija sten in začetna diastolna disfunkcija ter začetna dilatacija (razširitev) atrijev (preddvorov) "dopuščajo sum, da ima mama nekoliko povečan krvni tlak. Če je to res, priporočam čimbolj dosledno zdravljenje z zdravili, ki jih predpisujejo izbrani zdravniki pri zdravljenju te bolezni. V programu preventive srčno-žilne bolezni bolnikom priporočamo zdrav slog življenja, zdravljenje zvišanih vrednosti holesterola in sladkorja v krvi, nekajenje, skrb za pravilno telesno težo, uravnoteženo prehrano in redno gibanje. Lahko mi še pišete.
Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Default avatar

Metka Štuhec

Spoštovani!

Zelo sem vam hvaležna za hiter odgovor na moje včerajšnje pismo pod naslovom "razlaga ultrazvoka srca". Ker je mama včeraj dobila ta izvid, ki si ga nisem znala razlagati, je pa zame zelo pomembno, da bi ji bilo kar najboljše, sem vam pozabila napisati, da ima mama že veliko let težave z povečanim krvnim tlakom, kot ste tudi sami ugotovili na podlagi izvida. Z tabletami si že nekaj let uravnava krvni tlak, tako da je v glavnem normalen (130/80, 120/70). Najbolj pa me je seveda strah, ker jo občasno, to je včasih enkrat na dva meseca, včasih enkrat na teden, začne stiskati pri srcu in jo boli vse nazaj proti hrbtu, ne more dihati, postane čisto bleda, srčni utrip se ji zviša na 100(če je to sploh mogoče izmeriti, ker ji v taki situaciji aparat za krvni tlak ne pokaže rezultata) ali pa je utrip neenakomeren, krvi tlak pa ji naraste na 160/100. V takem primeru sem jo že peljala k dežurnemu zdravniku, kjer so jo priklopili na kisik in ji dali kakšno inekcijo ter jo poslali v bolnišnico, nakar pa se je stanje izboljšalo.To jo tako izmuči, da je še drug dan utrujena. Stara je 60 let in je močnejše postave. Zanima me še vaše mnenje o vsem tem in ali nas je ob tem upravičeno strah, da bi prišlo do infarkta.

Lepo pozdravljeni!

Metka
Default avatar

Boris Cibic

Ko sem sprejel ponudbo sodelovanja v tem forumu sem se zavedal, da bom težko izpolnjeval pričakovanja ljudi, ki se bodo obrnili name za nasvete. Zdi se mi, da je v večini primerov bolj koristen telefonski pogovor, ko več izvem o bolnikovi bolezni in tudi o drugih podrobnostih. V vašem primeru se se našel v precepu ali naj omenim, da je UZ-izvid pri vaši mami sumljiv za vpliv visokega krvnega tlaka na srce. Res škoda, da mi niste prihranili negotovosti. Danes ste mi sporočili nove podatke. Izgleda, da ima mama napade hitrega bitja srca, ki jo zelo izmučijo. Napisali ste, da je bila v takem napadu tudi že na opazovanju in na zdravljenju v bolnišnici. Upam, da so jo zdravniki odpustili iz bolnišnice z navodili za nadaljnje zdravljenje. Napadi niso življenjsko nevarni, razen če trajajo izredno dolgo. V takih primerih, v naših pogojih ni bolniku težko priti do najbližje bolnišnice, kjer mu lahko uspešno pomagajo. Verjetno veste že vi povedati, kako je pomemben zdrav slog življenja v preventivi srčno-žilnih bolezni. Pri vaši mami so zelo verjetno prisotni trije dejavniki (visok krvni tlak, močnejša postava (debelost ?) in starost), ki večajo nevarnost, da bo zbolela za eno od srčno-žilnih bolezni. Moje priporočilo: naj skrbi, da bo imela vrednosti krvnega tlaka pod 140/90 mm Hg, naj redno jemlje zdravila proti napadom hitrega bitja srca, ki ji bo jih predpisal kardiolog, naj shujša (?) in, naj skrbi za zadostno gibanje.Upam, da vas bo mama "ubogala" in, da bo čim bolj skrbela za svoje zdravje.
Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Default avatar

metka štuhec

Spoštovani!

Opravičujem se vam, da ste bili zaradi mojih pomanjkljivih podatkov negotovi. Verjamem, da imate zelo težko delo in toliko bolj sem vam hvaležna, da ste mi tako hitro in odkrito odgovorili.

Lepo vas pozdravljam in želim vse dobro!
Metka
Default avatar

Dijakinja

Pozdravljeni.

Lepo bi vas prosila, če mi lahko pojasnite izvide, ki jih je prejel moj oče. Predvsem kaj je LKB. Očeta še zmeri tišči v prsih in ga boli, zraven tega pa mu sili na suhi kašelj, ter ne more normalno dihat.

15.12.2008
Telesno stanje: RR 150/90 mmhg, sat.. 98%
EKG: sinusni ritem, fr.62/min, vertikalna el. os. LKB. Visoki T valovi od V1 do V4.

15.1.2009
DODATNI IZVID
Navaja retrosternalne bolečine že več kot mesec dni. 18.12.2008 pregledan v naši internistični prvi pomoči, kjer so bili encimi srčno mišičnega razkroja negativni, v EKG zapisu pa LKB in ob tem zvišan krvni tlak.

15.1.2009 opravil obremenitveno testiranje, ki smo ga zaradi bolečine za prsnico prekinili že pri prvi stopnji obremenitve. Indicirana je koronarografija.

15.1.2009
OBREMENITVENI TEST
Pacient je bil obremenjen po protokolu WHO 3:36, dosegel je obremenitev Max. Load: 50 Watt. Srčna frekvenca v mirovanju 70 bpm, porast frekvence do 85 bpm. Ta vrednost predstavlja 51 % maksimalne frekvence za bolnikovo starost in spol. Krvni tlak v mirovanju 160/100 mmHg. Test je bil prekinjen zaradi porast RR, bolečina za prsnico.

INTERPRETACIJA
Summary: resting ECG: s.r.fr. 71/min KLB. Functional Capacity: dosežena obremenitev do 25 W oz. 3,8 METa. HR Response to exercise: normal. BP response to exercise: hiter porast RR. Chest pain: prisotna. Arrhythmias: ni videti. ST Changes: KLB. Overall impression: susp. IBS.

ZAKLJUČKI
Med obremenitvijo do 25 W opazimo hiter porast RR, bolečina za prsnico. V EKG zapisu ugotavljamo KLB.

Terapija:
- prenessa 2x4
- concor cor 2x12,5
- atoris 20 mg zvečer

Dg: obremenitvena AP
arterijska hipertenzija
hipertonično kompenzirano srce

26.1.2009
ob preiskavi je preglednost slaba.

LV je mejno dilatira, stene LV so hipertrofične (LVEDD 5,6 cm, LVESD 4,2 cm, IVS 1,3 cm, LVPW 1.3 cm). Globalna sistolna funkcija LV je na spodnji meji normale (EF 50 %), prepričljivih izrazitejših segmentnih motenj krčenja ni videti.

Oba atrija sta dilatirana (LA 4.4 x 4.5 cm, DA 3.1. x 4.7 cm), DV je primerno velik.

AZ: trilistna, degenerativno spremenjena, funkcijsko vredu (max. hitrost pretoka nad zaklopko je 1,56 m/s, max. tlačni gradient 9.8 mmHg).
MZ: morfološko v redu, vidna nepomembna mitralna regurgitacija. Transmitralni pretok izgleda še normalen: E 0.79, A 0.81, E/A 0.98, IVRT 96 Vmsek DT 171 msek, MVA 3.43 cm2

PZ in TZ sta morfološko in funkcijsko bp. Pljučne hipertenzije ni. Perikard je bp, brez izliva. Intrakavitarnih srčnih mas ali shunta ni videti. Aorta primernih dimenzij (Ao 2.5 cm).

MNENJE: Hipertenzivna srčna bolezen, HD nepomembna mitralna regurgitacija.

4.5.2009
UZ SRCA:
Ehodimenzije srčnih votlin kažejo na mejno dilatiral LP, dilatiral LA (4.4x4.8 cm), DA (3.4x3.5 cm), LV (5.6x4.2 cm). IVS 1.3, zadnja stena LV 1.3.
Sistolna funkcija LV na spodnji meji normale, EF 50 %, apikolateralno nakazano nekoliko hipokinetično gibanje septuma.

Aortna zaklopka: vsi trije listi AZ dobro gibljivi, separacija lističev do 16 mm, max. hitrost pretoka skozi zaklopko 10 mmHg.

Mitralna zaklopka: oba lista dobro gibljiva, sprednji listič nekoliko zadebljen, vidna manjša HD nepomembna mitralna insuficienca, sicer bp.

Trikuspidalna in pulmonalna zaklopka funkcijsko in morfološko bp.

MNENJE: Hipertenzivna srčna bolezen. HD nepomembna mitralna regurgitacija.

Prosim lepo, če mi lahko to pojasnite.

Za odgovor se vam že v naprej zahvaljujem.
Default avatar

Dijakinja

Pozdravljeni.

Lepo bi vas prosila, če mi lahko pojasnite izvide, ki jih je prejel moj oče. Predvsem kaj je LKB. Očeta še zmeri tišči v prsih in ga boli, zraven tega pa mu sili na suhi kašelj, ter ne more normalno dihat.

15.12.2008
Telesno stanje: RR 150/90 mmhg, sat.. 98%
EKG: sinusni ritem, fr.62/min, vertikalna el. os. LKB. Visoki T valovi od V1 do V4.

15.1.2009
DODATNI IZVID
Navaja retrosternalne bolečine že več kot mesec dni. 18.12.2008 pregledan v naši internistični prvi pomoči, kjer so bili encimi srčno mišičnega razkroja negativni, v EKG zapisu pa LKB in ob tem zvišan krvni tlak.

15.1.2009 opravil obremenitveno testiranje, ki smo ga zaradi bolečine za prsnico prekinili že pri prvi stopnji obremenitve. Indicirana je koronarografija.

15.1.2009
OBREMENITVENI TEST
Pacient je bil obremenjen po protokolu WHO 3:36, dosegel je obremenitev Max. Load: 50 Watt. Srčna frekvenca v mirovanju 70 bpm, porast frekvence do 85 bpm. Ta vrednost predstavlja 51 % maksimalne frekvence za bolnikovo starost in spol. Krvni tlak v mirovanju 160/100 mmHg. Test je bil prekinjen zaradi porast RR, bolečina za prsnico.

INTERPRETACIJA
Summary: resting ECG: s.r.fr. 71/min KLB. Functional Capacity: dosežena obremenitev do 25 W oz. 3,8 METa. HR Response to exercise: normal. BP response to exercise: hiter porast RR. Chest pain: prisotna. Arrhythmias: ni videti. ST Changes: KLB. Overall impression: susp. IBS.

ZAKLJUČKI
Med obremenitvijo do 25 W opazimo hiter porast RR, bolečina za prsnico. V EKG zapisu ugotavljamo KLB.

Terapija:
- prenessa 2x4
- concor cor 2x12,5
- atoris 20 mg zvečer

Dg: obremenitvena AP
arterijska hipertenzija
hipertonično kompenzirano srce

26.1.2009
ob preiskavi je preglednost slaba.

LV je mejno dilatira, stene LV so hipertrofične (LVEDD 5,6 cm, LVESD 4,2 cm, IVS 1,3 cm, LVPW 1.3 cm). Globalna sistolna funkcija LV je na spodnji meji normale (EF 50 %), prepričljivih izrazitejših segmentnih motenj krčenja ni videti.

Oba atrija sta dilatirana (LA 4.4 x 4.5 cm, DA 3.1. x 4.7 cm), DV je primerno velik.

AZ: trilistna, degenerativno spremenjena, funkcijsko vredu (max. hitrost pretoka nad zaklopko je 1,56 m/s, max. tlačni gradient 9.8 mmHg).
MZ: morfološko v redu, vidna nepomembna mitralna regurgitacija. Transmitralni pretok izgleda še normalen: E 0.79, A 0.81, E/A 0.98, IVRT 96 Vmsek DT 171 msek, MVA 3.43 cm2

PZ in TZ sta morfološko in funkcijsko bp. Pljučne hipertenzije ni. Perikard je bp, brez izliva. Intrakavitarnih srčnih mas ali shunta ni videti. Aorta primernih dimenzij (Ao 2.5 cm).

MNENJE: Hipertenzivna srčna bolezen, HD nepomembna mitralna regurgitacija.

4.5.2009
UZ SRCA:
Ehodimenzije srčnih votlin kažejo na mejno dilatiral LP, dilatiral LA (4.4x4.8 cm), DA (3.4x3.5 cm), LV (5.6x4.2 cm). IVS 1.3, zadnja stena LV 1.3.
Sistolna funkcija LV na spodnji meji normale, EF 50 %, apikolateralno nakazano nekoliko hipokinetično gibanje septuma.

Aortna zaklopka: vsi trije listi AZ dobro gibljivi, separacija lističev do 16 mm, max. hitrost pretoka skozi zaklopko 10 mmHg.

Mitralna zaklopka: oba lista dobro gibljiva, sprednji listič nekoliko zadebljen, vidna manjša HD nepomembna mitralna insuficienca, sicer bp.

Trikuspidalna in pulmonalna zaklopka funkcijsko in morfološko bp.

MNENJE: Hipertenzivna srčna bolezen. HD nepomembna mitralna regurgitacija.

Prosim lepo, če mi lahko to pojasnite.

Za odgovor se vam že v naprej zahvaljujem.