Najdi forum

Pozdravljene,

v sredo sem se zbudila s trdo-polno desno dojko, kolikor se je dalo sem dojila na
na tej strani, a sem popoldan dobila 40 vročine.Mleko sem si tudi brizgala a bolečina in rdečina je ostajala.Tudi ponoči in v četrtek sem še imela vročino zato sem odšla k ginekologu, ki mi je predpisal antiniotik ORACEF kapsule na 12 ur.
In zdaj k vprašanju, ginekolog je rekel naj naprej dojim in si ostanek izbrizgam, v navodilih pa piše, da v času jemanja antibiotika naj nebi dojila.
Kakšne so vaše izkušnje s tem oz.kaj mi svetujete, če ste se s to težavo srečale.
Hvala

LP

topli – vroči obkladki non-stop, počivanje, veliko dojenja, pa gre v glavnem brez antibiotikov, kar je najbolje zate in za otroka. Vročina veliko prej pade s toplimi obkladki kot z antibiotiki. Najbrž pa lahko kljub antibiotikom dojiš, saj so zdravila, pri katerih ne smeš dojiti, resnično zelo redka (radioaktivna in kemoterapije). Kar piše na njih, je zato, da se pravno zavaruje proizvajalec.

Lp,

Špelca

Ojla, sicer z antibiotikom ti ne znam pomagati, ti pa kopiram članek od Karmen M, kako si še lahko pomagaš:

Ker kar nekaj doječih mamic tarejo take težave, sem vam skopirala članek, ki sem ga napisala v odgovor mamici Darji na forumu “O med.over.netu”. Verjamem, da bo še marsikateri prav prišel:
zaradi mastitisov vam ni potrebno prenehati dojiti, saj bo vaša deklica materino mleko še kar nekaj časa potrebovala. Dobro bi bilo, da pokličete katero od svetovalk za dojenje pri mednarodni zvezi za dojenje LLLI (Karmen 01/8312-727, Irena 04/5108-001, Tanja 05/6273-484), saj na osnovi napisanega težko sklepam, kaj je poleg prevelike količine mleka lahko vaša težava. Poleg količine mleka in starosti otroka so pomembni tudi podatki, kolikokrat in v kako dolgo se vaša deklica doji, kakšen je njen vzorec hranjenja, položaj pri prsih, ali je to vaš prvi otrok, ali mleko iztiskavate, ali med dojenjem (nezavedno) s prstom ali prsti pritiskate na del dojke, nenazadnje celo to, kakšen nedrček uporabljate, ali dovolj počivate, kako spite (spanje na boku, kjer so dojke pritisnjene med telo in roko ali spanje na trebuhu je tudi eden od “povzročiteljev” mastitisov), ali deklica spušča hranjenja (npr. prespi celo noč), ali se doji neredno in naključno (kakšen dan na dve uri, kakšen dan na 5 ur),. še cel kup vprašanj bi vam lahko napisala..

Omejila se bom na to, kar ste napisali, da imate poleg polnega dojenja dnevno tudi do liter mleka preveč. Domnevam (ker specificirate količino), da to količino po podojih iztiskate. Dojk po podoju ni potrebno dodatno izprazniti, saj s tem količino mleka le dodatno povečujete in s tem možnosti za vnetja mlečnih vodov, ki vodijo v mastitis.

Mati, ki ima preveč mleka naj ob vsakem podoju onudi le eno dojko in se izogiba dodatni stimulaciji in iztiskavanju. Kadar je druga dojka prepolna, naj iztisne le minimalno količino mleka, le toliko, da popusti napetost.

Ko na dojki opazite občutljivo mesto, rdeč madež ali boleč vozliček, je vzrok zanj najbrž zamašen mlečni vod. Mlečni vod, ki nima dobrega pretoka se vname in pritisk za vodom povzroči vnetje tkiva. Čeprav ni mogoče kar tako na oko videti, ali je infekcija bakterijskega izvora ali je vročina le splošen znak vnetja, je pomembno da mati obišče zdravnika. Le bakterijsko vnetje dojke je potrebno zdraviti z antibiotiki, vendar takimi, ki dojenja ne onemogočajo, saj je pogosto dojenje na prizadeti strani pomemben korak na poti do ozdravitve!

Poleg bakterij so vzroki za mastitis ter zamašene vode tudi:
– dojenček je preskočil obrok – ker je spal dlje kot ponavadi ali je bil hranjen po steklenički in so materine prsi prepolne
– dolgotrajen pritisk na prsi – pretesen modrček, pritisk materinega prsta med dojenjem (mnoge matere se bojijo, da dojenček med dojenjem ne more dihati in s prstom pritiskajo na tkivo)
– nepravilno pristavljanje dojenčka – dojenček zagrabi le bradavico in dejansko ne sesa dobro, kar povzroča zastajanje mleka
– mati je prezaposlena in premalo počiva.

Takoj, ko opazite zamašen vod ali prve znake mastitisa začnite z domačim zdravljenjem: s hladnimi obkladki si lahko blažite bolečino, s toplimi obkladki pa si pomagajte tik pred podojem, da mleko lažje steče. Kaj pomaga? Najprej in še posebej: počitek in še enkrat počitek. Nato – pogosto dojenje (brez dodatnega črpanja) le na otrokovo zahtevo, še posebej je dobro, da kakšen dan vedno začnete s podojem na boleči dojki, ko otrok še močno sesa. Nato – zelo zelo nežna masaža v bolečem predelu (ki ga preg pogrejete s toplimi obkladki), le s konicami prstov, najbolje pod toplim tušem. In ne nazadnje – spremeba položaja med dojenjem, poskusite deklico dojiti sede, če jo ponavadi dojite leže ali obratno. Za zamašene mlečne vode je odličen tudi (začasen) položaj, ko otroka položite na hrbet, na posteljo, z malce privzignjenim vzglavjem (npr. na blazini), se nad njim splazite na vse štiri in mu ponudite dojko v “prostem padu”. Sliši se smešno, vendar je to položaj, kjer prav nič ne pritiska na dojko (ne modrček, ne položaj otroka, ne materini prsti,…) in je odličen za odpravljanje zamašenih vodov.

Tako stanje lahko traja dan, dva ali celo več tednov. V primeru, da se vam zamašeni vodi in mastitisi ponavljajo bi bilo dobro, da se oglasite na kakšnem srečanju skupine za dojenje ali pokličete svetovalko, kjer bo svetovalka za dojenje preverila ali je vaš položaj pri dojenju pravilen, ali slučajno ne uporabljate pretesnega modrčka s šivi ali kostjo in ali nezavedno pritiskate na določen del dojke s prstom, s katerim dojko pri podoju podržite.

Čeprav so včasih materam z mastitisom svetovali, da naj prenehajo z dojenjem, so novejše raziskave pokazale, da dojenje med mastitisom otroku ne škoduje, kajti protitelesca v materinem mleku otroka ščitijo. Dojite pogosto, predvsem na prizadeti strani, čeprav je dojenje boleče. Menjajte položaje pri dojenju in vsaj enkrat med obrokom postavite dojenčico tako, da njen nosek v smeri zamašenega voda. Če je le mogoče, za nekaj dni prenehajte nositi modrček, predvsem pa čimveč počivajte. Če nimate starejših otrok ali neodložljivih obveznosti, se z dojenčkom kar preselite v posteljo.

Mnogokrat so ponavljajoči se mastitisi tudi opomin, ki ga telo pošlje materi, naj upočasni ritem, naj več počiva in se bolj posveča dojenčku. Kadar se pojavi mastitis kmalu po že prebolelem mastitisu, je to skoraj vedno znak, da se vaše telo ni znebilo prve infekcije. Če se zamašeni vodi ali infekcije pojavljajo pogosto, potem je to znak, da je nekaj narobe z materinim splošnim zdravjem ali življenskim stilom. Prepričajte se, da se zdravo prehranjujete, da popijete dovolj tekočine ter da dovolj počivate.

Kronični mastitis in mašenje vodov, ki jim ne moremo najti vzroka, je mogoče pozdraviti tudi s homeopatskimi zdravili.

Prijazen pozdrav,
Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri LLLI

Viri:
– Breastfeeding Answer Book, LLLI, 1997
– članki v New Beginnings (www.lalecheleague.org)
– Dojenje in materinstvo iz srca, Ksenija Šoster Olmer, 1999

Pa še nekaj linkov na to temo:

Srečno, upam, da sem kaj pomagala, branka

Pozdravljena!
Tudi jaz sem prebolela mastitis. S tem, da je meni splošna zdravnica predpisala antibiotike amoksiklav, ki sem jih jedla 10 dni na 12ur. Z dojenjem pa sem nadaljevala – po nasvetu zdravnika oz. si preostanek mleka izbrizgala. Antibiotik naj ne bi – kljub prehajanju v mleko – škodoval otroku.
Bi pa rada slišala od vas, če se da mastitis pozdraviti brez antibiotikov, na bolj naraven način?
Lep pozdrav in čimprejšnje okrevanje. D.

Dokler se ti ne zagnoji doji brez problema.
Alenka

Draga Pikica,
no, večino ti je kopirala že Branka. In seveda – Branka najlepša hvala za pomoč!
Dodala bom naslednje:

Mastitis je bakterijska okužba v dojki, ki se lahko pojavi pri doječih materah. Mastitis se lahko pojavi tudi pri nedoječih materah, nosečnicah in celo pri majhnih otrocih. Nihče ne ve natanko, zakaj nekatere ženske dobijo mastitis, nekatere pa nikoli. Do bakterijske okužbe lahko pride preko razpokanih in ranjenih bradavic, toda tudi ženske, ki nimajo ranjenih bradavic lahko vseeno dobijo mastitis.

Razlikovati moramo pojma “mastitis” in “zamašeni mlečni vod”. Zamašeni mlečni vod ne potrebuje zdravljenja z antibiotiki, medtem ko so za zdravljenje mastitisa pogosto (toda ne vedno) potrebni. Zamašeni mlečni vod nakazuje boleče in oteklo mesto na dojki, pogosto pospremljeno s pordelo kožo. Mastitis pa spremljajo še vročina in simptomi, podobni gripi in zelo hude bolečine v dojki. Včasih je težko ločevati med zamašenimi mlečnimi vodi in mastitisi, vendar zamašeni mlečni vodi pogosto vodijo v mastitis.

Zdravnik diagnosticira mastitis takrat, ko je v dojki boleče, otrdelo in oteklo mesto. Če ima mati vročino brez zgornjih znakov najverjetneje ne gre za mastitis. Tudi simptomi gripe in vročine sami niso dovolj, da se določi mastitisno vnetje v dojki. Močna, kljuvajoča bolečina v dojki, brez otrdelega, oteklega mesta tudi ni mastitis. Takšno bolečino verjetneje povzroča glivična infekcija in je ni potrebno zdraviti z antibiotiki.

Najpogostejši vzroki za nastanek mastisa so: slabo in nepravilno pristavljanje in neredno, ne dovolj pogosto sesanje dojenčka.

Zamašeni mlečni vodi lahko nepričakovano nastanejo v času 24 do 48 ur. V času, ko je vod zamašen je dojenček lahko pri dojenju na tej strani bolj nemiren, siten ali dojko celo zavrača, saj je tok mleka drugačen kakor je navajen.

Zdravljenje zamašenih mlečnih vodov

Zamašeni mlečni vod se najhitreje odpravi tako, da:
1. nadaljujete z dojenjem tudi na prizadeti dojki
2. bolj pogosto dojite na prizadeti strani
3. otroka dojite na prizadeti strani tako, da ima lička naslonjena na predel, ki je otrdel in boleč in menjamo položaje med samim dojenjem, tako da otrok izprazni vse predele v dojki
4. med hranjenjem dojenčka nežno masirajte in stiskajte dojko
5. na prizadeti predel dojke položite topel obkladek ali v pleničko zavit termofor
6. mati z zamašenim vodom ali mastitisom naj kar največ počiva, otroka vzemite s seboj v posteljo in “gnezdita”
7. včasih se lahko za zamašen mlečni vod zamenja boleč mehurček na bradavici, ki je v bistvu zamašena, vneta lojnica. Tak mehurček prebodite s sterilno iglo in iztisnite zobni pasti podobno snov. Če ne morete tega storiti sami, obiščite zdravnika.

Če se zamašen mlečni vod ne pozdravi v 48 urah, obiščite zdravnika. Zamašene mlečne vode se lahko zdravi neinvazivno, z ultrazvočno metodo (2 wata/ cm2, neprekinjeno 5 minut na prizadeti površini, enkrat dnevno, najmanj dve terapiji). Če dve terapiji v dveh dneh nimata učinka, potem z ultrazvočnim zdravljenjem ni smiselno nadaljevati. Takrat je potreben klinični pregled pri zdravniku specialistu za bolezni dojk. Ponavadi zadostuje ena terapija z ultrazvokom in znanstvene raziskave so pokazale, da se na mestu, ki je bilo zdravljeno po tej metodi vnetje ne pojavlja več.

Tudi ena kapsula lecitina (1200g) dnevno pri nekaterih materah deluje preventivno in zaščitno pred takšnimi vnetji.

Zdravljenje mastitisa

Če ima mati simptome mastitisa več kot 24 ur, mora začeti terapijo z antibiotiki. Če mati še nima simptomov več kot 24 ur, se antibiotik lahko predpiše, toda materi se svetuje, da počaka, preden začne jemati zdravilo. Če se simptomi v naslednjih 8-12 urah poslabšajo (več bolečine, povečanje pordelega mesta, povečanje zatrdline), potem mora mati začeti s terapijo z antibiotiki. Če se materi stanje po 24 urah ne poslabša ali ne izboljša, mora tudi začeti s terapijo z antibiotiki. Če simptomi mastitisa pojemajo, potem ni potrebe po terapiji z antibiotiki. Kljub zdravljenju se simptomi lahko vlečejo še naslednje dva do pet dni. Vročina ponavadi pojenja v času 24 ur, bolečina v času 24 do 48 ur, rdečina lahko ostane tudi še cel teden ali dalj. Ko se enkrat začne stanje izboljševati (z antibiotiki ali brez), se mora izboljšanje nadaljevati. Če se simptomi spet poslabšajo, mora mati obiskati zdravnika.

Zapomnite si:

Vsekakor nadaljujte z dojenjem, čeprav je lahko zelo boleče. Če je dojenje preveč boleče, na prizadeti strani mleko nežno iztiskajte in pričnite s ponovnim dojenjem takoj, ko bo mogoče. Nadaljevanje dojenja pripomore k hitrejšemu ozdravljenju mastitisa. Mastitis ne predstavlja nobene nevarnosti za otroka. K boju z okužbo lahko pripomorejo topli obkladki, veliko počitka, tudi povišana telesna temperatura. Povišano telesno temperaturo zdravite le, če je vaše telesno počutje zelo slabo ne pa zato, ker imate vročino. Po posvetu s svojim zdravnikom vzemite sredstva proti bolečinam, ki so združljiva z dojenjem.

Antibiotiki, kot so amoxycillin in enostavni penicilini so za zdravljenje mastitisov pogosto neučinkoviti. Potrebni antibiotik je tak, ki je učinkovit proti bakteriji, imenovani Staphylococcus aureus. Učinkoviti antibiotiki zanjo so: cephalexin, cefaclor, cloxacillin, flucloxacillin, amoxycillin-clavulinic acid, clindamycin in ciprofloxacin. Zadnja dva sta učinkovita tudi pri materah, ki so alergične na penicilin. Z vsemi temi zdravili je z dojenjem možno nadaljevati.

Abces

Abces je redka komplikacija mastitisa. Tudi pri abcesu ni potrebno prekiniti z dojenjem. Tudi če se abces zdravi kirurško, z dojenjem lahko nadaljujete. Posvetujte se z zdravnikom specialistom.

Ne vem, če ti bom kaj pomagala, ampak pri obeh otrocih sem imela take presežke mleka, da bi lahko dojila še sosedove in sem se ves čas borila z mastitisom in zamašenimi vodi. Ves čas sem bila v dilemi ali iztisniti presežek ali ne, topli tuš ali mrzli obkladki itd. Moje izkušnje so sledeče: če ne gre za mastitis, ampak za zamašen vod, ko imaš pa že boleče in rdeče – najbolj pomaga led. Kolikor časa je le možno, ledene kocke na kožo – da se pomiri vnetje. In seveda vse ostalo, kar svetuje Karmen – dosti dojenja, počitek… Ampak led res pomagal.
Kar se tiče iztiskavanja. Po štirih mesecih iztiskavanja sem se odločila, da slabše ne more biti (seveda bi lahko bilo), saj se mi je neprestano vse vnemalo, no skratka sem se odločila (kot pri AA), da danes pa si ne bom iztisnila in nato še en dan in še en dan.. Tako sem vzdržala kak teden in potem se je stanje zelo izboljšalo, čeprav še danes ni čisto O.K., pa je mala stara 1 leto.

LP K.

Lepo pozdravljeni!
Rodila sem pred mesecem dni (prvega otroka) in že ves čas nama z malim dojenje ni resnično steklo. Tako me je kar dvakrat v treh tednih doletel mastitis, obakrat na levi dojki. Zato upam, da mi boste lahko pomagali.
Poskusila bom opisati najin problem. Ker imam kar velike in bolj ploščate bradavice, mali pa je bil ob rojstvu zelo droben, jih nikakor ni mogel zagrabiti. Najprej sem poskusila z nastavki (Avent, velikost standard oz. univerzal) in začel je sesati, toda tudi po eni uri dojenja (dvakrat po 15 minut na vsaki strani) je jokal, odpiral usta in si tlačil roke. Tako so mu v porodnišnici dali dodatek, spil je kar 80 ml naenkrat, meni pa je ostalo prav toliko mleka. Tega sem načrpala in nekaj časa sem mu tako svoje mleko dajala po steklenički.
Sama sem imela vedno več in več mleka. Doma sva kmalu prešla na dojenje, ampak še vedno po nastavku. Ne vem, koliko je spil, ampak mleko mi je še ostajalo, tako da se mi je leva dojka vnela. Ta je, odkar se mi dela mleko, večja, bolj trda in mali jo tudi težje zgrabi. No, medtem se je fantek kljub vsemu lepo okrepil – v 15 dneh je dobil pol kile –in uspelo nama je jesti tudi brez nastavkov. Na to sem bila sila ponosna in začela sva se dojiti brez vseh pripomočkov. Le da je pri enem dojenju pil samo na eni strani, ker se je že na eni dojki najedel. Slišati ga je bilo, kako golta, prvih pet minut je vneto sesal, drugih pet le še na pol, potem pa je zaspal. In tudi če sem mu ponujala še drugo stran, ni niti trenil z očesom. Fantek se je ves čas sam zbujal skoraj natančno na tri ure, tudi ponoči, vmes je blaženo spal, lulal in kakal je normalno (večkrat na dan), tako da nisem bila preveč zaskrbljena. Iz tiste dojke, na kateri ni jedel, sem pa stisnila mleko, vendar večkrat ne do konca, saj sem se bala, da se ga bo delalo še več. Ne razumem pa, zakaj se mi je leva dojka ponovno vnela, saj sem dobro uro pred začetkom vročine iz nje iztisnila celo malo stekleničko (125 ml). Ne razumem niti tega, da se mi je mastitis pojavil, ne da bi se mi prej narisala ena sama rdeča lisa. Ko sem že imela vročino, pa je bila rdeča kar cela dojka.
Bom tukaj zaključila, že tako sem bila predolga. Prosila bi vas za nasvet, na kakšen način naj se v prihodnje izognem vnovičnemu vnetju. Problematična je verjetno leva dojka, saj je na desni vseskozi vse normalno.
Nestrpno pričakujem Vaš odgovor in se že vnaprej zahvaljujem!

Sandra, ste prebrali članek? Vam je odgovoril na vprašanja? Prosim, le imate še kakšno vprašanje, da ga postavite naprej pod vašo temo, na forumu “Dojenje”.

New Report

Close