Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje uvajanje goste hrane

uvajanje goste hrane

Nasa deklica bo kmalu stara 8 mesecev. Pri 6 mesecih smo zaceli uvajati gosto hrano in sedaj jemo ze precej zelenjave in sadja: korenje, bucke, cvetaco, brokoli, krompir, spinaco, jabolka, banane. Pojavlja pa se mi se nekaj vprasanj.
Zanima me katero vrsto sadja in zelenjave lahko se jemo, ali ze npr. grah (napenjanje?), kivi, avokado, por, koruza, kdaj pomarance?
Parkrat je jedla ze kuhanega piscanca (belo meso)- kaksna kolicina mesa (koliko g) je priporocljiva za to starost? Kdaj lahko pecen piscanec, kdaj tudi crno meso, kdaj ribe? Katere vrste mesa se, poleg piscanca, purana?
Kdaj otroski piskoti? Kateri?
Kako je z glutenskimi zivili? Nekateri dovoljujeo ze po 6. mesecu, a to se mi zdi zgodaj. Zaenkrat se glutenu se izogibamo. kaj ponuditi otroku za vecerjo brez glutena? Po nasvetu pediatrinje imamo za vecerjo Milupa kasico (zaenkrat brez glutena).
Do kdaj adaptirano mleko oz. od kdaj naprej lahko pripravljamo hrano s kravjim? Po nasvetu pediatrinje v jedi ze dodajamo sladko smetano, poskusili smo tudi ze jogurt. Kdaj lahko otroku ponudimo sir (npr nariban kot dodatek kasici) in skuto? Ali je vseeno katero adaptirano mleko uporabljamo za pripravo kasic? Sicer se dojimo.
Kaj pa pijaca – kateri caj je primeren? Zaenkrat pije sok, razredcen z vodo 1:1, ker navadne vode ne mara.
Hvala za odgovore in lep pozdrav,
Natasa

Draga Nataša, brez zamere a malce sem v stsiki s časom: najprej vam bom ponudila v branje, kjer je na večino vaših vprašanj odgovorjeno:

Če pa bi radi še kaj povprašali, pa se le še oglasite.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Draga Karmen,
hvala za nasvet – clanek sem ze prebrala ze pred zacetkom uvajanja. Vseeno ne najdem odgovora na cisto konkretna vprasanja v zvezi s prehrano, ki sem jih postavila:
Zanima me katero vrsto sadja in zelenjave lahko se jemo, ali ze npr. grah (napenjanje?), kivi, avokado, por, koruza, kdaj pomarance?
Parkrat je jedla ze kuhanega piscanca (belo meso)- kaksna kolicina mesa (koliko g) je priporocljiva za to starost? Kdaj lahko pecen piscanec, kdaj tudi crno meso, kdaj ribe? Katere vrste mesa se, poleg piscanca, purana?
Kdaj otroski piskoti? Kateri?
Kako je z glutenskimi zivili? Nekateri dovoljujeo ze po 6. mesecu, a to se mi zdi zgodaj. Zaenkrat se glutenu se izogibamo. kaj ponuditi otroku za vecerjo brez glutena? Po nasvetu pediatrinje imamo za vecerjo Milupa kasico (zaenkrat brez glutena).
Do kdaj adaptirano mleko oz. od kdaj naprej lahko pripravljamo hrano s kravjim? Po nasvetu pediatrinje v jedi ze dodajamo sladko smetano, poskusili smo tudi ze jogurt. Kdaj lahko otroku ponudimo sir (npr nariban kot dodatek kasici) in skuto? Ali je vseeno katero adaptirano mleko uporabljamo za pripravo kasic? Sicer se dojimo.
Kaj pa pijaca – kateri caj je primeren? Zaenkrat pije sok, razredcen z vodo 1:1, ker navadne vode ne mara.

Ob priliki, ce bo priloznost, bom vesela, ce mi se na kaksno vprasanje odgovorite.
Hvala in lep pozdrav, Natasa

nova
Uredništvo priporoča

Draga Nataša,
če ste že prebrali, se vam pa opravičujem. Zadnje dni sem precej na tesno s časom, ker se pripravljam za simpozij v naslednjem tednu, zato sem bolj kratka pri dogovorih.

Ekola, moji konkretni dogovori:
***Zanima me katero vrsto sadja in zelenjave lahko se jemo, ali ze npr. grah (napenjanje?), kivi, avokado, por, koruza, kdaj pomarance?***

Stročnice (grah, soja, fižol, čičerika, itd…) že lahko uvedete v dekličino prehrano. Ko jih kuhate, dodajte timijan, šetraj in lovorjev list, pa ne bodo tako napenjale. Por je zelo mila zelenjava, lahko jo uvedete takoj. Kivi in citrusi so lahko močni alergeni, poleg tega pa so to ponavadi sadeži, ki so močno škropljeni in intenzivno pridelani. Deklici ponudite košček pomaranče in opazujte reakcijo. Če bo vse v redu ni problemov. Koruza? Okoli osmega meseca jo že lahko ponudite dojenčici. Če boste opazili težave, skoruzo nekaj časa počakajte. načeloma dojenčki obožujejo dobro polento 🙂

*** Parkrat je jedla ze kuhanega piscanca (belo meso)- kaksna kolicina mesa (koliko g) je priporocljiva za to starost? Kdaj lahko pecen piscanec, kdaj tudi crno meso, kdaj ribe? Katere vrste mesa se, poleg piscanca, purana?
O količinah res ne morem določati. Tudi odrasli pojemo kakšen dan en zrezek kakšen dan pa dva, kajne? Ponudite ji obrok in kolikor bo pojedla, bo pojedla. Seveda že lahko je dobro pečenega piščanča. zelo primerno meso za dojenčje je tudi jagnetina in žrebičkovo meso. Ribe tudi,a pazite na koščice. Pri nas smo pri dojenčkih začenjali z lososom, tuno in morskim psom.

*** Kdaj otroski piskoti? Kateri?
Hja, tukaj bom pa povedala svoje mnenje: nobeni! Ajajaj, ni dobro? Takole, če že piškoti, potem specite domače, iz polnozrnate moke ali ovsenih kosmičev in čimamnj sladkorja. Poleg tega moka vsebuje gluten, ki ga po priporočilih uvajamo šele med 9. in 12. mesecem. Lahko pa v bolje založenih supermarketih pobrskate po policah z dietno, brezglutensko prehrano in kupite brezglutenske piškote. Ampak vam povem, da so grozno lepljivi in pocasti ter imajo veliko sladkorja.

*** Kako je z glutenskimi zivili? Nekateri dovoljujeo ze po 6. mesecu, a to se mi zdi zgodaj. Zaenkrat se glutenu se izogibamo. kaj ponuditi otroku za vecerjo brez glutena? Po nasvetu pediatrinje imamo za vecerjo Milupa kasico (zaenkrat brez glutena).
Odgovor je en odstavek višje 🙂

*** Do kdaj adaptirano mleko oz. od kdaj naprej lahko pripravljamo hrano s kravjim? Po nasvetu pediatrinje v jedi ze dodajamo sladko smetano, poskusili smo tudi ze jogurt. Kdaj lahko otroku ponudimo sir (npr nariban kot dodatek kasici) in skuto? Ali je vseeno katero adaptirano mleko uporabljamo za pripravo kasic?
Hm, Nataša, po resnici povedano: sama nisem nikoli pripravljala kašic, polente ali pire krompirja z prilagojenim (Aptamil), materinim ali kravjim mlekom. Zadeve se krasno skuhajo na vodi ali kompotu, po potrebi sem dodajala sojino ali riževo mleko. No ja, pri nas je situacija vseeno malce drugačna, ker imamo alergije. Jogurt in sir sta predelani živili in po priporočilih se jih lahko uvede v prehrano med 9. in 12. mesecem. Če naredite pire krompir in vanj nalijete nekaj kapljic mleka ali smetane, količina ni prevelika in problematična. Večji problem je tam, kjer devetmesečniki že jedo skutke, jogurte, topljene sirčke, polento z mlekom za večerjo pa še čokolino. V takem primeru je izdelkov iz kravjega mleka odločno preveč.

Čaj? Skuhajte takšen čaj kot ga pije cela družina in ponudite otroku. No ja, črni ali zeleni čaj ni ravno primeren, kakšen BLAGI zeliščni, planinski, sadni, rdeči čaj pa ne bo škodil. Instant čajev pa ne priporočam, ker vsebujejo preveč sladkorja. Tudi razredčen sadni sok je v redu, pazite le, kako ga dobiva – naj pije kar lepo iz kozarčka. Če otrok pije sok po steklenički in če ima morda stekleničko kar naprej v ustih – je to lahko eden od povzročiteljev zobne gnilobe.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Karmen si napisala da naj bi se polenta začela dajato okoli 8. meseca. Jaz sem pa mislila, da se lahko začne dajati že z 6. mesecem starososti in sem jo tudi začela uvajati že pri 6,5 mesecev (zdaj smo stari 7, 5 mesecev).

Ali to ni o.k.? Zakaj ni dobro prej uvajati?

New Report

Close