Najdi forum

3md – Montignac

Pozdravček vsem mačkicam,

moj mali zdajle spi, pa bom izkoristila en hiter post. Večinoma vas bolj berem in ste mi v veliko pomoč in sploh v vzpodbudo, da sem po porodu začela hujšati. Trenutno sem na 3md mesec in pol ter kljub prekrškom kar uspešna.
Pred nekaj dnevi sem pa začela prebirati še Montignacovo knjigo in sedaj sem malo zmedena. 3md in Montignac pač nista ena in ista zadeva, to sem seveda vedela že prej, ampak pri 3md me je že od začetka motilo to, da se mi je zdelo premalo, da zaužiješ beljakovine samo vsak 4. dan. Pri tem sploh ne mislim na meso, ampak na primer jogurt in sir. Montignac pa poudarja nekako v tem stilu, da če zjutraj ješ za zajtrk le sadje, da potem pojej še en jogurt. Jedli naj bi tudi sir ipd. Pri njem gre pač za vsakodnevno raznovrstno hrano z nizkim glikemičnim indeksom, pri 3md pa je zadeva malo drugačna, ampak vseeno.
Ali bom sedaj popolnoma zgrešila smisel 3md, če bom pojedla po sadnem zajtrku nekajkrat na teden še npr en Vitalinea jogurt? Kaj mislite?

Nataša

hmmmm…..Jaz ti ne znam pomagati….. Po moje bo najbolje, če preiskusiš na lastni koži. Kaj veš, morda se pa izkaže za dobro potezo.

lp, Jessy

Moje osebno mnenje je , da popolnoma nič ne boš pregrešila, ampak prej pridobila.
Pri vsaki dieti gre pač zato, da se ljudje kontroliramo (tudi če si jo malce priredimo). Torej bistvo je naša samokontrola in največkrat ne naša miselnost. Mi smo prepričani vse kaj drugega kot zlatih pravil diet, drugače diet sploh ne bi potrebovali. Dieta naj bi bila pojem, ki je časovno omejen in ne pojem vsakodnevnih razprav, poizkusov, zmag in porazov.

Pozdravček Marika

V VSAKEM PRETEŽKEM ALI PREDEBELEM ČLOVEKU ŠE VEDNO TIČI VITKO BITJE. LE ZBUDITI GA JE TREBA. Pozdravček Marika

Ja, zdaj sem Montignacovo metodo prebrala do konca in mi je dala misliti o marsičem. Ko sem začela s 3md dieto, je bila to moja prva dieta in nisem o vsem skupaj prav veliko razmišljala. Cilj mi je bil samo izgubiti kile. Saj se pri tej dieti discipliniraš in začneš jesti veliko več sadja in zelenjave, ampak je pa pri tej dieti kar nekaj nelogičnosti (vsaj z mojega vidika), predvsem pa mi problem predstavlja dejstvo, kaj pa po dieti. Bistvo hujšanja in prehranjevanja je po mojem, da se naučiš pravilno kombinirati živila in da to počneš ves čas, ne le 90 dni. Zakaj pa ta dieta pravi, da moraš dieto po 90 dneh prekiniti in vsaj 90 dni imeti pavzo? To mi je čudno. Se pravi, da nekaj ne štima. Zato sem si rekla, da raje počasneje hujšam, pa zato verjetno veliko bolj zdravo po metodi Montignaca s tem da ješ poenostavljeno rečeno raznovrstno hrano z nizkim GI. In bistveno, da veš zakaj kaj ješ in zakaj česa ne.
Živim v tujini in mi je bilo do sedaj čudno, da tu pa nimajo tako kot pri nas nujno poleg mesa ali rib za prilogo še krompirja, riža ali testenin. Tu je za prilogo zelo pogosto samo zelenjava. Generacija mojih staršev pa ne zna skuhati kosila ne da bi bil poleg zrezka še krompir. Za zelenjavo je marsikomu od njih dovolj že samo solata. Moja mama ali tašča čudno gledata, če jaz sedaj pri mesnem obroku vljudno odklonim krompir in jem le zelenjavo. To za njih pač ni celoten obrok. Da o moških članih družine sploh ne govorim. Kakšen brokoli pa bučke ali melancani. Mogoče pohani, da zgleda bolj kot meso.
No ja, jaz bom sedaj kombinirala raznovrstna živila po svojem občutku, med obroki ne bom grizljala tja v en dan, zvečer ko mala dva zaspita pa za 1 uro na sobno kolo. Malo sem sem naučila od 3md, veliko pri Montignacu in nekaj bi se pri vsem tem pa le moralo poznati pri mojih kilcah. Vsaj do 3. nosečnosti.

Nataša

Tako lepo si napisala tisto o zelenjavi in moških. Mi je dalo precej misliti. Ko sem se malo ozrla okoli, sem presenečeno ugotovila, da večina njih je zgolj solato, o čem drugem ni govora. Tudi pri nas doma je tako, da moški za prilogo nikoli ne jedo zelenjave, pa čeprav je vedno na mizi.

Lepo si si začrtala plane za prihodnost in ne more biti drugače, kot da uspeš. Le poizkušaj se nekaj časa striktno držati. Ne toliko samega Montignaca, kot tega, da resnično izključiš ves sladkor (tudi tiste skrite v mnogih izdelkih) in pa bele moke in škrobe, ki se prav tako pojavljajo v veliko hrane.

Tudi morebitna nosečnost ni ovira za nadaljevanje novega prehranjevanja, saj ga v knjigi Proč s sladkorjem (ki prav tako sloni na GI ), toplo priporočajo tako nosečnicam, kot otrokom.

Sama sem s takšnim prehranjevanjem izgubila 17 kg v petih mesecih in sedaj že tri mesece teža stoji. Prehranjevalni red in izbira živil mi je ostala, le da sedaj večkrat posežem tudi po živilih z višjim GI.

Kot tebi pa je tudi meni to prvo izgublajnje kilogramov in ne vem kaj bo prinesel čas. Mislim, da bo že to nekaj mesečno hladnejše obdobje nekako pokazalo kako in kaj.

Srečno v boju s kilogrami ter nasploh v vsem nadaljnjem življenju.

Pozdravček Marika

V VSAKEM PRETEŽKEM ALI PREDEBELEM ČLOVEKU ŠE VEDNO TIČI VITKO BITJE. LE ZBUDITI GA JE TREBA. Pozdravček Marika

Hvala Marika. Tole knjigo Proč s sladkorjem moram pa še dobiti naslednjič, ko pridem v Slovenijo. Večkrat si jo že omenila in me res zanima, kajti moj glavni problem so sladkarije. Jaz sem do sedaj namreč med obroki vedno jedla v glavnem sladkarije. Ko sem bila malo lačna, sem na hitro pojedla kakšen piškot s čokolado ali pa čokolado. Če je piškot brez čokolade, ga niti pogledala nisem. Najhuje je, če je vrečka s piškoti odprta, potem ne morem mimo nje, ne da bi vzela en piškot. Potem pa je tako ali tako znano, kaj se zgodi, ko poješ en piškot, moraš pojesti še naslednjega itd.
Med nosečnostjo tudi nisem nikoli lačna. Obakrat sem jedla zdravo uravnoteženo hrano, no ja pa tudi čokoladice. Prvič sem se zredila 9, drugič pa 6 kil. Najkasneje teden dni po porodu sem obakrat izgubila vse kile. Bilo je super, ampak potem pa je sledilo pridobivanje kg. Zaradi dojenja sem bila vsakič zelo zelo lačna. Samo jedla bi. Prve mesece je še šlo, ko pa sem začela dojenčku dodajati še drugo hrano, sem pa jaz še vedno jedla, kot da še polno dojim. Takrat so se pa kile začele nabirati in vsakič sem prišla na več kot predporodno težo. In vse to samo zaradi preveč sladkorja, kruha in maščob (maslo).
Sedaj sem pa le spoznala upam, da pravo rešitev za vse skupaj.

N.

Očitno sem imela srečno roko, ko sem si izbrala moža. Ko sem ga spoznala je bil sposoben pojesti tudi 7 zrezkov naenkrat in zraven že goro pomfrija in nobene solate (prehrana njegovih staršev). Preselil se je k meni domov in tam smo kot kozlički, pravi moj oči. Mama je strastna kuharica in moj dragi je ugotovil, da obstaja še ogromno druge hrane. Lani je hujšal po 3md in izgubil 25 kg. Težo lepo ohranja in je popolnoma vso zelenjavo. Dogaja se že to, da v kaki gostilni naroča samo zelenjavne jedi. Cvrtnik smo vrgli v smeti saj ga sploh ne uporabljamo. Zdaj pa moj dragi ob vsakem obisku pri svoji mamici predava o zdravi prehrani. Onadva ga imata za prismuknjenega in še naprej žulita zrezke in pomfri. Ob tem pa se tašča bori z močno previsokim krvnim tlakom, tast pa s holesterolom. Zgleda, da ljudi nikoli ne sreča pamet.

Tudi jaz pravim Montignac – saj je to sprememba prehranjevanja za vedno in ne le za 90 dni.

Tako kot pravi Marika, prebereš tiste tri knjige in se zamisliš, pa kmalu vidiš, kaj tebi odgovarja….

Še vedno sicer rada grešim… ko grem v Interspar, ne morem mimo čokoladnih žepkov… pa sem zadnjič ugotovila, da mi v bistvu sploh ne paše – takrat že, ampak potem sem dobila grdo zgago…. Mislim, da bom drugič vseeno raje šla mimo…

Torej, kar se mene tiče, svetujem Montignac.

LP, Mojca

zdaj ste me pa že čist ‘zrajcale’ s tem montignacom!a lahko katera pove na kratko, kako dieta poteka? bi si mogoče kupila knjige.

Pravijo, da Montignac ni dieta, ampak metoda. Metoda spremenjenega načina prehranjevanja.
Prav tako je njegova metoda osnova za mnoge v zadnjih mesecih rojene diete. Toplo jo priporočajo mnogi strokovnjaki. Na tak način se lahko prehranjujevo vsi (od otrok do nosečnic, sladkorcev inp), le ni dovolj specifična za aktivne športnike, ki potrebujejo še kaj več.

Na kratko:
Potekala naj bi v dveh stopnjah. 1. stopnja je stopnja izgubljanja kilogramov, 2.stopnja pa je naravni podaljšek prve in gre za ohranjanje telesne teže. Prehranjevanje temelji na načelih Glikemičnega indeksa(GI)
Torej dovoljena so živila z nizkim in nižjim GI, tiste z visokim in zelo visokim pa prepovedane. Sama metoda pravzaprav sloni na tem, da v prvi fazi razbremenimo preobremenjeno trebušno slinovko, da čim manj sproščamo izločanje inzulina, ki je krivec za to, da večino vsega odvečnega spremeni v maščobe (to je tako preprosto povedano).

Stvar na pogled izgleda mogoče nekaterim malce zakomplicirana, nekateri so mnenja, da si preveč prepuščen sam sebi in svoji lastni presoji in odločitvam, saj ne zapoveduje, danes to, jutri tisto, za kosilo to, za zajterk ono.

Ima nekaj splošnih značilnosti za vsako zdravo prehranjevanje: gibanje, veliko tekočine, 3-5 obrokov dnevno, nič vmesnih prigrizkov in podobno.
Pa tudi nekaj posebnosti kot je npr.: sadje zgolj kot samostojen obrok in pa tudi ne preveliko pretiravnje z njim.

V grobo povedano so prepovedana živila:
-bela moka in vsi izdelki iz bele moke
-sladkor (tudi skriti sladkorji)
-bele testenine in bel riž
-krompir v vseh oblikah
-in pa še nekaj posebnosti kot rdeča pesa, repe, koruza, beli grez, kuhano korenje, od sadja niso najbolj priporočljive lubenice, ananas in banane

Druga stopnja dopušča kršitve, katerih obvladovanje pa se naj bi naučili skozi prvo stopnjo.

Samo prehranjevanje je preprosto, ni nikakršne lakote, ni preračunavanja, tehtanja, strogih zapovedi. Pravzaprav je zelo podobno običajnemu zdravemu prehranjevanju, le da so priloge malce drugačne.

izgubljanje kilogramov?
Tam nekje med 0,4-1,2kg tedensko.

Toplo priporočam.

Pozdravček Marika

V VSAKEM PRETEŽKEM ALI PREDEBELEM ČLOVEKU ŠE VEDNO TIČI VITKO BITJE. LE ZBUDITI GA JE TREBA. Pozdravček Marika

Ja, kot so že druga dekleta večkrat rekla, samo Marika je tista, ki tako izčrpno pove bistvo.
Jaz se danes samo toliko oglašam, ker sem v nedeljo po tistem, ko sem nazadnje pisala, šla takoj po kosilu bruhat (oprostite izrazu) in bila takšna še celo nedeljo popoldan, včeraj sem cel dan preležala in počasi začela prihajati k sebi ter se tudi malo sililla s hrano – ha pa na žalost ne po Montignacu, ker mi pa to še na misel ni prišlo. Kar mi je pasalo so bili dobri stari petit beurre piškoti, banane in kamilični čaj. Pa imam vseeno kilo manj, kot v nedeljo. Vsaj nekaj pozitivnega v vsem tem. Ne vem ali je v zraku kakšna trebušna gripa?
Danes sem svoje doma vprašala kaj bi radi za kosilo in vsi v en glas rečejo pico! Joj, samo danes ne prosim, jim rečem. Komaj smo se zmenili za zelenjavno rižoto. Zvečer bodo pa dobili za večerjo Pečjakove mini pize. S tem se pa takoj strinjajo.

Nataša

Najbrž je res kaj v zraku. Mene že tri dni boli želodec in čisto sem švoh. Upam, da bo šlo nazaj, da ne bo jutri še slabše. Paše mi pa samo mleko in prepečenec. Sadje ? Bljak …..

lahko napišeš naslov kakšne od knjig? če sem pozorno brala, jih je več? sicer mi popolna izločitev živil z visokim GI ni najbolj povšeči, ampak mogoče bi pa vseeno šlo…
pa glede na to, da se krompirja ne sme-lahko potem zraven ješ npr. polnozrnati kruh?no, samo domislica.
pri meni je namreč problem, da včasih jem kosilo doma, včasih pri fantovih starših, včasih kar nekaj na hitro pojem, sam kakšne prav specifične diete se pa glih ne moreš držat takole.
no, mogoče je pa čas, da najprej poskrbim zase, kaj ne?

Mogoče pa res.

Najbolj znani knjigi sta JEM, TOREJ HUJŠAM in pa knjiga PROČ S SLADKORJEM.

Ko sem ju jaz prebirala sem normalno prvo pogledala primere jedilnikov in rekla: ma če jaz tole pojem kar piše, mam sigurno 100 kg, knjigo odložila na stran in …Ampak neki črviček mi je govoril, da moram vedeti zakaj.

Ne vem, mogoče sem imela srečo, da mi je bilo ravno delovanje trebušne slinavke in vse z njo povezano precej blizu. Mogoče je bilo odločilno nenagovarjenje na odpovedovanje hrani, ampak ravno nasprotno. Še danes ne vem kaj točno je bilo tisto, kar je prevaglo jeziček na tehtnici. Vem da sem kar nekaj časa imela težave s tem, da sem jedla s kontroliranjem ure. Lakote ni bilo, torej je bila ura nekaj časa moj gospodar.

Hvala bogu! Kajti v tem času sem brala dalje, se izobraževala, vrtala, iskala.Skorajda ni bilo dneva, da ne bi v svoji nevednosti doživela novega šoka, odkrila novo spoznanje.
Krompir je bila prej moja vsakodnevna hrana. Pražen, pire, pomfri, pečen, kuhan in zabeljen z zasko, okisan, ali zgolj samo kuhan kot priloga. Mislim da je bilo le malo dni, ko nisem jedla krompirja. Prav šokirala sem samo sebe, ko sem se mu s takšno lahkoto odpovedala. Ni me motilo niti ko je drugih šest članov družine veselo jedlo krompir, jaz pa ne. Prav nič.

Sem čisto skrenila

Ravno pri tej dieti se ni težko držati. Greš jest ven- mala malca. Vzameš pač nekaj z niskim GI, pozabiš na npr.: filane paprike, ki jih obužuješ, ker veš da so jim dodali sladkor in si pač izbereš nekaj drugega. Ni važno ali je to pač beljakovina, Oh ali ne vem kaj še ali mogoče celo mešanica dveh stvari (npr. testenine s sirom ali smetanovo omako).
Mogoče je včasih mogoče malce težko skupaj v družbi drugih ljudi, saj si ne želiš izstopati, opozarjati. Pa se kaj kmalu tvoje lastno telo navadi, da te opozarja namesto tebe.

V VSAKEM PRETEŽKEM ALI PREDEBELEM ČLOVEKU ŠE VEDNO TIČI VITKO BITJE. LE ZBUDITI GA JE TREBA. Pozdravček Marika

Samo eno vprašanje – ali je na prvi stopnji dovoljen polnozrnat riž in polnozrnate testenine ? Če se prav spomnim, na prvi stopnji govori knjiga o sladkorjih, zelenjavi, beljakovinah…, kar se tiče OH pa ni kakšnih posebnih napotkov, kaj je dovoljeno. Na drugi stopnji je bolj jasno, kaj lahko in kaj ne. Sicer je že nekaj mesecev kar sem knjigo brala, sem morda malo pozabila in si jo bom morala ponovno sposoditi, če bom res prešla na ta način prehranjevanja! Zaenkrat pa bi prosila vas za odgovor! Hvala in prav lep dan polne lune želim!

Seveda so dovoljeni!
A tisti, ki si želi hitreje izgubljati, bo po njih posegal le poredko. Jaz sem skoraj vsak drugi dan, pa je vseeno šlo dol. Je pa res, da je bilo naprimer polnozrnatih testenin za tretjino, dve tretjini pa zelenjave. Prav tako pri rižu.

In ravno na OH je največji povdarek, vse ostalo je z nekaj izjemami dovoljeno.

V VSAKEM PRETEŽKEM ALI PREDEBELEM ČLOVEKU ŠE VEDNO TIČI VITKO BITJE. LE ZBUDITI GA JE TREBA. Pozdravček Marika

New Report

Close