Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Za Metko, bakterijska okužba z Enterococcus

Za Metko, bakterijska okužba z Enterococcus

Draga Metka,
ker ste vaše vprašanje verjetno pomotoma postavili pod nekaj mesecev temo o barvanju las, kopiram še semle….

Imate pet tednov starega dojenčka, rojen je s CR, po porodu ste imeli težave z dojenjem.

Zakaj je v mleku kri, je možnih več razlogov. Od ranjenih bradavic, do infekcije v mlečnih vodih, itd… Če ne gre za abces ali hudo vnetje dojke, to ni nič hudega, saj se materino mleko tvori iz krvi.

Zdravniki so vam naredili bris in izolirali bakterijo Enterococcus. To je sicer bakterija, ki je normalno v našem telesu in jo imamo v naših sečilih, povzroča pa vnetje sečil.

Med prazniki ste imeli povišano temperaturo, bolečo in povečano desno dojko, povečane bezgavke. Verjetno ste imeli vnetje dojke (mastitis). Predpisali so vam antibitoik Erytromycin.

Metka, nisem zdravnica … a vzrokov za težave, ki ste jih imeli, je lahko še precej več kot le okužba z bakterijo. Kako ravnati in kako preprečevati mastitis, prosim, preberite:

Vaša skrb, da bi bila dojenčku bakterija nevarna zaradi dojenja je odveč. V materinem telesu se, ko se pojavi okužba, začnejo tvoriti protitelesca, ki so tudi v materinem mleku in zaščitijo dojenčka, da sploh ne zboli. Lahko se sicer zgodi, da zboli dojenček, a takrat je potek bolezni pogosto v blažji obliki.

Zaradi vnetja dojke mleka ni potrebno iztiskati, če dojenčka dojite pogosto in pravilno, na njegovo željo in potrebo. Najboljša “črpalka” je vedno dojenček. Lahko se zgodi, da če mleko še dodatno iztiskate, da imate mleka zato preveč, kar povzroča več (verižnih) težav z vnetji dojke, zamašenimi vodi, nedreniranimi vodi, ipd…

Zdravilo Erytromycin je po dr. Thomas Hale-u, Medications and Mothers’ Milk, stran 291-292, razvrščen med zdravila, ki spadajo med zdravila povsem varna za uporabo med dojenjem, je v kategoriji LC1.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

najlepša hvala za tako hiter odgovor, hkrati pa vam še želimo sporočiti:
– da naš fantek že od rojstva mnogo joče (čeprav so bili pediatri mnenja, da so to le krči- urina pa mu niso pregledovali-čeprav sva bila v bolnici po porodu 12 dni…..)
-da sva s fantkom Galom ob praznikih spet preživela 7 dni v bolnišnici zaradi INFEKCIJE SEČIL – URIKULT JE BIL JASNO POZITIVEN (Staphylococcus aureus) in prejemal antibiotik Garamycin-
Spet se nama z očkom postavlja vprašanje – ALI JE TO KAKŠNA POVEZAVA Z BAKTERIJO V MOJEM MLEKU????
-Gal pa še vedno joče (tudi po 7 dnevni dozi antibiotikov), tako da že pediatri ne vedo ali ima krče ali se urikult še nadaljuje…
-ali nam lahko svetujete na koga se lahko še obrnemo – glede na vse težave – saj sva z Galom več v bolnici kot doma,…..
v pričakovanju vašega odgovora se lepo zahvaljujemo
zaskrbljena očka in mamica…

Draga Metka,
zelo mi je žal, da namesto da bi v veselju in sreči preživljali prve tedne z novorojenčkom, le te preživljate v skrbeh in v bolnici.

Ker nisem zdravnica in menim, da vaše vprašanje že presega moje “pristojnosti”, sem ga posredovala zdravnici, ki se vam bo oglasila tukaj.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>
nova
Uredništvo priporoča

Metka, zdravnica vam je napisala dolg odgovor, a ne vem, kako je možno, da ga na forum nisem prejela. Skratka: dojenček se ni okužil z maternim mlekom.

Medtem sta se z zdravnico tudi že slišali po telefonu.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Upam, da ni prišlo do kakšnega nesporazuma, zato sporočam, da tudi jaz nisem našla dolgega odgovora od zdravnice, pa tudi po telefonu se nisva slišali- zato puščam moj tel. št.

Vam pa se lepo zahvalim za vso pomoč!!!

Naš Gal še vedno joka, joka, zato z očkom komaj čakama ponedeljka 9.1.2006, da odhitimo h Galovi osebni zdravnici…

Prosim še za nasvet:
-kako je s prehrano in pitjem mamice, katera doji..Ali lahko uživa sveže sadje(katero?) , zelenjavo(katero)…oz. kaj se priporoča…Kako je s kompoti???
– v zvezi s pitjem tekočine dojenčka kateri je dojen- slišala sem veliko različnih mnenj – da mu moramo dajati še dodatno za piti (čaj?prekuhana voda?ali nič?…..)

Lep začetek delovnega tedna vam želi mlada družina iz Ptuja

Draga Metka, žal mi je da je prišlo do nesporazuma. Dr. Nina Pirnat vam je na tale forum napisala atančen odgovor, a žal sporočilo ni prispelo na naslov, moram povprašati urednika forumov, kako je mogoče, da se je sporočilo izgubilo. Ko sva se z dr. Pirnatovo slišali po telefonu, je povedala, da okužba preko materinega mleka ni možna.

Vaše sporočilo sem posredovala tudi dr. Andreji Tekauc-Golob. Mislila sem, da sta se vidve slišali po telefonu, spet nesporazum, se opravičujem.

Kako je bilo na pregledu, ste ugotovili zakaj dojenček joka?

Še odgovori…

-kako je s prehrano in pitjem mamice, katera doji..Ali lahko uživa sveže sadje(katero?) , zelenjavo(katero)…oz. kaj se priporoča…Kako je s kompoti???
Doječa mati lahko ZMERNO uživa vsa živila, ki ji prijajo. Če ima dojenček težave, je najpogosteje vzrok lahko v tem, da je dojenček preobčutljiv ali alergičen na kakšno živilo ki ga uživa mati, stanje naj presoja zdravnik.
Več o prehrani doječe matere:

– v zvezi s pitjem tekočine dojenčka kateri je dojen- slišala sem veliko različnih mnenj – da mu moramo dajati še dodatno za piti (čaj?prekuhana voda?ali nič?…..)

Če dojimo dojenčka na NJEGOVO ŽELJO, POGOSTO in ne gledamo na uro, pomeni, da – če bo otrok žejen – bo pač popil le nekaj požirkov prednjega mleka in se odžejal. Zato se dojenčki v času poletne vročine ali v času kurilne sezone – dojijo pogosteje, a krajši čas. Zato mnogi dojenčki, ki jih matere dojijo ne da bi gledale na uro – vsako drugo tekočino odklanjajo.

Torej dodajanje tekočine ni potrebno. Seveda pa ne bo prav nič narobe, če mu boste ponudili še dodatno tekočino, najboljša je kar navadna, prekuhana voda. V manjši, plastičen, mehak kozarček nalijte le tekočine za požirek ali dva, da se ne bo preveč polivalo in vaš dojenček bo zagotovo pil, če bo res žejen. Če iz kozarčka ne bo šlo, lahko dodajate vodo po žlički ali s kapalko. Steklenički pa se raje izogibajte, ker lahko pripelje do t.i. sesalne zmede, saj je sesanje pri steklenički tehnično popolnoma drugače kakor način, kako dojenček molze dojko.

Čaj? Večina instant čajev vsebuje SLADKORJE, zato za majhne dojenčke niso primerni. Proizvajalci otroške hrane na tak fini način otroke odvračajo od dojenja (sesalne zmeda, ker začnejo piti po steklenički), otroci imajo radi zelo sladek okus in hočejo še… proizvajalci otroške hrane pa posledično prodajo več (dragega) instant čaja in (zaradi tega večjih težav pri dojenju) še dražjega prilagojenega mleka… Če že mora biti čaj, potem naj bo ta skuhan iz komarčka, kumine in drugih blagodejnih zelišč, pripravljen sproti, da bo svež in brez sladkorja (materino mleko je tudi sicer zelo sladkega okusa, a pravi sladkorji v čaju so še slajši, otrok lahko začne zavračati dojenje) in ponujen po mehki žlički in ne v steklenički.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

New Report

Close