Med.Over.Net

Hujšanje

Odgovarjajo: Sebastijan Nemanič, fitnes trener FZS • Mirjana Frankovič, specializantka TA psihoterapije, doktorandka SFU Dunaj

Spremeniti svoj življenjski slog, odnos do telesa, svoje navade v prehranjevanju in najti pravo mero telesnih dejavnosti ni preprosto, a prednosti za zdravje in psihično počutje so lahko velike. V oporo so izkušnje drugih in strokovni nasveti.

Sebastijan Nemanič , fitnes trener FZS

sebastijan - osebni trener

Mirjana Frankovič , specializantka TA psihoterapije, doktorandka SFU Dunaj

MirjanaFrankovic

Obupanka

Default avatar

h2o

Po dolgem času se oglašam, ker ne vem, kaj naj storim. Pri meni je problem, da preprosto ne morem začeti hujšat. Kil imam res preveč, pa raje ne omenim, ker me je že sram. Vsaki dan si rečem, od danes naprej hujšam. In kaj se zgodi? Ne uspe mi. In potem zvečir v postelji se tako smilim sama sebi, da je joj. Rada bi shujšala, zelo rada, skozi sem dala že vse diete, a vztrajna nisem prav nič. Pa imam toliko razlogov za hujšanje, pa mi noben ne pomaga vztrajat.
Kako naj se lotim? Vem, da je vse v moji glavi, ampak moja glava je neumna ko noč. Vem, da to je tolažba sama sebi, da je vse le moja stvar in tako naprej, ampak preprosto ne morem.
Kdor hoče videti mora gledati s srcem. Bistvo je očem nevidno.
Default avatar

babica

Poskusi se priključit nam Mačkam. Skupaj bomo premagovali težave. Vse, kar lahko počneš v družbi je bolje, kot če si sam.

Pomaga Marikin sistem:
vsak dan poročaj, kaj si pojedla.
Zgrozila se boš in kmali začela "bremzati". Seveda mora biti človek pri tem iskren do drugih in do sebe. Tudi "šluk" piva ali soka šteje, da ne govorim o sadju, ali čem drugem.

Jaz osebno moram imeti predpisan red. Dieta brez reda, mene takoj spodnese. Če pa se enkrat odločim, potem se držim pravil, kot pijanec plota.

Čimprej pridi v našo družbo!!!

LP!
Default avatar

pika polonica

h2o!
Poglej samo na forum, koliko nas je. Misliš, da imamo vsi na forumu do potankosti počiščeno v svojih glavah? Mislim, da ne. Zato se ne tako obremenjevat s kg-vem, kako to gre in tvojo situacijo razumem. Pravzaprav SPLOH nisi edina. Kot so punce na forumu že velikokrat povedale-bolj kot se obremenjuješ z dieto, manj pomaga, ker se ti ves dan, vsaka ura...vrti okoli hrane.
Moj predlog, kako se lotiti je tak: CIMMANJ se obremenjuj s kg, uvedi 4 ali 5 rednih obrokov dnevno in pa postopoma začni migat. Mislim, da je bila Pikica tista, ki ni imela v času hujšanja nobenega strogega sistema, ampak le manj hrane, redni obroki in pa dolgi (hitri) sprehodi. In njeni uspehi so naravnost fantastični. Le pogumno in vedi, da tvoja glava ni neumna. Ti si krasna punca, ki trenutno le potrebuje malce vzpodbude za svoj velik podvig. Verjemi, zadovoljstvo ti ne uide-le začni...postopno...najprej naj bo cilj npr. izguba 4 kg. Počasi se daleč pride (kar je že dolgo znano, se strinjaš?) Lp
Default avatar

marika

h2O, mislim, da se te spominjam tam nekje iz konca avgusta, če se ne motim. Pojavila si se, nekajkrat javila in izpuhtela.

Prav gotovo zaenkrat še nisi v situaciji, da bi zmogla sama. Zato pa je tule tale forum in če imaš možnost, se večkrat javljaj. Te bomo s skupnimi močmi že nekako spravili v red. Zaupaj nam.

Tu ti bomo prav gotovo pomagali vzrajati, če nam boš le ti dopustila. Ampak brez tebe na žalost ne moremo nič.

Izkoplji se že iz tega začaranega in zakletega kroga in se nehaj še naprej smiliti sama sebi! Pozabi na vse diete tega sveta, ki si jih že dala skozi, ali jih samo začela. Zadaj si nek majhen, kratkoročen cilj in poizkusi. Izberi dieto ali karkoli pač že, ali pa pač samo vsakodnevni sprehod, ne vem kaj. Vztrajaj teden dni. Mogoče pa se bo kaj v tebi prebudilo. In nikar ne premišljuj o tem, da moraš za vsako ceno izgubiti kilograme. Nekateri to doživljajo kot hudo bolečo izgubo.

Javi se nam, pa bomo malo počvekali.

Pozdravček Marika
V VSAKEM PRETEŽKEM ALI PREDEBELEM ČLOVEKU ŠE VEDNO TIČI VITKO BITJE. LE ZBUDITI GA JE TREBA.
Pozdravček Marika

Default avatar

tyby

h2o napisal:

> Vem, da je vse v moji glavi, ampak moja
> glava je neumna ko noč. Vem, da to je tolažba sama sebi, da je
> vse le moja stvar in tako naprej, ampak preprosto ne morem.

A misliš, da imajo vsi suhi ljudje vse poštimano v glavi?? ;-)

Vzemi si čas, se za eno uro spravi nekam, kjer boš imala mir in začni razmišljati - o sebi. Sprašuj se in si odgovarjaj, prosi in ukazuj, jokaj in kriči, fantaziraj, poišči želje in cilje... predvsem pa vklopi vsa čustila in vsa čustva... išči... išči pot, ki te bo najlažje pripeljala do cilja... beri zgodbe ljudi, ki jim je uspelo in ugotovi, kaj ti TEBI najbolj ustrezalo... zakaj...
nehaj razmišljati o špehu, debelosti, izgledu, o mnenjih drugih ljudi... išči zdravje, dobro počutje, življenjsko energijo...
začni z majhnimi spremembami... vsak dan naredi kakšno majhno stvar, na katero se do sedaj nisi spomnila... sprehodi se vsak dan do sosednje ulice ali pokliči koga, s katerim se že dolgo nisi slišala... kmalu te bodo nove stvari toliko zaposlile, da boš jedla zato, ker boš MORALA (ne pozabi - 5 obrokov!)...

ups, šef gre ;-)
Default avatar

h2o

joj mačkice, ve pa znate človeka spravit v jok. ;) Vse do zadnjega imate prav, res, ampak najprej, res prvo, si moram sama pret na jasno, da diete niso kar na vrat na nos, je nekaj, za kar se je potrebno potrudit.

marika, prav imaš, pojavila sem se enkrat avgusta, nato pa izginala, ker me je preveč sram, kr tle tako obupujem, namesto da bi vztrajala. Sem sramežljiva pupca.

In zadnja dva meseca sem našla nekaj, kar me veseli, izpolnjuje življenje in želim vedno biti del takšnega življenja in zaradi njega bi tako rada izgubila kile - zaradi svojega konjička. :)) Vedno sem bila zaljubljena v konje in vedno sem si ga želela imeti, in potem sem se znašla na pravem kraju ob pravem času in dobila poceni enega crtkanega žrebca, starega tri leta. No, sedaj ni več žrebec. :)) In se kar zgrozim, ko se zamislim, da bi moram prenašat tako težo. To je dobra motivacija, ne? AMpak spravt se k hujšanju ne morem.
Bom, postopoma, zdaj je najbolj važno, da preživim teden, potem spet in spet in tako naprej.

Babica, a tle ta bi poročala kaj sem pojedla? O madona, me bo sram!!!
Default avatar

h2o

joj mačkice, ve pa znate človeka spravit v jok. ;) Vse do zadnjega imate prav, res, ampak najprej, res prvo, si moram sama pret na jasno, da diete niso kar na vrat na nos, je nekaj, za kar se je potrebno potrudit.

marika, prav imaš, pojavila sem se enkrat avgusta, nato pa izginala, ker me je preveč sram, kr tle tako obupujem, namesto da bi vztrajala. Sem sramežljiva pupca.

In zadnja dva meseca sem našla nekaj, kar me veseli, izpolnjuje življenje in želim vedno biti del takšnega življenja in zaradi njega bi tako rada izgubila kile - zaradi svojega konjička. :)) Vedno sem bila zaljubljena v konje in vedno sem si ga želela imeti, in potem sem se znašla na pravem kraju ob pravem času in dobila poceni enega crtkanega žrebca, starega tri leta. No, sedaj ni več žrebec. :)) In se kar zgrozim, ko se zamislim, da bi mora prenašat tako težo. To je dobra motivacija, ne? AMpak spravt se k hujšanju ne morem.
Bom, postopoma, zdaj je najbolj važno, da preživim teden, potem spet in spet in tako naprej.

Babica, a tle ta bi poročala kaj sem pojedla? O madona, me bo sram!!!
Default avatar

marika

In zakaj ne h2o?

Mislim s tistim o poročanju. Tako boš imela nekakšno obvezo in se po parih dneh zgozila, ko boš brala svoje zapise. Kar preberi si kaj sem jaz počela ob prenajedanju. Mislim da je naslov Prenajedanje-kaj ste počele.

In zakaj sram?
Kaj misliš koliko tukaj jih poizkuša že bog si ga vedi v katero? A brez poizkusa pač na žalost ni nič. In misliš da nas ni kar nekaj, ki smo prave lenobe in da marsikateri opravičilo, da se ne loti boja proti kilogramom tudi zato, da si reče: Ja pa še telovadit je treba! To pa pri meni ne bo šlo!

Pa solze?
Poglej, nasmej se. Danes si že naredila en velik korak, saj si se kar precej razgovorila. In naj ti bo to začetek.
Lepo se imej s svojim konjičkom, ki ti prav gotovo ne bo zameril kakšnega kilograma viška. Tvojo ljubezen ti bo prav gotovo nesebično vračal.

Pozdravček Marika
V VSAKEM PRETEŽKEM ALI PREDEBELEM ČLOVEKU ŠE VEDNO TIČI VITKO BITJE. LE ZBUDITI GA JE TREBA.
Pozdravček Marika

Default avatar

Galja 1

Veš kaj draga h2o, kaj misliš, da je kateri lahko začeti. Tudi jaz sem že probala neštete diete, velikokrat uspela, pa spet klonila. Vendar vsaka izmed nas, ki je že kdaj uspela izgubiti nekaj kg ve kakšen krasen občutek je to in tudi ti to sigurno veš, poln si samozavesti, probavaš cunje, ki ti še ležijo v omari iz vitkejših časov, spremeniš frizuro, skratka vse več polagaš na sebe, na svoj videz, krasen občutek, ki ga sedaj nimam. Že ko začneš izgubljati prve kg se imaš rajši.
In parv zaradi tega občutka se izplača. Pa nikar se ne odločaj predolgo, mislim, da bi bilo najbolje da se odločiš takoj in obupoješ in se veseliš z nami, saj smo vse na tem forumu zato, ker imamo preveč kil in premalo volje, da bi uspele same.
Veš, jaz sem že včeraj drugi dan grešila, bila jezna na sebe, pa so mi na netu pomagali in dali voljo, zato se javljaj , ko boš imela poželanja po hrani.
Default avatar

h2o

Pole se bom mogla javljat vsakih 5 min. :)) Res je dobra ideja da se tle javljam, kr ko me popade misel na kako hrano, pridem sem. No, to bo zaenkrat, kr še ne delam.
Joj, kar spomnim se, kakšni so ti občutki, ko oblečeš hlače, ki so ti še mesec nazaj bile premajhne, pa jih nato lažje zapneš? Ja Galja, prav imaš, na to sem že člisto pozabila.
Sicer pa vem, da nisem edina in to mi daje podporo, da bom vztrajala. In bom, in se bom javljala.
Default avatar

marika

Tako se govori h20!

Marika
Pozdravček Marika

Default avatar

Elena

kar pogumno, h2o! Hrana ni najpomembnejša stvar na svetu, a ne - predvsem se pa z njo ne smemo tolažiti.
Dobro, odločila si se, da reduciraš hrano, pa morda da začneš migat - SEDAJ SI PA IZBIJ HRANO IZ GLAVE. Ni pomembna, ni važna, tvoje telo ima zalogo za en teden brez težav :-) No, vsak dan mu nekaj daj, a to je to. Zaposli se, tekaj okoli, bodi zahtevna do sebe in veliko beri o prehrani, o gibanju, o zdravi prehrani, o.....o vsem tem, tako da ti v glavi naredi plink!
Ko se jaz sedaj (v zadnjem letu) sprehajam po trgovini, ovita v vonj pogrete pice in sveže pečenih žemljic, me seveda vonj kar nekako prevzame, a noge me nesejo do zelenjave in sadja in jabolčnih krhljev in riževih vafljov in polnozrnatega kruha. Ko vidim koga, ki v Mercatorju žveči sveže pečeno sirovo štručko ali kos pice, je prva misel "uf, tole je pa izdatna mastna porcija, c,c,c". He he, seveda, sliši se precej puritansko, a pomaga - upam le, da ne bom začela karajoče gledat ljudi in jih v roku enega leta po cesti gnjaviti, kako je burek res škodljiva stvar :-)))
Default avatar

mamci 28

Draga Obupanka mislim, da nisi edina,ki se ni mogla spravit hujšat. Vendar enkrat se moraš "zbrat" in rečt:" Zdaj je pa tega konec!" Podpirale te bomo v vsakem primeru. Veš v življenju so vzponi in padci, vendar zavej se tega ,da vedno ko padeš se moraš enkrat tudi pobrat s tal, zatorej veliko sreče in poguma. Lep dan ti želim. Pa še nekaj, da ne boš preveč mislila na hrano si omisli kak hobi ali pa pojdi na sprehod k je zuni tako lep sonček. Čav
Default avatar

h2o

Moram priznati, da sem prav dobre volje postala, ko berem te vaše odgovore meni. Pa naj povem. Sedaj ne bo odgovora od mene do poznega večera, grem malo konjičke terat, kr ratujejo podobni meni - cele dneve poležavajo in sam jejo. :)))) Se beremo, pa hvala vsem za lepe, spodbudne besede, moram priznati, da mi zelo, zelo pomagajo.

Ajd pupe, se beremo zvečir ali pa jutri.
Default avatar

Pandica

Draga h2o, kot bi brala sebe. Tudi jaz še tavam tam nekje... Lani sem od februarja do poletja sklatila 7 kg, sedaj pa jih je ravno toliko nazaj gor. In nobenega reza - se še kar veselo futram in se tolažim da jutri začnem. Tile prazniki so bili zame čista poguba. Vse me tišči okoli pasu (169 cm in 76,7 kg- torej vsaj 10 kg preveč, pa bolje 15). Hrbet me boli za znoret, z možem sem proti poletju povabljena na eno veliko službeno zadevo v tujino in bi bilo lepo, če bi bila takrat čedna,.... sami razlogi za, pa me ne strezni.

Morda se pa medsebojno spodbudiva? kaj praviš? Da bi danes začela je že pozno, saj sem se že veselo nakrmila. Nekaj lahko naredim še z rekreacijo danes to je pa vse. Od jutri pa si lahko piševa, tudi na mail, če hočeš?

LP
Default avatar

Galja 1

Imaš lepe razloge zakaj. Začni takoj, danes, tako da izpustiš večerjo. Saj poznaš Desino komedijo:Jutri začnem..., to lahko rečeš vsak dan. h2o smo že prepričale, vsaj tako je delovala na netu, sedaj pa še ti , ker si se že dobro napapcala, popldne še kakšno sadje zvečer jogurt, malo rekreacije in spat, jutri pa nadaljuj z dieto že zjutraj. Samo nikar ne reci jutri začnem, to mi je tako poznano...reci do jutri ne jem, to je manj zguleno.
Default avatar

Pandica

No, tole je pa bil konstruktivni nasvet! :-))

Vsekakor imam danes kar dobro izhodišče. Mož je namreč do sobote na službeni poti in zato nimam izgovorov, da zobam skupaj z njim pred tv-jem.
Bom poskusila, jutri pa zagotovo javim!

HVALA!!!
Default avatar

h2o

Ojla Pandica, ni problema, se lohko kr tlele spodbujava in vlivava voljo, da nama bojo se druge pomagale. Si za to?

No, jast pa sem bila danes res pridna, se moram prav pohvalit. Zjutro sem jedla kruh sz sirom - lahke livade, za kosilo pašto s paradižnikovo omako domače proizvode, pole za malico 2 mandarina, za večerjo pa kos kruha. In kaj sem delala vmes? Skidala štirim konjem, 12 je ratalo mal preveč ;)), zlonžirala dva konja, bla 5 min na njegovem hrbtu in 6 konjev sem spucala. :))) Pestro? Aja, pa 5 min orbitreka sem pozabla. In sedaj? Sem taku krepana, da bi šla najraje spat. Ma moram prvo pod tuš, kr mi ni jasno, al v sobi živim jast ali konji. :))

Fajn občutek, da sem se odpovedla hrani, da sem nekaj naredila zase, bila cel dan na svežem zraku. kaj če bet bolje?

Pandica, evo jo motivacijo, moraš bit čedna, da bojo rekli, "ufa, ta tipo ma pa dobro bejbo!!!" :)) Čeprav smo vsi lepi, ne glede na kilograme, ki jih imamo. Pa lej, ko izgubiš enih 10kg, si kupi kako sexi perilo in možu zapleši striptiz. ;))) Joj, pa brez zamere, sem na volji za klatit neumne.

Pandica, piši, če pa bi rada privat o tem čvekala mi povej, jaz se prilagodim.

OKi, gremo pod tuš, kr čene bom ratala kentaver.
Default avatar

marika

Bravo h2o!

Mislim,da si bila ravno ti tista, ki mi danes ni pustila mirno zlesti v posteljo. Še dobro da si se javila sedaj, ker drugače bi te mogoče čakala kar do jutra.
Pa saj vrjetno ne bi zdržala.

Me veseli, da si zadovoljna z današnjim dnevom. Jutri pa naprej.

Pozdravček Marika
Pozdravček Marika

Default avatar

h2o

Lepo a, da držim nekoga pokonci, a ne? Pole pa jih bom jutre poslušala, da kaka sem, k ne pustim spat, pole pa morate zgodaj vstajat in ste vsi neprespani. Najlepše!! ;))

Lahko noč marika. No, pa še neki priznam. Sem pojedla sladoled!!! OŠTJA!!! Sem gledala tv, pa vse te reklame o hrani, mmmmnmmmmm, kr jedla bi. Pa ne da bi šla spat,ne!!! Jutri bom šla spat, ma nema boga, pa čeprav ob 21h. Sam da ne bom več kaj jedla.

No Marika, lopata te čaka! :)))