Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija alergija in občutljive oči

alergija in občutljive oči

Spoštovana!

Sin je alergičen na prah, pršico, cvetni prah in trave. V času od februarja pa do avgusta mora zaradi cvetenja jemati Zyrtec. Alergijo na pršico pa kar uspešno obvladujemo, odstranili smo veliko potencialnih stvari.
Ima pa sin zjutraj takoj, ko se zbudi (še posebej sedaj od pričetka cvetenja pa do poznega poletja, tudi čez ostalo leto, ampak ob cvetenju se še izraziteje pokažejo težave), zelo občutljive oči na svetlobo. Par minut ga zelo, zelo moti, tako da komaj gleda. Po 5-10 minut pa je čisto v redu. To se dogaja vsako leto. Je to značilno za alergijo na pršico? Ali mu to lahko kako omilimo, razen, da zmanjšamo svetlobo takoj na začetku, ter se postopoma navadi?

Drugače pa se mu alergija na pršico in prah kaže v obliki bronhitisov in kašljanja, kar pa uspešno obvladujemo, ker v hiši nimamo zaves, imamo povsod parke ali ploščice, prevleke proti pršica, vsak teden preoblačimo posteljnino,…. Alergija na cvetni prah in cvetenje trav pa v obliki težav z očmi. Ampak čez dan je zaenkrat še v redu, tudi oči še niso videti rdeče, kvečjemu malo bolj mokre. Postanejo pa rdeče tam nekje maja, ko prične cveteti trava. Takrat ponavadi dobiva tudi kapljice za oči.

Pa še tako mimogrede, ima sirup Zyrtec veliko stranskih učinkov, bolj mislim dolgoročne, ker kratkoročnih težav sin nima?

Hvala za vaš trud in lep dan!

Pozdravljeni, *Nataša*,
morda je res krivec pršica, če gre za pojavljanje tudi pozimi, razen če ni alergije tudi na lesko, ki sedaj že cveti. Poskusite še zamrzovati blazine: prvi teden dajte vsako jutro blazino v zmrzovalnik za nekaj ur, nato jo dobro pretresite. Nato lahko to delate le 1x tedensko. Z zamrzovanjem uničimo kar precejšen delež pršic.
Take pekoče, na svetlobo občutljive oči, bi šle v klinično sliko alergijskega konjunktivitisa.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovana!

Glede nato, da je alergičen tudi na lesko, je možno, da je tudi zaradi tega. Ker na blazinah za glavo imamo tudi prevleke proti pršicam, pa še pred 14 dnevi smo kupili čisto nove pralne na 95 stopinj in jih tudi oprali, tako da po mojem mnenju v blazini ne bi smelo biti ne vem koliko pršic. Bomo poskusili še z zamrzovanjem.

Kaj pa se jemlje, da so težave z alergijskim konjunktivitisom oči, čim manjše?
Načeloma sem sicer za čim manj kemije in zdravil, zato se trudimo alergene čimbolj odstraniti in zvišati imunski sistem. Letošnjo zimo skoraj nismo bili bolani, nismo imeli bronhitisa, niti laringitisa,… samo tale cvetni prah nam pa povzroča hude težave z očmi, še posebej trava, pa nič ne moremo narediti, razen, da jemljemo zdravila, ker se temu res težko izognemo.

Hvala, ker ste me prebrali, včasih je bolje že, če nekomu malce “pojamraš”.

Lep dan!

Nataša

nova
Uredništvo priporoča

V redu, *Nataša*, dobro delate, pa poskusite tudi zamrzovanje.

Uradna medicina čisto vseh vzrokov in zdravljenja nima, zanekrat velja izogibanje alergenu (torej bi to pomenilo zapiranje oken, čim manj zunaj) in zdravila, ki zmanjšujejo sproščanje histamina (ki je odgovoren za znake alergij) ter morda antilevkotriene, ki po drugi poti zmanjšujejo alergijsko vnetje. Vendar obstaja tudi pri alergijah na cvetne prahove imunoterapija v smivlu dovajanja malih, kontroliranih količin alergena, pri čemer se telo “navadi”, da na ta alergen ne reagira več alergijsko, torej naredi nekakšno toleranco. zato morda po malem dovajati alergen niti ni tako nesmiselno. Hočem povedati, da lahko gre tudi ven, saj otroka ne moremo zato zapreti v stanovanje in če ni prehudih znakov (rdečina, solzenje, srbenje oči) in lahko prenese malce vzdražene očesne veznice, potem pač naj bo tudi zunaj.
Zaenkrat svetujemo jemanje antihistaminikov do konca cvetenja, ob izrazitejših težavah pa tudi kapljice v oči (npr., Opatanol, ali kakšne druge).

Žal se je treba navaditi s tem živeti, vendar tudi to z leti izzveni oz. se omili.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close