Najdi forum

Spoštovani prim.dr. Cibic!

Preplavili so nas reklamni oglasi za tune. V eni izmed njih nastopate tudi vi. Zanima me sledeče; Ali vi resnično verjamete in stojite za svojimi besedami, da so res tako zdrave in preprečujejo razne bolezni srca in ožilja ali gre le za izkoriščanje potrošnikov? Prosim za čim bolj ‘iskren’ odgovor.

Spoštovani Pežo,

rad odgovorim na vaše vprašanje. Moj tekst se glasi: “Že dolgo je znano, da prehrana, ki vsebuje veliko maščob in holesterola, močno vpliva na proces ateroskleroze, to je odlaganja maščob na žilno steno, kar brez posebnih opozorilnih znakov postopoma povzroči nastanek hudih oblik bolezni srca in ožilja.”

Skladno s to izjavo uživam čim manj mesa bogatega z nasičenimi maščobnimi kislinami (v glavnem govejega mesa) in skrbim, da imam na krožniku vsaj enkrat na teden obrok z ribjim mesom. Včasih sežem tudi po ribjih konzervah.

Kot vam je znano, za razliko od toplokrvnih živali, vsebujejo mnoge vrste rib, zlasti ribe hladnih severnih morij, več esencialnih maščobnih kislin (omega 3), ki jih naše telo nujno potrebuje pa jih ne more sestaviti.

Mislim, da bo reklama vzpodbudila ljudi, da bodo uživali več ribjega mesa.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

…seveda pa to ne pomeni, da je edina prava tuna Safcol tuna…
Pri Safcolu so šli resnično predaleč, ko “njihove ” tune opremljajo z oznako varuje zdravje (zakaj neki bi ravno Safcol tunina vsebovala več nenasičenih maščobnih kislin? Ali to pomeni, da jih načrtno lovijo oziroma izbirajo glede na količino Omega 3 maščob?) Edini razlog, da si njihova tuna zasluži oznako varovalnega živila, je najbrž nižja vsebnost natrija.

Lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Šest izdelkov tunine Safcol je pridobilo znak VARUJE ZDRAVJE v skladu z zahtevanimi normativi, ki vključujejo vrednosti celokupnih maščob, nasičenih maščobnih kislin in holesterola. Količina Omega-3 maščobnih kislin, ki jih v različnih odstotkih vsebujejo vse ribe, pri analizi ni bila upoštevana. Verjetno pa ste to lastnost opazili na pločevinkah tunine drugega proizvajalca, ki tudi uporablja podoben znak srca, vendar pa teh dveh znakov ne gre zamenjevati. Znak varovalnega živila, ki ga podeljujejo Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije ima obliko stiliziranega srca, pod njim pa je napis VARUJE ZDRAVJE z lastnostmi izdelka, zaradi katerih je znak pridobil.

Zgoraj omenjeni izdelki Safcol ustrezajo kriterijem za oceno varovalnega živila, ki so prevzeti po smernicah Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) in so zato edini med proizvajalci tun, ki se na slovenskem trgu ponašajo z znakom VARUJE ZDRAVJE.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Ja po eni strani so tune, vredu. Če pa gledamo po drugi strani, pa je skoraj bolj zdravo kot vir omega3 uživati kapsule omega 3 (vsaj tako je razvidno iz študij), saj npr. prav tune vsebujejo veliko težkih kovin. To je znano že nekaj časa. Pri analizi bi morali upoštevati tudi to.Kaj pravite?
pozdrav

Po pravilniku Društva za srce smejo dobiti znak sliliziranega srca in napis Varuje zdravje prehranski izdelki, ki izpolnjujejo pogoje, ki jih zahteva Svetovna zdravstvena organizacija glede vsebine maščob, holesterola in soli.

Ni mi znano, če državna služba, ki nadzira uvoz prehranskih izdelkov, opravlja tudi pregled izdelkov glede na njihovo vsebino težkih kovin. Domnevam, da je pregled na količino težkih kovin rutinsko opravljen.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Samo pa vam ne povejo koliko Bisphenol A je v teh konzervah 🙂

http://sl.wikipedia.org/wiki/Projekt:Bisfenol_A

Spolni Hormon v Konzervah

Prosim, da zgornje vprašanje pošljete v ustrezno tovarno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani dr. prim. Boris Cibic !
Star sem že 26 let, žal pogosto pod stresom, anksioznost, odločam pa se za spremembo življ. sloga !

Od rojstva imam težave z anksioznostjo, ki so se po 18. letu (okvirno) začele stopnjevati, občasno so prešle v fazo krajše depresije. Od vedno zelo rad jem, praktično vse, prepogosto ogljikove hidrate (testenine, kruh, meso..), sem pa uživač tudi v zelenjavi in sadju. V svojih 26 letih ni bilo dneva, ne da bi vsaj 2x dnevno zaužil eno in drugo.
Karikirano gledano , dnevno pojem okoli ogromno. Visok sem 1.93, imam 120 kg, do pred nekaj leti sem se redno ukvarjal s športom, sedaj le še rekreativno. Zaradi osnovne bolezni, ki se imenuje anksioznost, sem zbolel za različne psihosomatske motnje, zlasti na prebavailih, do kožnih, kot so diseboroični dermatitis, pred tem iritabilni kolon… Gre vse za “bolezni” oz. stanja, ki kažejo na duševno stanje, ki ni rožnato 🙂
Medicina me izjemno zanima od vedno, od 6. leta dalje, pred tem me je kako leto veterinarstvo.

No moje (srčne) težave v zadnjem času, ki sicer po mnenju strokovnjakov izvirajo izključno in le iz psihe pa so takšne, ki mi vedno dopuščajo misel na resnejše srčno obolenje.
Ko recimo doživim kak napad tahikardije oz. pan. napada v stanju mirovanja in mi sistolični tlak poskoči tudi nad 160, ter ob tem občutim omotice, občutek težkega dihanja, po možnosti mravljinčenja udov, torakalne bolečine ( za prsnico), siljenja na bruhanje in tisto bolečino poleg za prsnico še v levi roki (klasični simptom infarkta), takoj pomislim na miokardni infarkt in jasno, kot že nekajkrat sem iz urgence dobil pojasnilo, da gre za ta moj napad. Opravil sem tako hemogram za izključitev infarkta kot tudi plinsko analizo (ko ti iz vene v spodnjem delu podlahti vzamejo kri, za izključitev morebitne pljučne embolije), vedno vse v redu. Saturacija vedno prida na 98%, najbrž zaradi panničnega občutka in pospešenemu dihanju zaradi lažnega občutka pri pomanjkanju kisika, nato pa ga dobim preveč in pride do hiperventilacije – zelo neprijetno.
Zdravnici sem omenil vse pogostejše napade oz. izredne utripe – ekstrasistole, ki so mi jih diagnosticirali na cikloergonometriji, imam jih sicer najbrž prirojene, ker jih čutim odkar živim.
Nedolgo tega sem med šp. aktivnostjo dobil napad ekstrasistol in nenadoma sem se skoraj zgrudil, nisem mogel do sape, enkrat me je tako močno sunilo v prsnem košu, kot bi mi nekdo udaril s kladivom, vrtelo se mi je v glavi, kmalu po tem sem čutil močan pritisk v glavi, vrtoglavice, slabost in glavobole. Bil sem tudi na CTju glave, kjer, z izjemo povečanih ventriklov in polipoze niso ničesar posebnega našli. CT sem opravljal zaradi suma na epilepsijo.

Sumim tudi, da imam morebitne atrijske fibrilacije ? Zgodi se, da nastopita sinusna tahikardija in ekstrasistole istočasno (?). Nekajkrat sem pred spanjem, ko sem bil umirjen, začel čutiti, kako je začelo moje telo nekako vibrirati in zelo sem se ustrašil, ko se mi je čeljust začela sama odpirati in je nisem mogel nadzirati. Bil sem tudi pri kardiologu in opravil poleg holterja (ki je začuda trajal le 2 uri in seveda ni zabeležil ničesar) še UZ srca, pregled vratnih arterij in vse je bilo ok.
Zdravnica mi je omenila, da bi morda smiselno bilo v prihodnosti opraviti radiofrekvenčno ablacijo, ker pa sem nekako obseden s tem, da imam sigurno kako resnejšo obolenje, mi je omenila koronarografijo, ki pa se je raje ne bi udeležil, ker ni ravno kolikor vem 100% varna, seveda, kot noben poseg v telo, vendar potem jemati preventivno aspirine celo življenje za preprečevanje morebitnih nastankov krvnih strdkov in živeti v strahu tudi ne predstavlja kvaliteto življenja..
____________________________________________________________________________

1) KAJ MENITE VI NA OPISANE TEŽAVE ? Nekako se ne morem znebiti občutka, da je z mano vse v redu, ko pa imam neprestano težave s srcem, ki ne predstavljajo ničesar patološkega (?) Pa vsakdanja utrujenost, nejevoljnost, slabo počutje, pogoste bolečine v prsnem košu itd..

2) KADIM 5 LET, DO 10 cigaret dnevno, absolutno preveč, vsaka cigareta je namreč že preveč, sploh če predpostavljamo, da poleg karcinogenih substanc v dimu cigarete neprestano vdihavamo še onesnažen zrak…
Po vašem mnenju, laneno seme (4x na teden ga uživam) res toliko pripomore k zbijanju LDL neg. holest. ? Vsebuje omega 6 mašč. kisl. tudi. Pa rdeče vino ? Po vašem res tudi toliko pripomore ? Čeprav zaradi gastroezofagealne refluksne bolezni imam pogostokrat težave s pekočimi bolečinami v želodcu, včasih se mi pojavi tudi kakšna rana na želodcu in pljuvanje krvi posledično, seveda.
Zavedam se namreč, da nobena stvar (lanena semena, plave ribe, resvetrol – antioksidant, polifenoli in ne vem kaj še vse) ne more 100% preprečiti nastanka bolezni, pač pa recimo temu da le za kak odstotek morda zmanjša tveganje za nastanek le te… vi verjamete v te učinke ?
In prosil bi vas, če mi lahko svetujete, kako doživeti vsaj 70 let starosti 🙂 Namreč, jaz se vidim nekje do 40. maks. 🙂

Bil sem izjemno dolg, vendar verjamem, da mi boste s svojimi dragocenimi dolgoletnimi izkušnjami in vašo modrostjo dali kak odgovor.

Najlepša hvala in lep pozdrav !

Na vaš dolg dopis sem odgovoril že naslednji dan. Ni mi jasno zakaj ni prišel do vas. Uradnica mi je povedala, da se včasih to zgodi po nerodnosti pisca. Mislim, da nimate organske bolezni srca in, da, glede na vsebino vašega dopisa, se vam ni treba bati, da bo vsega konec v najlepših letih življenja. Verjamem, da vam zdravila, ki vam jih predpisuje psihiater pomagajo premalo, vendar ne obupati. Lahko vas pohvalim, da se trudite živeti na čim bolj zdrav način življenja. Vsekakor omejite kajenje ali ga opustite. Omejite tudi uživanje alkoholnih pijač, tudi rdečega vina. Ne zanemarite velikega pomena rednega gibanja v naravi. Skušajte se sprostiti in najti “hobi”. Morda bodo zadostovala že blaga pomirjevala ali nizki odmerki zdravil iz skupine blokatorjev beta, da boste rešeni nerednih utripov srca. Srečno!

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close