Najdi forum

Rože – na 1000 m

Ali ima kdo izkušnjo katere cvetoče trajnice in enoletnice (rože) in cvetoče
grmovnice dobro uspevajo na nadmorski višini 1000 m? Hvala. Lp

Pozdravljeni!

Vrtni mak odlično cveti, a žal le kratek čas. Uspele so mi tudi lilije.
Ali mogoče veste, katera zelenjava bi bila primerna za te višinske razmere.
Mija

Draga Mija!

Pri nas zelo dobro uspeva krompir-kifeljčar, nizek fižol, visoki fižol sorta Klemen,
brstični ohrovt, zgodnje zelje, blitva, koleraba, jedilne buče-cukete, peteršilj,
vse letne solate, tudi endivija, začimbe- zelena, luštrek, majaron, timijan,drobnjak.Vso zelenjavo je treba “flancati”, tudi gornje začimbe. Baziliko posadim v zabojčke in jo imam na toplem ganku. Posajeno imamo rabarbaro, ki vsako leto lepo naredi.Korenje nam ne dela. Ko zelenjavo posadimo, jo dolgo pokrivamo z Vrtexom (bela tanka vrtna tkanina),
s tem pospešimo rast, kajti pri nas vse dozori 5 tednov kasneje in noči so sredi junija kar hladne. Razen tega imamo okoli vrta ograjo, ker so v bližini srne, ker je sicer vse sajenje zastonj…Ugotovila pa sem, da srne ne marajo rumenih rož in tako na prosto posejemo ognjič in tagete. Takole se trudimo za
pridelek na 1000 m, vendar to seveda ne za preživetje, bolj za ljubo veselje.
Če želiš ti lahko sporočim tudi kakšno sadno drevje uspeva takole visoko.
Hvala za nasvet, bom posejala mak, ki mi je zelo všeč pa tudi z lilijami se bom
“spoprijela”. Vse kar takole visoko rata je v dvojno veselje! Lep pozdrav!

Draga Mitka,

hvala za izčrpno poročilo. Vidim, da me čaka letos veliko dela. Seveda me zanima tudi sadno drevje, čeprav mož pravi, da to k nam ne “paše”. Vsekakor bi poskusila s kosmuljami, to je nostalgična želja iz otroštva. Pri sosedih je dolga leta uspevala češnja, a se je žal posušila. Ribez uspeva odlično. Maline in gozdne jagode pa so skoraj “plevel”.
Ali imaš izkušnje z špinačo?
Glede rož bom dobila informacije pri sosedi, samo ne vem kdaj bo prišla na vikend.
V katerem delu Trente imaš vikend? Mi smo še naprej od Kekčeve domačije (izvir Soče).

Še enkrat hvala za te informacije in se priporočam še naprej,

Mija

Draga Mija!

Čeprav pravi tvoj soprog, da drevje pri vas ne pride v poštev bom vseeno napisala katero sadje pri nas kar lepo obrodi, seveda en mesec kasneje kot v dolini.
Navadna češplja, češnja hrustavka, ringlo, jabolka samo zgodnja “Fantazija”, so čudovitega okusa in jabolka beličniki. Poskusila sva s hruškami pa ne delajo.
Tvoje “nostalgične” kosmulje , rdeč in črn ribez ter josta dobro uspevajo.
Špinača tudi dobro dela, vendar kupim sadike, tiste, ki se raztezajo po gredi in sproti trgam liste – ena sadika mora imeti 1 m2 prostora. Posejem pa tudi blitvo, ki dobro dela. Gnojimo s starim uležanim hlevskim gnojem in Biopostom.
Sadno drevje špricamo pomladi , čez poletje pa po potrebi z Octavo. Proti voluharju imamo pa dva pridna mucka.
V Trenti vam bo vse še bolje uspevalo, se mi zdi, da je klima bolj blaga kot pri nas na Gorenjskem. Veliko veselja in uspeha ti želim!

l

New Report

Close