Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Rumeno-zeleno blato

Rumeno-zeleno blato

Pozdravljeni!
Malo sem zmedena. Moj sin občasno kaka rumeno-zeleno blato. Prebrala sem, da je zeleno blato pri polno dojenih dojenčkih normalno in da ni razloga za preplah, patronažna pa mi je v torek dejala, da zeleno blato pomeni, da otrok nečesa ni prebavil in da moram spremeniti prehrano. Kaj je torej res?
Sicer pa je sin star tri tedne, rojen 6 dni čez rok, porodna teža je bila 4050 g, odpustna 4000g, pred dvema dnevoma pa je imel 4910 g. Z dojenjem nimava težav in mali odlično napreduje. To blato pa me res mede…
Lepo prosim za odgovor.

Meni je pediatrinja rekla, da zelenkasto blato pomeni samo to, da se je mleko hitreje prebavilo in izločilo in da ni to nič narobe. Moja hčerka je stara 4 mesece in že od rojstva večkrat zelenkasto kaka, pa naj bi bilo vse ok. Lepo napreduje na teži in višini, kot tudi tvoj sinček (za 3 tedne 900g je zelo zelo v redu!).
teja

Moj malček je star 6-mesecev pa ima še vedno zeleno blato.Imava sicer že dva gosta obroka ,ostalo pa še vedno mleko.Blato je pa še vedno malo zelenkaste barve.Tako pač je,manjka mu pa nič,lepo napreduje na teži, pa tudi dobre volje je.Meni je bilo rečeno ,da je zelene barve zato ker imajo otroci krčke!

nova
Uredništvo priporoča

Lep pozdrav!

Imam starega sineka 8 mesecev, to sm velik krat že vidla in ti lahko povem da je to normalno!
Brez skrbi, še velik krat boš to vidla!

Lep pozdrav

Draga Jagoda,
hvala za vprašanje. Vaš dojenček ima tri tedne, fantastično napreduje pri teži.

Da, popolnoma normalno je, da se blato dojenčka (kot tudi odraslega človeka, mar ne?) spreminja. Zelo redko je blato dojenčka odraz materine prehrane. Razen če je dojenček močno alergičen na snovi iz prehrane matere (sluzasto zeleno blato je lahko pogosto znak za alergijo na mleko ali žita, ki jih uživa mati, ni pa nujno).

V redkih primerih, ob zaužitju določenih zdravil, se lahko zgodi, da je materino mleko drugačne barve, npr.modrikasto. Tudi če mati zaužije veliko rdeče pese, blato dojenčka ne bo rdeče, kakor je blato matere 🙂

Barva in konsistenca dojenčkovega blata se spreminja iz dneva v dan, iz ure v uro. Temno zeleno, bolj vodeno blato se najpogosteje pojavi takrat, ko dojenček popije več prednjega mleka. Možno je tudi, da je dojenček kakšen dan bolj žejen ali ima poskok v rasti in se doji pogosto in na ta račun več pije in se to seveda takoj pozna na plenički. Pomaga, da otroka dojite na prvi strani tako dolgo, dokler še aktivno sesa, namanj pa 15-20 minut. Tako bo otrok zagotovo dobil dovolj zadnjega mleka. Vendar napredovanje teže vašega dojenčka kaže na to, da zagotovo dobiva dovolj zadnjega mleka 🙂

Glede barve blata je dobro vedeti tudi naslednje:
Ali ste morda vi pred kratkim uživali kakšna zdravila, antibiotike? Ali vi uživate kakšne vitaminske ali mineralne pripravke? Ali otrok dobiva čaj, prekuhano vodo? Koliko mlečnih izdelkov vi zaužijete preko dneva? Ali imate v družini zgodovino alergij? Na, zdaj sem vam pa natresla kup vprašanj namesto odgovorov…

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Pozdravljeni,

imam podobno vprasanje.
Moj sin je star 14 dni in obcasno (zadnja dva dni pa ze 3x) kaka rumeno zelenkasto blato, po kvaliteti podobno prekuhanemu rumenjaku.
Ima tudi krce preden spusca vetrove oz gre na blato. Ko zacuti neugodje, se ves trese in napenja.
Popijem veliko mleka in jogurtov, sadja in zelenjave ne jem, razen banan, danes sem jedla tudi carbonara (veliko sladke smetane) in je imel mali kasneje kar nekaj krcev. Vendar pa ne vem, ali je to povezano. Mleko uzivam vsak dan in obicajno nima tezav.
Naj spremenim prehrano oz, kaj mi je dovoljeno uzivati, glede na to, da polno dojim?
(rojstna teza 2630g f(37t,5 dni), po 2 tednih pa je 3100)
Hvala lepa za odgovor.

Pozdravljeni, Te*ja*!

Vaš fantek je star 2t in odvaja rumenkasto-zeleno. Mislite gorčično, ali prav malo rumeno in malo zeleno blato? Prvo je normalno in pričakovano, drugo še tudi dokaj vredu. Ali pomaga, če ga pristavite, ko spušča vetrove in preden odvaja? Nekateri dojenčki potrebujejo le malo sesanja, da se pomirijo in ne jokajo, saj jim sesanje umiri bolečine oz. nelagodje v prebavilih. Večina se počuti nekoliko nelagodno ob odvajanje, to za majhnega dojenčka ni enostavno opravilo.

Ali fantek dobiva tudi kakšne dodatne tekočine, npr. čaj, občasno prilagojeno mleko, vodo ipd.? Lahko napišete kako pogosto se običajno doji oz. ali se doji na eni ali na obeh dojkah? Ali morda tudi poliva? Kakšna je njegova koža?

Fantek je napredoval zelo nadpovprečno, doslej že 500g, super!

Prosim, če lahko napišete še te odgovore, ne bi vas rada usmerila na dieto brez kravjega mleka, glede na to, da je to za vas pomemben del jedilnika, če ne bi bilo res potrebno. Pogosto je mogoče otroka umiriti že drugače, a bi morala vedeti, kakšen je njegov vzorec dojenja in vse ostalo navedeno.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Lep pozdrav,

blato je malo rumeno in malo zeleno. opazam, da je tako blato pogosto zvecer. zjutraj in ponoci pa je gorcicne barve.
ko sin spusca vetrove in ce ga potem pristavim, mu pomaga, se umiri, in obratno, pogosto, ko se dojiva, se vcasih zvije v krcu. Pogosto se tudi krega pri dojenju in maha z rokami, kot bi zavracal dojko, predvsem ponoci, kar nama obema povzroca preglavice in na koncu smo vsi budni in neprespani. ponoci se pogosto doji in zraven zaspi, moram ga buditi, pa spet in spet, tako se vcasih ponoci dojiva po celo uro.
Ne dodajam mu nicesar, ne vode, ne caja (nihce, niti pri pediatru na prvem pregledu, ni omenil, da bi morala karkoli dodajati) – nahajam se v tujini in tukaj niti ni praksa, da bi patronazna prihajala na dom.
obicajno se doji na 3-4uretudi ponoci, dojiva se 15-20min oz zadnje dni skoraj pol ure na eno dojko. obicajno ima dovolj eno dojko in kmalu zaspi. Njegova koza je bolj rdeckasta. Imel je rumenico, a se je stanje ze izboljsalo, morda ima se cisto malo rumene barve.
Imava tezave tudi s podiranjem kupckov. Vcasih uspe, v vsaj 50% pa ne more in ne more podreti kupcka. Veliko poliva, skoraj po vsakem obroku.
Najlepsa hvala za vas odgovor.

Blato je v mejah normale.

Fantek je še majhen, morda se kdaj težko pristavi, majhnim dojenčkom je treba sprva sploh ponoči precej pomagati, da se dobro pristavijo, sicer opletajo z glavico in se jezijo. Ko so malo večji, je že laže.

Ponoči bo verjetno imel vzorec nekaj ur potrebe po sesanju, lahko tudi več ur zapored, ko ne bo zaspal, nato pa bo sledilo bolj mirno obdobje. Poglejte prosim tole. Morda je situacija tukaj malo drugačna, vendar pa je razlaga podobna. Dojenček spi čez dan, ponoči pa se nenehno doji:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4795263 (9d)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6054458 (14d)

Zaradi dodajanja sem vprašala zato, ker prilagojeno mleko pogosto lahko povzroča prebavne težave, nemir in kolike. Če dobro napreduje in polni pleničke, vsekakor dodatna ne rabi.

Koža dojenčka je rdečkasta, ker je še tanka in pod njo ni veliko maščevja, to je pričakovano in popolnoma vredu. Dojen otrok je lahko nekoliko rumen ves prvi in tudi še drugi mesec, tudi to je ok.

Poskusite ga dojiti na dojki, kjer ne teče premočno oz. kjer se je nedavno dojil, da ga več zadnjega mleka umiri, kajti maščobe uravnotežijo prebavo, in te pridejo na koncu. Če se bo nemir povečeval in blato bolj postajalo zeleno, lahko pa tudi za test kar že takoj, poskusite 2-3 tedne iz prehrane izločiti kravje mleko in izdelke iz njega, tudi v sledeh v industrijski prehrani. V tem primeru se dojenčki običajno vsaj delno umirijo in diagnozo ste postavili. KML je alergen številka ena. Če ni tako hudo in otroka lahko umirite na dojki, potem bo morda to vredu. Lahko pa izločite sprva tudi samo mleko, ohranite pa fermentirane mlečne izdelke.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Spoštovani,

imamo 3 tedne in 4 dni staro novorojenčico. Prva dva tedna je bilo blato lepo gorčične barve. V zadnjem tednu pa je le to postalo čisto zeleno, bolj tekoče, kaka zelo pogosto in veliko prdi, jo napenja. Vsak večer ob približno isti uri se pojavi nemir, jok, težko se umiri po več ur, niti ne zaspi dokler to časovno obdobje ne mine. Ponoči in čez dan je ok, se zbuja na prb. 2 uri. Se izključno dojiva, mlečne izdelke sem izključila iz prehrane. Se prehranjujem popolnoma enako kot sem se, ko je imela blato normalne barve. Kave, kakava, čajev, ne pijem. Ne jem čokolade, oreščkov..

Doma nihče ni bolan, nihče nima kakšne viroze..tudi obiskov še nismo imeli.

Tudi teža mislim, da kar vredu napreduje. Porodna teža 3590g. Najnižja 3410g. Trenutno okrog 4250g.

Dojiva se običajno na 2-3 ure. V zadnjih dneh se zbuja na 1,5 ure in se malo podoji. Dojko menjam na približno 2-3 ure tako, da menim, da ne dobi samo prednje mleko.

Skrbi me ta barva blata, ki je res samo zelena, na kaj bi lahko kazala?

Hvala za vaš čas

Lp

New Report

Close