Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Gradimo, opremljamo in urejamo dom okna – lesena ali plastična?

okna – lesena ali plastična?

Kaj je bolje za v staro hišo? Lesena se mi zdijo sicer “toplejša”, ampak plastike ni treba obnavljati… A je res, da zaradi plastičnih oken v starih hišah pridobiš vlažne fleke?
In če že lesena – a so smrekova OK?

oboja so kvalitetna,težko bi rekel katera so boljša, plastika je brez vzdrževanja, je pa malo dražja varianta. V starih hišah je povsod ogromno vlage, ki se sproti suši zaradi slabega tesnenja vrat in oken in seveda fleki bodo nastali neglede kakšna okna bosta vgradili.

če že daš lesena, se mogoče splača dat kakšnih 10% več za macesen. če je hiša stara, so lesena bolj primerna že zaradi videza, plastika je bolj blokovska, čeprav dobiš tudi plastična in alu okna z izgledom lesa, vendar so kar dražja in se jih v staro hišo po mojem ne splača dajat.

Mi živimo v stari hiši stari preko 160 let. V enem delu hiše imamo lesena okna, v drugem delu pa PVC. Pri oknih smo ohranili obliko oz. velikost in bele križce. Treba pa je vedeti, da videz (zunanji, naravni, avtentični itn.) ohranjamo le s kasetnim oknom, torej z dvojnimi okni in dvojnimi krili. Nek pokrajinski arhitekt, ki se ukvarja z ohranjanjem kulturne dediščine mi je nekoč rekel, da je lesk stekla na kasetnih oknih drugačen od tistega, ki je na novih oknih. Že po tem se vidi, da moderna okna ne pašejo v staro hišo. Sama moram reči, da so mi PVC okna kar všeč, vzeli smo belo barvo, torej isto barvo kot so bila stara okna . Velikost križcev pa je tudi enaka. Nekoliko več avtentičnosti pa dosežeš, če vzameš okno, ki ima lesene križce na steklu in ne med stekli.

Lp

Sade

Vlaga v protoru nastaja, ker premalo zračite. Kadar je lepo vremo, odprite okna na stežaj, in obratno: v dežju naj bodo zaprta, ker prihaja vlaga v stanovanje.

Vsekakor pa bo v stanovanju nevzdržno, če boste imeli plastična okna kar naprej zaprta. Tako je tudi v prostorih z lesenimi okni, ki sicer manj tesnijo. Takoj, ko vstopimo v neko stanovanje, lahko zaznamo, ali jih sploh kdaj pošteno prezračijo. Žal se nekateri stanovalci takega zraka navadijo in jih sploh ne moti.

Nekaj vlage je res tudi zaradi slabe izolacije temeljev ali same lokacije zgradbe, v takih primerih si je pač treba pomagati na druge načine.

Skratka, plastična okna so res dobra odločitev. Verjetno se bo s tem strinjala večina njihovih lastnikov.

Vprašanje kakšna okna -lesena oz. plastična!

Vsekakor lesena so najprimernejša.

Če jih primerjamo z PVC okni oz. ALU so daleč najboljša. Seveda ne vsaka lesena okna. Ampak taka okna, kot jih sedaj delajo nekateri izdelovalci, da ne naštevam vseh.Tisti ki trdijo drugače, naj mi naštejejo prednosti in slabosti vseh vrst oken.
Tesnenje je popolnoma enako, če že ne boljše od plastike in aluminija.
Površinska obdelava je danes taka, da ni potrebno obnavljanje vsako leto , ampak samo čiščenje umazanije in prahu, kar pa je potrebno tudi pri ostalih.
Da ne govorim o toploti in videzu – pa še cenovno.

Boljša toplina je vsekakor lesena okna.

Joco, nisi me prepričal. Sem že prevečkrat farbal razpokana lesena okna, da bi jih še kdaj vgrajeval. Čemu bi ti našteval prednosti enih in drugih? Kakovost in uporabnost plastičnih oken je menda dandanes že večini znana, ali pa vsaj tistim, ki si jih lahko privoščimo. Velikih razlik v ceni ni več, ker so tudi kakovostna lesena okna draga.

Kako toplo bi bilo v moji pisarni, ko bi izdelovali tudi lesene monitorje, sicer pa za ogrevanje kar lepo skrbi moj procesor.

Hm, ne bi se strinjala s ceno. Ravnokar sem dobila okoli 10 ponudb za lesena in pvc okna in se cena kar razlikuje v tem, da so lesena okna precej dražja kot plastična, vsaj v mojem primeru. Najdražja PVC ponudba je približno enaka najcenejši leseni ponudbi, tako da je plastika cenejša. Ne bomo se odločili za najcenejšega ponudnika, bomo pa izbrali lesena okna, ker so po moji presoji boljša.

Lesena okna – nikoli več!!!

Imamo niti 6 let stara termopanska lesena okna (novogradnja), izdelana v Mizarju Volčja Draga. Ko se pozimi vanje upre burja, posebno na tisto okno, ki je obrnjeno proti SV, tako dobro tesnijo, da nam še zavese plapolajo.
Vsako zimo to okno z zunanje strani oblečem v vsa možna tesnila in zaščite!
Z vhodnimi vrati, izdelanimi po meri in po naročilu (temu primerna je bila tudi cena), je še huje. Ob burji je pred njimi potrebna deka!!!
Na oknih, ki so obrnjena proti J, pa redno poka zaščitna barva, tako da je potrebno brušenje in lakiranje spodnjega roba vsaj dvakrat v poletju!

V bližnji prihodnosti nas čaka zamenjava oken, ki so praktično še nova!!!

to nima nobene veze z lesom.

Haha, ja, verjetno je krivda v pralnem stroju, kajne…

Selena, mogoče ste imeli samo smolo pri izbiri izvajalca, ki vam pač ni naredil dovolj kvalitetnih oken. Jaz sem še vedno za les, kljub temu, ker poznam dosti ljudi ki so z njimi zadovoljni, zato me nisi prepričala. Mi smo izbrali kvalitetnega izvajalca in sem prepričana da bo izdelal kvalitetna lesena okna. Plastika je pa plastika, ne vem no, meni ni najbolj pri srcu. Upam, da boš ti z njo zadovoljna, mene nisi prepričala.

Ups, nikogar nisem nameravala prepričevati. Sem želela samo sporočiti svojo izkušnjo, potem pa – vsak tako kot mu paše!

Definitivno lesena okna[/url]!!

jaz sem 100% za plastična.mi jih imamo 11 let-nova hiša-in so kot nova.2x letno jih umijem in to je to.pa tako bo do konca mojega življenja in še dlje.

New Report

Close