Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca žolčni kamni

žolčni kamni

Pozdravljeni!

Moja mami je imela pregled trebuha – na izvidu piše da ima vranico malo povečano in konkremente v žolčniku.
Sedaj me zanima kako nevarno je to? Kdaj je potrebna operacija? In kaj priporočate, kaj naj je in česa ne, da bo to zadevo oblažila (saj pozdraviti jo kar tako ne more, kajne?).

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Irena

Spoštovani!

Žolčni kamni so skupki kristalov v žolčniku ali žolčevodih, ki merijo v premeru od nekaj milimetrov do nekaj centimetrov. Žolčnik je majhna mišičasta vrečka, v kateri se shranjuje žolč, zelenkasto rumena gosta prebavna tekočina, ki jo izdelujejo jetra. Žolč sestavljajo žolčne soli, elektroliti, žolčna barvila, holesterol in druge maščobe. Prek žolčevoda se izliva v dvanajstnik ter tako pomaga prebavljati maščobe in nekatere vitamine. Odgovoren je tudi za odstranjevanje nekaterih odpadnih snovi iz telesa.
Žolčni kamni se pogosteje pojavljajo pri ženskah kot pri moških.
Med dejavnike tveganja za nastanek žolčnih kamnov sodijo starost, debelost, prehrana zahodnega tipa in dedno nagnjenje. Poglavitna sestavina žolčnih kamnov je holesterol, nekatere pa sestavljajo kalcijeve soli. Žolčni kamni v žolčevodih lahko povzročijo težko ali smrtno nevarno okužbo žolčevodov, trebušne slinavke ali jeter.

Simptomi
Žolčni kamni večinoma dolgo časa ne povzročajo simptomov, če jih sploh kdaj začnejo povzročati, posebno še, če ostanejo v žolčniku. Iz žolčnika lahko prehajajo v žolčevode ter potujejo skoznje, ne da bi delali težave. V primeru da delno ali prehodno zamašijo žolčevod, se pri bolniku pojavi bolečina. Bolečina, ki jo imenujemo kolika, rada prihaja v napadih. Lahko je ostra in se pojavlja v presledkih. Traja lahko tudi več ur. Lokacija je sicer lahko različna, se pa najpogosteje pojavlja v desnem zgornjem predelu trebuha, od koder se lahko razširi v desno lopatico. Protibolečinska zdravila, ki jih dobite v lekarni brez recepta, je ne morejo popolnoma odpraviti. Pogosto je bolniku slabo ter bruha. Bolečina ponavadi izzveni v roku ene do petih ur.
Trdovratna zapora, ki zamaši žolčnikov žolčevod, povzroči vnetje žolčnika. Pri tem se lahko poleg prejšnjih simptomov pojavi tudi povišana telesna temperatura.
Ker so simptomi, kot so spahovanje, napihnjen trebuh, občutek polnosti in slabosti ter bolečina po mastnem obroku, podobni ulkusni bolezni ali drugim prebavnim težavam, lahko pravilno diagnozo, s pomočjo pregleda z ultrazvokom, oz. drugimi diagnostičnimi metodami, postavi samo zdravnik.

Zdravljenje
Večina ljudi, ki ima tihe žolčne kamne v žolčniku, ne potrebuje zdravljenja. Ljudje z občasnimi bolečinami se lahko poskusijo odreči uživanja mastne hrane ali ga zmanjšati.
Bolnikom, ki so s težjim stanjem sprejeti v bolnišnično oskrbo, se po pregledu lahko odredi zdravljenje z zdravili ter opazovanje, kirurška odstranitev samo žolčnih kamnov ali odstranitev kamnov in žolčnika. Le-ta ne povzroči pomanjkljivosti v prehranjevanju in ne zahteva nobenih omejitev v prehrani po operaciji.
V lekarnah je na voljo tudi zdravilo v prosti prodaji, ki temelji na učinku triterpenskih olj, ki so primerna za ublažitev težav, oz. kot dodatek pri zdravljenju žolčnih kamnov in vnetjih žolčnika. Uporabljamo ga za preprečevanje nastajanja novih žolčnih kamnov po operativni odstranitvi starih in za pomoč pri raztapljanju že obstoječih. Povečuje nastajanje žolča v jetrih, pospešuje izločanje žolča iz žolčnika, omili krče žolčnih izvodil in zmanjša nastajanje holesterola v jetrih. Kapsule se zaužijejo pred glavnimi obroki hrane z nekaj tekočine.

živjo!
no me veseli,da obstajajo takšni forumi..pred kratkim sem bila na ultrazvoku in so odkrili,da je moj žolč manjši skoraj za polovico.zdravnica mi je rekla da imam kronično vnetje žolčnika in da kljub pravi prehrani mi žolčni kamni ne uidejo.da zdravilo za preprečevanje teh kamnov ne obstaja in da je le vprašanje časa kdaj se mi bodo pojavili.rada pa bi čimveč informacij kako in kaj..kako do žolčnih kamnov sploh pride,na kakšen način se jih lahko izognimo,je možno s kakršnokoli alternativo žolčnik spraviti v prvotno stanje,oz. preprećiti nastajanje kamnov. in ali bom lahko kdaj jedla vso hrano prez strogih diet.
za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem…lp

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni

Sem Helena in bi rada, da mi svetujete glede žolčnih kamnov. Moja babi je stara 75 let in ima kamne, ker pa ima preslabo srce ji operacijo odsvetujejo! Sedaj pa me zanima obstaja kakšna hrana -dieta,ki bi se je držala, ker včasih ima takšne bolečine in slabosti da joj!
Lepo prosim navedite vsaj nekeja po čemer se bo boljše počutla…

Najlepša hvala za vaš odgovor in čas
Lep dan še naprej
Helena

Pozdravljeni!
Rada bi, da mi svetujete glede mojih težav.
Že kar nekaj mesecev me boli v zornjem desnem delu trebuha. Bolečina se pojavlja vsak da in traja približno 2-3 ure. Večkrat bolečino spremlja tudi vročina in občasno slabost. V zadnjem tednu pa me je pričelo boleti tudi okrog popka in pod njem. Zelo sem zaskrbljena in bi lepo prosila, da mi pomagate in poveste kaj bi to lahko bilo!

Že vnaprej hvala za odgovor in vaš čas.
Lp,
Tjaša

Pozdravljeni!

Bolečina v trebuhu ima lahko ogromno vzrokov. Lahko so organski (različne bolezni) ali funkcijske. Desno zgoraj se sicer res nahaja žolnik, pa jetra, del črevesja, zadaj pa še ledvica. Lahko gre za ledvične kamne (tipična bolečina je krčevita bolečina, ki se iz ledvenega dela seli navzdol in navzpred), žolčne kamne (tipična bolečina je lokalizirana pod desnih rebrnih lokom, je krčevita, izzove jo dietni prekršek). Bolečina okrog popka je lahko zaradi težav z želodcem ali dvanajstnikom. In še mnogo drugih vzrokov je. Na podlagi vašega opisa težko rečem, kaj bi to bilo. Vsekakor pa bi bilo za začetek potrebno opraviti pregled pri vašem zdravniku (natančnejša anamneza in pregled pogosto razkrijejo vzrok težavam), pa tudi ultrazvok trebuha in laboratorijsko preiskavo krvi in urina (jetrni testi, ledvični retenti).

Lep pozdrav
Mateja

New Report

Close