Najdi forum

količina mleka

Ga. Karmen!

Potrebujem vaš nasvet kljub vsemu prebranemu. Ker sem imela že v porodnišnici in potem doma premalo mleka, sem morala mojemu malčku dodajati Aptamil, ker je precej teže izgubil. Količino mleka semsi poskušala povečati s podaljšanimi podoji (do 20 minut na eni strani), z menjavanjem dojk pri dojenju, s čaji, z dodatnim črpanjem z Aventovo črpalko. Tako je nastalo iz začetno načrpanih 15 ml po prihodu iz porodnišnice na sedanjih 40-50 ml v 4. tednu starosti. In tukaj se je ustavilo. Tudi če si črpam mleko na 1,5 – 2 uri ali dojim na tak rok se stanje mlečnosti ne izboljša. V nočnem času, ko mali prespi skoraj celo noč, si ne črpam mleka in imam ob 5. uri trde dojke iz katerih mi celo “pušča”. Kljub temu pa takrat načrpam kvečjemu 70 ml, kar je premalo glede na potrebe mojega malčka (cca 100 ml).

Zanima me, glede na vaše izkušnje s ta starejšim otrokom, koliko časa je potrebno črpanje oz. dojenje na cca 2 uri, da se količina mleka poveča (mogoče sem neučakana) ter ali naj zaprosim za Syntocinon v petek pri prvem pregledu pri pediatru. Kako je vam pomagal? Ali ste imeli trde dojke in so vam ga zato predpisali (moji sostanovalki v porodnišnici so ga zaradi tega) ali zaradisamega povečanja količine mleka. Moram priznati, da počivam bolj malo, saj imam še enega razgrajača – 3 leta, zelo sproščena pa zaradi tega problema tudi nisem, saj si močno želim polno dojiti.

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Draga Jana,
razumem vašo željo, da bi dojili svojega sinka. Prav je vse kar počenjate, le malce več časa in tudi počitka bo potrebno. Pomembno je, da vašega sinka vedno najprej poskusite podojiti, šele nato mleko izčrpajte. Če imate dojki ponoči zelo trdi, bi bilo res dobro, da uvedete še kakšen vmesen nočni podoj ali črpanje. kar pa verjamem, da je zelo naporno – sredi noči vztati iz postelje in črpati mleko – ajajaj, to so moji najslabši spomini na moje prve dneve materinstva…. Potem, ko se je ponudba in povpraševanje dobro vzpostavilo (pri meni je trajalo več kot en mesec), sem nočno črpanje lahko začela izpuščati. Tako je moj najstarejši ponavadi zaspal okoli 20 ure zvečer, jaz pa sem zadnjič izčrpala mleko rpedno sem šla sama v posteljo (okoli 23. ure) in nato naslednjič po prvem poodju (okoli 5. ure zjutraj).

Da še odgovorim na vaša vprašanja:

Koliko časa je potrebno črpanje oz. dojenje na cca 2 uri, da se količina mleka poveča ?
To je zelo različno. Sama sem potrebovala dober mesec in pomoč Syntocinona.
Pomembno je, da je črpanje tehnično tudi pravilno in da kljub črpanju dojenčka vedno še poskušate tudi dojiti pri prsih. Ko mleko iztiskate večkrat zamenjajte strani, prej si privočite nežno masažo ali prsi namočite v toplo vodo (pozor ne vročo!), lahko kar pod pipo v umivalniku. Nekaterim mamicam pomaga med črpanjem samim, da obenem s palcem iste roke, s katero podržijo dojko – gladijo dojke v smeri mlečnih vodov proti koncu bradavic

Syntocinon?
Vsekakor zaprosite zanj. Vse je dobro, kar pomaga.

Kako je vam pomagal? Ali ste imeli trde dojke in so vam ga zato predpisali ali zaradisamega povečanja količine mleka?
Meni osebno je Syntocinon zelo pomagal. Predpisala mi ga je ginekologinja, ko sem ji opisala težave pri dojenju. Trdih, nabreklih dojk nisem imela. Syntocinon ne povečuje količine mleka ampak le “sprosti” mlečne vode, da se mleko lažje izceja.
Ko sem pred jemanjem Syntocinona iztiskala mleko, sem pri otrokovi starosti enega meseca načrpala le 10-20 ml – kapljico po kapljico. Ko sem začela jemati Syntocinon, sem prvič načrpala 90ml! Neverjetno, kakšno spodbudo in zagon sem dobila ob tem! In ko je moj otrok dobival po steklenički le moje mleko, sva v zelo hitrem času prešla na načrpanih 200-220 ml na obrok.

Moram priznati, da počivam bolj malo…
Ja, draga Jana počitek je zelo pomemben. Poskušajte izkoristiti trenutke, ko vaš triletnik še spi opoldansko spanje, da se kar skupaj z obema otrokoma vležete v posteljo ali na kavč in poskusite vsaj urico ali dve časa nameniti tudi svojemu počitku. Posoda v koritu in razmetana hiša se ne bosta sekirali, da sta v takem stanju, vi in vaša otroka sta sedaj pomembnejša. Kadar dojite dojenčka, imejte pri roki knjigice, prstne lutke ali igračke, s katerimi se rad igra vaš triletnik in poskusite čas dojenja obenem nameniti tudi starejšemu.

Veliko sreče, dobre volje in vztrajnosti in le pokličite tudi katero od svetovalk!

New Report

Close