Najdi forum

Težave s hrbtenico

Pozdravljeni!

Imam 7 letno mešanko srednje rasti (okrog 40 cm), malo močnejše postave (ampak ni debela!). Sterilizirana je bila pri 10 mesecih. Je zelo živahna in rada divja po vrtu z mamico. Sedaj (ena 2 tedna) je začela hoditi po 3 tačkah (na zadnjo desno ne stopi). To pa ponavadi po tem ko vstane iz ležečga položaja. Večkrat na dan hodi po stopnicah. Večkrat ima klope (ker jih zaradi goste dlake včasih ne najdemo, frontline pa ne pomaga več!), sicer ponavadi odstranimo še zelo majhne, se pa dobi tudi kakšen zelo napit… Najprej sem pomislila na boreliozo, ampak je veterinar rekel, da potem ne bi imela problemov le z eno tačko ampak z vsemi. Sklepov nima otečenih. Pomislila sem celo na možnost vnetja maternice (odstranili so ji samo jajčnika) ampak nima izcedka, pa tudi če ji pretipam maternico je nič ne boli… želeli smo slikat kolke ampak je veterinar rekel da ne.. Veterinar je pogledal kako hodi, kako sedi (da vidi položaj tačk) in pretipal nogo (tipanje je ne boli) in postavil diagnozo da je nekaj narobe s križnimi vezmi.. ali da je kakšen živec preščipljen ali kaj podobnega.
Mene skrbi, ker se je v soboto zgodilo, da ko je šla po stopnicah je na zadnji stopnici omagala- kot da ji zadnje tačke ne bi “delovale”. Po nekaj minutah ko je počivala pa je potem normalno hodila. Od takrat imamo stopnice ograjene in jo nosimo po njih. Psica je zelo živahna in drugače ni nič narobe z njo.
Veterinar pravi, da je to zaradi hoje po stopnicah in je prepovedal hojo več kot 1x dnevno po le-teh. Rekel je da slikanje kolkov je brezveze, saj bi psico po nepotrebnem mučili ker glede na to kdaj ima težave kaže vse na hrbtenico. Tudi odvzem krvi za borelijo in erlihijo se mu je zdel brezvezen saj pravi da ne bi nič ugotovili… torej naj pustimo kot je vse razen stopnic. Itak pravi, da če je hrbtenica edino kar lahko da so protibolečinske injekcije oz. tablete.

Hmm.. jaz nekako nisem zadovoljna s tem.. psico bom sicer dala na dieto, da izgubi kak kilček, stopnice so že ograjene, me pa zanimajo vaše izkušnje na tem področju. Ali je še kaj kar lahko storim za njo? Ali naj grem še po drugo mnenje?

Pa še to. Mati je križanka med dvema rodovniškima psma različnih pasem in noben od prednikov po njeni strani ni nikoli imel nobenih težav oz. bolezni. Oče pa je vaški mešanec- torej o njem ne vem nič razen to da je pri 10 letih še zelo poskočen in živahen. Nikoli ni bil boln.

Hvala za nasvete že vnaprej.. Mojca

Najprej naredite teste za boreliozo in erlihijo. Če je oboje negativno, se za podrobnejši pregled kolkov, hrbtenice in kolenskih sklepov ter gležnjev, dogovorite z enim od ortopedov (dr. Zorko, Ljubljana ali dr. Matko, Topolšica).
Postavljanje diagnoze nikakor ni brezveze, saj lahko ob poznavanju stanja zadevo bodisi zdravite bodisi lajšate obstoječe težave! Jaz sem zaradi takega arogantnega odnosa veterinarjev izgubila 2 psa. Ne dovolite, da se to zgodi tudi vam!

Veliko sreče in javite se še kaj!

Lp, Yo

----- Svojih zivali NE hranim s hrano Satisfaction.

Yo hvala za nasvete in prijaznost! Tudi jaz nisem bila zadovoljna s slišanim ampak je veterinar kar vztrajal da ni nič več potrebno in da je njegova diagnoza pravilna.. in to samo po opisu.. in da je nadaljnje testiranje samo metanje denarja stran.. meni ni škoda denarja za moje pse! Na kateri kliniki pa dela dr. Zorko? Sicer sem zelo omejena glede vožnje psa v Lj ker Kaja izredno slabo prestaja vožnjo, ampak če bo potreba se bo pač potrudila! Zanima me če lahko slikam kolke v Sežani pa nesem samo slike k dr. Zorku da psice ne martram z vožnjo?
Sicer smo bili danes popoldne in je bilo itak prepozno za vzeti kri, ker hitrih testov nisem hotela, drugače pa morajo poslati v Ljubljano na pregled. Bom napisala kako se bo izšlo. Na slikanje kolkov in ostalega pa bomo šli komaj po izvidih krvi (mislim da je 10 dni) ker je nočem mučiti z narkozo, ki jo slabše prenaša (vsaj pri sterilizaciji jo je…). Me pa zanima ali se da testirat če je pes alergičen na pomirjevala oz narkozo? Slišala sem, da veliko psov pogine med operacijo prav zaradi alergije pa me je malo strah!

Lp, Mojca

nova
Uredništvo priporoča

Mojca, pozdravljena!

Najprej kontaktne številke;

dr. Zorko, Klinika za male živali in kirurgijo (KKMŽ), Ljubljana 01 477 92 77
dr. Matko, Topolšica 041 736 058

Glede tega, če lahko psičko slikaš drugje, se pogovori z veterinarjem, h kateremu se boš odločila iti, da ti pove, kakšne slike želi.

Če se boš odločila za prihod v Ljubljano, pojdi na KKMŽ in poskušaj dobiti oba veterinarja. Dr. Zorka kot ortopeda in dr. Tozonovo glede preiskav krvi ipd. Tudi če bo potrebna operacija, ti svetujem omenjeno kliniko, ker imajo med drugim zelo dobre anesteziologe.

Vsekakor jih pokliči in se poskušaj dogovoriti za najbolj optimalno varianto.

Lp, Yo

----- Svojih zivali NE hranim s hrano Satisfaction.

tako kot ti je napisala YO nobena preiskava ni brez veze…in ne dovoli to kar se je zgodilo mnogim..meni pred kratkim…zaradi malomarnosti veterinarja izgubiti psa-prosim ne dovoli si tega ker ti bo lahko zelo žal…

držim pestke

Sicer nisem veterinarka, ampak si vseeno upam trditi, da te je vaš veterinar z “ugotovitvijo”, da to ni borelioza, ker bi bile v tem primeru prizadete vse štiri tačke, lepo na hitro in predvsem nestrokovno odpravil, ker laikom je pač lahko nakladat.

Borelija je bakterija, ki lahko napade samo en sklep in basta. Pri ljudeh je to celo precej pogosta vrsta obolenja, so pa še druge možne. Tako da obstaja po mojem precej velika verjetnost (glede na klope, pa tudi larve, ki jih ljudje s prostim očesom sploh ne vidimo, jo prenašajo!), da ima psička dejansko boreliozo, zato je test nujno potreben. Šele ko se izključi obolenje zaradi notranjih parazitov, se lahko gre dlje raziskovat degenerativne spremembe.

P.S: Zamenjajte veterinarja in pojdite h kakšnem bolj resnemu in odgovornemu, da ne boste slučajno čez kakšne pol leta tudi v poslušali tolažb v smislu “saj je bil samo pes”.

Geri kaj nav vam odgovorim. Po premnogih izgubah v dveh letih, smo bili danes s našim 2 letnim NO(rodovnik odličnih staršev, kolki očeta in mame A0, priznanega Slo. kinologa, nekaj svetovnih prvakov v rodovniku) in zakaj rodovnik – zaradi teh bolezni, bolezni, s katerimi smo se srečevali zadnji dve leti pri naših prejšnih nerodovniških psih) pri dr Zorkotu. Naš pes je šepal, občasno res občasno podrsal po tleh z zadnjo taco po sprehodu, vendar sem si rekla, ne saj to ni nič – ne sme biti- bilo me je groza, da bi bilo spet kaj takega (izguba, izkušnje pri naših prejšnih psih-hrbetnica in slabi kolki- nesreča in komplikacije po njej). Rekli smo naj par dni počiva pa bomo videli kako naprej. Diagnoza, ko sem že mislila, da bo pri nas s slabimi novicami vsaj za nekaj let miru. Diagnoza: hrbtenica- priščipnjen živec (spuščanje NO v preteklosti, Ocena kolkov D1 z brstenjem na obeh kolkih) En teden Rimadil tablete potem kontrola in operacija hrbtenice. Kolki pa dokler grejo potem se pač odločiš. Kaj naj vam svetujem, ne vem več tudi sama ne, pojdite k veterinarju in se odločite po tem, a si ne boste v prihodnosti očitali, kaj bi, če bi. Ima kdo kakšno izkušnjo z operacijami (hrbtenice, kolkov?

Prosim vas ponovno za nasvet. Kaji smo delali HITRI test za borelijo in erlihijo (pa še nekaj kar se mama več ne spomne) in je negativen. Slišala sem, da ti testi naj ne bi bili zanesljivi. Veterinar trdi, da so zelo zanesljivi in da velikokrat pokažejo pozitivno (argument za nezanesljivost naj bi bila prilagojenost testa na Ameriške razmere). Trdi, da je prilagojen na Evropske razmere. Ko sem klicala po klinikah v Lj so mi povedali, da je res velikokrat pokazal test pozitivno, dejanske zanesljivosti testa pa ne poznajo, saj večinoma lastniki delajo le tega… Naj pa bi bil zanesljiv. No, mamo (njena je psica) so očitno prepričali in noče niti slišati več o kakršnem koli drugem testiranju. Peljala pa jo bo k ortopedu (najverjetneje šele čez kak teden, ker sedaj ne more vzeti dopusta). Problem je, ker smo s Primorske, ortoped pa v Ljubljani. Jaz pa tudi ne živim več doma tako da praktično mama odloča o njenih psih…
Kaj si vi mislite o zenesljivosti teh htitrih testov?

En drugi veterinar je rekel (glede na opis zadeve-psice ni videl), da bi bilo zelo čudno da bi bilo kaj narobe s hrbtenico, ker naj bi se to kazalo postopoma in poslabševalo ne pa vedno isto. Rekel je, da bi v tem primeru bili prej kolki ali vnetje kosti oz. lahko le navaden nateg mišice..

Hvala že vnaprej.

Lp, Mojca

New Report

Close