Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja gosta hrana-zakaj tako hitro?

gosta hrana-zakaj tako hitro?

živjo!
danes sem malo prebirala forum za nazaj in ugotovila, da večina mamic začne z dodajanjem goste hrane po dopolnjenem 4. mesecu. pa me zanima, zakaj že tako zgodaj? nam je pediatrinja rekla, naj počakamo do 6 meseca, če je le mogoče. mi tam še nismo in jaz zdaj ne vem, ali bi začela ali ne. malo me je strah. sem pa firbčna. zdaj je z dojenjem vse tako preprosto.
torej: je še kdo kje, ki dejansko počaka do 6. meseca?
urška

Seveda, veliko jih počaka. Mi smo začeli po petem mesecu, pa mislim, da smo bili med prvimi izmed vrstnikov na forumu. Mislim, da prej začnejo bolj tiste mamice, ki ne dojijo – z dojenjem je pa res tako preprosto, da se ti nikamor ne mudi! Kar uživajta, žlička vaju bo že počakala:-)))

Lp,
Katarina

Hja, ali pa se ti zgodi, da te otrok pošlje po žličko, ker se noče več tako pogosto dojiti. V mojem primeru je se začelo že pred četrim mesecem in se še sedaj doji le zvečer in ponoči pa tu in tam podnevi..Prisluhni otroku ne zdravniku in drugim.

nova
Uredništvo priporoča

Hja, ali pa se ti zgodi, da te otrok pošlje po žličko, ker se noče več tako pogosto dojiti. V mojem primeru je se začelo že pred četrim mesecem in se še sedaj doji le zvečer in ponoči pa tu in tam podnevi..Prisluhni otroku ne zdravniku in drugim.

Čakamo, čakamo!
Čez slab teden bomo napolnili 6 mesecev, pa smo še vedno samo na mleku. Februarja pa nameravam dodajati samo toliko, kot je nujno: malo jabolčnega in korenčkovega soka. Tako nekako. Za detajle se bom še posvetovala s pediatrinjo, ker je takšne sorte, da ji popolnoma zaupam.
Se mi čisto nič ne mudi, da bi si delala dodatno delo s pripravo hrane…
LP,
Ivana

Mi smo začeli s sokci pri 6,5…

Dodajati sem začela v 8 mesecu in še to zelo počasi. Materino mleko je najidealnejša hrana za dojenčke, s katero preprečujemo alergije, nevrodermitise, zakaj bi nehala z najlepšo komunikacijo z otrokom, ki mi jo je podarila narava.
Kar brez skrbi, če otrok lepo napreduje.
Mojca K.

Mi smo pri obeh otrocih začeli počaaaaasi po 6.mesecu. Toliko, da se otrok spozna z žličko pa z novimi okusi. Nekako pri 8.m pa so to postali normalni obroki 3x dnevno ob skoraj enako pogostem dojenju. Ne le da je dojenje enostavno, koristno,… tudi to je treba upoštevati. Prej ko začneš z gosto hrano, večja je možnost alergij, otrok še ne ve točno kako žvečiti oz. za to potrebuje več časa, zobkov ni, na samo hrano je treba bolj paziti, jo kuhati posebej, miksati… Mala ima sedaj 8m in je skoraj enko kot mi. Ob normalnih prilagoditvah. zobk sicer še nima, a hrano le pretlačim z vilicami, pa je.

LP Marija

O seveda je, kar veliko mam poznam, ki niti ne želijo dodajati pred šestim mesecem, oz. so otroci tisti ki še niso pripravljeni prej sprejeti goste hrane, nekaterim gosta hrana res že prej odgovarja, eni pač “podležejo” siljenju, drugi so bolj uporniški.
A kaj hočemo, včasih se mi zazdi ,da bi najraje videli da bi otroci že ko pridejo iz porodnišnice sami vzeli kaj iz hladilnika in si postregli.
Temu verjetno botruje trženje vseh prehrambenih proizvodov za dojenčke ,ki so v zadnih letih prisotni.

Pa lep dan

Seveda. Pri najstarejšem smo s sokci sicer začeli prej pri 4 mesecih (star je 11 let) ker je bila doktrina takrat še drugačna. Tamala dva (4 in 1)pa sta pričela z uživanjem goste prehrane po dopoljnenem 6 mesecu – prej sta bila samo dojena. Z uvajanjem goste hrane pri nobenem ni bilo težav.

Zivjo,
mi smo začeli s sokci po dopolnjenem 6. mesecu, pa nič kaj veliko dosegli, ker mala ne mara jabolka (prva hrana po mleku) in smo do 8m skoraj obupali, da bo še kaj drugega jedla kot mamino mleko… potem pa se ji je odprlo in zdaj je 4 – 5 obrokov na dan (pri 11m), pri meni še vedno pije 6x, 7x na dan (predvsem ponoči).
z drugim otrokom bo, če se bo le dalo, čakala kar do 8m, preden začnem z gosto hrano.
lp, Angel

Draga Urška.

Res je, da čeprav WHO URADNO priporoča začetek dodajanja goste hrane po dopolnjenem šestem mesecu ali takrat, ko otrok pokaže znake zrelosti, že od maja 2001, nekateri zdravniki, med. sestre ali patronažne sestre svetujejo drugače oz. bolj zgoden začetek z gosto hrano še kar po “stari” doktrini. O vzrokih za to ne bi razpravljala. Je pa dejstvo, da je ravno na račun (pre)zgodnjega uvajanja goste hrane v svetu neznanski porast alergij, preobčutljivostnih reakcij, driske in prebavnih težav…

Po svetu mnogo otrok že ob rojstvu okusi drugo hrano kakor materino mleko. V nekaterih kulturah celo velja prvo mleko po porodu (mlezivo, kolostrum) za nevarno dojenčku ali nečisto. Dojenčkom zato dajejo zeliščne čaje, živalsko mleko ali prilagojena industrijska mleka, v nekaterih kulturah prve dni po porodu otroka dojijo druge ženske – dojilje in ne mati. V nekaterih kulturah verjamejo, da ta druga hrana pomaga pri očiščenju notranjosti otrokovega organizma. Tudi v Sloveniji se velikokrat materino mleko nadomesti s sladkano vodo, zeliščnimi čaji ali prilagojenim mlekom. Tudi danes še vedno lahko slišimo, kako matere svoje nekaj tednov stare otroke začnejo hraniti s riževimi kosmiči (da bi prespali celo noč).

Tekom prvega leta življenja nas starše vse tete, sosede, mame, tašče, celo poštar,… dnevno sprašujejo o prehranjevalnih navadah našega otroka: »kako dolgo načrtuješ, da boš dojila?«, »Kdaj boš začela dodajati gosto hrano?«, »Ali že je pravo hrano?«,… To so samo ena od najbolj pogostih vprašanj, ki jih slišimo starši od sorodnikov, naših staršev ali celo popolnih tujcev. Generacijo ali dve nazaj je bil ponos mnogih staršev imeti največjega, najtežjega in najdebelejšega otroka, ki že zelo zgodaj je vse vrste hrane v velikih količinah in kar najbolj zgodaj. Kljub temu, da so svetovna zdravstvena organizacija WHO, Unicef in ameriška pediatrična akademija (The American Academy for Pediatrics) izdale javno priporočilo, da se z gosto hrano začne šele po dopolnjenem 6. mesecu starosti, nekateri zdravniki in medicinske sestre še vedno priporočajo začetek dodajanja goste hrane že po dopolnjenem tretjem mesecu.

Vzporedno s trendi, ki so se v preteklih desetletjih (od 60. let prejšnjega stoletja naprej) nagibali v prid hranjenju otrok po steklenički, z umetnimi, prilagojenimi mešanicami – nadomestki materinega mleka, je bil obenem tudi zelo močan trend čim zgodnejšega uvajanja prve prave hrane dojenčkom. Duh tekmovanja in konkurence med materami (in tudi zdravniki), katera bo imela debelejšega, močnejšega in po takratni miselnosti zato tudi bolj zdravega dojenčka, ki uživa že veliko vrst različne hrane v kar največji količini in pestrosti v čimbolj zgodnji starosti. To miselnost je spodbujala tudi takratna industrija otroške hrane, saj so imeli od tega velikanske finančne koristi. Matere in zdravniki so zato v tistem obdobju verjele/i, da je zgodnje uvajanje goste hrane v otrokovo prehrano prednost.

Veda o prehrani je še relativno mlada in nasveti – pa čeprav vedno dobronamerni – so se v zadnjih desetletjih že mnogokrat spremenili. Novejše raziskave pa so prav nasprotno temu trendu dokazale, da je človeško mleko najboljša možna hrana, ki zadovolji vsem prehrambenim potrebam (zdravega, ob roku rojenega in dobro razvijajočega se) dojenčka najmanj v prvi polovici otrokovega prvega leta. Majhni dojenčki v prvih šest mesecih ne potrebujejo nobene druge prehrane in zgodnje uvajanje goste hrane ni potrebno. Zato Svetovna zdravstvena organizacija WHO (World Health Organisation)*, UNICEF in Ameriška pediatrična akademija APA (The American Academy of Pediatrics Comittee) priporočajo dojenje ali zalivanje s prilagojenimi mlečnimi nadomestki najmanj prvih šest mesecev. Po njihovih priporočilih zato zdravim, dojenim in donošenim otrokom tudi ni potrebno dodajati vitaminov, mineralov in fluoridov.

Ali so vsi otroci pripravljeni na gosto hrano točno pri 6. mesecih? Seveda ne, nekateri otroci malce prej, nekateri celo mesec ali dva kasneje. Ne glejte na koledar, ampak opazujte svojega otroka. Kdaj je pravi čas za uvajanje goste hrane, nam bo povedal otrok sam, z določenimi znaki. Tudi če je otrok mlajši od šest mesecev in je “osvojil” nekatere znake za pripravljenost na gosto hrano, nikar ne hitite. Zdrav dojenček, ki je “zrel” za gosto hrano, naj bi:
-samostojno in dobro sedel
-imel razvito koordinacijo roke-usta
-izgubljal izrazit refleks izplazenja jezička, ki je potreben za sesanje
-otrokova prebavila so že dovolj zrela za sprejem druge hrane (nezrelost vidimo tako, da otrok izloča cele koščke neprebavljene hrane)
-je sposoben hrano prežvečiti in pogoltniti
-dobiva ali že ima zobe in ima veliko željo po žvečenju
-kaže izrazito zanimanje za hrano na krožnikih družinskih članov in grabi hrano z njih
-nenadno povečanje števila podojev (ki nimajo vzroka v bolezni, zobenju, poskokih v rasti ali zaradi spremembe običajnega načina življenja v družini)

Prijazen pozdrav!

Karmen.

Da, midve sva počakali do 6. meseca. In počasi napredujeva.

Jaz sem začela dodajat pri 4. mesecu. Zakaj? Z veseljem bi počakala do 6tega, pa me je pediatrinja, ker je tamala premalo pridobivala na teži postavila pred dejstvo ali pikomil ali sadje in zelenjava in sem se odločila za slednje.
Do šestega meseca smo enkrat na dan, po dojenju za kosilo jedle zelenjavne ali sadne kašice, sedaj pa postopoma uvajamo še zajtrk in večerjo.

Nasi Katki (zdaj stari 2 leti) smo zaceli – po nasvetu pediatrinje in ker se je nam zdelo prav tako- gosto hrano dodajati, ko je dopolnila 4 mesece. Sicer sva se polno dojili in se nama ni nikamor mudilo. Ne vem, zakaj toliko strahu in pomislekov glede uvajanja goste hrane pred 6. mesecem, saj je otrok tako ali tako ne poje takoj za cel obrok.
Jaz sem ji dala samo zlicko tega in onega soka (najprej korencek, jabolko, banano), da je z jezickom “posmekala”, nato pa je tako sledilo dojenje. In ocitno ji je bilo vsec, ker sem vcasih morala narediti repete. Ampak od prve zlicke sokca in nato sadne kasice do tega, da je pojedla za ves obrok in dojenje ni bilo vec potrebno, sta minila dva meseca.
Nato sva zaceli pred dojenjem v casu kosila dodajati zelenjavne kasice. Najprej je pojedla zlicko, nato vedno vec, dokler je slo tudi kosilo skozi brez dojenja. Nato je sledila popoldanska malica. Za vse pa sva si vzeli cas in ce ji kaksen dan ni bilo, sva se pac dojili. Izogibala sem se le zivilom, ki naj bi povzrocala alergije. Pozorna sem bila tudi na to, da sem ji gosto hrano dodajala v okviru dolocenega obroka. Ta ritem prehranjevanja ima se zdaj (zajtrk, dop. malica, kosilo, pop. malica, vecerja, in na njeno zeljo se kaj vmes) kar se mi zdi v redu. Aha, mlecne kasice za vecerjo, najprej z mojim mlekom, sem ji zacela dodajati dokaj pozno. Prijateljice so mi sicer rekle, da so one s tem obrokom najprej zacele, da je bil otrok ponoci sit in je spal. Pri Katki pa je veljalo, da je dobro spala, ce se je dobro najedla (mleka) cez cel dan in ne samo zvecer.
Ob koncu 1. leta sva se dojili samo se zvecer in zjutraj, tako malo za priboljsek.
Tako sem se jaz lotila zadeve in priporocam ti, da pri tem prisluhnes samo svojemu soncku ter njegovemu apetitu in “lustom”.
Pa se to, ker je slo vse skupaj tako postopoma, nisem imela nobenih tezav z dojkami – ponudba mleka se je imela cas prilagoditi povprasevanju.
Zelim ti veliko veselja pri tej novi izkusnji,
Vesna

Mi smo čakali do 5. meseca, potem pa je vedno, ko smo mi jedli začel tuliti. Pa smo poskusili, pa mu dali za sesat kakšen krhelj jabolka. In je nehal tulti. Sedaj, 5,5 meseca, ko vidi, da jemo, nam dobesedno zleze v krožnik in gruli tako dolgo, dokler ne dobi kakšne žličice hrane. Tako imam vedno, ko jemo kosili še nekaj pripravljeno tudi zanj.

Jaz sem tudi pri obeh hčerah začela dodajati gosto hrano pri 4 mesecih in je bilo vse OK. Sem pa dodajala bolj počasi – npr. nekaj časa samo jabolčni sok, potem banano, pa korenček… Obe sta lepo sami “posrkali” hrano iz žličke.
V reviji Mama sem staknila eno tabelo, katera živila se lahko začnejo uživat pri določeni starosti, pa je šlo. Nobena nima alergije in nobena ni imela kakšnih prebavnih motenj. Dojeni sta bili do 9/10 meseca. Mislim, da se je vse kar lepo izšlo, tako da bi enako storila še enkrat. Če pa bi čakali na zobe, bi mlajša dobila prvi obrok šele pri 1 letu (malo heca).

Lp Barbara

Ojla!
Midve sva začeli s sokom pri 6. mesecu, pa ji ni bilo po volji, ni bila pripravljena. Počakala sem 14 dni, spet probala in je šlo. Počasi sicer in po korakih zaradi možnih alergij, a je šlo. Moj nasvet je: dojita se tako dolgo, dokler vama obema ustreza, dodajati pa začni, ko se ti bo zdelo, da je dete pripravljeno. Dejtvo je, da svojega otroka sama najbolje poznaš in boš vedela kdaj je čas. Če pa dete samo z dojenjem premalo napreduje, je pa že druga zgodba – takrat se je pa bolje posvetovati s pediatrom in upoštevati njegovo mnenje.
Pa dober tek!
maxi

New Report

Close