Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Neplodnost nova znanstvena spoznanja – večja možnost zanositve

nova znanstvena spoznanja – večja možnost zanositve

Punce!

Po službeni dolžnosti spremljam najnovejša biokemijska znanstvena dognanja po svetu. Danes sem naletela na članek, ki je izšel 18.6.04, objavili so ga znanstveniki s Floride, o fizioterapiji oz. ročni masaži, ki neverjetno izboljša odstotek spontanih in IVF zanositev, kadar so vzrok zarastline v trebušni votlini (na ali okrog rodil) kot posledica vnetij, poškodb, operacij, endometrioze… Tem vzrokom se reče ženski biomehanski vzroki (za razliko od hormonskih ali vzrokov pri moških) in jih je okrog 40% med vsemi vzroki neplodnosti. S to tehniko zmehčajo vidne ali nevidne zarastline in zmanjšajo zakrčenja in napetosti v rodilih in tako pripravijo bolj prijazno in sproščeno okolje za vgnezditev zarodka

Zdaj tu ne morem vsega opisati, le na kratko:

vzeli so skupino neplodnih žensk, ki so imele v preteklosti zgoraj opisane stvari, jih podvrgli “site specific manual physical therapy technique” (tako pravijo tej tehniki) za določen čas (različen, od par dni do par mesecev), ter nato primerjali število zanositev v njihovi in kontrolni skupini (enaki vzroki, brez te tehnike). Rezultat: od 14, ki so poskušale zanositi po terapiji spontano (pred tem so zaman poskušale povprečno 4 leta), je to v enem letu uspelo 10 (od tega en splav in 9 rojstev), 25 jih je šlo po terapiji na IVF in pri njih je bilo od skupaj 33 transferjev, uspešnih 22 (po statistiki bi bilo brez terapije uspešnih v istem času 12.7). Gledano obe skupini skupaj ima tako ženska z biomehanskimi vzroki (to je lahko vzrok tudi pri nepojasnjenih neplodnostih, če so mikrozarastline premajhne, da bi jih videli) 3.2x večjo možnost zanositve s to terapijo kot brez nje.

Te stvari niso nekaj čisto novega, so jih raziskovali že v 80. letih, zdaj pa so zgleda kar dobro “dodelali” to terapijo (jaz si jo predstavljam kot neko masažo, mogoče se motim…) in naredili kar nekaj obširnih študij.

Link do članka je tule (žal ne znam narediti aktivnega):

http://www.medscape.com/viewarticle/480429_1

da ga vidite, se morate prijaviti kot član, kar ni nič težkega, če vam pa ni v interesu, pa lahko tudi pustite svoj mail in vam ga jaz forwardiram.

Jaz mislim, da ne bi bilo neumno, če opozorite svoje zdravnike na to. Saj bodo najbrž slej ko prej izvedeli, ampak boljše je PREJ kot KASNEJE, a ne?

lep pozdrav in na čimprejšnji uspeh!!!

Ali misliš, da bi to prišlo v poštev tudi pri PCO? Če bo kdo izvedel za tovrstno masažo v SLO, čakam na nadaljne informacije.

Lp od Nike

Kolikor jaz vem, gre pri PCO za hormonsko motnjo nedozorevanja jajčec, tega pa se z masažo seveda ne da popraviti. Če pa bi šlo le za neprehodnost jajcevodov (ob normalnem dozorevanju jajčec) – to pa paše med biomehanske vzroke, pri katerih masaža pomaga.

lp

nova
Uredništvo priporoča

Hvala.

Lp od Nike

Tadika, prebrala sem literaturo na linku, ki ga omenjaš.
Zanimivo.
Morda katera ve, če kdo izvaja taksne terapije kje pri nas ali vsaj v bližnji okolici?
V članku sem zasledila, da so terapijo že pred več kot desetletjem preskušali v Pragi (Mojzisova?). Poskusila bom še kaj izvedeti in sporočim, če bo kaj uporabnega.
Tejči

Punce, zdravo!
Malo sem se pozanimala, če kje v bližini izvajajo terapijo po metodi Mojzisove. Na internetu sem našla slovaške terme Strbske Pleso, kjer imajo 6 dnevni program s to terapijo. Morda katera pozna zadevo? So v redu? Cena za 6 dnevno terapijo in polni penzion je 312 EUR (v dvoposteljni sobi). Če gre s teboj tudi mož je zanj nastanitev s polnim penzionom 222 EUR. So pa še druge možnosti.
Če katero zanima kaj več, naj napiše.
Srečno!
Tejči

New Report

Close