Najdi forum

pripomočki in šola

Moj sin ima slušni aparat, hodi v osnovno šolo, prvi razred. Problem pa je, da ga njegovi sošolci hočejo na vsak način udariti tja, kjer ima slušni aparat (na levem ušesu). Kaj naj naredim? Sem že čisto obupana. Bila sem v šoli, učiteljiva je njegovim sošolcem razložila, da slušni aparat ni igrača, a nič ne zaleže! Enostavno mislijo, da je slušni aparat zastonj in da se da kupiti novega tako kot žemljo! Ampak to ni res! Aparat, kakršnega ima moj sin, stane 800 EUR, kar niti najmanj ni poceni. Poleg tega je njegov aparat še čisto nov, tako da ga mora imeti še najmanj tri leta, če hočemo, da ga zavarovalnica subvencionira (tja do 500 EUR). Ali mi lahko kdo pomaga?

Micka

Kwa delajo? Pa kaj so nori? Tu je pa treba storiti nekaj konkretnega. Jaz bi na vašem mestu šla takoj k ravnatelju in mu povedala stvar. Ali pa do njihovih staršev. Kaj se vse ne dogaja! Sporočite rezultate!

1. Stvar bi poskušala reševati preko staršev. Dogovori se z učiteljico, da skliče nujni roditeljski sestanek. Obravnavajte vsaj še eno perečo temo, tako da bodo starši zainteresirani za udeležbo. Na roditeljskem sestanku naj ti učiteljica posveti točko in staršem povej isto, kot si nam na forumu. V tej starosti starši še vedno najlažje vplivamo na otroke.
2. Sestanek lahko organiziramo tudi skupaj z otroki, kjer jim predstavimo situacijo. O izvedbi se dogovori z učiteljico in šolsko psihologinjo.
3. S sinom se pogovori, zakaj ga hočejo sošolci udariti. Daj mu čas, da se ti zaupa. To pomeni: ne drezaj z vprašanji in poslušaj. Kaj se v resnici dogaja, boš morda lahko razbrala šele med vrsticami.
4. Poveži se s sinovim dobrim prijateljem (in zlasti njegovimi starši) v razredu. Dva sta vedno močnejša od enega.
Pozdrav!
Nina.

nova
Uredništvo priporoča

Vstop v šolo je za vsakega otroka stresen. Če ima še težave s sošolci, mu v šoli res ni prijetno. Strinjam se s prej povedanim, da bi se s starši sošolcev sklicalo sestanek. Vendar bi jaz poskusila sinu najprej razložiti, na kakšen način bi poskusila njegove težave reševati, in naj se tudi sin strinja.
Sestanek s starši sošolcev je lahko učinkovit, lahko pa doseže kontra-učinek: ali mu začnejo še bolj nagajati, ali pa ga izločijo iz svoje sredine, kar je včasih še bolj neprijetno. Če se sin strinja, lahko poskusita najprej s sestankom, če ne bo nič bolje, se ga premesti v sosednji prvi razred, če pa še tu ne bo v redu, pa v drugo osnovno šolo (če ste iz večjega mesta, kjer je več šol). Vsekakor se pomeni s sinom in ukrepaj skladno z njegovim soglasjem.

Ni mi pa povsem razumljivo, zakaj ga po slušnem aparatu ravno udarjajo. Tak aparat je za druge otroke resda neobičajna zadeva, ki si jo želijo pobliže spoznati, ogledati, otipati in npr. preizkusiti. Kako je prišlo do tega, da ga prav udarjajo po njem, saj jim je verjetno povedal, da ga lahko poškodujejo ali uničijo?

Lep pozdrav.

Vse to smo že storili, a brez uspeha. Roditeljski sestanek s starši otrok smo imeli že pred pol leta. Žal je problem tukaj, da mu nagajajo tudi starejši otroci, predvsem tisti iz osmega in devetega razreda. Tako ni bilo kaj prida rezultatov. Ko je otrok v razredu s svojimi sošolci, je nekoliko bolje, po pouku pa ga starejši zmerjajo, grozijo mu, da ga bodo udarili, če jim ne posodi slušnega aparata, enkrat so mu ga skrili. Na srečo ga je čistilka popoldne našla v predalu mize od dežurnega. Ravnatelj ni nič ukrepal, ker je bil baje takrat dežurni najboljši učenec na vsej šoli in ravnatelj temu sploh ne verjame. Prepis na drugo šolo pa ne pride v poštev, ker živimo na vasi in bi moral otrok zgodaj vstajati za pot v bolj oddaljeno šolo.

Brez zamere, vendar, kako pa vejo toliko starejši otroci, da vaš sin ne sliši?? Tudi sama imam aparat ( zaušesni ), pa se mi ne vidi toliko, da bi me kar eden začel zafrkavati!?

Nuša

Včasih pomaga, če si najdete kakega “zaščitnika” med učenci osmih ali devetih razredov.Mogoče je med temi učenci kakšen, ki ga poznaš (ali pa njegove starše), ki se rad “postavlja” z zaščitništvom, ki je “leader” oziroma vodilni kake skupine fantov. Tak potem “razglasi” naokoli na primer takole: če se bo kdo dotaknil ali samo grdo pogledal tistega malega iz 1. razreda, ki ima slušni aparat, bo imel opravka z mano. Takih leaderjev se večina učencev boji in se jim ne želi zameriti.

Če prav razumem, je največji problem na poti iz šole domov in ne toliko v razredu.
Naj ne hodi sam domov, naj se giblje v večjih skupinah, takih, za katere ve, da mu ne nagajajo, ali pa mu poskusi najti koga za spremstvo vsaj zdaj v 1. in 2. razredu. Ni dobro, če se otrok boji hoditi v šolo.

Lep pozdrav.

Kaj, če bi pa šla k vsakemu staršu posebej in se zmenila? Vsi verjetno ne napadajo sina?!? Po mojih izkušnjah je tako, najdejo se pač določeni osebki, ki si upajo malo preveč…Take moraš začupatiti ravno tam, kjer tega ne pričakujejo!

Malo me je zadelo, ko sem to prebrala. Poznam deklico, ki so ji na začetku leta, prvi razred devetletke, vandali uničili očala, ki jih je med telovadbo pustila v garderobi. Niso NJE napadali, ampak so kar tako uničevali stvari, tudi drugim. Na veliki šoli v velikem mestu. Zelo je bila prizadeta

Vi pa imate otroka, predvidevam, na manjši šoli in vsi vedo, da slabo sliši – pa se spravljajo nadenj. Zdi se mi zelo pomembno, da vašega sina zaščitite – pa ne na ta način, da sedaj kot koklja hodite za njim in trepetate zanj, ampak da na razumen način uredite dogovor s šolo in starši drugih otrok in da z malim vadite, kako se izogniti temu, da bi bil žrtev. Težka naloga kajne? Ali lahko poiščete kakšno strokovno pomoč? In še nekaj, najhujši napadalci so ponavadi tisti, ki so bili sami šikanirani, ne samo telesno, ampak tudi duševno, tudi od lastnih staršev.

Kakorkoli, hudo je, da se vašemu sinu to dogaja, a držim pesti, da boste uspeli izboljšati stanje.

lenja2

Predlagam vam, da če na šoli nimajo posluha za vaše težave in ne najdejo ustrezne rešitve, da se obrnete na Zavod za šolstvo. Oni pomagajo z nasveti. Lahko jih pokličete kar po telefonu. Tudi jaz sem imela problem z nasilnežem, ki je v šoli napadal mojo hčerko. Dali so mi par dobrih nasvetov.
Če tudi to ne bo zaleglo, se obrnite na inšpekcijo.
Predlagam vam, da to v šoli tudi poveste. Včasih zaleže grožnja (žal).

Šola je odgovorna za otroka v času pouka, med odmori in na poti v in iz šole. O tem nisem povsem prepričana, a mislim da bi šola morala materialno odgovarjati za poškodbe slušnega aparata vašega otroka. Povprašajte na Zavodu tudi o tem.

Želim vam, da bi nastali problem čim prej rešili.

luigi

Vse smo že poskusili – zaman! Včeraj je moj otrok skupaj s sošolci iz prvega in drugega razreda šel na končni izlet. In veste, kaj se je zgodilo? Učiteljica je otroke pustila, da so se sami igrali ob jezeru, učiteljici (1. in 2. razreda) pa sta šli po opravkih. Tako se je zgodilo, da so se otroci med seboj suvali in je eden mojemu sinu ponesreči vzel slušni aparat iz ušesa. Najhuje pa je to, da ga je potem en drug porinil in mu je slušni aparat padel daleč v jezero!!!! Otroci se niso zavedali, kaj to pomeni. Ko je čez čas prišla učiteljica 2. razreda, ji je moj sin povedal, da nima več slušnega aparata, šla je k učiteljici 1. razreda (to je njegovi razredničarki) in ukrepala. Učiteljica je šla v jezero, da bi dobila aparat nazaj (verjetno je upala, da bo še delal, čeprav je vsakomur znano, da ko pride voda vanj, je fuč!). Ni ga našla. Nato je poizvedovala, kdo je to naredil. Moj sin tega natančno ni vedel, ker jih je bilo takrat kakih 10 skupaj in je šlo vse zelo hitro. Kaj naj storim? Aparat je bil star kakšno leto. Novega na recept lahko dobi šele čez tri leta. Če pa grem sama ponj, pa bo stalo 60000 SIT. Ali naj ta znesek komu zaračunam in kako? Nadalje je moj sin danes vprašan za oceno pri slovenščini. Bojim se, da bo zaradi tega, ker nima aparata (nimamo rezervnega aparata, ker je starejšega tako dotrajal da ni za nobeno rabo več), bil letos prav dober namesto da bi bil odličen (matematiko ima namreč že zaključeno 4).

Lep pozdrav

New Report

Close