Med.Over.Net

Starševstvo in vzgoja

Odgovarjajo: mag. Nataša Durjava, EAGT geštalt izkustvena psihoterapevtka • prof. Andreja Vukmir, spec. zakonske in družinske terapije • Mirjana Frankovič, transkacijski analitik - psihoterapevtka, doktorandka SFU Dunaj

permisivna vzgoja

Default avatar

dežek

........ ko je že toliko govora o tej permisivni vzgoji.........

Pa prosim, če mi katera lahko razliži, kakšna oblika vzgoje je to????? je to dobra ali slaba???????

In kakšne so še druge ????

Hvala, za vaš čas!
Pa čimveč sončka!!1
Default avatar

Nikita K

Permisivna vzgoja je nasprotje avtoritativne vzgoje. Tako ena kot druga imata negativni predznak: prva, ker otroku ne postavi nobenih smernic, druga pa mu smernice postavi kot prepovedi. V obeh primerih se otroka ne smatra za osebnost, ampak zgolj za podajšek dveh roditeljev, ki v prvem primeru menita, da strogosti ne bosta upoštevala, v drugem pa je nepopustljivost edino merilo prave vzgoje.
Katera naj bi bila prava vzgoja? Tista, ki premore veliko ljubezni in vedenje, da malo bitjece ni naša last, ampak samosvoja osebnost, ki rabi čimveč podpore z naše strani, da bo postala samostojna in odgovorna oseba.
Kako pravimo taki vzgoji? Jaz bi ji rekla VZGOJA ZA ŽIVLJENJE.
Default avatar

TinkaraC

Permisivna vzgoja temelji na tem, da je otrok kralj sveta in da se z njim ne prepiraš, pač pa mu vseskozi ustrežeš, ker je pač nebogljeno bitje, ki ničesar sam ne zmore, da mu vse prinašaš k ta zadnji, da ga crkljaš (pa ne čustveno) pač pa materialno, da skrbiš, da mu nikoli nič ne zmanjka, da nikoli ne občuti nobene kazni in nobene posledice nepravilnega ravnanja. temelji na tem, da otroku, grobo rečeno, vse dovolimo in upamo, da jih bo - ko bodo večji - srečala pamet. ja, seveda...
Permisivna vzgoja je polarno nasprotna avtoritativni, preveč strogi vzgoji, ki vzgaja z zastraševanjem. Permisivna pa vzgaja z ugoditvijo, s prilagajanjem zgolj otroku,...

Imaš še demokratično vzgojo - otroci imajo pravico do "glasovanja" glede dogajanja v družini, glede reda itd.
Pa še kakšna bi se našla.

najboljša? hm, jaz bi ji rekla "prisluhnitvena" vzgoja. trdna, stabilna, ima pravila igre, ki držijo vodo, hkrati pa otroku prijazna, logična, taka ki otroku podpre samozavest, je ne napihuje in ne podira...
T.
Default avatar

j*

Zadnjič sem nekje prebrala odgovor na vprašanje, zakaj permisivna vzgoja ni boljša od avtoritativne (ki so jo pred desetletjem ali dvema takorekoč raztrgali) in je nekdo (E. Pantley?) zapisal, da starši napačno mislijo, da morajo otroke vzgajat tako, da so vseskozi srečni.
Vzgajat jih je namreč treba tako, da bodo znali samostojno in kvalitetno preživeti.

In po lastnih izkušnjah lahko povem, da ni nič hujšega kot tako totalno razvajanje otroka, ki potem zraste v vsega naveličano, nezainteresirano in nesamostojno dete. Sem pa zelo zagovornica čustvenega "razvajanja" v smislu da otroku vedno ponudiš objem, naročje, čustveno varnost.
Default avatar

TinkaraC

ja, je bila E.P. Jaz jo rada berem in moram priznati, da se njene ideje (ona temu pravi 'ideas not solutions') velikokrat obnesejo.
Čustveno pa po moje razvajanja ni, se strinjam. Če preberemo tisto knjigo o razvajenosti od Žorža, on piše, da so otroci, ki so razvajeni, velikokrat čustveno celo zanemarjeni.
T.
Default avatar

Nives

Zdravo

ja, ja bravo za komentarje glede permisivne vzgoje, je neke vrste podaljšek tistega posta o tem ko je veliko mamic šlo v luft zaradi mojega mnenja da ni fajn da skačemo kot histerične babnce za vsako otrokovo težavo....

ne me zdej narobe razumet, gre za to, da vem kako se je lahko počutila punčka ki je vso noč jokala zaradi tega ker je bila prizadeta in ponižana pred vsemi otroci v skupini v vrtcu.
Moj odgovor je bil, da bi bilo treba se s punčko pogovorit o tem kaj je čutila ob tem, ji razložit da jo razumemo, da smo ji ob strani, da jo potolažimo, in jo vprašamo za mnenje, kako ji lahko pomagamo. če bi tako punčko 5 let staro vprašali bi nam lahko odgovorila sama ali misli da je treba iti v vrtec in se pogovorit ali bi ji mogoče bilo zaradi tega še bolj nerodno........zato pač je to tipičen primer permisivne vzgoje, ker smo ob prvem problemu ki ga je otrok imel skočili v luft: češ dejmo tršico takoj linčat v časopis na prvo stran! Namesto da bi ubrali obratno stran in prvo vprašali otroka kako se ob tem počuti..........

Mah, vse sorta nas je in vsak razmišlja po svoje, jaz pač razmišljam in delam tako kot sem napisala..........
Default avatar

joziv

Ah, vzgoja... Najprej imaš takšne in drugačne ideje okrog tega, ko pa je otrok tu, pa je čisto drugače. Všeč mi je tista 'prisluhnitvena' metoda, ker je najbolj pomembno, da znaš otroku prisluhniti. Včasih pa je to težko...
Meni je pri vzgoji zelo pomagala knjiga Kako se pogovarjamo z otroci. Priporočam.
Default avatar

Ali

Jaz pa si pod pojmom pemisivna vzgoja predstavljam vzgojo skrajno negotovih staršev, ki potomcem ne znajo postaviti meja. JIm celo pustijo,da si meje - če sploh- psotavijo sami. In jih vedno znova prekoračijo.

Mislim, da tu ne gre za to,da bi otroka pretirano ščitili in varovali, prej bi rekla, da je permisivnost pogosta tam, kjer ni prave volje za ukvarjanje z otroci.
Pustiš mu vse, pa ti da mir! Naj reče, kar hoče, samo da je mir!
Kupiš mu vse, kar se spomni, pa da mir!
Za kakšno ceno?

Tisto, o čemer piše Nives, pa je zame nekaj drugega - pretirano zaščitništvo.

Lp, Ali

Moderatorji

mag. Nataša Durjava , EAGT geštalt izkustvena psihoterapevtka
durjavaN
prof. Andreja Vukmir , spec. zakonske in družinske terapije
Zavod Pogled
Mirjana Frankovič , transkacijski analitik - psihoterapevtka, doktorandka SFU Dunaj
MirjanaFrankovic