Najdi forum

Izguba mleka

karmen lepo prosim, če lahko pomagate!
Sin je star 4 mesece in pol. Že od zažetka se samo dojiva. Razen prvi teden po rojstvu sem mu dodajala po steklenički, ker je imel nizko porodno težo in se je prehitro utrudil. Nato je dojenje steklo. Mleka sem imela vendo “glih za glih”, popoldne in zvečer manj, pa nisem hotela začet dodajat, ampak sva se pogosteje dojila, pa je kar šlo. Veliko sem prebrala o dojenju, upoštevala nasvete (razen počitek je problem, imam še starejšega sina, mož se vrača iz službe zvečer). Tako je dojenje lepo steklo in tamali se je tudi super reduil (por.teža 2640, teža pri 3 mes. 6200 gr.)Zadnji teden pa je nastal problem, ki mu ne vidim konca. Mleka v dojkah je premalo, ampak res premalo. Ne pomaga ne čaj za dojenje, ne večrat pristavljanje, poćivat pa res ne morem prav veliko (1 uro na dan). Sin po obroku histerično joka, ne zaspi, je nerazpoložen. Mleka manjka že zjutraj (prej ga je bilo vedno dovolj). Dojke so manjše kot so bile, mehke, kakor da sploh ne bi dojila. Imel je že poskoke v rasti (2x), vednar je bilo to drugače.Alo je možno, da mleka začne kar “presihati”. Ko je dojenje teklo normalno sva se dojilaod 7 do 9 krat dnevno (od tega 2x ponoči). Zdaj jeva kar naprej, enkrat na pol ure, pa na eno, pa na dve, pa se nič ne spremeni. Tako sem se odločila in dala stekleničko. Tu je pa za zjokat, pet dni že ponujam stekleničko, se pa samo še bolj joka. Pa sem poiskusila jaz, pa mož, pa pred dojenjem, med dojenjem, po dojenju, zjutraj, zvečer, ponoči. Dvakrat je ponoči spil 50 ml po pol ure dretja. Tako, da po steklenički piti zgeda zna, samo zakaj noče. Ali bo pil, ko bo res dovolj lačen? Skrbi me namreč, da bi začel hujšati ali bi bilo kaj bolj narobe. Poleg tega naj bi šli v soboto v toplice, sploh ne vem kaj naj. Še to: prvega sinčka sem delno (beri z dodajanjem) dojila samo 6 tednov. Ni imel sesalnega refleksa, jaz ne mleka, pa smo tako zaželi in kmalu končali z dojenjem. Tako, da je zame tole zdaj vse novo. Karmen kaj svetuješ, kaj naj storim, kako naj črrlčka prepričam, da mami nima dovolj mleka, naj pije še po steklenički.
Hvala in lep pozdrav!

Draga Daša,
vaš štiri in pol mesečni dojenček je polno dojen. Po začetnih težavah vama je dojenje steklo. Vendar imate ves čas občutek, da imate komajda dovolj mleka za svojega fantička. Vaš fantiček zelo lepo pridobiva pri teži, raste in se razvija. Zadnji teden opažate, da je mleka premalo. Ne pomaga pogostejše dojenje, pitje čaja za dojenje in počitek kolikor vam dopuščajo vaše možnosti.

Razumem vašo skrb in željo, da bi dojili, saj imate že pri prvem sinku slabo izkušnjo z dojenjem.

Če je mati zdrava, mleko ne more kar presahniti. Če dojite pogosto tudi ne. Dokler je laktacija vzpostavljena, dokler je povprševanje – je tudi ponudba. Je pa res, da nam ta termin “usihanje mleka” s starostjo dojenčka zelo pogost v naši kulturi. Večina mamic v tem obdobju opazi, da se dojke zmehčajo, niso več trde in napete, mleko se več ne izceja. Ampak to je popolnoma normalen pojav. Toplo vam priporočam v branje tudi:
kako se tvori materino mleko:

Vaš fantiček lepo napreduje, stekleničko zavrača. Torej je ne potrebuje. Lačen otrok bi jedel. Naš pediater rad prai, da ob polni skledi ni še nihče stradal 🙂

Glede na opisano, da se vaš dojenček nekaj dni doji nenehno in pogosteje, sem pomislila na naslednja dva možna vzroka:
– dojenček ima “poskok v rasti”
– pri vas se napoveduje menstruacija

Morda vam bo v pomoč kaj nasvetov tudi tukaj:
ko dojenček joka:
kolike:

Privoščite si dopust, predvsem pa nehajte skrbeti za svojo mlečno zalogo. Ravno ta nenehna skrb namreč povzroča največjo zavoro v materini glavi, ki za seboj potegne druge težave. Prigovarjajte si, da vaš dojenček lepo napreduje, lepo polni pleničke, raste in se razvija. Pred dojenjem se pomirite in dojite s pozitivno samospodbudo: predstavljajte si, da se valovi mleka valijo proti vam in da uživate na rajskem kraju 🙂

Če vas skrbi, da bi dojenček hujšal, pa boste svojo skrb zagotovo TAKOj opazili v otrokovih pleničkah, dehidriran dojenček lula izredno malo ali nekaj ur celo nič. In otrokovem obnašanju, slabo hranjen dojenček je šibak in nenavadno zaspan, nima moči niti za jokati. Pa glejva rajši s pozitivne strani: kako mamica ve, da dojenček dobiva dovolj mleka
– štejemo polulane plenice (najmanj 5 do 7)
– štejemo pokakane plenice (v prvih tednih najmanj 2-4 na dan, po 6. tednu lahko tudi na nekaj dni, toda takrat mora biti blato obilno)
– otrok pridobiva na teži v prvih treh mesecih NAJMANJ 450 g na mesec. Torej najmanj 110g-115g na teden. Pridobljeno težo računamo od NAJNIŽJE teže, ne od porodne. Od tretjega do šestega meseca najmanj 80g in od šestega meseca dalje najmanj 50g na teden.
– dojenček se POGOSTO in PRAVILNO doji
– ima zdrav videz, ima napeto kožo, zdravo barvo, raste v dolžino in se mu veča obseg glavice
– dojenček je živahen in dejaven

Prijazen pozdrav!
Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

New Report

Close