Najdi forum

Usihanje mleka

Pozdravljeni!

Z mojim dvomesečnim sinkom sva se znašla pred problemom. Do včeraj sva se izključno dojila, zdaj pa smo mu začeli dodajati prilagojeno mleko. Prej nisem imela nikakršnih težav z dojenjem, mleka sem imela toliko, da ga ni mogel niti požirati,po hranjenju sva bila oba cisto mokra. Zdaj pa je mleka bistveno manj. Skrajšal se je tudi čas podoja. Prej sva se dojila 15 min, zdaj pa le kakšne 4 minute, ponoči celo uspeva 10. Včeraj naju je obiskala patronažna sestra in mi rekla, da imam dojke skoraj prazne. Zato ga zdaj dojim iz obeh, prej sem ga iz ene in vedno je še ostalo mleko. Otroček ob dojki besni, ker ne dobi dovolj, najprej vleče potem pa čisto ponori in joče kot zmešan, potolaži ga le duda. Za nameček pa tudi po flaški noče piti. Mleko si po podoju iztiskam, iz vsake dojke iztisnem med 15-30 ml. Ne vem več kaj naj naredim, občutek imam da se otrok ne naje dovolj. Drugače se njegovo obnašanje ni spremenilo, pri vsakem previjanju je polulan, kaka 2-3 krat na dan. Ali naj si mleko še naprej stiskam, tega po flaški mali popije. Na koliko časa naj se dojiva, naj ga pristavim vsakič ko joče? To sem že poskusila, pa parkrat potegne, potem pa bodisi zaspi, ali pa se igra z bradavico. Kaj naj storim, da se mi bo količina mleka zopet povečala? Hvala za odgovor in vse dobro v novem letu!!!

pij veliko VODE-3l, pa ga boš imela skoraj 100%..vztrajaj!!!

Draga Tejcka2,
opravičujem se vam za moj pozen odgovor.

Do nekaj dni nazaj ste svojega dojenčka (ki ima dva meseca) izključno dojili. Prej ste imeli veliko mleka, niste imeli težav z dojenjem. Dojenček se doji precej krajši čas na podoj. Patronažna sestra vam je rekla, da imate razne dojke

Veliko mamic v starosti okrog drugega meseca meni, da je mleka nenadoma zmanjkalo. Dojke se nenadoma zmehčajo in ni več izcejanja, dojenček se začne dojiti drugače. Vzroka za to dogajanje sta dva: prvi vzrok je tam, da se je uravnovesila ponudba s povpraševanjem. Takrat se prsi NORMALNO popolnoma zmehčajo, izcejanja mleka ni več.

V času od drugega tedna pa nekje do tretjega meseca otrokove starosti se vzpostavi ravnovesje med ponudbo in povpraševanjem (med tvorbo mleka in otrokovo zahtevo po dojenju). Mamica in otrok se navadita drug na drugega in dojenje postane utečena rutina. Takrat mamice opazijo, da so njihove prsi postale mehkejše, izcejanje mleka ni več tako intenzivno in najprej pomislijo na to, da je mleka pričelo zmanjkovati. Nekatere mamice žal ravno iz tega razloga posežejo po dodatku nadomestnega mleka in prenehajo z dojenjem v prepričanju, da nimajo več mleka. Ko se enkrat prsi prilagodijo ponudbi in povpraševanju, se zmehčajo in postanejo “polne” le še takrat, če npr. vaš otrok prespi svojo uro za hranjenje ali preskoči kakšen obrok. Prsi namreč niso rezervoar za mleko (zato velike prsi nimajo več mleka kot manjše) ampak se mleko v njih tvori neprenehoma, tudi medtem, ko otrok sesa.

Dobro je vedeti, da dojke niso nekakšne posodice, v katerih se nabira mleko. Dojke niso posodice, v katerih se mleko nabira, mleko se tvori sproti. Če dojenčka dojite tako kot prej in pogosto, mleka s časom od poroda in brez vzroka nikakor ne izgubljate. Dokler se dojenček doji, tako dolgo in še dalj boste tudi imeli mleko. Če vaš dojenček lepo napreduje in razvija, je vaša skrb popolnoma odveč.

Priporočam vam, da preberete tudi naslednje:
kako se tvori materino mleko:

Drugi vzrok za nastanek težav je lahko dejstvo, da dojenček raste v zagonih, ima obdobja izredno hitre rasti. Takrat se nejgove potrebe povečajo in se doji pogosteje in drugače kot ponavadi. Ker se doji pogosteje, so tudi prsi prej mehke.

Kako vemo, da zdrav, donošen dojenček dobiva dovolj mleka?
1. Dojenček ima najmanj pet do sedem mokrih bombažnih pleničk (ali 6-8 pleničk za enkratno uporabo) dnevno.
2. Dojenček, mlajši od 6 tednov, kaka 2-5x dnevno, starejši od šest tednov lahko kaka tudi na nekaj dni a takrat obilno, povprečno pa kakajo 1x-2x dnevno.
3. Dojenček v prvih treh mesecih pridobiva NAJMANJ 115g na teden, med tretjim in šestim mesecem 80g na teden in po šestem mesecu 50g na teden.
4. Dojenček se doji pravilno in pogosto.
5. Dojenček je zdrav, živahen, se lepo razvija, ima gladko in napeto kožo, vidno raste v dolžino in se mu širi obseg glavice, je aktiven in čuječ.

Žal imam še malce premalo podatkov, da bi lahko skupaj ugotavljali vzroke težav. Ali je vaš dojenček rojen ob roku, je sicer zdrav? Pravite da je pogosto polulan – zelo dobro! Pravite da je pokakan 2-3 dnevno, zelo dobro!!! Kakšno je blato vašega dojenčka, kako se doji /kako dolgo na podoj in kolikokrat dnevno?

Normalno je, tudi da se dojenček kdaj doji le iz ene dojke, kdaj pa iz obeh. Tukaj ni zacementiranih pravil. Ženske, ki dojimo iz obeh dojk nimamo manj mleka kot tiste, ki dojijo na eno dojko na podoj. Moja dojenčica se npr. dopoldan ponavadi doji iz ene dojke na podoj, popoldan pa iz obeh. Proti večeru pa kar naprej (levo, desno, levo, desno….).

V kakšnem položaju se dojita, je dojenček zelo zaspan ali je nasprotno živahen in dejaven, ali imate vi občutek, da imate premalo mleka, ali imate vi morda ranjene, poškodovane bradavice, ste imeli v zadnjem mesecu kakšno vnetje dojk, se je v zadnjem mesecu v vašem družinskem življenju kaj spremenilo,…?

Žal mi je, da sem vam namesto odgovora natresla še cel kup dodatnih vprašanj. A žal drugače ne gre.

Prilagam povezavo, ki vam bo morda prišla prav – kako povečati mlečno zalogo:

Kadar se dojenčki dojijo pogosteje in drugače kot ponavadi, pravimo, da gre skozi obdobje hitre rasti. To so dnevi, ko se dojenček doji “kar naprej”. V nekaj dnevih se materino telo prilagodi povečanim potrebam dojenčka in začne proizvajati več mleka in tudi drugačno mleko (npr.beljakovinsko bolj bogato), da bo dojenček spet sit. To je naravno pravilo ponudbe in povpraševanja.

V takšnih dnevih je najbolje, da se uležete skupaj z dojenčkom, gnezdita in se posvetite samo dojenju. Vse ostalo lahko počaka. Mamice po porodu včasih želimo postoriti preveč stvari hkrati, ob neprestanem dojenju in nošenju dojenčka po rokah, se kaj hitro zgodi, da “pregorimo”, smo utrujene in izčrpane. Če mamica utrujena in izčrpana, se to nasprotuje z zmožnostjo materinega telesa, da bi proizvajalo več mleka.

Dojenček se ne doji samo zaradi lakote. Včasih dojenček nekajkrat potegne le zato, da se odžeja (prednje mleko je redkejše, bolj vodeno in namenjeno dožejanju). Včasih potrebuje bližino mamice, da se pocrklja, stisne in poigra, dojenje ni samo akt hranjenja.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>
nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani
Prosila bi vas za informacijo zakaj se strani ,ki opisujejo teme o povečanju mleka na naraven način ne odprejo. Istočasno pa je prvi oglaševalec, ko pogledate debato o dojenju mleko Novalac,ki ga prodaja slovensko podjetje Medis. Ali gre samo za naključje ali spretno manipuliranje mladih mamic, da bi uporabljale umetno mleko. Sama sem ravno sedaj imela težavo z mlekom pri svojem drugem otroku. Prvega sem v celoti dojila sedaj pa sem nekajkrat zaradi pomanjkanja mleka dodala umetnega. Povsem očitno je pri otroku videti, da je umetno mleko bistveno slabše. Znaki ki sem jih opazila je da je po hranjenj z umetnim mlekom bistveno bolj zaspan. Pri naravnem dojenju je bolj vesel in zvedal. Poleg tega je blato nekontrolirano in v večjem obsegu z bolj neprijetnim vonjem. Kar kaže na to da povzroča probleme tudi v prebavnem traku. Seveda je to razumljivo saj gre za umeten izdelek, ki ne more nadomestiti materinega mleka. Zato vas vse spodbujam, da se potrudite in premagate pomankanje, ki se vedno lahko pojavi. Vas pa kot urednike te strani prosim, da mamicam pomagate s pravimi informacijami in ne umikate strani, ki bi jim pri tem pomagale. Ob tem, da nemoteno oglašujete farmacevtsko industrijo katere namen seveda ni naravno dojenje saj ob tem ne ustvarjajo nobenih dobičkov. Otrok in mama sta ob tem seveda čisto nepomembna.
Hvala za pomoč

Pozdravljeni,

Hvala za opozorilo. Forumi se preurejajo in žal se povezave zelo pogosto izgubljalo, tako da jih včasih kar težko spet najdemo. Nismo jih umaknili. Žal pa bo treba spet enkrat pregledati celoten seznam najpogostejših vprašanj in uporabnih tem – uf, komaj verjamem, da se jih je nabralo kar 30 strani wordove datoteke?!). Vidim, da vas je vrglo očitno na neko drugo stran, ko ste kliknili, in tam je bila morda tudi ta reklama? Jaz je sicer ne vidim.

Na forumu Dojenje naj ne bi bilo nobenih oglasov za prilagojeno mleko, to bi dejansko bilo razumljeno kot poskus manipulacije. O tem sicer odloča vodstvo portala Med.over.net. Če je ta oglas še prisoten in menite, da je moteč in v povezavi s forumom Dojenje ali temami o dojenju, prosim sporočite mi to povezavo, kje ga vidite. Pri najboljši volji ga nisem mogla najti.

Samo enkrat, kot se spomnim, me je administratorka portala seznanila z željo oglaševalca, da bi se na forumu Dojenje oglaševalo umetno mleko. Tedaj smo se dogovorili, da to ni sprejemljivo. La Leche League ima po svojem mednarodnem kodeksu namreč zelo jasno zapisano in od tega nikakor ne odstopamo, da je oglaševanje umetnega mleka v povezavi z našim delom popolnoma nesprejemljivo. Smo humanitarna organizacija, delamo, kot mnogi veste, prostovoljno in neodvisno od vsakršne druge organizacije ali od katerekoli korporacije, že več kot pol stoletja, v interesu mater in dojenja, po načelu pomoči mama mami, seveda pa smo izobražene o dojenju in združujemo najboljše – vrhunsko znanje o dojenju in dolga leta lastne prakse. Zadnje, kar potrebujemo, bi bil denar kakšne prehranske korporacije.

Zagotavljam vam, da svetovalke za dojenje pri LLL ne bi dopustile, da bi se naša imena pojavljala v povezavi s katerokoli umetno formulo.

Tale članek sem našla na drugi lokaciji. Ste to iskali?
Relaktacija in stimulacija materinega mleka: http://med.over.net/forum5/read.php?94,1977017,1977026#msg-1977026

Drži, umetno mleko povzroča neprijeten vonj blata in spremenjeno črevesno floro, mnogokrat otroka preveč uspava, kar ni dobro za dojenje, ker je potem manj priložnosti za nove podoje. Številni dodatni podoji pa so ravno to, kar tvori več mleka.

Lahko mi sporočite naslov povezav, kjer ste iskali, bom poskusila odkrit še druge izgubljene.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

New Report

Close