Najdi forum

Ko sem prebrala kaj ste napisale Maja in druge me kar malo grabi panika, ker naš 20 mesečnik ne pove nič drugega kot avto, tovo, pa ( hop), ne.
Morda še kaj kar se ne spomnim. Stalno nekaj govori, a nič konkretnega, zelo zelo malo. Berem pa , da vaši že pesnice govorijo.
Zelo veliko sem se vedno pogovarjala z njim, veliko in precej rad gleda knjigice, a noče nič pokazati kaj je kaj, le včasih pokaže. Pove pa sploh ne. Se kar malom sekiram.
Dajte se oglasit tisti starši katerih malčki niso tako govorno razviti.
Res je sicer , da vse pove tako, da ga mi razumemo in pokaže , zvleče,…Je pa res da je pa v primerjavi z vrstniki, ko jih opazujem zelo zelo motorično spreten ( s tem se tolažim, da ne more biti na vseh področjih). Kak nasvet?

Moja babica pravi, da če otrok reče ate in mama, potem bo gotovo govoril. Seveda je ta trditev zelo poenostavljena, vendar drži, le čas, KDAJ bo otrok začel tvoriti cele povedi, kdaj bo razširil svoj besedni zaklad, je odvisen od posameznika. Govor delimo na aktivni in pasivni. Tvoj otrok res aktivno ne govori dosti, toda če razume tisto, kar mu ti poveš, ga vprašaš, mu zapoveš … potem obvlada pasivni govor. Za razvoj aktivnega govora je pomembno tudi to, da otroku prisluhnemo, ga poslušamo. Pusti otroku, naj se razvija v skladu s svojim tempom in ga ne primerjaj z ostalimi, zate in zanj je najpomembneje, da spremljata njegov lasten napredek, ki pa je gotovo vsak mesec vidnejši. Pa brez skrbi in veliko skupnih pravljic Vama želim.

draga živa ne sekiraj se. Tudi mi smo bili vpodobni situaciji. Nato pa je anenkrat prišel drugi rojstni dan in z njim prava poplava besed. Sedaj pri 2,5 letih si želim, da bi včasih imel nekje gumb za Turn off, kot se je prej že ena izrazila. To je neprestani Zakaj to, Zakaj tako, kje si to vzela,…
Mislim, da je vsak otork samostojni individum, ki ima svojo začrtano pot razvoja. Ne obremenjuj se preveč s tem, bo prišlo samo od sebe. En dan te bo sinek samo presenetil z besedo, za katero si mislila, da je nikoli nisi izgovorila.In potm iz dneva v dan več.

nova
Uredništvo priporoča

Pri nas je bilo enako.
Baje so punčke naprednejše.
Naš škratek je začel govoriti naprej in nazaj pri 2. letih. Sicer še vedno ne govori vsega, ampak toliko, da ga razumemo.

Sosedova punčka (iste starosti) je že pri 19 mesecih znala celo Po jezeru…Halo?! Tudi sama sem se malo zamislila, potem pa sem se napotila v knjižnico in prebrala par dobrih knjig, katere so me pomirile.
Tudi tovarišice v vrtcu so dejale, da punčke v tej starosti veliko bolj govorijo, fantki pa bolj razmišljajo.
Punčke kar rečejo, fantki pa razmislijo kaj bodo rekli. Ne čebljajo kar tako…

Sicer pa, važno, da so zdravi. Govorili bodo pa že še…še preveč.

lp

Naš je star leto in pol, za moje pojme zelo bister. Veliko govori, se trudi ponavljati cele stavke, pozna vse črke in jih tudi pimenjuje, rad posluša pesmice in si jh izbira sam. Vedno pove katero bi rad, da mu jo zapojem.Napr: če želi pesmico o miški reče “n” in pokaže škrab škrab z rokico…
Povsem druga pesem pa je njegova motorika. Shodil je samostojno pri petnajstih mesecih in je bolj lene sorte. Rad sedi , da mu berem in zelo rad piše po svoji tabli. Pediatrinja nam je rekla, da nekateri otročki so bolj motorični, spet drugi pa obvladajo kaj drugega. Nič se ne obremenjuj. Tudi jaz sem se nekaj časa, ker naš ni in ni hodil. Otroci so si tako zelo različni, da jih je resnično težko strpat v neke tabele, ki naj bi kazale, kaj je kdaj za kakšnega otroka nujno, da obvlada.
Toliko od mene in lep pozdravček!
Petruša

jaz sem ena od tistih mamic, ko je otrok pri 21-mesecih recitiral župančiča,
dva, tri mesece kasneje pa mladinsko poezijo in to take pesmi, ko še jaz, ki imam tudi kar dober spomin si jih nisem mogla zapomniti.
ena pesmica o vezalkah je bila v cicidoju, meni strahotno težka, hčerka pa jo je seveda osvojila takoj.

in kot se ti obremenjuješ zakaj ne govori in zakaj tako malo, sem se jaz spraševala kaj je normalno, da vse to zna, pri taki starosti.

ker je v tistem obdobju stalno hodila s knjigico okoli. kamorkoli je šla, karkoli je počela – povsod so šle knjige z nami.

in je njen govor občudovala tudi pediatrinja, ki mi je takrat lepo rekla,
da so nekateri otroci bolj zgodnji pri razvoju govora,
nekateri pa pri motoriki.

tako, lidija, da to kar sama opažaš je res.
otrok se ne more razvijati na vseh področjih v superlativih, zato se umiri,
tvoj sine vse posluša, vse razume, vse si zapomni, ko bo prišel njegov čas, bo pa vse to še povedal.

in tudi mi smo shodili šele pri 15-ih mesecih.
na nogah je bila od devetih mesecev spustiti se pa ni hotela.
je pa zato razlagala pesmice in stalno čebljala.

pa tudi to v veliki večini drži, da so punčke bolj pridne, kar se govora tiče, tako da
jaz upam, da sem te potolažila…

in vam želim še naprej veliko branja in pogovorov – tudi, če so za sedaj še tvoji monologi.

Pozna vse črke n jih poimenuje? Malo se hecaš, ne? Pri letu in pol?

Moj sin je star 27 mesecev, razume popolnoma vse, izgovarja pa le nekaj besed, ponovi pa skoraj vse enostavne (v primeru, da kaj še ne more izgovoriti reče “adn”). Čeprav je hčerka že pri 18 mesecih govorila praktično kot “strgan dohtar” – razen črke r, se glede sinovega govora ne obremenjujem, ker je tudi po naravi popolnoma drugačen od hčerke. Ko sem brala mnenja moram pritrditi, da je zelo motoričen in non-stop nekaj dela, tudi sekundo ne more biti na miru, poleg tega pa se mu vidi, da mu možgani vsekozi delajo – vseskozi nekaj razmišlja.

Zato – ne obremenjuj se. Moja mami pravi: kasneje ko otrok začne govoriti, toliko težje ga potem ustaviš.

Lep dan.

Lidija, pa saj si do sedaj gotovo že sama opazila, da mamice pogosto in zelo rade pretiravamo, ko gre za našega otroka. Vsem nam se zdi prav naš otrok nekaj posebnega, izjemnega in genialnega. Pa saj za nas tudi je. Kar se pa govora tiče, je po mojih izkušnjah tako. Otroci zelo veliko brbljajo in oblikujejo besede že zelo kmalu, pred prvim rojstnim dnem. Mamice jih zelo hitro razumejo, ker veliko časa preživijo z njimi, zato tudi zelo hitro proglasijo, da njihov otrok že dobro govori, ker ga sami dobro razumejo. Težava pa je običajno v tem, da ga okolica pogosto še dolgo časa ne… Kar pogumno, tudi tvoj otrok bo še govoril, da ga ustaviti ne boš mogla.

Lidija, pa saj si do sedaj gotovo že sama opazila, da mamice pogosto in zelo rade pretiravamo, ko gre za našega otroka. Vsem nam se zdi prav naš otrok nekaj posebnega, izjemnega in genialnega. Pa saj za nas tudi je. Kar se pa govora tiče, je po mojih izkušnjah tako. Otroci zelo veliko brbljajo in oblikujejo besede že zelo kmalu, pred prvim rojstnim dnem. Mamice jih zelo hitro razumejo, ker veliko časa preživijo z njimi, zato tudi zelo hitro proglasijo, da njihov otrok že dobro govori, ker ga sami dobro razumejo. Težava pa je običajno v tem, da ga okolica pogosto še dolgo časa ne… Kar pogumno, tudi tvoj otrok bo še govoril, da ga ustaviti ne boš mogla.

Sploh se nimaš kaj sekirat. Kolikor berem kar si napisala, je vse čisto O.K. in daleč od tega , da bi se imela kaj bati ali da bi slučajno pomislila, da je tvoj otroček kaj manj bister!!! Gre za skupek različnih kvalitet in talentov in pri 20 mesecih je to čisto super. Ti se še naprej trudi z njim in tudi glej, da ga čimprej spraviš iz plenic, namreč le te so pokazatelj bistrosti, razvoja ipd… Prihaja čas, ko se boš poleg vsega lahko posvetila temu(pomlad, poletje-tvoj otroček bo ravno prav star, da ga rešiš te neprijetnosti in predvsem škodljivih posledic). Kaj bi ti pomagalo, če ti otrok recitira “Fausta” pri 4, 5ih letih in to v plenici. Potem ni nobenega napredka. Važna je celota, napredovanje samo v eni stvari ne pomeni nič! Zato malo govora, malo motorike in predvesm čim manj plenic! L.P. in vedi, da si na dobri poti! :):)

No, naš je sedaj star že 26 mesecev pa še vedno izgovarja le posamezne besede, največkrat ga razumemo le najbližji (makaron je on, teta je tita, stoj je tuj,…). Smo se nehali obremenjevati s tem – enktar bo gotovo govoril. Se pa sedaj hvalimo s tem, ker je ves navdušen nad črkami in že skorajda vse pozna, pa se je sam spomnil in začel spraševati po njih. Sedaj občuduje križanke in kaže katera črka je katera itd.

Ne, nič se ne hecam. Črke loči že od štirinajstega meseca. Saj nam nihče ne verjame, ko jim razlagamo. vsi si mislijo:” Ah, tile starši so pa res mal usekani, ko si domišljaja, da njihov otrok pozna črke.” Zdaj smo se že navadili in ne razlagamo več. Ko pa slišijo malčka, kako lepo jih poimenjuje, ponavadi utihnejo. Tudi pediatrinja nam ni verjela… Če je dobre volje tudi prebere dada, mama, Nana
Petruša

Jaz Petruši verjamem!
Moja nečakinja je začela govoriti pri 8. mesecih, vse črke poznala in tudi pisala pri dveh letih. Neverjetna je!
Njen mlajši bratec je star 6 let in še vedno ne zna izgovoriti črke R. Psiholog in logoped nista popolnoma nič zaskrbljena.
No, naša punčka je stara 15 mesecev in je do pred nekaj dnevi vsemu rekla ATA!
Res je že pri 6. mesecih dvakrat razločno in s pomenom rekla OČI in še par besed, potem je bilo konec. Nekaj dni nazaj je začela poskušati oblikovati še druge besede – drugače je pa vse ATA in DLEDLEDLE… Če se potrudi reče tudi MAMA, AVTO, seveda NE, JA, uspelo ji je tudi LATE (hlače) in še kaj… Vendar je še daleč od tega da bi znala govoriti.

V tolažbo: Moja bivša svakinja je bila stara tri leta, ko je spregovorila. Danes pripravlja doktorat iz računalništva!

Lepo nedeljo vsem skupaj in uspešen teden,

Nataša

New Report

Close