Najdi forum

Kuža se boji grmenja

Naš kuža se strašno boji grmenja. Cel se kar trese od strahu in sploh nima mira. Se mi kar smili. Vzamem ga v naročje in hočem “potolažit”, pa nič ne pomaga. A še ima kdo od vas podobne probleme in kako jih rešujete?
Najbolj pa je grozno pred novim letom, ko pokajo petarde! Groza!

Najbolje preusmeriti pozornost na kaj drugega, če se seveda da. Naš zelo laja in nori po celi hiši. Mislim, da se prav nič ne boji ali pa strah izraža na tak način. V bistvu pri nas prav nič ne pomaga, zato ga kar pustimo:) .

Lp

Mojca, baje je cartlanje in tolaženje v takem primeru samo potrjevanje vedenja – v psu naj bi se tako zasidralo mnenje, da je prav, ker se boji, saj je za to pohvaljen. Ne vem, če si boš z mojo edino izkušnjo lahko kaj pomagala, nobena od mojih zverinic se ni bala ne grmenja, ne petard. Tale zadnja pa se je, ko je bila šele kak teden doma, strašno ustašila nevihte s točo (mogoče tudi samo toče, je res pošteno ropotalo!). “Popihala” jo je v mojo posteljo in trepetala. Pa sem jo stisnila k sebi in se začela počasi igrati z njo – pravzaprav sem iz cartanja počasi prešla v igro. Je delovalo takrat in nasploh, se neviht popolnoma nič ne boji. Je pa bil to 3,5 meseca star mladiček in šele kak teden pri meni, tako da ne vem, če boš lahko to kaj uporabila.
S petardami pa nimam nobenih izkušenj. Nobena od mojih živali se jih ni bala (tudi muce ne).
Lp, breda

nova
Uredništvo priporoča

MOjca: Meni je najbolj pomagalo to, da sem vedenje ignorirala in se obnasala normalno, kot se drugace. Radio sem dala bolj na glas in se igrala s psicko in ji pritegnila pozornost na igrace. Vedno ko je grmelo sem se igrala, tako se je psica povezovala igro z grmenjem in se nehala bati…

lp

V naravi ni ne kazni in ne nagrad so samo posledice...

Hvala vam za odgovore! Sem sprobala že marsikaj; od ignoriranja, igranja…. pa nič ne pomaga. Imam občutek, da sedaj, ko je starejši, se še mnogo bolj boji.
Mi je prav čudno, ko vidim kužke na sprehodih, ki se sploh ne zmenijo, če poči petarda ali če zagrmi.
pa pa, Mojca

Naša prav znori kadar grmi, pred novim letom pa sploh ven noče in jo moramo dobesedno vleč da gre sploh kakat in lulat. Ko grmi damo tv malo bolj naglas in ji probamo pozornost usmeriti drugam čeprav ne prav uspešno Letos za novo leto pa smo šli k veterinarju po pomirjevala ker je bilo grozno.

Moja soseda ima iste probleme. Je bilo pa smešno, ko je en dan začelo grmet in sta se njena Aika in moja Basha igrali. Njena psička sploh nič ni slišala. Moja Basha se grmenja ne boji, če smo v stanovanju. Drugače pa je boljše da psička pustiš pri miru naj se sam skrije. Pravijo, da če ga v takem trenutku tolažiš, da je pol še vse skupaj slabše ker tudi kuža tolažbo občuti in ga je zaradi tega še bolj strah. Drugače pa poskusi preusmeriti pozornost.

lp. Mateja

MOjca!

Mi se ubadamo z istimi problemi! Aika (zgoraj omenjena) je moja psicka! Boji se grmenja, strel in pokanja petard. Ker sem jo dobila pri 1 letu, je nikakor nisem mogla vec navaditi, da se tega ni potrebno bati! Lina se ne boji nicesar!

Nazadnje, ko se grmelo in bliskalo, bilo je ponoci, sem se zbudila zaradi tresenja postelje! Aika se je bala! Rolete sem potegnila dol, zaprla vsa okna in balkonska vrata, dala radio naglas, jo stisnila k sebi (nisem je tolazila, ampak le stisnila) in kmalu se je umilila, le ko je zelo trescilo se je prebudila in gledala proti oknom! Malo tezje je bilo zaspati meni, pa vseeno, samo da ne slisi!

Za novo leto smo vzeli pomirjevala pri veterinarju, vendar bomo to leto na Persenu, ki so ga preiskusili prijatelji pri svoji bojeci psicki (prejsne leto so “preiskusili” tablete, ki se jih dobi pri veterinarju) in je bilo bolje, kot pri nas in kot pri njih prejsno leto!
Drugace pa za novo leto pomaga, da se zaprete v kopalnico, postavite noter radio in ga date malo bolj na glas kot ponavadi in zraven se malo pojete! Pa se kaksen Persen, pa bo! Vendar najprej poskusite brez tablet! Sicer pa pokajo ze 3 tedne prej in se 3 tedne potem, tako da smo mi takrat bolj noter pri zelo glasni televiziji!

Glede grmenja pa poskusite z radiem (ali TV) in zatemnitvijo prostora, nam se kar pomaga. Le ven gremo na povodcu, pa se to je vprasanje, ce kaj naredimo! Tako da se poskusamo izogniti sprehodom med nevihtami!
In tako kot je napisala mateja in ostali, igra jih ponavadi zamoti! Igra naj bo glasna in se zacnite igrati se preden zacne grmeti v vasi blizini, tako da ne bo preusmeril pozornosti na grmenje!
Ponavadi moram Aiki dati jesti v kopalnico, da sploh kaj poje!

Nazadnje, ko smo bili zunaj in je bil ognjemet pred BTC-jem (nismo vedeli, da bo!) sem jo samo obrnila stran od raket in stisnila k sebi! Malo se je tresla, po koncu sem jo pa zamotila z igro in cez 5 minut je bilo skoraj vse OK, le malo je se pogledovala proti BTC-ju!

Lp, U.

PS: Sporoci, ce bo kaj pomagalo!

Lp, U.

Uf uf, bom še jaz napisala naše probleme in prosila morda za kakšen nasvet.

Moja psica se tudi boji petard, ognjemetov, grmenja malo manj in… ne boste verjeli… MOTORJEV! Vseh cestnih motorjev. Še najbolj harleyev, če ima pa čas razmišljati, naredi paniko tudi ob kakšni stari štirki ali frčomatiku. 🙁 In tako imamo velik problem, če želimo recimo na sprehod po ulici. Zaenkrat si tega še ne morem privoščiti. 🙁

Na sprehode v naravo jo moram vedno peljati z avtom. Da pridem do travnika, kolovoza, potem se lahko nemoteno sprehajamo.

Grmenje še nekako prebavi, je pa res, da če se nevihta razbesni in če smo doma, teče direkt pred vhod v hišo in čaka, da ji bomo odprli vrata.

Največji problem pa so petarde oz ognjemeti. Takrat psica postane čisto panična, če smo stran od doma, začne vleči proti domu, da noben ukaz ne pomaga, če zavpijem, je samo še slabše…. se vrže na tla ipd. Zadnjič smo zopet imeli tako paniko za kresni večer in sploh več ne vem kako ravnati, da bi poskusila ta strah vsaj preusmeriti, če že ne odstraniti. Igra, priboljški, tega kot da ni. 🙁 Problem je tudi ta, da je psica zelo močna in jaz sem potem kot perešček, ko naredi paniko na povodcu. Raje ne pomislim kam bi odbezljala, če ne bi bila na povodcu.

Skratka, vem, da je bilo na to temo že veliko napisanega, pa vseeno…. any suggestions? Kakšni predlogi?

Lp, Saška.

Jaz sem Lino na poke petard navadila tako, da sva se igrali, drugi so pa dalec stran pokali male petardice ali kako se ze rece – pasje bombice! Vsake toliko casa je malo pocilo – ampak toliko, da sem jaz komaj slisala! Ni se zmenila, zato smo cez par dni naredili enako, vendar je bilo pokanje malo blizje! Pa sploh ni reagirala – no, malo je pogledala in se igrala naprej!
Tako smo to tezavo resili – ze ko je bila mladicek!
Smo pa v mali soli imeli super izkusnjo! Prisel je nekdo s pusko, psi so se igrali oziroma smo z njimi vadili, med tem pa je pocilo! Vecina jih sploh ni registrirala! To smo ponovili parkrat!
Smo pa imeli se eno dobro vajo!
Postavili so 8 stolov – stiri nasproti stirim! Na stole so se vsedli vsak s svojim “instrumentom” – eden s pokrovkama, drugi z deznikom, tretji s palico, … vsaj je imel svoje delo, eni so ropotali, drugi so odpirali deznik, … mi smo morali pa s psi vmes – to smo nekajkrat ponovili – tisti, ki so se bali, so ponovili vajo z manjsim ropotom in bolj pocasnimi gibi! Tako da so se vsega navajali ze v mali soli!

Poskusite! Sicer pa predlagam, da greste naprej nekam, kjer je “ropot” motorjev in da od dalec poslusa kaj se dogaja, med tem pa se igrajte! Pocasi se priblizujte – mogoce bo pomagalo!

Lp, U.

Lp, U.

saška, ne samo, da za motorje verjamem, sem tudi “skoz dala”. Moja se je, ko je bila majhna, bala vseh mogočih ropotulj, tudi motorjev. Sem sicer pazila, da je nisem vodila čisto preblizu motorjev, sem pa njen strah ignorirala in se delala, kot da sploh niti malo ne zastopim, zakaj bi se naj kdo bal. Je pomagalo, čeprav se je sprva zaganjala in poskušala zbežati kot nora (je pa bolj majhna in zato laže obvladljiva). Pa še en precej smešen strah: moja dama se sicer ni prav nič bala vlaka, na smrt strah jo je bilo pa – otroških vozičkov … Zdaj se režim, takrat je bilo pa precej zoprno!
Lp, Breda

Tudi nas se boji grmenja…ce ornk poci, se prav ustrasi in dobesedno skoci v narocje ( auuuu:) ). Ampak tudi jaz se poskusam igrati z njem, da kar pozabi.
S petardami pa nimam izkusenj, smo doma na mirnem koncu…

Naš pes se malo boji grmenja in kar dosti raket in petard.

Ob grmenju pride v sobo, kjer je nekdo od nas in nič drugega. Je zadovoljen in srečen, da je v sobi še enkdo drug, da ni sam. Ko je spal še zunaj, je vedno (ko je bila nevihta) praskal po vratih, ker je želel priti v hišo.

Ko smo za novo leto spuščali rakete, je bil zelo prestrašen. In je zbežal kakšnih 20 metrov stran in od tam opazoval rakete. Očitno se mu je zdelo mesto, kjer smo bili mi, preblizu, zato je sam odšel na (po njegovem mnenju) varno mesto. In od tam je lepo in brez problemov spremljal ognjemet. Ko je bilo konec, je pa spet prišel nazaj k nam.

Psico sem pa zamotila samo s hrano, čeprav se je tudi kar precej bala.

Lp Jana

New Report

Close