Najdi forum

srčni utrip

Spoštovani,
Star sem 33 let. Že eno leto opažam poleg ostalih zdravstvenih težav opažam tudi povišan srčni utrip. Osebna zdravnica me je že poleti lansko leto napotila na EKG, cikloergometrijo in ultra zvok srca vendar so bili izvidi b.p. Pred nekaj dnevi sem kupil merilnik srčnega utripa in ugotovil da je srčni utrip normalen če ležim, se pa močno poveča ob najmanjši fizični aktivnosti na primer: danes zjutraj sem imel med hojo po stanovanju srčni utrip okoli 120, ko pa sem se ulegel nazaj v posteljo je utrip praktično v trenutku padel na 80. Ko sem bil v postelji sem izmeril temperaturo, ki je bila 36,5. Med vstajanjem iz postelje se je utrip zopet v trenutku zvišal na 125, ob tem mi je tudi v ušesih za kratek čas pulzirajoče zašumelo, kot bi slišal šumenje pretoka krvi. Maksimalni srčni utrip sem izmeril ko sem po stopnicah prehodil tri nadstropja in se je srčni utrip zvišal na 154. Hoja po stopnicah je bila relativno počasna, tako da se nisem zadihal. Občasno čutim tudi rahlo zbadanje med lopaticami.
Kot sem že omenil imam tudi druge zdravstvene težave. Leta 2000 se mi je na levem testisu pojavil tumor Seminom, ki so mi ga z operacijo maja 2000 odstranili. Po operaciji sem imel še kemoterapijo. Zdravljenje na Onkološkem inštitutu sem zaključil avgusta 2000. Od takrat hodim na redne kontrole. Na kontroli januarja 2005 je bila povišana vrednost LDH 4,15, zato sem moral ponovno na odvzem krvi, vendar je bil drugi test v mejah normale. Marca tega leta sem dobil vročino okoli 38,5 in močno vneto grlo. Osebna zdravnica je ugotovila, da gre za virozo in me za en teden poslala na bolniško. Po enem tednu se je stanje bistveno izboljšalo vendar sem še vedno imel občutek da je grlo nekoliko zatečeno in da se hitro utrudim. Zaradi tega sem si v naslednjih tednih večkrat zvečer zmeril temperaturo vendar ni bila nikoli nad 36,9. Po nekaj tednih mi je grlo zopet bolj zateklo in ko sem temperaturo začel meriti tudi med dnevom sem ugotovil, da dobim med dnevom temperaturo okoli 37,2 medtem, ko je zjutraj in zvečer bila temperatura pod 37.0. Osebna zdravnica me je ponovno dala na bolniško in napotila na EKG in Rtg slikanje prsnega koša. EKG je bil b.p. izvid Rtg pa je priporočal kontrolo čez 2 do 3 tedne zaradi nežne homegene zgostitve, ki bi lahko predstavljala vnetni infiltrat. Osebna zdravnica me je napotila na ambulanto za pljučne bolezni, kjer so ugotovili da v pljučnem parenhimu ni svežih infiltrativnih sprememb, FC sinusa prosta, srce normalne velikosti. Priporočili so tudi UZ srca, cikloergometrijo redukcijo TT (moja takratna telesna teža je bila 92kg pri 176cm višine, sedanja pa je 87kg) in redno zasledovanje KP. Poleg tega so opozorili na možnost razvoja metabolnega sindroma. Po dveh tednih na bolniški se je stanje izboljšalo zato sem se vrnil v službo, čeprav sem imel med dnevom temperaturo okoli 37,2. Cikloergometrija in UZ srca sta bili b.p.. Ker sem med dnevom še vedno imel temperaturo okoli 37,2 ob bolj natrpanem delovnem dnevu pa tudi do 37,6 me je osebna zdravnica napotila na predčasno kontrolo na Onkološkem inštitutu. Izvid iz Onkološkega inštituta pravi, da ni nobenih suspektnih znakov za progres germinalnega tumorja so pa mejno zvišane vrednosti AST(0,73) in ALT(1,69). Onkologinja mi je tudi priporočila obisk pri onkološki psihiatrinji. Ta je ugotovila, da nimam psihičnih težav, ki bi lahko povzročile povišanje temperature in mi svetoval, pregled na Kliniki za infekcijske bolezni. Tam so ugotovil da sem prebolel oz. bil izpostavljen virusom klamydije in mykoplasme, trenutno pa nimam nobenih infekcij. Ultrazvok trebušne votline je pokazal rahlo povečano vranico, ni pa pokazal nobenih patoloških sprememb, ki bi lahko povzročile povečano telesno temperaturo. Jeseni sem bil še enkrat na UZ trebušne votline in ni bilo ugotovljenih nobenih posebnosti. Tudi pri kontroli na Onkološkem inštitutu decembra 2005 ni bilo ugotovljenih posebnosti. Decembra 2005 sem obiskal tudi Otorinolaringologa ki je ugotovil: Nosna sluznica nabrekla in pordela, predvsem v višini zgornjih školjk. V nosu in epifaringsu mukozna vsebina. Pordela in nabrekla je tudi sluznica žrela. Spodnje žrelo, grlo in vrat b.p. Otorinolaringolog me je tudi napotil na CT obnosnih votlin kjer so ugotovili manjšo cisto v levem maksilarnem sinusu in DSN s kristo. Otorinolaringolog je zaključil da v ORL področju ni vzroka za povišanje telesne temperature in priporočil resekcijo nosnega pretina, ki bi lahko povzročal glavobole. Glavobole imam občasno približno 1x na mesec ali 1x na dva meseca.
9. januarja sem bil pri zobozdravnici, ki mi je izpulila mrtev zob, ki je bil že gnil. 15. januarja mi je zopet močno oteklo grlo. 16. januarja sem obiskal osebno zdravnico, ki je ugotovila da gre za angino in mi predpisala Ospen. 23. januarja se mi je stanje toliko izboljšalo, da sem zaključil bolniško, še vedno pa se mi med dnevom temperatura dvigne na približno 37,2, medtem ko je temperatura zjutaj in zvečer pod 37,0.
Predpostavljam, da takšno nihanje srčnega utripa in temperature ni normalno zato vas prosim za nasvet.
Hvala in lep pozdrav!

Spoštovani,

Najprej o srčni frekvenci. Ker ste v zadnjem času dvakrat opravili natančen pregled srca in so bili izvidi obakrat v normalnih mejah bi težko posumil, da je srce bolno. Zelo verjetno vam močno poraste srčna frekvenca že pri majhnih obremenitvah zaradi izvensrčnih vzrokov (slabokrvnost, povečano delovanje ščitnice, slaba kondicija, itd.).

Odprto je še vprašanje zvišane telesne temperature, ki v zadnjem času ne presega vrednosti 37,2. Odgovor na vprašanje, ali gre za blago kronično vnetje, je težak tudi zato, ker nimate znakov bolezenske prizadetosti enega ali drugega organa. Na organski vzrok povišane telesne temperature bi lažje pomislil, če bi imela podatke o vrednosti CRP, SR, številu belih krvničk, diferencialni krvni sliki, itd. Ni malo ljudi, ki imajo skozi daljše obdobje telesno temperaturo rahlo nad 37 C nepojasnjenega vzroka. Glede na preboleli bolezni je prav, da ostanete pod rednim zdravniškim nadzorom.

Lep pozdrav.

Prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani,
glede srčnega utripa sem v zadnjih dneh opazil da se ne zviša le pri fizični aktivnosti ampak se mi je dvignil na 137, ko sem sede “pretegnil hrbtenico” (dvignil sem roke nad glavo in jih pomaknil nazaj tako, da sem se s hrbtom naslonil na naslonjalo stola). Vaša razlaga, da je za povečanje srčnega utripa morda kriva slaba kondicija se mi je najprej zdela zelo verjetna, ker sem med počivanjem zaradi angine izgubil kondicijo, vendar se mi stanje v dveh tednih ni še nič izboljšalo, zato dvomim da gre le za izgubo kondicije.
Med krvnimi preiskavami so mi preverili tudi raven ščitničnega hormona vendar je bila v mejah normale. V zadnjem času so mi večkrat preiskali kri, vendar so bili vsi izvidi(K-levkociti,K-eritrociti, K-Hmoglobin, K-Hematokrit, MCV, MCH, K-Trombociti, DKS 5 delna: Aparat, (rel.) Paličasti, (rel.)Segmentirani, (rel.) Limfociti, (rel.) Monociti, (rel.) Eozinofilci, (rel.) Bazofilci, S-glukoza, S-sečnina, S-kreatin, S-kalij, S-holesteroli, S-trigliceridi, S-gamaGT) v mejah normale, razen že prej omenjene občasno povečane vrednosti LDH 4,15, AST 0,66, ALT 1,75 in MCHC 352 . Vrednost SR je bila 4, vrednost CRP pa <3,1.
Upam da sem s temi podatki bolje pojasnil moje zdravstveno stanje.

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

Ljudje premalokrat pomislimo na možnost, da je pri prehladih, gripah, anginah lahko prizadeta srčna mišica, na kar lahko kaže pospešena srčna frekvenca že pri manjših obremenitvah in to skozi več tednov ali mesecev.

Prizadetost srčne mišice navadno ugotovimo samo s kliničnim pregledom (podatki o prebolelem prehladu, hitro bitje srca že pri majhnih ugotovitvah, posamezni neredni utripi, itd.). Mogoče gre pri vas za tako stanje.

Pri zdravljenju prizadetosti srčne mišice po prehladih damo prednost počitku.

Lepo vas pozdravljam.

Prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close