ARHIV - zdravstvo

darovanje kostnega mozga - a se hecajo??

Default avatar
Milo rečeno, da ne rečem še kaj neprijaznega. Poklicala sem na Zavod za tranfuzijsko mediicino, ker sem se želela prijaviti za darovalko. Izvedela sem, da lahko pridem k njim na odvzem krvi ob sredah od 10h do 12h. Pika. Drugi termini niso možni. Ko sem vsa zaprepadena vprašala, če imajo vsaj vsake toliko časa kak termin popoldan, sem izvedela samo "mogoče za kako večjo skupino, trenutno nič ne kaže, pa saj ljudje kar prihajajo, veste med malico in podobno..."

A so tile resni?? Želijo imeti čimveč ljudi v registru, pri tem pa se niti toliko ne potrudijo, da bi recimo enkrat na vsake tri mesece organizirali odvzem krvi popoldne? Vsi pač ne živimo ali delamo ob sredah v bližini Zavoda, dan dopusta mi pa tudi ne pade kar z neba. Bila sem zelo razočarana, po domače rečeno se mi je zdelo zamalo, da so mojo dobro voljo takorekoč zavrnili s svojo togostjo.

Register darovalcev ima tako pač eno članico manj, žal. Bogve koliko je še takih, ki bi sicer radi prišli, pa nimajo kdaj! Katastrofa!

Prosim za vaš komentar.

fudika

p.s. Moj oče je uspešno prestal presaditev kostnega mozga, sicer lastnega, zato vem, kako vse to gre in kaj možnost presaditve pomeni za bolnika.
Default avatar
Spoštovani,

Hvala za vaše pripombe in želje, ki sem jih posredovala direktorju Zavoda za transfuzijsko medicino dr. Jerasu in upam, da bodo veljale kot pobuda za razmišljanje v novo organizacijko smer.
Zavedam se, da je danes čas zelo pomembna komponenta in da bi se v organizaciji odvzemov vzorcev za nesorodne darovalce kostnega mozga morali prilagoditi različnim možnostim in potrebam. Vedno več je želja bolnikov, ki bi potrebovali darovani kostni mozeg za zdravljenje, ki pošiljajo svoje prošnje na različne naslove in prepričana sem, da je takšna prilagoditev v delovnem času tudi rešitev in odziv stroke na njihove potrebe in predloge, kot je vaš. Lepo vas pozdravljam, Danica Avsec Letonja
Default avatar
Me veseli. Ko se bo kaj zgodilo v tej smeri, bom seveda prišla. V dobro bolniko v upam, da bo to kmalu.

Lp fudika
Default avatar
Tudi mene je motilo, ker sem morala prej iz službe, poslušat predavanje o odvzemu, potem pa še čakat v vrsti slabo uro, da so nam odvzeli kri. Lahko rečem, da so se potrudili, nam pojasnili marsikaj, tudi odvzem je šel hitro ob dejstvu, da nas je bila polna predavalnica.

Vseeno pa sem se sama odločila za odvzem in me je motilo, da sem morala poslušat stvari, ki sem jih že vedela in je bilo vse skupaj predvsem "izguba časa". Tisočkrat raje bi videla, da podpišem izjavo, da se pač strinjam z odvzemom, da mi takoj vzamejo kri in da vse uredim v nekaj minutah. Sploh zato, ker kljub vsemu še vedno lahko odvzem odklonimo takrat, ko nas pokličete za darovanje. Ko sem se vpisala v register darovalcev organov, sem vse uredila v nekaj minutah.
Default avatar
Spoštovani, res je čas zelo dragocen in ga že skoraj nimamo več na razpolago za druge. Ampak vendarle, resen premislek in nekaj poglobljenih informacij v obliki predavanja je zelo potrebno za vpis v register nesorodnih darovalcev kostnega mozga. Res je, da se človek lahko premisli za darovanje, ampak zaželjeno je, da le s posebnim razlogom. To je lahko zelo neodgovorno, če temu ni tako. V primeru, da smo izbrani za darovalca, moramo vedeti, da nas na drugi strani že čaka bolnik, katerega življenje je odvisno od naše dobre volje. To pa ni več lahka in majhna naloga. Zaradi tega je bolje, da se vsak človek izpraša ali je resen darovalec že pred vpisom v register. Vsi ti postopki postanejo zelo brez vrednosti, če jih ne opravljamo s srcem in odgovornostjo.
Iskreno vas pozdravljam, Danica A Letonja
Default avatar
Tudi midve z mojo sestro že kar nekaj časa razmišljava o prijavi v evidenco za presajanje kostnega mozga, pa se ne spraviva na odvzem krvi ravno zaradi tako neustreznega delovnega časa. Upam, da bodo res kaj uredili glede tega.
Helena
Default avatar
Še ena taka, ki čaka na to.
Dajo pa pri nas v službi še vedno prost dan, če greš darovati kri. Tako da bom šla najprej na tole. Če me bodo hoteli, sem bila do sedaj zavrnjena kot neustrezna zaradi prenizkega pritiska in anemičnosti. Ali se pritisk 100/60 tretira kot prenizek? Da ne bom hodila brez zveze tja. anemična pa zadnje leto in pol nisem več.
Default avatar
Pozdravljeni,

glede odvzema bi morali na zavodu resno premisliti, saj poznam kar nekaj ljudi, ki bi z veseljem šli na odvzem krvi pa ne gredo ravno zaradi njihovega neprilagodljivega časa odvzema. Tudi sama bi šla, pa seveda moj mož, sestra in mama...ampak žal, vsi imamo dopoldanske službe.

LP
Default avatar
pozdravljeni!

Še ena v vrsti ki b šla na odvzem popoldne ....če bo to kdaj možno.Bi bilo pa očitno zelo potrebno.ali pa če se tukaj organiziramo skupinica ljudi.....mogoče nam pa ustrežejo v popoldanskem času?
Default avatar
Lepo pozdravljeni!

Za darovanje kostnega mozga sem se prijavila v UKC Maribor, na oddelku za tranzfuzijsko medicino. Enkrat, ko sem šla darovat kri, sem to omenila medicinski sestri, da bi rada postala darovalka kostnega mozga. Prišla je zdravnica, sva se pogovorili, izpolnila sem obrazec, medicinska sestra pa mi je vzela kri. To je bilo to, vse skupaj je trajalo manj kot pol ure. Res si zaslužijo pohvalo za delo in organiziranost. Poleg tega pa imajo odvzeme v torek od 7:00 do 17:00 in v četrtek od dopoldan, tako da lahko prideš na vrsto za darovanje kri in za vpis v register brez težav.

Irena
Default avatar
Živjo!
Ker sem tudi sama želela darovat kri za isti amen in naletela na enak delavnik sem se odločila da organiziram akcijo.
Ta bo v drugem ali tretjem tednu januarja v Kulturnem domu Mengeš in v popoldanskem času.

Ker želim, da pride čimveč ljudi pošiljam moje kontakte, kjer mi pustite svoj mail ali telefon, da vam sporočim točen datum:
Mateja kržin
041 814 051
[email protected]

Akcija je sicer namenjena fantku Nalu iz Raven na Koroškem, katerega zgodba me je pretresla toliko, da sem se odločila narediti korak več!!!

Vsi, ki bi radi naredili nekaj res dobrega se mi pridružite. Njegovi starši in on sam nam bodo hvaležni!!

Mateja
Default avatar
Živjo!

Akcija za tipizacijo krvi za namen darovanja kostnega mozga je organizirana:
19. januar 2010 v Špasteatru v Mengšu!!!

V kolikor bi kdo prišel bi prosila za prijavo na :[email protected]
ali 041 814 051!!

Akcioja je v osnovi namenjena Nelu iz Raven na koroškem, ki potrebuje presaditev, vsi pa bomo vpisani v register darovalcev.

MAteja Kržin
Default avatar
Pozdravljeni vsi skupaj,

dolgo časa sem se odločala za prijavo v register, pa nikoli ni bilo časa (v mojem primeru izgovori pač). Potem pa mi je mami povedala, da gre v januarju v Mengeš, kjer se bo prijavila. Njeni odločitvi sem se pridružila, vendar sva se odločili, da bova raje šli v sredo dopoldne v Ljubljano, kjer bo mal ljudi (poleg tega sva obe vedeli za kaj gre).

Najlepša hvala Mateja Kržin za dobro delo, ki ste ga opravili. Premalo ljudi razmišlja o darovanju, dokler nečesa ne potrebujejo sami. Odziv je bil, kakor sem slišala velik. Čestitam še enkrat!

Lep pozdrav,
Tadeja
Default avatar
Samo v vednost:
na dan 12.4.2010 je stanje ISTO - še vedno delujejo v ta namen samo ob sredah med 10. in 12. uro.
Torej name lahko računajo šele v času poletnih počitnic.

Morda pa bo med tem umrl nekdo, ki bi lahko glih moj (čeprav vem, da je verjetnost minimalna, a vseeno) kostni mozeg rabil. Kdo bo kriv??!!
sramota.