Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Krajši delovni čas do 6. leta starosti otroka

Krajši delovni čas do 6. leta starosti otroka

A je sedaj dokončno sprejet – včeraj so namreč poslanci po skrajšanem postopku sprejeli novelo zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih. A je potem zajeta tudi možnost dela s skrajšanim delovnim časom do otrokovega 6. leta — gledam namreč po časopisih in edino v Delu sem zasledila informacijo, da so se kresala mnenja o tem.
Sprašujem pa zato, ker se mi “mudi” – izteka se mi namreč delo s krajšim del. časom do otrokovega 3. leta – rada pa bi delala na enak način še naprej.
Ker vem, da imate na Družinski pobudi boljše informacije, bi vam bila zelo hvaležna za odgovor.

Ja, predlog je bil včeraj sprejet, tak kot je bil na predlog Družinske pobude sprejet na seji Odbora DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide.

Če imate vsaj dva otroka, boste od uveljavitve zakona naprej imeli pravico do dela s skrajšanim delovnim časom do 6. leta starosti mlajšega otroka.

Kako pa se to dogovoriš in kako je potem s plačo (je znatno manjša)?

Hvala v naprej!

LP

nova
Uredništvo priporoča

Dogovorite se z delodajalcem, pri čemer se lahko sklicujete na pravico v zakonu. Če tega ne razume, je za zadevo pristojen inšpektorat za delo.

Plača je v bruto znesku sorazmerna obsegu delovne obveznosti (če delate 6 ur, je to 75% plače za polni delovni čas). V neto znesku je to zaradi progresivnosti davčne lestvice nekoliko več kot 75% neto zneska za polni delovni čas. Pripada pa vam polno nadomestilo za prevoz na delo in malico ter celoten regres.

Meni se je delovni čas po 4 ure dnevno iztekel že septembra 2005.
Sedaj bi to pravico rada ponovno uveljavila.

Na kateri zakon in kateri člen se lahko sklicujem, če dam prošnjo za ponovni 4-urni delovnik?

Kdaj bo zakon stopil v veljavo?

Bravo Družinska pobuda. Vaše delo je cenjeno s strani mamic, ki nas polni delovnik bremeni prekomerno. Želim vam še naprej uspešno delo in se vam zahvaljujem za ves vaš vložen trud!

Lep pozdrav!

Zakon začne veljati 15 dni po objavi v Uradnem listu. Predvidevam, da bo to najkasneje sredi maja.

Sklicujete se na zakon o starševskem varstvu in družinskih prejemkih na 48. in 48b. člen.

HVALA Tomaž in ostali! Vse mamice, ki želimo skrbeti za svoje otroke v polnejši meri smo vam iz srca hvaležne!

Mene pa zanima, če spremembe zakona pomenijo, da država plača prispevke za sorazmerni del do polnega delovnega časa do 6. leta starosti (seveda ob izpolnjevanju pogoja dveh otrok)?

Hvala za odgovor in lp,

Vztrajna

Ja, tako je. Če imate vsaj dva otroka, lahko delate s skrajšanim delovnim časom in dopbite za preostali čas plačane prispevke do 6. leta starosti mlajšega otroka.

Še enkrat se oglašam.

Zakon je že objavljen v uradnem listu.

Ampak: je izrecno navedeno za 48.b člen (4 urni delovnik za mamice do 6 leta starosti otroka) stopi v veljavo šele 1.1.2007 (Zadnji stavek spremembe Zakona). Kdo je to dodal?

Lep pozdrav

To je bilo v končnih določbah že ves čas (pravkar sem preveril predlog zakona za prvo obravnavo). Priznam, da si teh določb nisem posebej ogledal in sem jih tako spregledal.

Očitno bo zadeva žal začela veljati šele z novim letom.

Hvala za pojasnilo!

Kaj pa če ti privatnik zavrne to pravico? Zaposlena po pogodbi za določen čas npr. 2 leti zaradi tega izgubi službo. A je tu kakšna normalna pot?
Lep pozdrav!

Zares dobre rešitve za take primere po mojem ni. Načeloma vam delodajelec te pravice ne bi smel odreči, vendar pa mu nihče ne more predpisati, da vam mora po izteku dveh let podaljšati delovno razmerje za določen čas. Žal.

Rešitev bi bila v vzpodbudah delodajalcem za takšno zaposlovanje, ki jih v Družinski pobudi zahtevamo že več let, a za zdaj še brez uspeha.

ali lahko uveljavljam pravico kljub temu da je otrok star 4 leta?

Hvala

Od 1.1.2007 naprej lahko.

Pozdravljeni!

Imam vprašanje za Tomaža.

Kot razumem po pogovorih v tem forumu zakon za skrajšani delovni čas do otrokovega 3 leta starosti že velja.

Takoj po porodniškem dopustu drugega otroka sem bila po sili razmer zaposlena za skrajšani delovni čas po 6 ur oz. 75%. Prispevke do polne zaposlitve sem si doplačevala sama, saj me nihče sploh ni opozoril na ta zakon oz. za ta zakon nisem niti vedela.

Kdo bi mi moral plačevati te prispevke in
ali se za to preteklo obdobje ko sem plačevala prispevke sama da vložiti kak zahtevek za povračilo tega denarja ali kaj podobnega.

Prosim za odgovor saj tega zakona res čisto nič ne poznam.

Hvala in lep pozdrav!

Pravica do dela s skrajšanim delovnim časom do tretjega leta starosti otroka in do plačila prispevkov za preostali del velja od uveljavitve Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih v letu 2001. Ne spomnim se več, če je bilo glede tega kakšno prehodno obdobje in je prav ta določba lahko začela veljati leto kasneje, a mislim, da ne.

V tem primeru prispevke plača država. Za uveljavitev pravice je potrebno na CSD vložiti vlogo s pogodbo o zaposlitvi, iz katere je razvidno, da ste zaposleni s skrajšanim delovnim časom.

Žal ne verjemem, da bi to lahko uveljavili za nazaj.

Spoštovani

Sem malo skeptična. to je vse super in prav. ampak danes nas večina dela za določen čas, in s tem so nam te možnosti žal zaprte. Danes je ogromna brezposelnost, če hočeš dobit službo, kar je za ženske že tako težko, moraš lepo biti tiho in delati. Nimamo veliko izbire. Jaz delam po devet ur in moj otrok je star tri leta. Hvala bogu, da sem vsake tri dni prosta, in to ne glede na vikend, čez teden ali praznik.

Vesela sem, da imam službo, hkrati pa žalostna, ker ne morem biti toliko z otrokom.

Lep pozdrav

Težave, ki jih omenjate so za mnoge starše žal zelo resnične. Kljub temu pa je dobro, da se omogoča različne možnosti lažjega združevanja poklicnega in družinskega življenja. Postopno jih lahko izkoristi vedno več staršev, saj se tudi med delodajalci počasi le širi zavest, da je zadovoljen delavec boljši in bolj učinkovit, ter da so starši že zaradi odgovornosti za svojo družino praviloma (seveda ne vedno in ne vsi) tudi na delovnem mestu med zanesljivejšimi in odgovornejšimi delavci.

Ker je delavec s skrajšanim edlovnim časom za delodajalca relativno nekoliko dražji od delavca za polni delovni čas, si v Družinski pobudi že več let (za zdaj neuspešno) prozadevamo, da bi država uvedla ustrezne vzpodbude delodajalcem za zaposleovanje staršev s skrajšanim delovnim časom in tudi za zaposlovanje staršev po vrnitvi s starševskega dopusta. Tako tudo starševstvo zaposlenih za delodajalca ne bi bilo več tako problematično, starši pa bi se laže zaposlovali.

New Report

Close