Starševstvo in vzgoja

Odgovarjajo: mag. Nataša Durjava, EAGT geštalt izkustvena psihoterapevtka • prof. Andreja Vukmir, spec. zakonske in družinske terapije • Mirjana Frankovič, transkacijski analitik - psihoterapevtka, doktorandka SFU Dunaj

težje vodljiv otrok

Default avatar
Sem mamica treh otrok.Vsak od mojih otrok je svet zase in vsakega imam
enako rada.Otroci so stari od 3in pol do 9 in pol let. Najstarejši je sin in z njemi imam največ problemov. Že kot majhen je bil živ in samovoljen. Tega sicer nisem tolerilala, a se mi je zdelo normalno, saj so vsi vedno govorili,da so otroci nemirni in neposlušni. Zelo rad je v središču pozornosti.Pri dobrih treh letih je šel v vrtec za 4.ure,a se celo leto ni prilagodil skupini,ki so bili res skoraj vsi za leto ali dve starejši od njega.
Drugo leto sem ga vpisala v celodnevno skupino z istostarimi otroki. Tu se je počutil bolje ,a še vedno ni z veseljem hodil v vrtec.Vzgojiteljica v vrtcu nad njim dajala hudih pripomb,rekla je le da je nekaj posebnega, kot so to kakšni umetniki. Zame je vsak človek ali otrok nekaj posebnega in tudi na mojega fanta sem navajena takega kot je.Okoli petega leta je imel skoraj celo leto krizo z spodnjimi hlačami. Vse ga je tiščalo in žulilo, da smo bili že vsi na koncu z živci.Na srečo je ta kriza minila.
V prvem razredu so se z njim težave nadaljevale.Skoraj ni bilo tedna ,da učiteljica ne bi rekla naj se pogovorimo z njim, da ne uboga. Doma smo se pogovarjali dan za dnem,bilo je dva dni dobro potem pa spet ne.V 2.in 3. razredu smo uvedli sisitem sončkov,da smo sproti lahko krotili njegove vragolije.Rekli so ,da v šoli prav išče kje so težave.
Sedaj hodi v 4.razred.Včeraj je prinesel spis v katerem je napisal kako se je grdo obnašal do ene izmed učiteljic, pokazaj ji je tudi sredinski prst.Ta učiteljica ga je imela lansko leto v varstvu, a sem ga odjavila,ker ji je delal same težave.Rekel je ,da ji nagaja ,ker ni nič stroga.Ravno tako je rekel ,da jo je včeraj zafrkaval, ker se ji pusti. Ob človeku ,ki ima veliko avtoritete je veliko bolj ubogljiv.Nekoč je rekel ,da nagaja,ker se mu potem vsi smejejo. Zelo rad je največji frajer, ampak globoku v srcu je plah,a tudi dober človek.Kaj naj naredim z otrokom,vzgajam ga enako ,kot druga dva.Njegova sestrica je v 2.razredu ,pa sem lahko na gov.urah le 2 minuti,ker z njo ni nobenih težav.
Kazen dolgoročno nobena ne zaleže,ne odpoved računalnika,televizije, prijateljev.Kaj mi predlagate.
Hvala!
Default avatar
"Že kot majhen je bil živ in samovoljen. Tega sicer nisem tolerilala, a se mi je zdelo normalno, saj so vsi vedno govorili,da so otroci nemirni in neposlušni."
Otroci so živahni, ne pa v osnovi nemirni!

Očitno je tvoj fant izrazit egocentrik, ki ne priznava sveta in predvsem ljudi okoli sebe.
Pa jih bo moral, ker ne živi na samotnem otoku.
Klišeji, kot so "je pač umetnik" naredijo ponavadi še več škode.
Je umetnik, ker se ne zna obnašati?? Ker ne spoštuje pravil? Ker ne spoštuje soljudi?
Je umetnik, ker je pri devetih letih pokazal učiteljici sredinski prst?
Kje je to videl, kje se je tega naučil??

In zakaj kazni dolgoročno ne zaležejo?
Si razmislila o drugačnih kaznih?
Se z otrokom dovolj pogovarjaš o sodelovanju, strpnosti, o spoštovanju, mu razlagaš, zakaj je to pomembno?
Mu pokažeš in poveš, da ga imaš rada? Da ga sprejemate takega, kot je, brezpogojno? Da mu ni treba potrditve iskati drugje? Da ni frajer tisti, ki zganja kozlarije, ampak tisti, ki nekaj zna in svoje znanje koristno uporabi, tisti, ki pomaga ljudem in za dobrobit ljudi kaj naredi.

Vzemi v roke še kakšno knjigo o vzgoji, mogoče ti bo v pomoč. Vzgoja ni samo ena, različni otroci potrebujejo različne modele vzgoje.
Default avatar
Veš kaj mi je ob branju Tvojega sporočila samo prišlo na misel? Da ima tu veliko besede tudi oče. Nič ga ne omenjaš.Kaj on mislli o tem? Sicer pa je znano, da je prvi otrok "čustveno"očetov in je emd njima pogosto iskrenje". Vendar to ne pomeni da naj se oče z njim ne ukvarja nasprotno.

Morda deček kliče s svojim obnašanjem očeta. Žal otroci pogosto kličejo o svojih stiskah tako, da se na kakšenkoli način obnašajo malo drugače, kot drugi.
Default avatar
Daj mu možnost, da se doma izkaže v vsej svoji veličini. Poslušaj ga, pocrkljaj ga, pohvali ga, daj mu kaj za narediti in to potem pohvalno pokaži še drugim. Včasih ima starejši otrok vedno breme pametnega, resnega, najmlajši pa je do 50.ta mali, ki si lahko več dovoli. Čimveč naj ti nariše ali napiše, saj boš po tem sklepala, kako vidi svet. Ne prekinjaj ga, temveč mu natančno prisluhni. Začni se intenzivno ukvarjati z njim in ga vpiši na košarko, fuzbal ali kamor si pač želi, potem pa vztrajno in z vzpodbudo vse leto trenirat, ne da bi ob krizi ti omagala. Naj spelje do konca.Zdaj je zadnji čas za umiritev. Kasneje si bo drznil še več, če bo imel preveč časa.Vsak dogodek na lep način razčlenita in ga poduči, kaj je prav.Na koncu ga objemi in mu reci, da mu zaupaš, da bo spoštljiv in družini v ponos. Če bo v športu uspešen, bo vso energijo usmeril tja.Srečno!
Default avatar
Tudi naša družina je sestavljena iz staršev (oče in mama) in treh otrok. Z možem sva postavila neke osnovne okvirje vzgoje in obnašanja. Vsak najin otrok je oseba zase. So popolnoma značajsko različni, zato jih tudi vzgajava različno. Končni efekt naj bi bil enak.

Primer:Trmarjenje v trgovini
1.otrok - nikoli ne zbuja pozornosti, trme ne pozna
2.otrok - vsaj 5x je cepetal v trgovini - željenega ni dobil
3.otrok - v trgovini ni trmaril, doma je kuhal zamero - željenega ni dobil
No, vsi trije so spoznali, da naša družina kupuje samo stvari za katere se doma dogovorimo

Primer: Interesne dejavnosti
1.otrok - glasbenik po duši, šport je zanj tabu tema- potrpi na tribuni
2.otrok - športnik, popolnoma brez posluha - potrpi ko smo na koncertu
3.otrok - redi mačke,kače, ribe - cela družina nekako zdrži te hobije
Vsi skupaj spoštujemo uspehe posameznikov in cenimo drugačnost interesov.

Primer: Obnašanje v šoli
1.otrok - vodljiv, preveč tih
2,otrok - riba v kalnem, blefer
3.otrok - razredni vodja, poln neumnosti
Ni odpustkov. Vsi trije se zavedajo, da ob napačnem obnašanju sledi kazen. 3.otrok je kaznovan večkrat (požrl nam je že pol živcev vendar vstrajamo). 1.otrok je, ko neka mila jera - temu bi najraje rekla naj naredi kako neumnost (tudi to mi požira živce)
Default avatar
sem lrtnik 1975,in sploh se ne spomnim da bi kdo v mojem razredu zganjal kaj takega,in nasploh v celi paralelki ni bilo slišat o ničemer podobnem.a smo bili mi tako zelo drugačni,kaj je danes z otroci?ali je bilo vse bolj strogo že s strani učiteljev?
Default avatar
Profesorji so imeli večje pristojnosti, starši so otroke vzgajali brez prepričevanja in parlamentiranja ampak z avtoriteto, ni bilo šolskih pravilnikov o otrokovih pravicah, ...... skratka skupek malenkosti, ki je tvoril celoto, da so otroci spoštovali starejše in avtoriteto.

Tako je bilo včasih, danes pa je to vsesplošni problem celotne generacije otrok. Ampak verjetno je z vsako generacijo tako. Spomnim se, kako so naši starši govorili, česa vse se oni niso upali, mi pa se in tako gre iz roda v rod.

Žalostno, toda resnično.
Default avatar
Ko si tako simpatično napisala, se zdite prav super družina, urejena in pod kontrolo. Prepričana sem, da sta krasna starša s spoštljivim odnosom.
Koliko živcev pa vse to požre, pa sama zelo dobro vem. Vsi rezultati so trdo prisluženi in nič ne pade z neba in ni samoumevno. Všeč mi je, ko spoštujete otrokove različnosti in ste jih sploh opazili.

Še vprašanjce zate, kako sprejemaš očitke in jezikanje, čeprav si naredila vse po najboljši volji in z zadnjimi atomi energije in financ?

Moderatorji

mag. Nataša Durjava , EAGT geštalt izkustvena psihoterapevtka
durjavaN
prof. Andreja Vukmir , spec. zakonske in družinske terapije
Zavod Pogled
Mirjana Frankovič , transkacijski analitik - psihoterapevtka, doktorandka SFU Dunaj
MirjanaFrankovic E-posvet