Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Neplodnost Odgovor Ministrstva za zdravje

Odgovor Ministrstva za zdravje

ZADEVA: Odgovor na Peticijo proti predolgi čakalni vrsti za postopke oploditve z biomedicinsko pomočjo v Splošni bolnišnici Maribor

Spoštovani.

Slovenija je glede postopkov umetnih oploditev in plačila iz sredstev OZZ med vodilnimi v EU. Pri dodeljevanju sredstev je potrebno upoštevati potrebe, želje in zahteve ter vse to uskladiti z realnimi finančnimi možnostmi.

RSK (razširjeni strokovni kolegij) za ginekologijo je že leta 2005 obravnaval predlog o povečanju plačanih postopkov OBMP (oploditev z biomedicinskimi postopki), bodisi IVF (postopek oploditve izven telesa) ali drugih in ga tudi potrdil ter posredoval Zdravstvenemu svetu. Pri tem pa so opozorili tudi na to, da je potrebna natančna analiza o tem, kako je s standardnimi načini zdravljenja neplodnosti v korist OBMP. Prav tako so opozorili tudi na problematiko donorskih postopkov. Vsekakor problematika ni enostavna, še posebej iz vidika zagotavljanja varnosti postopkov in sledenju EU zakonodaji.

Ministrstvo za zdravje je v preteklem letu uredilo financiranje (dodali smo sredstva za zdravila) pri teh postopkih, ter doseglo dogovor s Kliničnim centrom, da bodo opravili vse poizkuse, ki jih imajo opredeljene v Dogovoru.

Rešitev problema je potrebno iskati v stališču RSK za ginekologijo, na osnovi analiz in podatkov ter dodatnih sredstvih opredeljenih z Dogovorom za ta namen.

S spoštovanjem.
prim. Janez Remškar, dr. med.
generalni direktor
Direktorata za zdravstveno varstvo

Dekleta pa ne se jezit preveč ampak zdej vso energijo vložite v idejo kako naprej.
Čakam na vaše predloge 🙂

Značilno za prim.dr. Remškarja je, da ne odgovarja na zastavljena vprašanja, svoje dolžnosti prelaga na druge, rad pa si pripne zasluge pri katerih nima nič zraven. Npr. hvali se, da je ministrstvo popravilo cene postopkov, žal pa je tako, da smo ga skupaj z tremi centri dobesdno lovili
da je ukrepal in to je trajalo eno leto.
Hvali se z predlogom 6 postopkov, pa me zanima, kako, saj bi moral močno povečati letne kvote vsem centrom, če še sedaj ne vidi problema čakalnih dob v Mariboru in takoj ne ukrepa. Potrebuje analize in študije, ki veliko stanejo, dolgo trajajo in na koncu ugotovijo, da ni potrebe.
Vse podatke ima na mizi od leta 2005, očitno jih ni prebral, nima časa in
problematika neplodnih za ministrstvo ni pomemebna , saj ne predstavlja
pomemebnega deleža za ministrstvo za zdravje.
RKS Ljubljana je komisija kjer jih sedi mislim 24 zdravnikov iz vse Slovenije
in dr. Vlaisavljevič ima samo en glas, zato prevlada večinsko mnenje..
Tudi, če bi uspelo glasovanje na RKS bi bilo to izvedljivo šele leta 2008,
ker je Dogovor za leto 2007 že zaključen.
Minister za zdravje lahko odobri, tako kot je leta 2005 v novembru GK Ljubljana dal devetnajst miljonov sit, pa kljub temu niso izvdeli tisto leto 526 stimuliranih ciklusov.
Sedaj res ne smete popustiti, jutri je nov dan

Društvo za večjo rodnost

Mojca, hočeš reči, da je znesek za povračilo že 400.000 sit?

Lp,
M_

Verjetno misliš, koliko povrnejo za zdravljenje v tujini. Na Zavod smo že dvakrat pisali, koliko letos povrnejo za tujino, pa še vedno nismo dobili odgvora.
Po mojem izračunu povprečne cene bi morali vrniti vsaj 2000 EUR.
Probaj in pokliči na Zavod ZZZS Rosano Lemut Strle, ona bi morala vedeti.

Sem poklicala in pravijo, da je 938,62 eur. In da ta znesek velja za prvo polovico letošnjega leta, do nove seje, kjer se določa znesek povprečnega povračila pri izvajalcu v Sloveniji….

Po tej teoriji ne bomo nikoli prišli do povečanega (podvojenega, kaj šele realnega zneska).

Res me zanima:
1) kako lahko usekajo tako “povprečno” oceno? Združijo IUI, IVF in ICSI in dobijo znesek? Štejejo tudi “spontance” da dobijo tako nizko vrednost?
2) samo dve škatli Gonala F staneta 900 eur. Kakšne račune jim izstavljajo potem klinike, da je povprečje le 938,62.

Saj bi se jezila, pa se ne bom!

Lp,
M_

Kadar je potrebno kaj znižati velja takoj, če pa je potrebno povečati pa kakor vidiš traja, samo da privarčujejo. Cene za vse tri Centre v Sloveniji so sprejeli v decembru, ne vem kakšno študijo potrebujejo, da te tri cene seštejejo in delijo z 3 in dobijo povprečno ceno.
Sedaj vidiš, kako so vsi pripravljeni pomagat.

Meni le to ni jasno, koliko let analiz morajo opraviti predno bi zagotovo lahko nekaj konkretno spremenili? Dodali naj bi sredstva za zdravila? A res, zakaj jih je potrebno kupovati v tujini in zakaj potemtakem za njih še vedno toliko plačujemo, če so povečali sredstva za “ta” zdravila?

No, zakaj se jest razburjam, sama se še nisem spravila v ta proces sploh zato ker vas prebiram in vidim kako zelo dolgotrajno je to, poide mi potrpljenje in volja, na koncu umre še želja, leta pa bežijo in ker je temu tako in ker tudi sama že desetletje ne morem zanositi in ker vem, da je to zadnja priložnost, da mi “uspe” imeti malo pikico, se razburjam z vami.

Podpisala sem peticijo, ker je potrebno nekaj ukreniti in vem, da če bi se ženi teh odločilnih oseb kaj takega dogajalo, da bi se stvari hitreje urejale, ker pa na žalost nismo žene Bručana (hvala bogu) nimamo teh privilegijev.

Z vsemi stvarmi je tako, dokler se te osebno ne dotakne kakršnakoli zadeva jo ljudje mirne volje spregledajo.

Ampak se ne damo, ne?

New Report

Close