Med.Over.Net

Pediatrija

Odgovarjajo: Tatjana Grmek Martinjaš, dr. med., spec. pediatrije in šolske medicine

Zdravstveni nasveti, e-svetovanje, podpora in izmenjava mnenj o naših najmlajših.

Tatjana Grmek Martinjaš , dr. med., spec. pediatrije in šolske medicine

Tanč

Invaginacija črevesja

Default avatar

HelenaK

Pozdravljeni,

s skoraj 8 mesečnim sinkom sva praznike preživela na otroški kirurgiji zaradi invaginacije črevesja. Potrebna je bila operacija, srečo pa smo imeli, da je črevesje še funkcioniralo. Razlog za invaginacijo je bila viroza, zaradi katere so se trebušne bezgavke tako povečale (kirurg je rekel, da so velike 1 cm), da so tanko črevo potisnile v debelo. Predvidevam, da je bila ta viroza 6. bolezen, ki jo je sinek prebolel en teden pred operacijo.

Zelo me je strah ponovitve, dva kirurga sta mi rekla, da običajno ponovitev ni, en pa, da je čisto možno (prav mi je, kaj pa sprašujem več zdravnikov isto stvar, potem sem pa spet na istem kot prej). Sama pa razmišljam tako, da s tem, ko otroček raste, raste tudi trebušna votlina in je zmeraj manj možnosti za ponovitev, saj v večjem trebuščku 1 cm velike bezgavke ne pomenijo isto kot v tako majhnem, kot je sedaj. Kaj vi menite?

Zanima me še nekaj. Kirurg je rekel, da se po operacije lahko pojavijo zarastline. Če se bodo, kako lahko to opazim in ali to pomeni ponovna operacija, da odstranijo te zarastline?

Sicer pa vse pohvale osebju na otroški kirurgiji in pa gastrokirurgu dr. Omejcu, ki je našega mulčka operiral. Res so bili enkratni.
Helena
Default avatar

Tanč

Pozdravljeni, HelenaK,
kar hud in redek zaplet ste doživeli. Zakaj točno pride do tega zapleta ni čisto jasno, vemo pa, da se dogodi po kakšnih infektih zgornjih dihal (ampak, zakaj?), pri nekaterih kroničnih boleznih...
Zarastline se pojavijo po operacijah v trebuhu, saj se normalne razmere malce spremenijo, kakšno stvar je bilo treba razrešiti, prerezati in ko se celi, lahko pride do zarastlinic. Težave s prebavo , bolečine, kolike, morda v začetku tudi kakšne driske, boste videli, če se bo kaj pojavilo.

Pripenjam vam linke o intususcepciji (invaginaciji) v angleškem jeziku, kjer je kar veliko stvari opisanih, tudi o zapletih in ponovitvah:

lp
Tanč
lp
(še vedno) Tanč

Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.

Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet.

In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ISKALNIK JE ZAKON!!!

http://med.over.net/forum5/search.php?46
Default avatar

HelenaK

Tanč,

hvala za hiter odgovor. Šele sedaj, po pregledu linkov, sem se zavedela, kako resno situacijo smo imeli. No, glede na hitrost organiziranja operacije sem že sklepala, da je stvar resna, vednar so zdravniki delovali tako mirni.

Sinček pa ni prej imel nobenih naštetih znakov, začel je le kar naenkrat bruhati (isti dan dopoldan je še normalno kakal) in imel je krče, brez vročine, tako da so tudi dežurni zdravnik in zdravniki na infekcijski postavili diagnozo virus.

Torej, če vas prav razumem, zarastline pač povzročijo neke spremembe v prebavi, ni pa to spet ugentno stanje in ni potrebna dodatna operacija.

Na odpustnici piše, da so sinčku naredili dezinvaginacijo in ileocekopeksijo, naprvljena je bila tudi apnedektokmija. Rečeno mi je bilo, da so poleg razrešitve invaginacije odrezali še slepo črevo. Kaj so potem še naredili, saj na odpustnici pišejo tri stvari?
Helena
Default avatar

Tanč

Draga HelenaK,
sploh ni nujno, da bo imel kakršnekoli težave, če pa bodo, sem jin naštela. Vendar zarastline le redko povzročajo take težave, da bi morali spet takoj operirati.

Kaj so naredili:
del, ki se je invaginiral, so potegnili ven, odstranili so slepič in naredili operativno prišitje konca tankega črevesja z začetkom debelega črevesja (ileocekopeksija).

lp
Tanč
lp
(še vedno) Tanč

Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar

Kristinaa

Pozdravljeni!

Tudi moj, 10 mesecni sincek je imel invaginacijo crevesja. Pred dvema tednoma je bil operiran, in sicer so mu odstranili polovico debelega creva. Receno mi je bilo, da dolgorocnih posledic ne bo.
Kot sem napisala je od operacije ze dva tedna, mali pa ima ponoci se vedno mocne krce.. Zvija se in napenja, tudi joce. Cez dan ni opaziti, da bi se zvijal, vendar pa se vsake toliko napne, da postane kar malo rdec v obraz. Zanima me, ce je normalno, da so krci se prisotni in ce je, koliko casa cca naj bi to se trajalo? Namrec bojim se, da se ni kaj zakompliciralo oz da bi se vse skupaj ponovilo.
Ze vnaprej hvala za Vas odgovor!
Default avatar

Tanč

Pojdite na pregled k otrokovemu pediatru, ki bo pretipal trebušček in se odločil ali je potrebna napotitev h kirurgu na kontrolo.
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Moderatorji

Tatjana Grmek Martinjaš , dr. med., spec. pediatrije in šolske medicine
Tanč