Najdi forum

Epiduralna analgezija

Hay,

sem v četrtem mesecu. Zanima me, če je katera imela že izkušnje z epiduralno analgezijo. Sama bi se vsekakor najraje odločila za njo, pa me je vseeno strah, če bo potem vse v redu potekalo.

Sem iz Ljubljane pa vendar razmišljam, da bi šla rodit v Postojno ali Kranj. Baje so v ljubljanski porodnišnici ful neprijazni in nesramni povrhu. Ima katera izkušnje z drugima dvema porodnišnicama in kakšne?

Še nekaj me zanima. Zadnje dni nenormalno skoz hodim na prvo potrebo. Včasih tudi na 10 ali 15 minut. Celo zgodi se mi, da ko se polulam, me takoj zatem že malo tišči. Mislim, da mehur nimam prehlajen, ker me nič ne peče. Pijem normalno nič pretiranega. Ali je to normalno?

lp,
tia

Iskalnik bi vklopila, in našla malo morje informacij. A če sem že v službi in se praskam po riti….. hi, hi, polna luna in te zadeve :)))

tole je od mene, bo zadoščalo?

izkušenj pa nimam, zato pa malo morje linkov:
Lp
Tinkara

Tinkara,

hvala lepa za izčrpne informacije.

lp,
tia

p.s. upam, da te luna ne bo preveč dolgo nosila:-)

Iz prve roke sicer nimam izkušenj, je pa prijateljica z epiduralno rodila v Postojni pred nekaj dnevi in je bila navdušenja tako z vodenjem poroda kot z osebjem in namestitvijo. Dober mesec pred porodom se je oglasila v porodnišnici in se vse dogovorila. Prvega otroka je rodila v Ljubljani in pravi, da je neprimerljivo. V vsakem primeru ti želim čim lažji porod.

Draga Tia!

Tudi sama sem zelo dolgo premišljevala, ali naj grem na epiduralno ali ne. Ker me je bilo poroda neznansko strah, sem se vendarle odločila zanjo. V kolikor boš šla v Postojno, se je prej potrebno posvetovati z dr.Mlakar ali dr.Grmek in sicer najkasneje tri tedne pred rokom poroda. Je pa tako, da so pri vsaki stvari možni zapleti in prav tako tudi tukaj. O tem te bodo prav dobro sezanili na tem posvetu. Sama sem rodila pred 3 tedni v Postojni z epiduralno in če bom še enkrat, bom šla zagotovo tja. Porod je potekal brez bolečin, normalno sem čutila popadke, skratka povsem brez zapletov. Posebna pohvala pa velja osebju, pa naj bodo to zdravniki, babice in sestre. Ti vedno poskrbijo za prijetno in sproščeno vzdušje. Tia, odloči se po svoji vesti. Želim pa ti, da bi bil porod zate čimbolj prijetna izkušnja.
V kolikor te še kaj zanima, piši.

Mojca

Mojca,
kaj pa tisti del, ko te ‘zbodejo’ v hrbtenico – ali to kaj boli? Ali moraš biti takrat čisto pri miru – kaj pa če vmes dobiš popadek?

Žena je novembra rodila hčerko v Postojni. Z odnosom vseh zaposlenih sva bila zelo zadovoljna. Zavedati se morate tudi, da so tam manj obremenjeni kot v Ljubljani, tako da je tudi to eden izmed razlogov za njihovo kakovost. Če imaš čas pač lažje poskrbiš za prijaznost – v nasprotnem primeru je pač strokovnost na prvem mestu in včasih je zaradi tega prijaznost na drugem mestu.

Vsekakor ti priporočam postojnsko porodnišnico. Lahko ti (če drugače ne gre) opravijo tudi carski rez ob epiduralni analgeziji, tako da si pri zavesti. Z ženo je bila v sobi kolegica, ki je prva dva rodila s carskim v LJ, zadnjo deklico pa s carskim v Postojni in je bila zelo zadovoljna.

LP

CR ti opravijo v epiduralni ali spinalni ANESTEZIJI in ne ANALGEZIJI. Razlika je v jakosti oziroma koncetraciji anesteziološkega sredstva, ki ti ga vzbrizgajo.
Pri analgeziji je čutenje normalno, morda je nekoliko ovirana spobnost za ravnotežje, bolečin ne čutiš, popadke pa, prav tako dotik in noge.
Pri anesteziji od pasu navzdol ne čutiš nič, ker gre pri CR za operativni poseg, pacientka je pri zavesti, vendar ne čuti “dogajanja” tam spodaj.

Zamenjevanje teh dveh izrazov je zelo pogosto, vendar je razlika velika.
T.

Kaj sta potem tudi na voljo dve vrsti epiduralne? Meni so namreč rekli, da obstaja menda možnost, da ne čutiš čisto nič bolečin oz. da ti dajo manj anestetika in potem vseeno čutiš, vendar manj, kar naj bi bilo bolje, saj je možnih manj zapletov (dokončanje poroda s pomočjo vakuma)? Kaj mogoče veš?

Draga Aljana

Pri meni so porod inducirali in je zato potekal zelo hitro inintenzivno. Po dveh urah sem imela popadke , ne vem meni se je zdelo da že vsakih 20 sekund. Tako, da se tudi nadihati nisem mogla. In ravno takrat so mi dajali injekcijo v hrbet. Ta zadeva popolnoma nič ne boli, res pa je, da moraš biti čisto pri miru, pa tudi popadek sem predihala med tem. Ampak zadeva zelo hitro deluje in potem naprej je bilo vse OK.

Lp, Mojca

Analgezija in anestezija sta obe epiduralni ali pa (druga tehnika) spinalni…
Tista, ko čutiš pritik in popadke, ne pa bolečin, se imenuje epiduralna analgezija in se uporablja za lajšanje porodnih bolečin, epiduralna anestezija pa je povsem uspavanje spodnjega dela telesa, kar pomeni, da ne čutiš nič in se uporablja za CR (ne pa za porod, tam moraš čutiti popadke, a ne?)

Kopiram prirejeni del članka:

RAZLIKA MED EPIDURALNO ANALGEZIJO IN ANESTEZIJO:

EPIDURALNA ANALGEZIJA – uporablja se za porod, ženska čuti popadke, pritisk, dotik, ni pa bolečine
EPIDURALNA ANESTEZIJA -uporablja se za CR!!!! ženska nič ne čuti (to se za porod ne uporablja!!!)

Razlika med epiduralno anestezijo in analgezijo pa je v tem, da prvo uporabljamo v primeru carskega reza, ko ne sme bolnica čutiti nobene bolečine, pa tudi ne dotika in ima običajno tudi motorični blok, se torej ne more premikati. Pri analgeziji, ki jo uporabljamo v primeru vaginalnega poroda, torej takega po naravni poti, pa bolnica ne čuti bolečin, zato pa čuti dotik in načeloma lahko tudi hodi. Gre za tehnično enak postopek, pri katerem se vstavi epiduralni kateter v ledvenem predelu v epiduralni prostor, le da se za epiduralno anastezijo uporabi večja koncetracija anestetika kot za epiduralno analgezijo. Ta tehnika “prime” v desetih do dvajsetih minutah.

TU JE ŠE SPINALNA ANESTEZIJA (in analgazija):
To je tehnika, ko se z zelo tanko iglo prodre v subarahnidalni prostor, to je prostor, ki je nekoliko globlje kot epiduralni prostor. Pri tovrstni tehniki je potrebna mnogo manjša količina lokalnega anestetika za isti učinek, ki pa “prime” mnogo hitreje, v minuti ali dveh. Pri uporabi zelo majhnih količin zdravila se doseže le protibolečinski učinek, ki pa se uporablja le za lajšanje porodnih bolečin. V tem primeru govorimo o spinalni analgeziji.
!!!
V primeru rojevanja po vaginalni poti gre za analgezijo. Takrat ženske čutijo popadke, dotike, pritisk, le bolečine ne. Če pa je potrebno praviti operacijo, torej carski rez, ko ne sme porodnica čutiti tudi nobenega dotika, na primer reza, nudimo pacientki epiduralno anestezijo.

!!!
Epiduralno ANESTEZIJO običajno opravimo, ko je kateter že vstavljen v epiduralni prostor, ko se torej porod z epiduralno analgezijo ni končal po naravni poti in moramo opraviti carski rez. Takrat povečamo koncentracijo lokalnega anestetika in tako analgezijo spremenimo v anestezijo. Spinalno anestezijo pa opravimo, ko epiduralnega katetra ni vstavljenega, je pa potrebno na hitro opraviti carski rez in ga ne želimo opravljati v splošni narkozi.

Spinalno anestezijo dajemo za carski rez pogosteje, ker je enostavnejša za izvedbo in hitreje prime.

Načeloma se v epiduralni analgeziji lahko hodi, vendar je tudi pri analgeziji možna slabša moč v nogah, zato tega ne priporočamo. Prav tako so zaradi anestetika blokirane tudi druge poti, denimo, občutek za ravnotežje je zmanjšan. Lahko pa porodnica hodi s spremstvom, če si to res želi.

Se lokalni anestetik vbrizga enkrat ali vseskozi teče skozi kateter?

Lokalni anestetik teče največkrat kontinuirano, lahko se ga pa tudi vbrizguje na določene časovne intervale.

evo, bo to v redu, več o tem je bilo objavljeno v Otrok in družina, v decemberski ali januarski številki.

Jaz sem tudi rodila v Postojni z epiduralno analgezijo in sem bila zelo zadovoljna. Ce bom imela se enega otroka, bom sla spet rodit epiduralno.
Ko sem se takrat odlocila za to, so me nekateri blazno napadali, najvecjo gonjo pa so delali ravno v ljubljanski soli za starse.
V glavnem, cutila sem popadke pred epiduralno in po njej. Ni primerjave. Porod je bil sproscen in dalec od tega, kar so mi pripovedovale kolegice, ki so rodile naravno. Sicewr pa je najvecja strokovnjakinja za epiduralno dr. Stoparjeva, ki se je iz tega specializirala v ZDA. Poklici v Postojno, kdaj dezura (mislim da samo ob vkendih)in se potem zapelji tja. Zelo je prijazna.

Veliko srece ti zelim in, kot je napisala ze Mojca, ravnaj tako kot cutis.

New Report

Close