Najdi forum

Pozdravljeni,

prosim, če mi kdo reši ti dve nalogi iz fizike,

mi mal škriple.

1) Ledena kocka s prostornino 8,0 kubičnih dm je z vrvico privezana na dno bazena z vodo. Kocka je potopljena v celoti. Kolikšen je vzgon na kocko? Nato vrvico prerežemo in kocka splava na površje. Kolikšen del kocke ostane potopljen, če je stranica kocke 2 dm?

2) Za koliko se poveča tlak v vodi, če se globina poveča za 25 metrov? Kolikšen je tedaj tlak na dnu 25 m globokega jezera? Ne pozabi na zračni tlak! Gostota vode je 1000 kg/kubičnih m.

Hvala

Ledena kocka s prostornino 8,0 kubičnih dm je z vrvico privezana na dno bazena z vodo. Kocka je potopljena v celoti. Kolikšen je vzgon na kocko? Nato vrvico prerežemo in kocka splava na površje. Kolikšen del kocke ostane potopljen, če je stranica kocke 2 dm?

Ko je kocka privezana na dno: Sila vzgona je enaka teži izpodrinjene tekočine (vode). Kocka izpodrine 8 litrov vode, to je 8 kg, torej je teža te vode 80 N.
Sila vgona je tako 80 N.

Gostota ledu (tabela) je 0,92 kg na kubični decimeter. Masa tega ledu je gostota krat prostornina, torej 7, 36 kg in iz tega sledi, da je teža ledu 73,6N.

Ko je kocka splava na površje, delujeta nanjo sili teže in vzgona, ki sta enaki. Torej je sedaj vzgon na plavajočo kocko 73,6 N. Od tu lahko sklepaš.
2dm……… 80 N
x…………. 73,6 N

Iz tega preprostega sklepnega računa sledi, da je potoplene 1, 84 dm kocke oz. je 0, 16 dm gleda iz vode.

2. naloga

V vodi velja, da se tlak vsakih 10 m poveča za 1 bar. Torej je na 25 m globine 2,5 bara hidrostatičnega tlaka, k temu prištejemo še 1 bar zračnega tlaka – torej je skupaj 3,5 bara.

Z enačbo:

tlak je enak produktu specifične teže vode in globine. Od tod dobiš 250000 N na kvadratni meter, temu prišteješ 100 000 N na kvadratni meter (1 bar) zračnega tlaka in to je to.

Upam, da je kolikor toliko razumljivo.
Lp, neli

Lepo prosim. Prvi del prve naloge in cela druga naloga sta tako preprosti,da zadostuje , če se v učbeniku prebere samo povzetek. In s samo fiziko to nima veliko veze. Enačbe (formule) za tlak in vzgon so vam povedali v šoli samo številke je potrebno vstavit. Neli je pokazala,da se da veliko tudi s sklepnim računom narest.
NIč ne rečem, kdaj je res kakšna naloga težja ampak tile dve sta res preprosti. Pol ure iskanja po knjigi in vsak dijak (da ne rečem devetošolec) je sposoben rešiti drugo in del prve naloge. Če se boste pri učenju sami potrudili boste tisto reč tudi znali. Takole prepisati nekaj ni ravno znanje in predvesm ne bo ostalo v vaših glavah. Pa brez komentarjev,da ste v fiziki slabi. NISTE. Ker od vas nihče ne zahteva veliko.

Oh!

A se res ne moreš vzdržati takšnim komentarjem?!

Lep dan ti želim!
Klemen

Ne. Nikakor ker me zalo moti, da dijaki tudi za najpreprostejša vprašanja iščejo pomoč in čakajo,da jim vse na pladnju prinesemo. A bomo vzgajali trop ovac ali želimo vzgojiti dijake v ljudi, ki znajo misliti s svojo glavo in kdaj v kaj podvomijo ter si znajo poiskati informacije, ki jih želijo?

LP

LOL… ob naslovu teme sem premišljevala, kakšna nerešljiva fizikalna zagonetka se skriva noter, potem pa najdem naloge za osnovno šolo:) kolk so eni ljudje nesposobni…

joj kako so šele nekateri negativno nastrojeni? misliš da si ravno ti pobrala vso pamet na tem svetu?
groza! kako lahko kaj tako primitivnega nekomu sploh rečeš?
Podn od babe, ni kej!

kdor ne zna tega miže in z levo roko rešit v treh minutah, je neumen, pa amen… zgleda, da tud ti med take spadaš…

RESNO:

ZAKAJ je sila vzgona enaka teži izpodrinjene vode???? a zato, ker plava? kamen, ki leži na dnu jezera pa nima silo vzgona enako teži izpodrinjene vode, ali kaj?

mi znaš to človeško razložiti?

poleg tega … ali se led ne topi v vodi? Torej bi se lahko kocka tudi stopila? Torej je rezultat v bistvu od 0 do 80N?

p.s.
nisem dijak,
še manj pa divjak

ni vam zmanjkalo samo majoneze, temveč tudi vljudnosti.

Če je telo potopljeno v tekočino nanj deluje sila, ki je posledica večanja tlaka v tekočini z globino (tlak na spodnji strani telesa je večji kot na zgornji). To je sila vzgona, ki je vedno enaka teži izpodrinjene tekočine in je usmerjena navzgor. Sila vzgona vedno deluje le na potopljeni del telesa.

Če je telo precej težko potone (torej je sila teže telesa večja od sile vzgona), lazje plava na tekočini.
Teža telesa je odvisna od njegove gostote, zato ločimo tri primere:
– ko predmet lebdi (se obnaša kod del tekočine, se ne dviga in spusča) je gostota predmeta je enaka gostoti tekočine
– predmet potone če je gostota predmeta večja od gostote tekočine (gostoto teles nepravilne oblike lahko računamo tako, da jih potopimo v merilne valje z vodo)
– predmet plava, če je gostota predmeta manjša od gostote tekočine (led ali nafta plavata na vodi, recimo led pa se v olju potopi). Na površje se dvigne ker je sila vzgona večja od teže. Teža samo potopljenega dela tega predmeta pa je enaka sili vzgona.

Seveda bi se lahko kocka stopila, naloga z ledom mogoče ni najboljša (lahko bi bil les), mogoče je bil namen naloge tudi ta, da reševalca spomni, da ima led manjšo gostoto od vode.

Ko je kocka splava na površje, delujeta nanjo sili teže in vzgona, ki sta enaki. Torej je sedaj vzgon na plavajočo kocko 73,6 N. Od tu lahko sklepaš.
2dm……… 80 N
x…………. 73,6 N

Ali gre pri prostornini res tako linearno: kaj pa
8 kubičnih dm …… 80 N
V kubičnih dm …… 73,6 N

dobimo x = 7,36 kubičnih decimetrov, kar pomeni potopljenega dela stranice (V= a na 3) je približno 1,945 dm in ga potem iz vode gleda 5,5 mm.

ma ja sm zamocu … se popravljam
sej dimenzije spodnje ploskve ledu se ne spremenijo, torej ima nelic@ cist prav !
prehiter pametujem

hehe marsicesa pa sploh nikoli niso imeli. groza kaksni ljudje obstajajo dandanes

Ja. In vsi ti “izpadi” samo zato, ker človek pripomni, da so naloge lahke in,da rešitev obstaja v učbeniku le pol ure časa si je potrebno vzeti. Popolnoma vsak dijak oziroma devetošolec zmore to SAM.
cccccccccccc

Nivo izražanja nekaterih je žal tak kot ga vse pogosteje srečujemo. Primitiven.

Kaj pa če to sprašuje kakšen oče ali mamica, da bi potem lahko na enostaven način pomagala in razložila svojemu otroku?

Popolnoma vas razumem, zakaj ste to dejali. Saj je pri mojem predmetu enako. Vendar pa jaz osebno nikoli ne napadem človeka, ki me vpraša, kako se reši neka enačba, ali kako se izračuna odvod neke funcije,…, ampak mu razložim, kako se reši in na kakšen ter mu še povem, kje so vaje, da bo to utrdil.

LP
Klemen

mene pa zanima samo tale naloga:

1. Največ s kolikšno hitrostjo lahko motorist vozi po ovinku brez nagnjenega cestišča? Polmer ovinka je 90 m. Koeficient lepenja med kolesom in tlemi je 0,40. Za kolikšen kot se mora pri tem nagniti?

prosim za odgovor

Vsi tisti ki ne znate biti prijazni do drugih ljudi ki vam niso nic naredili
JEBITE SE

New Report

Close