Najdi forum

dojenje ponoči

no ja, ko je bil star 3 mesece je spal od 10h do 5h zjutraj.polno dojen 5,6 mesecev. pri 7 mesecih pa se je začel prebujati: 2h, 3h, 5h se dojiva, potem ga položim anzaj v posteljico.ima 3 obroke dnevno, vmese dojenje.Tehta skoraj 9 kg, že ves čas je med velikimi in težjimi. skrbi me to nočno dojenje: doklej?(pov aših izkušnja).Zakaj to nočno dojenje, če ap je prej tako kraljevsko spal?

Mogoče so pa zobki.. Moj se je tudi v taki starosti zbujal po 4x, 5x na noč in se hotel dojiti. Sedaj je star 9 mes in se hoče dojiti po 2x na noč.
Lp, Sara:)

Dobrodošla v klupu. Poglej si na forumu starši otroci, “zbujanje na eno uro ponoči”. Nisi osamljen primer.

Draga Ema,
vaš dojenček je bil polno dojen do šestega meseca, prej je ponoči spal. Sedaj, pri sedmih mesecih se je začel ponoči prebujati in se ponoči pogosto doji. Vaš dojenček odlično napreduje pri teži. Zanima vas, do kdaj naj bi se dojenčki dojili ponoči in zakaj. Zanima vas tudi, zakaj se dojenček zdaj zbuja, ko je prej že spal.

Ema, kadar se dojenček prebuja, ga ni starša na tem svetu, ki se ob tem ne bi spraševal, kaj dela narobe, kaj se je spremenilo in zakaj je tako, še posebej če je dojenček prej spal.

Torej – dobrodošli v klubu neprespanih staršev – zombijev. Vem, tole vam zdajle prav nič ne pomaga. Najprej naj vas potolažim, da ni nujno, da je nočno dojenje tisto, ki je krivo za vaše nočne budnice. Res je, da nekateri starši poročajo, da ko so ukinili nočno dojenje in da so s tem nočne budnice prenehale. A ne pri vseh. In potem so imeli le še težje delo…

Za zbujanje otroka je možnih več vzrokov, včasih pa jih tudi ne moremo odkriti (drugačen ritem in vzorec spanja). Največkrat se otroci prebujajo zato, ker jim je prevroče/premrzlo, ker so žejni, ker so lačni, ker jim rastejo zobki, ker jih črviči v trebuščku, ker podoživljajo dogajanje preko dneva in to burno sanjajo, ker si želijo bližino mamice in cartanje, itd.

Žal vam ne morem reči, kdaj bo vaš dojenček spal. Spal bo, prej ali slej a kdaj – hm, tega vam žal ne morem napovedati. Prav tako ne obstaja pravilo, do kdaj naj bi se dojenček ponoči dojil. Ker dojenje ni samo akt hranjenja ampak vas dojenček potrebuje iz številnih drugih razlogov (navedenih zgoraj), je to težko predvidljivo. Poznam številne mamice, ki so ukinile nočno dojenje ali dojenje sploh, pa kljub temu še mesece in leta niso spali ponoči, tako da nekega splošnega pravila tukaj ni.

Za to, da se dojenčki začnejo prebujati pogosteje med 6. in 9. mesecem sta najpogostejša naslednja dva razloga:
1. bolečina, ki jo ima dojenček zaradi rasti zobkov
2. separacijska tesnoba – ločitvena stiska od matere, ki je največja prav ponoči, še posebej če otrok spi fizično ločeno od matere.

Ključ nočnega starševstva je v tem, da poskušamo najti ravnotežje med zadovoljevanjem potreb dojenčka po ugodju in varnosti z našo potrebo po spanju. Dejstvo je, da družina, kjer se dojenček prebuja pogosto in so starši kronično utrujeni in neprestani ne funkcionira več dobro, kar povzroča v družini neravnotežje in težave.

Starši, katerih dojenčki so se ponoči prebujali, so našli naslednje rešitve, morda bo kakšna primerna tudi za vas in vašo družino:

1. Družinska postelja, da odpade nočno vstajanje, mati tako podoji v polsnu in med dojenjem lahko spi in počiva. Če vam ideja o družinski postelji ne ustreza, imejte dojenčka v posteljici takoj poleg vaše, s spuščeno stranico.
2. Selitev otroka v njegovo sobico, za morebitne res potrebne nočne podoje pa jogi na tleh poleg otrokove posteljice, da ima tudi mati kaj počitka.
3. Vi se izogibajte kofeinu, pravemu čaju in čokoladi čez dan, poskrbite, da otrok tudi čez dan počival.
4. Ponoči, ko se prebudite ne poglejte na uro, ne štejte dolžino podojev in čas med podoji (ker ne pomaga) in ne žalujte za spancem, ki vam po vsej pravici pripada.
5. Nekateri otroci so podnevi preveč stimulirani in se še ponoči ne morejo umiriti. Skrbno načrtujet aktivnosti in poskrbite za postopen in reden večerni ritual prehoda v spanje.
6. Ali nasprotno – nekatere matere opažajo, da otroci bolje spijo, bolj kot jih “izmučijo”.
7. Poskrbite, da bo otrok podnevi jedel in predvsem veliko pil.
Priporočam vam tudi, da preberete knjigo Elizabeth Pantley: »Otroško spanje, brez joka v sanje«, knjiga je izšla pri založbi Didakta. Morda boste našli v njej rešitve, primerne za vas in vašo družino.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

New Report

Close