Najdi forum

laneno seme in 3MD

Kako naj ga vključim zraven? Ga sploh lahko jem ob tem ločevanju?
Pa vendar je tako zdravo, ne bi bilo slabo, če bi ga jedla. Pa vendar, kako naj ga uživam, če ga z jogurtom ne morem vsak dan…?

Lahko ga posuješ po solati. Zelo paše na solato, naj bo zmleto, ali pa celo.
Solato pa itak lahko ješ vsak dan. Tudi na pizzi te ne bo prav nič motilo (seveda potem, ko je že pečena). Jaz ga pa tudi polijem z malo sojinega mleka in počakam, da se malo napije, pa potem pojem. (sojino mleko namreč uživam v malih količinah vsak dan v kavi, pa mi zaenkrat nič ne škoduje pri topljenju kilogramov)

Torej, možnosti imaš ogromno in ni potrebe, da bi se lanenemu semenu odpovedala.

Za kaj je dobro laneno seme???
Zanima pa me, če katera uporablja laneno olje in kje se ga dobi????????

nova
Uredništvo priporoča

Laneno seme pomaga pri zaprtju. Je naravni pospeševalec prebave.
lp, pelija

Laneno seme je eden od redkih virov rastlinske hrane, kjer več omega3 maščobnih kislin kot omega 6 maščobnih kislin.

Verjetno ti je znano, sta skupini omega3 in omega6 esencialni, kar pomeni, da jih telo ne more sintetizirati ( narediti) iz drugih sestavin.

Razmerje med omega3 in omega6 naj bi bilo 1:1 ( ob takem razmerju se je razvijala naša vrsta….), v sedanji prehrani pa je veliko več omega6 kot omega 3.

V skupino omega3 spadajo naslednje maščobe – imajo kratice: ALA, DHA, EPA

ALA v naših telesih nima nobene funkcije – jo pa telo pretvori v DHA in EPA – ki ju vgradi v ovojnico celice. DHA in EPA v večji količini najdeš v ribjem olju.

Torej, laneno seme ima ALA… in v njem je 4 več omega3 kot omega6 – zato laneno seme služi kot dodatek s katerim uravnovesiš razmerje v 1:1.

DHA in EPA imata pomembno vlogo pri razvoju živčevja – posebno v zadnjih mesecih pred porodom – pa tudi pozneje….

Kaj pa uporabiti: laneno seme ali laneno olje?

še dDefenitivno laneno seme – poleg maščob ima še druge koristne spojine (varuje proti raku…) , ki jih laneno olje nima.
Poleg tega je laneno olje bolj podložno staranju, ko laneno seme….

Uporablja pa se ga zmelto, namočeno v vodi, skupaj s skuto, kefirjem, sojo, sojinim mlekom….

Uporabljati se ga mora surovo – če ga kakorkoli kuhaš, pečeš… izgubi dobre lastnosti…

Tko…..

New Report

Close