Najdi forum

čaj za dojenje

Zanima me kakšno imate mnenje oz. izkušnje s čajem za dojenje. Pred tedni sem začela piti Galexov čaj za dojenje z namenom da bi mogoče zmanjšal krčke pri moji 2,5-mesečni dojenčici (se polno doji), saj vsebuje podobne sestavine kot čaj za dojenčke. Ker po malo manj kot 3 tednih nisem opazila kakšnega vpliva na krčke sem ga prenehala pit. Za tem se mi je zdelo da mi primanjkuje mleka, čaj sem spet začela pit in bolj opazovala kako čaj deluje na proizvodnjo mleka in ugotovila da mi res zelo poveča količino. Ker sem se zbala da je mleka preveč in dojenčica lahko ne pride do zadnjega mleka, sem začela piti čaj le 1xdnevno in ne več 2x. Skrbi me če ta čaj mogoče ne poruši razmerja povpraševanje-ponudba. Odkar ponovno pijem čaj ima dojenčica veliko bolj mokre pleničke in pokakane so 2xna dan in sicer 1x zeleno(ponoči oz.zjutraj ko jo previja), prej pa je kakala 1xdnevno. Ne vem če je to zeleno blato povezano ravno s čajem, si ga pa ne upam spet prenehat pit da mi nebi spet primanjkovalo mleka.
Lepo prosim za vaše mnenje in izkušnje glede pitja čaja za dojenje.
LP Ana

Tudi sama pijem ta čaj in imam mleka ogooomnooo. Ena dojka zadošča za en obrok. Zeleno blato pa je (tako sem brala) posledica velike količine mleka. Tudi jaz sem ga vmes nehala piti in se mi je količina mleka vidno zmanjšala- ahko je zaradi čaja, lahko je kriv kakšen drug dejavnik, ampak nisem hotela tvegati in ga pijem spet in mleka je spet poolnooo. Skrb da pa dojenček ne bi prišel do zadnjega mleka, pa se mi zdi odveč, če dojenček lepo napreduje. Mi se namreč zredimo kar kg na mesec, tako da je po moje skrb odveč.

Kakšen pa je ta čaj in kje se ga dobi?

nova
Uredništvo priporoča

Drage mamice in Ana,
znanstvene raziskave, kjer so znanstveniki preučevali fenomen, da ima mati po popitem čaju za dojenje več mleka – so pokazale, da je k temu najbolj pripomoglo dejstvo, da je mati spila več tekočine. Pomemben je sevda tudi blagodejni, pomirljiv učinek zelišč ter psihični učinek na mater, ki tako v svoji zavesti ve, da je naredila nekaj dobrega za uspešno dojenje.

Čaji za dojenje so galaktogogi, ki so primerni zato, da mamica zaužije prepotrebno tekočino, učinkuje blagodejnost zelišč, ki mater pomirijo in s tem posledično vplivajo na hormon sreče – oksitocin (ki sproža hormon prolaktin), da sproščena mati lažje doji in se tvori več mleka.

Nekatera zelišča ali živila so galaktogogi. A vedeti morate, da prav nobeno ne bo pomagalo, če dojenje ne bo pravilno, prilagojeno ponudbi in povpraševanju in če mati ne bo dovolj počivala in bila sproščena ter zadovoljna. Skrb, stres in prehiter tempo življenja so tudi tisti, ki prispevajo k težavam pri dojenju.

Dobro je tudi, da veste, da prav tako kot medicinska zdravila imajo tudi zelišča lahko stranske učinke. Nekatera zelišča delujejo kot stimulansi, druga pomirjajo, tretja celo zavirajo alktacijo. Npr. – če uživate žajbljev čaj v velikih količinah, lahko to zavira mlečno zalogo. Nekatera zelišča lahko močno vplivajo na procese v telesu: npr. sladki koren (sladič) zvišuje krvni tlak. Zato nobenih zelišč ne smete uživati prepogosto, v prevelikih količinah ali brez predhodnega posveta z zdravnikom ali farmacevtom. Pri pripravi čaja je pomemben tudi čas, ko so zelišča v vroči vodi. Dalj časa kot so zelišča v vodi, močnejši je čaj. Zato se vedno natančno držite navodil proizvajalca!

Kljub temu, da znanstveniki nenehno preučujejo mehanizme laktacije, v povezavi z določenimi zelišči, ki naj bi povečevala materine mlečne zaloge znanstvene raziskave nikoli niso dokazale, da bi izrecno samo neka hrana, pijača ali zelišče tvorijo več mleka. Ta mehanizem je namreč najbolj odvisen od psihe matere in predvsem zakona 5P (ponudbe – povpraševanja, pravilnega pristavljanja in počitka matere). Dejstvo je, da niti pet litrov čaja za dojenje ne bo pomagalo k večji mlečnosti, če ne bo mati dojila pravilno in pogosto.

Čaj za dojenje vam vsekakor priporočam zato ker je prijetnega okusa, ne redi (ker ga ni potrebno sladkati), vas pomirja (zelišča) in poskrbi za potreben vnos tekočine v telo.

Čaj za dojenje izdelujejo v lekarnah, lahko pa kupite tudi pripravljenega od podjetja Galex: >http://www.galex.si/dojenje-gif.html>

Če ima mati preveč mleka, se lahko zgodi, da dojenček zato popije preveč prednjega mleka – na to kaže najpogsteje temnejše, zeleno, vodeno blato in večje verjetnost krčkov. Poskrbite, da se bo dojenček dojil na prvi strani dovolj dolgo, vsaj 15-20minut oz. dokler aktivno in efektivno sesa. Potem mu ponudite še drugo stran.

Priporočam v branje: kako se tvori materino mleko:

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

New Report

Close