Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje 7 mesecnik se noce vec dojiti

7 mesecnik se noce vec dojiti

Pozdravljeni,
enkrat ste mi ze odgovorili in tudi tokrat vas prosim za mnenje.
Moj fantek bo cez par dni dopolnil 7 mesecev. Ves cas ga dojim in po 4.mesecu sem zacela dodajati sadje… Sedaj poje 2 obroka (sadnega, zelenjavnega ali zitnega z aptamilom), ostalo pa ga se dojim. Torej dojim zjutraj, potem okrog 11ih obrok (obicajno sadje), potem dojim, pozno popoldne kaksen “rizolino” in zvecer spet dojenje. Ponoci se zbudi obicajno 1x (okrog 3eh) in dojim.
Problem: zadnje case se on za dojenje vse manj zanima. Gleda okrog, raziskuje, se obraca… Skusala sem eleminirati motece dejavnike, sedaj dojim v sobi, kjer sva sama in se trudim , da imava mir. A vsega res ne morem odstranit. On pa … kot da ga dojenje ne briga vec, obraca se stran in ce ga “silim” zaqcne nergati in jokati. Ce mu po kaksni uri dam npr.sadje pa z veseljem je.
Zal mi je, saj imam dovolj mleka, ker mi kar tece ven, ko on zacne piti. Pa tudi bi rada prezivela z njim vec casa v prijetnem dojenju, on pa… hoce samo “akcijo”.
Vase mnenje?
Hvala in pozdrav M.

Draga Margerita,
nekaj dni nazaj sem že zapisala na tem forumu, da sva imela enako kot pri vas tudi midva s prvim dojenčkom doječo stavko pri 7. mesecih in jo uspešno premagala. Takrat mi je pomagal pogovor s svetovalko, ki mi je potrdila moje domneve, da se dojeni otroci le redko odstavijo pred prvim letom in da je verjetno kriv “raziskovalni duh” v otroku, ki je v drugi polovici prvega leta zagovo na višku. Tudi midva sva se dojila izolirana od vseh šumov, pa je dojenju čez dan kljub vsemu namenil samo po kake dve do štiri minutke svoje pozornosti vsakič. Je bil pa bolj zavzet, ko je bil zaspan in to sem izkoristila, da je vsaj enkrat na dan (čez dan namreč skoraj ni nič spal) do konca izpraznil obe dojki. Dojla sva se pogosto kar stoje, med hojo, guncanjem in umirjanjem. Če sem se vsedla, je takoj začel obračat glavo stran.

Takrat je tudi že jedel drugo hrano, to ga je pa bolj zanimalo seveda, ker je bilo nekaj novega! Ampak se nisem vdala, ker sem bila prepričana, da se bo še naprej dojil, če bova to napetost premagala. Kar precej je nadoknadil zvečer in ponoči. Po dveh do treh tednih, če se prav spomnim, pa je bilo tudi čez dan bolje. Z veseljem se je dojil naprej, skupaj dobri dve leti.

Upam, da ga boste uspeli čim večkrat pomiriti. Izkoristite tiste minutke, takoj ko se zbudi, ko je še topel, umirjen in verjetno tudi vsaj nekoliko lačen ali žejen.
Mojca

Mojca Berdnik Vozel

Draga Margerita,
s podobno težavo se sreča veliko mamic. Vzrokov za odklanjanje je lahko več. Strokovno pravimo temu, da dojenček stavka.

Kadar imata mamica in otrok težave pri dojenju, naj mamica poskusi tudi:
– otroku ponudi dojke namesto dude – med dojenji
– izbere čas za podoj, ko otrok ni prehudo lačen ali preveč zaspan
– najde prijeten, topel, miren in varen kotiček, stran od motenj in hrupa okolice
– otroka veliko crklja, mu nudi veliko kontakta kožo na kožo
– poskuša z dojenjem, ko otrok spi
– doji v kadi, napolnjeni s toplo vodo, kjer sta oba sproščena v toplem okolju
– mati naj poskrbi, da je čas dojenja poseben čas bližine in pozornosti, namenjene izključno otroku
– mati naj otroku vedno najprej ponudi dojke, šele nato stekleničko. Ko postane dremav in blizu sitosti, naj mu spet
ponudi dojke.

Čas in prostor za poskušanje ponovnega dojenja:
– ko dojenček ni preveč lačen ali zaspan
– ko je dojenček spi in je spočit
– med hojo, z lahnim zibanjem
– v kadi, napolnjeni s toplo vodo
– v tihi, mračni sobi, brez zunanjega hrupa
– med zibanjem v gugalnem stolu
– z prijetno in ne preglasno glasbo v ozadju

Povečanje dotikanja:
– ponudite otroku veliko kontakta koža na kožo
– posvetite več časa za cartanje in zibanje otroka
– uporabljajte sling ali kakšen drug nosilec za otroka, tako da je z vami v nenehnem bližnjem kontaktu
– plešite skupaj nežno in počasi
– kopajte se skupaj
– spite skupaj

Na prsih:
– Prepričajte se, da je otrok pristavljen pravilno.
– Iztisnite malo mleka na prsno bradavico in areolo, da spodbudite dojenčka k pristavitvi.
– Pogovarjajte se z otrokom med dojenjem. Dojenček morda ne bo razumel besed, ki mu jih govorite toda čutil in slišal bo ton vašega glasu, ki ga bo pomiril. Če se dobro doji, mu čestitajte in mu povejte, kako veseli ste, da vama gre dobro.
– Naj vam bo dojenje kar najbolj prijetno opravilo, tako da bo dojenček asociiral dojenje s prijetnimi občutji. Če dojenček začne sitnariti ga poskusite prej pomiriti, preden mu spet ponudite prsi. Če še vedno odklanja prsi, mu dajte nekaj svojega iztisnjenega ali adaptiranega mleka po žlički ali s kapalko in poskusite s podojem malce kasneje.
– Bodite potrpežljivi. Za dojenčka in za mater je sprememba v prehranjevanju lahko zelo stresna.

Toplo vam priporočam v branje tudi odgovore tukaj:

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

New Report

Close