Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Spodnji krvni tlak

Spodnji krvni tlak

Stara sem 55 let. Pred tričetrt leta je bilo ugotovljeno, da imam pljučno embolijo. Zdravljenje gre sedaj h koncu. Včeraj sem si merila krvni pritisk: 123/108. Zanima me, ali spodnja številka kaže na kako nevarnost?
Pritisk mi dnevno zelo niha. Danes sem imela 160/98. Hvala za odgovor!

Lep pozdrav! Tayana

Spoštovani,

Krvni tlak niha pri vseh ljudeh, nekoliko bolj pri bolnikih, ki se zdravijo zaradi visokega krvnega tlaka. Preko dneva niha bolj zgornji tlak kot spodnji. Tlak naraste ob vsakem naporu. Ker niste napisali, če ste si merili tlak ob enakih pogojih, bi težko odgovoril, zakaj je razlika v izmerjenih vrednostih razmeroma velika.
Ker so vrednosti spodnjega tlaka (diastoličnega) razmeroma visoke, bi priporočil, da nekoliko povečate dnevne odmerke zdravil za znižanje tlaka.

Lepo pozdravljeni.

Prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Glede primerjave merjenja tlaka: v obeh primerih sem počivala in merjenje je bilo v dopoldnevu. Prvič je bilo 123/108, drugič pa 160/98, danes pa 163/103. Čeprav zdravnik pravi, da sem z Marivarinom dosegla dobro stanje krvi, še vedno težko diham ob manjšem naporu, predvsem pri hoji. Še pred dvema letoma sem pretekla po 6-7km, zdaj pa lahko tečem čisto počasi le kakih 25 metrov in me kar duši, ko se ustavim. Izvid spirometrije ni bil ravno dober. Ne vem, zakaj ta zasoplost. Zdravil za znižanje tlaka mi splošni zdravnik še ni predpisal. Ali menite, da bi jih bilo dobro jemati? Mojo mamo je v mojih letih že zadela kap. Ne bi želela, da se to zgodi tudi meni.
Vnaprej hvala za odgovor!

Lep pozdrav! Tayana

Spoštovani,

Zasoplost je posledica številnih vzrokov, ki jih danes s pomočjo raznih aparatur kar hitro ugotovimo. Morda gre pri vas za začetno popuščanje srca pri visokem krvnem tlaku, ki traja že nekaj časa. Priporočam vam, da se začnete čimprej zdraviti tako, da bodo vrednosti diastoličnega (spodnjega) tlaka pod 90 mmHg.
Morda so pri vas prisotni še drugi vzroki za hitro zadihanost (premajhna koordinacija, zmanjšana vitalna kapaciteta, itd.).
Oglasite se še.

Lepo vas pozdravljam.

Prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Najlepša Vam hvala za odgovore. Očitno bom morala obiskati svojo zdravnico zaradi nadaljnjega zdravljenja.

Ko na cesti malo hitreje stopim, mi pri izdihu v pljučih piska , da mi je kar nerodno pred mimoidočimi, saj se to zelo glasno sliši in me nekateri pogledajo, kaj je z mano. Za vsak vdih se moram posebno potruditi, da čim globlje vdihnem, potem pa moram vsa pljuča popolnoma izprazniti. To ne delam namerno, ampak me potreba po dihanju prisili v to. Ko mirujem, je z dihanjem vse v redu. Ne vem, ali je priporočljivo hoditi eno uro zunaj. Zame je to velik napor, toda rada bi pridobila na kondiciji. To dihanje pa me pri tem ovira.

Lep pozdrav! Tayana

Spoštovani,

Iz podatkov, ki sem jih do sedaj dobil, bi posumil na začetno popuščanje srca oziroma na spastični bronhitis. Res je potreben posvet pri zdravnici.
Oglasite se še.

Lepo vas pozdravljam.

Prim. Boris Cibic, dr. med.

P.S.
V zadnjem odgovoru je majhna tipkarska napaka. Pravilno je “kondicija” in ne “koordinacija”.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Ukvarjam se s petjem. Nekoč sem se profesionalno (sem šolana pevka), zdaj pojem samo ljubiteljsko. Odkar imam pljučno embolijo, zelo težko pojem, ker mi že po dveh, treh zapetih besedah zmanjka zraka. Razmišljam, da bi se od petja poslovila, vendar vem, da me bo to zelo žalostilo. Zanima me, ali pri 56 letih starosti lahko na kak način povečam pljučno kapaciteto in kako? Poskušala sem s hojo, čeprav zelo težko hodim, a mi nič ne pomaga. Težave z dihanjem ostajajo naprej.

Lep pozdrav! Tayana

Spoštovani,

Iz vsebine vašega posa povzemam, da ste preboleli pljučno embolijo, zaradi katere vam je padla vitalna kapaciteta.
Priporočam, da vas vaš zdravnik napoti na pregled k pulmologu, ki vam bo na osnovi anamneze in izvidov preiskav najbolj ustrezno odgovoril, kako izboljšati stanje.

Lepo vas pozdravljam.

Prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close