Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Priprava bradavic na dojenje

Priprava bradavic na dojenje

Pozdravljena,

sicer je do rojstva drugega otroka še 6 mesecev, vendar pa bi rada čim bolj pripravila svoje bradavice na dojenje.

Pri prvem otroku sem imela popokane bradavice, 3 zaporedne mastitise – bolečine pa tako nepopisne, da bom naredila vse samo da se jih izognem. To je trajalo 5 tednov, sicer nikoli ni bilo drugih težav.

Sem svetlopolta, rdečelasa z tanko in občutljivo kožo. Zavedam se, da sem zaradi tega bolj podržena regadam. Ampak vseeno kako utrditi bradavice?

Pomaga mogoče drgnjenje z frotirasto brisačo, sončenje, mazanje s posebnimi kremami?

Hvala za vsak nasvet!

Andreja

Draga Andreja,
težave z bolečimi bradavicami ste imeli že pri prvem otroku. Ni nujno, da bo tudi tokrat tako. Verjamem, da je spomin na vajine začetke hud in boleč.

Posebno utrjevanje bradavic z drgnjenjem, s hladnim prhanjem ali s posebnimi mazili sploh ni potrebno oziroma je lahko celo škodljivo. Koža na bradavicah mora biti mehka in voljna za dojenčkova usteca. S temi posegi v nosečnosti kožo na bradavicah samo še dodatno stanjšate in poškodujete. Pred bolečimi in poškodovanimi bradavicami se najbolje zavarujete tako, da dojenčka pravilno pristavljate k prsim.

Prilagam članek o bolečih bradavicah:

Dojenje ne sme boleti. V prvih dneh je sicer normalno, da imate bolj občutljive dojke in bradavice, lahko čutite malce skeleče bolečine ob prisesanju otrokovih ustec in prvih potegih, toda to ne sme trajati več kakor nekaj dni. Boleče dojenje, krvave in ranjene bradavice so največkrat rezultat nepravilnega pristavljanja, nepravilnega sesanja dojenčka ali glivičnega obolenja. Omejitev časa dojenja bolečine ne more zmanjšati ali preprečiti.

Včasih so materam priporočali sušenje bradavic s fenom, zračenje in sončenje. Tega ne priporočamo, saj so te metode le še bolj izsušile kožo. V lojnicah okoli bradavice se izloča naravno mazivo za bradavice in se ga na tak način le odstranjuje, kar povzroči več škode kot koristi. Tudi večina krem, ki se prodajajo v ta namen lahko na občutljivejši koži naredijo več škode kot koristi.

Dojenje je umetnost, katere se učimo postopoma in iz lastne izkušnje. Nekatere mamice opažajo, da imajo nekaj dni po porodu bolj občutljive in boleče bradavice. Ranjene in boleče bradavice imajo največkrat vzrok v nepravilne pristavljanju in položaju dojenčka pri prsih. Ko se naučite pravilnega pristavljanja in popravite položaj pri prsih, bradavice ne bodo več boleče in poškodovane in bradavice se zelo hitro zacelijo in pozdravijo.

PRIPRAVE NA DOJENJE V NOSEČNOSTI

Bodoče matere pogosto sprašujejo, kaj lahko v prid dojenju naredijo že med nosečnostjo. Telo samo se že vso nosečnost pripravlja na dojenje. Dobro je, če že med nosečnostjo preverite, ali nimate morda vdrtih ali ploskih bradavic. Marsikateri dojenček ima lahko zaradi tega težave s sesanjem. Kot preizkus lahko položite palec na vrhnji del in kazalec na spodnji del bradavičnega kolobarja, pri čemer prsta nežno stisnete. Bradavica naj bi ostala pokončna oziroma izbočena. Če se namesto tega splošči ali celo obrne navznoter, je dobro, če nosi nosečnica oziroma doječa mati posebne bradavične školjke in izvaja tako imenovano Hoffmanovo vajo. Vaje ni priporočljivo izvajati v zadnjih tednih nosečnosti, saj lahko draženje bradavic sproži prezgoden porod. Priporočamo, da se za nasvet v zvezi s tem obrnete na katero od svetovalk za dojenje. Drug preprost preizkus je opazovanje bradavic med spolnim vzburjenjem ali ob izpostavljenosti hladu. Če se bradavice ob tem izbočijo, potem vaše bradavice niso ploske ali vdrte.

Posebno utrjevanje bradavic z drgnjenjem, s hladnim prhanjem ali s posebnimi mazili ni potrebno oziroma je lahko celo škodljivo.

PRISTAVLJANJE IN POLOŽAJI ZA DOJENJE

Najbolj pogost položaj za dojenje je sede, ko imamo otroka v naročju.

1. Otroka obrnite na bok, tako da bo celo njegovo telo obrnjeno proti vam (otrokov trebuh na vaš trebuh).
2. Ugnezdite otrokovo glavico v komolčni pregib vaše roke, z njegovim telesom ob vaši podlahti in mu z dlanjo podpirate ritko.
3. Dojenčkovo uho, rame in bok naj bodo v ravni liniji. Pazite, da dojenček nima glavice obrnjene proti svojemu ramenu.

• Pomagajte si z blazinami pod dojenčkom, tako da vaše roke, vrat in hrbet ne bodo nosile prevelike obremenitve.
• Z drugo roko podprite dojko tako, da imate palec nad njo in druge prste pod dojko.
• Dotaknite se otrokovih ustnic z bradavico.
• Počakajte, da otrok na široko odpre usta (kot bi zazehal).
• Pritegnite otroka čimbližje k sebi, z roko ga podpirajte.
• Dojenček mora prisesanjem zaobjeti kar največji del temnega kolobarja (areole) okoli bradavice
• dojenček naj ima bradavico globoko v ustih, obrnjeno navzgor, proti nebu
• Dojenčkov nosek in lička lahko pritiskajo na vašo dojko. Dojenček bo sam odmaknil nosek, če ne bo mogel dihati.
• Če dojko podpirate z roko, bodite previdni, da s palcem ne pritiskate pretrdo, saj lahko tako povzročite zastoj mleka in nepravilne položaj bradavice v otrokovih ustecih.

VZROKI ZA BOLEČE BRADAVICE

Prevelik naval mleka v prvih dnevih
Dojke so lahko trde, otečene,boleče in vaše počutje je lahko zelo neudobno. Prevelikemu navalu mleka se najbolj enostavno izognemo tako, da dojenčka dojimo zelo POGOSTO, vsaj vsaki dve uri in da dolžino podojev na prvi dojki ne omejujemo. Današnje mamice se zelo pogosto srečamo z napačnim navodilom, da naj mati omeji sesanje pri prsih, da se bo s tem izognila ranjenim bradavicam. To ne drži, bradavice niso poškodovane zaradi dolžine sesanja ampak so poškodovane zaradi nepravilnega sesanja. Če vaše dojke postanejo težke, trde in prepolne mleka, poskusite z nežno masažo in toplimi obkladki pred podojem. Pred podojem poskušajte iztisniti manjšo količino mleka, da bo dojenček lažje pravilno zaobjel areolo z usteci. Dojenčki se iz prepolnih dojk težko dojijo in ker se ne bodo dojili prav, bo mati imela posledično še večje težave z prevelikim navalom mleka. Če iztisnete malce mleka, se areola zmehča, pritisk se olajša in dojenček lažje in pravilneje zagrabi.

Sesalna zmeda
Sesalna zmeda je zelo pogost vzrok za težave pri sesanju dojenčka. Uporaba dud, stekleničk in nastavkov za dojenje lahko povzročijo, da se dojenček ne doji dovolj pogosto in pravilno. Vse vrste dud in cucljev namreč dojenček sesa tehnično popolnoma drugače, kakor pri prsih. Pri sesanju dud delujejo drugačne mišice ust in jezika in kaj hitro se zgodi, da dojenček začne zavračati sesanje pri prsih ali se pri prsih sploh ne zna več dojiti. Poskušajte prve tedne preživeti brez uporabe umetnih dud, tako, da se oba z dojenčkom dobro naučita dojenja. Če mora otrok dobivati dodatek prilagojenega mleka, naj ga dobiva po žlički, iz kozarčka ali s posebnimi pomagali (nursing suplementer). Večina dojenčkov po 6 tednih lepo utečenega dojenja nima več težav med prehajanjem z dude ali stekleničke na dojenje in obratno.

Nepravilno pristavljanje
Dojenček je nepravilno pristavljen, kadar z usteci ne zagrabi dovolj prsnega tkiva ali je njegov jeziček nameščen nepravilno. Dojenček mora imeti usteca na dojki tako, da lahko stiska prsno tkivo in da je bradavica v njegovih ustecih nameščena zelo globoko. Najprej preverite otrokov položaj (glej slike), nato se prepričajte, da otrok pred pristavitvijo široko odpre usta in preverite, če jeziček objema spodnji del dojke. Njegova spodnja ustnica ne sme biti privihana navznoter.

Ploske ali navznoter obrnjene bradavice
Matere, ki imajo ploske ali navznoter obrnjene bradavice opažajo, da imajo dojenčki več težav pri pristavljanju, saj težko zagrabijo in obdržijo bradavico v ustih. Matere s ploskimi bradavicami lahko že v času nosečnosti nosijo posebne prsne školjke, ki s pomočjo podtlaka pomagajo bradavicam, da se lahko izbočijo navzven. Nekatere matere narahlo stimulirajo bradavice s prsno črpalko ali nežno masažo. Obstajajo tudi posebne Hoffmanove vaje, ki so primerne za izvlačenje bradavic. Vaje in postopke za izvlačenje bradavic lahko uporabljate tudi po porodu, med dojenjem. Dojenček, ki je pristavljen pravilno, lahko s svojim sesanjem izvleče bradavico in se doji pravilno.

Odstavitev otroka od prsi
Če prekinete otrokovo sesanje nenadoma in grobo, lahko poškodujete bradavice. Če je dojenček dobro pristavljen in sesa pravilno, bo sam končal s hranjenjem in pustil bradavico, ko bo zaspal pri prsih. Če dovolimo dojenčku, da sam konča hranjenje, s tem poskrbimo, da otrok zagotovo dobi dovolj zadnjega mleka. Če se odločite, da je potrebno otroka sneti s prsi predčasno ali če je potrebno popraviti položaj, najprej prekinite sesanje tako, da nežno pritisnete navzdol na dojko pred usteci ali otroku vstavite v kotiček ustec svoj mezinec.

Materina higiena in nedrčki
Izogibajte se nedrčkom, ki so pretesni ali imajo kosti, ki lahko pritiskajo na tkivo dojk. Izogibajte se tudi nedrčkom, ki imajo preko prsi šive in so narejeni iz sintetike. V takem nedrčku koža ne more dihati. Tudi milo in alkohol lahko premočno izsušita bradavice. Če uporabljate za ranjene bradavice mazila, ki vsebujejo antibiotike, steroide, sredstva za strjevanje krvi ali anestetike lahko z njimi posredno škodite tudi otroku. Ker jih je potrebno pred dojenjem odstraniti s kože, občutljivo kožo kar naprej spirate in frotirate – žal s tem ne pripomorete k hitrejšemu celjenju ampak prav nasprotno – odstranjujete naravno zaščitno maščobno plast na areoli, za katero skrbijo posebne lojnice na bradavici. Posebno bodite pozorni in preko bradavic ne pršite deodorantov ali lasnih sprejev, ne mažite krem za telo in ne uporabljajte pudra na bradavicah. Da bodo dojke in bradavice pravilno čiste, zadostuje enkrat dnevno tuširanje ali umivanje.

Suha koža
Koža na bradavicah lahko postane zelo suha in razpoka zaradi raztezanja in zaradi neprenehnega mokrenja s slino v otrokovih ustecih.

Poskok v rasti
Nekatere matere starejših otrok opažajo povečano občutljivost bradavic ali bolečine v času, ko otrok nenadoma poveča število podojev (2 tedna, 6 tednov, 3 meseci, 6 mesecev) zaradi pospešene rasti.

Hormonske spremembe
Nekatere matere opažajo boleče bradavice v času tik pred menstruacijo ali v prvih mesecih nove nosečnosti.

Drugi vzroki
Nepravilnosesanje, glivična infekcija, ekcem, nepravilna uporaba prsne črpalke, itd… so tudi lahko vzrok ranjenim in bolečim bradavicam.

ZDRAVLJENJE BOLEČIH IN RANJENIH BRADAVIC

Ko ugotovite vzroke za ranjene, poškodovane ali krvaveče bradavice, najprej popravite stanje. Zelo pomembno je, da dojite še naprej. Ko je bradavica globoko v otrokovih ustecih in ko dojenček zajame velik del bradavičnega kolobarja, je sesanje najbolj pravilno in dodatno ne poškoduje občutljive kože. Nadaljevanje dojenja zmanjšuje prevelik naval mleka in posledično trde, zatekle dojke in obenem zagotavlja, da dojenček dobiva dovolj mleka.

Ko ugotovite, zakaj so bradavice ranjene in odstranite vzroke, lahko naredite še naslednje:
– Menjajte položaje med dojenjem – dojite enkrat sede, enkrat leže, enkrat v položaju nogometne žoge, itd… Tako boste spreminjali dojenčkov položaj ob bradavici.
– Začnite s podojem na manj boleči in ranjeni strani. Ko pride do izcejalnega refleksa nežno zamenjajte strani. zelo bodite pozorni, da bo pristavljanje in položaj pravilno.
– Nekatere matere uporabljajo pred podojem tehnike dihalne sprostitve.
– Po podoju iztisnite malce mleka na konec bradavice in ga nežno razmažite. Pustite, da se posuši na zraku. Materino mleko ima čudovite antibakterijske lastnosti. Ta tehnika ni priporočljiva, kadar imamo gljivice (soor).
– Že dolgo ne priporočamo več sušenja bradavic s fenom ali na soncu, ker se koža ob teh postopkih preveč izsuši.
– Vlaženje in maščenje kože pospešuje celjenje. Kadar koža ni ranjena do krvi, lahko namažete malce mazila iz čistega lanolina. Med prsti segrejte za grahovo zrnce veliko kepico čistega lanolina, tako da se zmehča in ogreje. Namažite na bradavice in areolo. Ne masirajte pregrobo ampak samo nežno namažite. Čisti lanolin vam bo olajšal bolečino in poskrbel za najbolj naravno vlaženje in maščenje kože.
– Lanolin, ki ga uporabljate naj bo biološko pridelan, brez pesticidov, alkohola in sledi detergentov, ki bi lahko sprožili alergijsko reakcijo. Čistega lanolina pred podojem ni potrebno odstranjevati s kože.
– Ne uporabljajte blazinic za dojenje. Če jih potrebujete, naj bodo narejene iz bombaža ter pralne, da koža lahko diha. Blazinice za dojenje, ki vsebujejo gel niso primerne, ker kožo dodatno izsušijo, poleg tega pa so idealno gojišče za razvoj mikroorganizmov in gljivic: znotraj blazinic koža ne diha, je vlažno, toplo in temno.
– Pazite, da na dojke ne bo pritiskalo pretesno oblačilo ali nedrček. Nosite oblačila iz bombaža in drugih naravnih materialov.

Ranjene in boleče bradavice se zelo hitro pozdravijo takoj, ko popravimo položaj in pristavljanje ter odstranimo druge možne vzroke (blazinice za dojenje, neprimeren nedrček, itd.). Če so bradavice ranjene in boleče dalj časa, preverite, da ne gre za gljivično okužbo (soor). V takem primeru je potrebno zdravljenje s posebnimi mazili, ki so lepo združljiva z dojenjem.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

New Report

Close