Najdi forum

cushingov sindrom

Pozdravljeni!

Že nekaj časa nazaj ima naš kuža probleme z zdravju. Včeraj mi je pa veterinarka povedala, da misli da ima cushingov sindrom. in ga jutri peljem na kliniko v ljubljano. Prosila bi vse, ki imate kakršne koli izkušnje s tem, če mi lahko podate kakšen nasvet. Nimam nekih izkušenj glede tega pa tudi ne vem kakšna bolezen je to.
Vesela bom vsakega nasveta in informacije.
Hvala in lep pozdrav!

B

B, nekaj informacij lahko najdeš tu:
http://www.vetinfo.com/dogindex.html
Linka pa ne znam narediti.
Lp, Breda

Aktiven link:

Lp, Ursa

PS: Link narediš: na zacetek daš !

Lp, U.
nova
Uredništvo priporoča

U, hvala! Ni mi bilo jasno, kako ga “zacoprat”, da bo aktiven!
Lp, Breda

Živjo,

imela sem psa s Cushingom. Začelo se je s pitjem velikih količin vode, obilnim lulanjem, pogostim bruhanjem (pes je v eni noči na prazen želodec bruhal desetkrat.

Največji problem je, da se bolezen pojavi pri starejših psih in se prvi simptomi lastniku psa ne zdijo nič nenavadnega. Pes deluje malce obilnejši, povesi se mu trebušček, izgublja pigment, pešajo mu mišice, obrazne poteze postanejo izrazitejše (maščoba se namreč preseli iz celega telesa na trebušni predel).

Psa sem odpeljala k veterinarju, kjer so krvne priskave potrdile veterinarjevo diagnozo.

Večinoma je vzrok za Cushinga tumor hipofize ali tumor nadledvične žleze, ki (obe obliki) izloča adrenokortikotropik hormon (ACTH), ki stimulira nadledvično žlez, da le ta proizvaja preveč kortikosteroidov.

Obstaja več terapij, moj kosmatinec je dobival Lysodren, ki razgrajuje zunanje plasti nadledvične žleze, tako, da le ta ne proizvaja preveč kortikosteroidov. Potrebno je prilagoditi doziranje zdravil (moj je najprej dobil tableto na tri dni, kasneje na en teden) in opravljati redne krvne teste, da ne pride do predoziranja, ki lahko povzroči nastanek Addisonove bolezni (ravno obratna zadeva kot Cushing). Kasneje sem zasledila, da naj bi se uporabljal Anipryl, ki deluje drugače.

Bolezen je ozdravljiva samo v primeru, da gre za tumor nadledvične žleze, ki se ga da odstraniti, v nasprotnem primeru je kronična in zdravila je potrebno psu dajati celo življenje. Če psa ne zdravimo, potem se mu lahko razvije posledično mnogo bolezni, najbolj pogost je diabetes in pešanje srca, sledita jima odpoved jeter in ledvic.

Baje naj bi psi s Cushingom po diagnozi bolezni živeli le še 2 leti, ampak to ni bilo nikoli znanstveno dokazano in jaz osebno temu ne verjamem. Moj kuža je po diagnozi živel še 4 leta in pol, umal pa pri 16,5 letih, pa še to ne zaradi posledic bolezni, ampak zaradi šoka po ugrizu tujega psa. V nasprotnem primeru bi verjetno živel še leto dni, če ne več, ampak še potem bi se lahko prepirali ali je umrl od starosti ali od bolezni.

Pomembna je pravilna prehrana (moj kosmatinec je bil na “intestinal” dieti zaradi občutljivega želodca), pa psa sem vztrajno sprehajala in s tem preprečevala, da bi mu pešale mišice, tako, da je šel vsak dan še vedno na en polurni in en 45 minutni sprehod (in to pri 16.).

Najbolj pomemba se mi zdi izbira dobrega veterinarja, jaz bi se obrnila na dr. Tozonovo na Kliniki za kirurgijo in male živali v Mestnem Logu, če si iz štajerskega konca pa na dr. Valentinčiča.

urška najlepša hvala ker si se tako razpisala.

Včeraj smo bili na kliniki za male živali v lj (mestni log), pri dr. Pavlin Darji. Vse krvne in urinske preiskave kažejo na cushingov sindrom. Da bi bili 100%sigurni v to, pa moram še čez 14 dni poslati urin na Dunaj, kjer bodo naredili še neke preiskave. Potem pa če bo možno se bom odločila za zdravljenje. Zanima pa me kako hitro je pri tvojemu kužku napredovala ta bolezen. Mojemu dlaka že kar postaja redka, veliko pije in lula, pa tudi pravi požeruh je postal. Koža mu je postala zelo tanka, se mu lušči in polno por ima. nogice mu pa postajajo čedalje bolj tanke.
A veš mogoče kako je potem ko poteka zdravljenje. a se bolezen ustavi? ali napreduje počasi?
Pa zanima me kakšne stroške si imela z zdravljenju, pa kako si prišla do tablet. Kolikor sm slišala, jih ni za dobit v Sloveniji.
Kuža bo star v jeseni 7 let.
Prosila bi te, če mi lahko svetuješ glede prehrane in na katere stvari naj bom pozorna.
V tem nimam nobenih izkušenj. Ko sem slišala za to in se malo pozanimala kako je če se ne zdravi, sem bila čist natleh. no zdaj upam na najboljše. In prosila bi vse ki mi lahko kakor koli svetujejo o bolezni ali pa o prehrani. da mu bom lahko čim več pomagala.
Hvala in lep pozdrav!

Darja Pavlin je dobra veterinarka, pa na pravi kliniki si…

Pri mojem psu je ta bolezen zelo počasi napredovala, v bistvu smo z začetkom zdravljenja “zamrznili” njeno napredovanje. O redki dlaki ne moreš govoriti še sedaj, ker je ravno pritisnila vročina in sta moja sedanja zdrava psa na pol gola. Bolezensko izpadanje poteka tako, da ima pes gola mesta in da mu dlaka izpada v šopih.
Pazi na uravnoteženo prehrano (jaz sem psa hranila skoraj tako, kot mladiča, več beljakovin, sadja, zelenjave, jogurt (pri dajanju kakršnih koli zdravil blagodejno deluje na prebavni trakt), skuta, ribe, olivno in sezamovo olje!… in manj ogljikovih hidratov, kasneje, ko so se začele težave še s prebavo pa je bil na “intestinal” briketih (imajo jih Waltham, Hills, Eukanuba, RC), kupiš pa jih na veterinarskih klinikah.

Moj pes je dobival Lysodren, ki so ga imele vse veterinarske klinike, vedno, tako, da ne vem, zakaj naj ne bi bilo zdravil. Z zdravili se bolezen stabilizira, pes normalno živi, jaz sem predvsem pazila, da se je izdatno gibal, kar je pri takratnih njegovih 12 letih pomenilo, da je šel vsak dan z mano na vsaj uro in pol dolg sprehod, kasneje pa še na pol urni tek (vsaj vsak drugi dan), pa pazila sem, da se ni zredil (ja, najraje bi jedel vsaj petkrat na dan, prosjačil je do onemoglosti). Skrb za kondicijo in splošno zdravstveno stanje (občasne vitaminske kure), redno natančno doziranje zdravil (moj je dobil 1 1/4 tablete enkrat na teden), ostalih posebnih stroškov pa ni bilo. Vsake toliko časa so mu naredili krvno preiskava, da so videli, če je doziranje Lysodrena ravno pravšnje ali je potrebno dozo prilagoditi.

Če te še kaj zanima, kar vprašaj, verjetno pa bi glede prehrane znala kaj povedati tudi Peibie (pa ne samo o prehrani).

Kako je s kosmatincem?

Živjo!

Ben je zaenkrat kar dobre volje. Dobil je še eno novo žogico in je čist presrečen. Kar se pa tiče bolezni, pa čakam kar mi bodo svetovali veterinarji. Sama mu pazim na prehrano, da bo zaužil čim bolj zdrave stvari. Na veliko prebiram ta forum in iščem nasvete, kako mu doma čim boljšo hrano pripravit. Da se mu koža nebi tako lupila, mu dajem vitamine, in mažem ga s kremo.
Urška ko si mi povedala, da je vrjetno zaradi vročine izgubil dlako, sem bila kar malo potolažena.
Ne grem mi pa v glavo, zakaj moram pošiljat urin na dunaj, če predvidevajo da ima to bolezen. A ti si tudi mogla pošiljat na dunaj? Ker po moje bi mogli ugotoviti iz krvnih izvidov če je že kaj rakastega. v soboto sem bila pri veterinarki v črnomlju (sem iz bele krajine), tako da se bo ona danes slišala s Pavlinovo. In se bodo natančneje posvetovale. Ker če menijo da je to to, bi rada čimprej začela z zdravljenju. Da bi mu čimprej upočasnila bolezen. ampak vseeno bomo poslali na dunaj.
Tudi ne vem zakaj mi je rekla, da teh zdravil ni mogoče dobiti v slo. Ti praviš da si jih dobila. No meni je Pavlinova rekla da jih bom mogla preko interneta naročit, in da škatla s 100 tabletami stane 40.000 sit. Kolikor je je. Za njega bi itak vse dala. No mogoče so pa to kakšne nove tablete, ki mogoče bolj delujejo. A si ti mogoče seznanjena koliko taki operacijski posegi stanejo?
Urška, kako si pa ti sprejela ko si izvedela za kužkovo bolezen? Meni je ene 4 dni skos na jok šlo. Še zdaj mi gre kdaj pa kdaj. ko ga pa vidim kako je presrečen ko se zunaj igra, sem takoj boljše volje. in zdaj upam na najboljše. Po tihem še skos upam da so se zmotili. Če se pa niso, se bom pa borila do konca.
Najbolj me ma prizadene, ko mi doma pravijo da sem malo nora. pa da se naj sprijaznem s tem. sploh mi niso v nobeno oporo. Tak da mam večinoma občutek da se sama dva s tem boriva.
Na kakšen način si ti ugotovila da ima tvoj kuža Cushing?
Moj mali je mel že prej kot nekakšno vnetje kože. se je ves praskal. zaradi tega sva šla veterinarki. po zdravljenju je bilo boljše. Veterinarka mi je rekla da se mu bo zdaj koža luščila, da bo imel prhljaj in da ga naj redno kopam. Čez 2 tedna pa se mu je na nogici nekaj zagnojilo in sva mogla it k veterinarki. ko je s pomirjevalu ležal, ga je gledala in se čudila kako napet trebušček ima. in potem še gledala kožo pa njegove zamašene pore na njej. pa me spraševala če dosti lula pa pije..in to je bilo to. rekla je da sumi na cushing. in prvič vrjetno sploh ni šlo za alergijo, ampak da je bilo to vrjetno že zaradi Cushinga. Zato sva že čez 2 dana letela v ljubljano na krvne preiskave.
Če imaš še kakšen nasvet zame, ali pa tudi kdo drug. bi vse lepo prosila da mi svetujejo. Ker se nisem se z ničemer takim spopadala. vsak nasvet mi bo prav prišel in ga bom zelo vesela.
Hvala in lep pozdrav!

B!
Žal mi je, ko prebiram tvojo žalostno zgodbo. Sama ti na žalost ne morem pomagati, ker nimam nikakršnjih izkušenj s tem. Bi ti pa ponudila svojo pomoč pri nabavi zdravil, če jih boš potrebovala. Verjetno ne veš, ampak na Hrvaškem so zaradi njihovega zdravstvenega zakona zdravila za 50 % cenejša kot pri nas.Tudi sama sem za svojega prejšnjega psa potrebovala škatlice tablet v kateri jih je bilo 5kom, škatla pa je stala okrog 5.000sit. Ena škatlica je zadostovala za dva dni, tretma pa je bil dolg tri tedne. Ceneje sem prišla skoz, ko sem šla k njim v nabavo. Sama potujem vsaki četrtek zvečer ali petek zjutraj na Hrvaško in se vračam v nedeljo zvečer ali najkasneje v ponedeljek zvečer v Ljubljano. Če boš resnično potrebovala tako draga zdravila, ti jih z veseljem nabavim pri njih. Verjetno bom za večjo količino in za kakšna “posebna” zdravila potrebovala recept. Po navadi jih mi Slovenci lahko kupimo brez recepta, če niso hudo močna po učinku. Če boš želela me lahko kontaktiraš na privat mail.
Pozdrav, Miša

MIŠA hvala za odgovor. Sama nisem znala da so na hrvaškem zdravila toliko cenjša. Sama živim blizu hrvaške meje 5km stran, tako da bom lahko zdravila sama kupila. Res hvala za to informacijo.

Živjo,

me veseli, da se kosmatinec dobro drži!

Meni urina ni bilo potrebno pošiljati na Dunaj, diagnozo smo postavili drugače, pa ti ne znam prav dobro razložiti kako. Dobil je neke tablete… Vendar je pošiljanje urina na Dunaj edina 100% metoda diagnoze.

Moj Maks je dobival Lysodren, morda ima tvoja veterinarka kaj drugega v mislih (kakšno drugačno terapijo), vprašaj jo, zakaj ne Lysodren. Stane te nič. Sprašuj, le tako boš izvedela od veterinarke vse, kar te zanima. Če te kaj muči jo mirno vprašaj. Sigurno se bo potrudila in ti odgovorila. Vprašaj tudi, za koliko časa je škatla 100 tablet. Moj Max je dobival 1 na teden. To niti ni ne vem kakšen strošek.

Ne vem, koliko stane operacija, to je vprašanje, ki ga mirno postavi dr. Pavlinovi. Ne vem, koliko je psiček težak, ampak če malo ugibam, potem bi rekla, da če ima nekje 20-30 kg in če je operacija izvedljiva, da to stane tam nekje med 50 in 70 tisočaki.

Kako sem se soočila z boleznijo? Hmmm… najprej sem šla in na internetu poiskala vse, kar se je dalo najti. Potem sem vzela vse izvide laboratorijskih preiskav in šla še k enemu veterinarju. Pa spraševala sem veliko in sklenila, da bom storila vse, da pes telesno ne propade in se držala predpisane terapije.

Od psa sem fizično zahtevala več, kot je veterinar menil, da zmore. In obrestovalo se je, ker ni izgubljal mišične mase. Gibanje (prav gnjavila sem ga) in pravilna prehrana, to je največ, kar sem lahko storila zanj. In obrestovalo se je. Priznam, da jokala nisem, ker nisem imela razloga. Tisti par radovednih oči se je vztrajno upiral vame in vedela sem, da ni časa za jok, ampak je treba čim hitreje in čim bolj preudarno ukrepati.

Živjo,

vidim, da je tema že zdavnaj zamrla in jo poskušam obuditi. Naši psički so diagnosticirali cushinga in sedaj zbiram vse informacije glede te bolezni, zdravljenja, nakupa zdravil, ki so precej draga, tako da bi prosila, če se mi lahko javite tisti, ki imate s tem izkušnje. Vsak nasvet bo prišel prav.

Hvala!

Tudi moji psicki so diagnosticirali ta sindrom. Ker vidim da je tema res zamrla bi vas lepo lepo prosila da mi napisete kako je sedaj z vasim kuzkom, kako poteka zdravljenje in vse to na moj email: [email protected]

Resnicno hvala lepa!!!!!!!

živjo,tudi mojemu kužku so pred kratkim postavili diagnozo cushing sindrom,samo se še lovimo pri pravilni dozi zdravila Vetoryl 10mg ,zdaj smo mu povečali dozo 3 x na 8 ur,bomo videli če se bo nivo kortizola znižal,kri pošiljajo v Nemčijo na preizkavo,ja res je terapija doživljenska,samo da se bo umirilo to prekomerno lulanje in pitje,pa tudi apetit je nor.hvala za nasvet,zdravila so 50€ za deset dni,bomo res na hrvaškem vprašali če so ceneje,hvala lepa

Živjo,

tudi naši čivavici so danes potrdili diagnozo Cushingov sindrom. Ker ima 4kg, potrebuje Vetoryl 5mg. Pri veterinarju smo kupili 10mg, ker samo to imajo. Sedaj me skrbi pravilno doziranje. Zanima me kje na Hrvaškem ste kupovali zdravila, ker tam sem pa videla da imajo. Jih prodajajo v lekarni ali samo pri veterinarjih? Hvala za odgovore.

 

New Report

Close