Najdi forum

Društvo za zaščito živali Ljubljana poziva:

Podprite zahtevo, da se v bodočo evropsko ustavo vključi zaščita živali:

http://www.animals-constitution.info/

Matjaž Urleb
Društvo za zaščito živali Ljubljana

Yo..kot evropski pravnik ti povem, da je tale tvoja zahteva butasta.

Sem sicer zagovornik dobrega ravnanja z živalmi..vendar pa take določbe ne sodijo v ustavo.

anchy, MOJA zahteva???????

Kar se tiče strinjanja ali nestrinjanja – vsak ima možgane in naj sam presodi – sicer pa, verjetno ljudje preberejo, preden nekaj podpišejo…

Lp, Yo

nova
Uredništvo priporoča

anchy, jaz pa nisem evropski pravnik, pa te prosim, če utemeljiš svojo izjava.
Hvala

Evropska ustava bo uredlia razmerja in pristojnosti med državami članicami in Evropsko unijo. razmerje mednarodna org. nasproti suverenim državam. V EU velja načelo subsidiarnosti..kar pomeni, da se na EU nivoju urejajo le zadeve, ki se na nacionalnem nivoju ne morejo dobro urediti (harmonizacija standardov zaradi boljšega in lažjega pretoka blaga, storitev, ljudi in kapitala).

V EU je že ureditev človekovih pravic full problematično, ker imajo države različne pravne tradicije..tako da kljub 50 zgodovini evropskih integracij EU nima zavezujoče liste človekovih pravic (ima pa priporočilno…ki je bila sprejeta istočasno s pogodbo v Nici)

Poleg tega ..živali nimajo pravic (ne morejo tožiti ali biti tožene..niso nosilci pravic, nimajo subjektivitete) imajo le pravni interes (pravico do dobrega ravnanja) in zato materija kot taka ne sodi v ustavo.

Predlog za vključitev zaščite živali v EU ustavo sta podala nemški zunanji minister Joschka Fischer in avstrijski poslanec Johannes Voggenhuber – torej kompetentna človeka.

Zaščita živali je že del EU pravnega reda, saj je vključena v amsterdamsko pogodbo (točneje protokol številka 33) in številne direktive o zaščiti živali. V protokolu je zapisano:

“The High Contracting Parties,

Desiring to ensure improved protection and respect for the
welfare of ANIMALS AS SENTIENT BEINGS,
Have agreed upon the following provision, which shall be
annexed to the Treaty establishing the European Community,
In formulating and implementing the Community’s agricultural,
transport, internal market and research policies, the
Community and the Member States shall pay full regard to the
welfare requirements of animals, while respecting the
legislative or administrative provisions and customs of the
Member States relating in particular to religious rites, cultural
traditions and regional heritage”.

Zaščita živali torej vsekakor sodi v ustavo, kakor sodijo tudi človekove pravice in varstvo okolja, ker če ne drugega zaščita živali vpliva na prosti trg.

Matjaž Urleb

Gospod Urleb…vam lepo predlagam, da se pozanimate kaj so direktive in na kakšen način urejajo pravno materijo z razliko kaj je ustava in na kakšen način ustava ureja pravno materijo

in še nekaj po Amsterdamu se je zgodila Nica, ki pa ni nič spremenila

in dobro si preberite protokol 33, ker je le deklaracijskega značaja

pa vpišite se v osnovni tečaj ustavnega prava in si najprej razčistite pojme kot so KAJ je ustava in kaj je ustavna materija

kdo je pobudnik te peteicje…sploh ni važno…kompetentneži, ki jih naštevate imajo v rokah druge (učinkovitejše) načine za dosego tovrstnih ciljev kot pa je taka peticija.

Le čevlje sodi naj kopitar in vsak naj ravna po svoji vesti, je pa dobro, da veste kakšen je doseg takih peticij.

Spoštovani anonimnež anchy!

Evropske predpise o zaščiti živali precej dobro poznam in tudi ureditev EU mi je poznana, saj se s tem strokovno ukvarjam kot član Strokovnega sveta RS za zaščito živali.
Za ponujeni tečaj ustavnega prava pa se Vam zahvaljujem, a imam trenutno premalo časa in nujnejše delo.
Pričakujem pa Vaše strokovne predloge kako priti do učinkovite pravne zaščite živali v EU glede na to, da pravite, da ste ljubitelj živali.

Lep pozdrav!

Matjaž Urleb

Kot pravni laik ste zgrešili moj namen pisanja…jaz nisem proti pravni ureditvi vprašanja maltretiranja živali…jaz sem samo napisala, da ta materija ne sodi v evropsko ustavo, zaradi značilnosti EU kot mednarodnopravnega subjekta, značilnosti USTAVE kot pravnega akta na sploh, ki naj bi bila načeloma družbena pogodba med ljudmi in državo o minimalnih standardih razmejitve med javnim in zasebnim, in pravno naravo pravnega interesa živali, ki zaradi pomanjkanja pravne volje ne morejo biti nosilci pravic in obveznosti. Če bi se želeli bolj podrobno seznaniti s parvnim ozadjem mojih argumentov se boste morali vpisati najmanj na tečaj ustavnega prava, ker jaz tukaj nimam časa za dajanje hitrih internet tečajev prava. Ker moji argumenti so na žalost teoretično pravne narave in zato morate malo več vedeti o pravu, da bi jih razumeli.

Najbolj učinkovita zaščita živali…to defnitivno ni neka pravna norma spisana na papirju in nikoli udejanjena zaradi pomanjkljivega dosega samega prava na tem področju. Edina stvar, ki pomaga je vzgoja…otrok in ozaveščanje javnosti in dvigovanje splošne zavesti in odgovornosti do živali. (sprememba mentalitete v ljudeh) Za to pa ni potreben noben pravni akt.

Še moje osebno mnenje..zakoni in ostala pravna ureditev na papirju, ki jih imamo zdaj v Sloveniji čisto zadostujejo…problem pa je seveda v njihovem izvrševanju..kdo je sploh odgovoren za preganjanje takšnih in drugačnih maltretiranj…veterinarji…policaji? :)) Vsi se svoje “pristojnosti” otepajo…čeprav je zelo jasno napisano KDO je zadolžen za preganjanje kaznivih dejanj, med derugim tudi kaznivega dejanja mučenja živali. Tega problema norma zapisana v ustavo ne bo rešila. Pa tudi ne nov zakon, ampak dobro izobraževanje ljudi, ki bi morali skrbeti za izvrševanje teh zakonov in dobro vzpostavljena infrastruktura zavetišč za živali.

Problem je torej v našem odnosu in ne v pravu in tega noben členčič ne bo spremenil.

Poleg tega se tukaj pojavlja še eno vprašanje..odnos do zasebne lastnine…pes, mačka, konj, krava, ovca…so običajno lastina od nekoga in pod kakšnimi pogoji lahko država poseže v to lastninsko razmerje. Oz. kaj je mučenje…maltretiranje…? Je to tudi, če ostane pes zaklenjen v avtu, pa lastnik ne more do njega, ker se je pokvaril centralni sistem zaklepanja?

Tretji problem pri pravnem urejanju te materije je kdo naj bi bil pravni zastopnik za uveljavljanje pravnega interesa živali…samooklicana društva za zaščito živali? Samooklicani strokovnjaki in ostali pozerji? Lepo prosim…društva spadajo v sfero zasebne iniciative in kot taka niso primerna za varovanje javnega (z ustavo priznanega) interesa živali!!! Veterinarji? Diplomirani ljubitelji živali?
Edina kolikor tolikor sprejemljiva rešitev bi bila postavitev ombudsmana za živali…vendar pa se mi ta rešitev ne zdi sprejemljiva…KER ombudsman je zgolj tisti, ki opozarja na probleme in daje priporočila, nima pa pristojnosti za kakšno konkretno ukrepanje, kar bi pomenilo v praksi…obilo stran vrženega denarja davkoplačevalcev za nič učinka. Torej denar bi se bolj ustrezno porabil v kakšnem zavetišču.

Dajmo se prosim nehat sprenevedat, da je pa pravo vsemogočno.

Pa še nekaj me zanima; kakšne reference, izkušnje in diplome je potrebno pridobiti za naziv strokovnjaka za zaščito živali, ki ga nosite vi?
Na temle forumu se je prav nagravžno razpaslo nekaj oseb, ki so samooklicani strokovnjaki in ljubitelji živali in jim pomeni mnenje, kritika ali zgolj pripomba neke tretje osebe napad na njihovo strokovnost. Meni se enostavno ne ljubi po cele dneve tu gor viset in dajat zveličavne nasvete vsem revčkom nevednim in se zraven trkat po prsih kako sem pa jaz moralna oseba. Jaz živalim pomagam iz svojega zadovoljstva in ne zato da bi mi drugi ploskali. (Yo pa brez zamere, ti priznam da zadevo full obvladaš, samo prerada odigraš vlogo razsodnika)

Sem pa kar malo presenečena, da naša draga država ima celo toliko denarja, da si privošči strokovnjaka za zaščito živali, ki je “pristojen” za razpošiljanje kvazi peticij, ki so brez učinka…kot človek v vladnem aparatu bi MORALI vedeti, da imate v rokah druga bolj učinkovita sredstva za dosego svojega cilja. Peticija je instrument zasebnih iniciativ in ne vladnih. Po vsem kar ste zapisali se mi zdite še eden izmed voluharjev, ki živi na račun davkoplačevalcev od vas pa nobene konkretne koristi.

In moj predlog urejanja pri nas. To ne bo t.i. “strokovni” predlog, ker pravo tega problema ni sposobno rešiti. V tem primeru bi se zgledovala bo dobrem napredku v primerih nasilja v družini. Slovenska policija je imela mnogo izobraževanj na temo kaj je domače nasilje in kako postopat, kako ga prepoznat in kaj storiti…niso pa zaradi tega šli spreminjat ustave, bili so le manjši popravki zakona o pristojnosti policije.

Želim vam lep dan, g. Strokovnjak za zaščito živali RS

BLJAK!

🙂
pa ne da si se našla v tem tudi ti ?

Spoštovana anonimna anchy!

Predlagam Vam, da Vašo energijo in znanje raje uporabite za pomoč živalim, namesto za žalitve.

Moja kvalifikacija je 18 let dela na področju zaščite živali in sicer praktičnega dela in samoizobraževanja s področja zaščite živali.
V Strokovnem svetu RS za zaščito živali delujem kot predstavnik civilne družbe – Društva za zaščito živali Ljubljana in delo v strokovnem svetu ni plačano.
K podpisu peticije pozivam kot predstavnik Društva za zaščito živali Ljubljana in ne v imenu strokovnega sveta.

Sedanji predpisi o zaščiti živali, oziroma nekatere rešitve v njih pa se v praksi kažejo za nezadostne oziroma neutrezne – so pač posledica tega, da je ZZZiv kompromis in da je bil sprejet, ker smo morali implementirati EU normative.

Se pa povsem strinjam z Vami, da je za boljšo zaščito živali najpomembnejše osveščanje ljudi, kar v društvu tudi delamo – tudi na policijski šoli smo že predavali o zaščiti živali.

Lep pozdrav!

Matjaž Urleb

Spoštovana anonimna anchy!

Predlagam Vam, da Vašo energijo in znanje raje uporabite za pomoč živalim, namesto za žalitve.

Moja kvalifikacija je 18 let dela na področju zaščite živali in sicer praktičnega dela in samoizobraževanja s področja zaščite živali.
V Strokovnem svetu RS za zaščito živali delujem kot predstavnik civilne družbe – Društva za zaščito živali Ljubljana in delo v strokovnem svetu ni plačano.
K podpisu peticije pozivam kot predstavnik Društva za zaščito živali Ljubljana in ne v imenu strokovnega sveta.

Sedanji predpisi o zaščiti živali, oziroma nekatere rešitve v njih pa se v praksi kažejo za nezadostne oziroma neutrezne – so pač posledica tega, da je ZZZiv kompromis in da je bil sprejet, ker smo morali implementirati EU normative.

Se pa povsem strinjam z Vami, da je za boljšo zaščito živali najpomembnejše osveščanje ljudi, kar v društvu tudi delamo – tudi na policijski šoli smo že predavali o zaščiti živali.

Lep pozdrav!

Matjaž Urleb

————————————————————————————————
Še moje osebno mnenje..zakoni in ostala pravna ureditev na papirju, ki jih imamo zdaj v Sloveniji čisto zadostujejo…problem pa je seveda v njihovem izvrševanju..kdo je sploh odgovoren za preganjanje takšnih in drugačnih maltretiranj…veterinarji…policaji?
————————————————————————————————
Kot pravnik bi vendar morali poznati zakon, ki ureja varstvo živali pred mučenjem – posledično bi tudi vedeli, kdo je pristojen za dokazovanje kaznivih dejanj in kazenski pregon storilcev kaznivih dejanj (kot pravnica ste napisala – citiram: “preganjanje kaznivih dejanj”, mislim, strokovnost pa taka).

————————————————————————————————–
Poleg tega se tukaj pojavlja še eno vprašanje..odnos do zasebne lastnine…pes, mačka, konj, krava, ovca…so običajno lastina od nekoga in pod kakšnimi pogoji lahko država poseže v to lastninsko razmerje. Oz. kaj je mučenje…maltretiranje…? Je to tudi, če ostane pes zaklenjen v avtu, pa lastnik ne more do njega, ker se je pokvaril centralni sistem zaklepanja?
————————————————————————————————–
Če bi bila res pravnica, bi MORALA poznati zgoraj omenjeni zakon in vedeti, da je točno razloženo, kaj se tretira kot mučenje ali zanemarjanje živali.
Aja, še odgovor na vprašanje – citiram: “Je to tudi, če ostane pes zaklenjen v avtu, pa lastnik ne more do njega, ker se je pokvaril centralni sistem zaklepanja?” Gospa pravnica, puščanje psa v avtomobilu je že lep čas kaznivo – policija te na licu mesta kaznuje s kaznijo 50.000,00 SIT, če je psu povzročena še kakšna “škoda” (pregretje ipd.) podajo predlog sodniku za prekrške.

—————————————————————————————————-
Na temle forumu se je prav nagravžno razpaslo nekaj oseb, ki so samooklicani strokovnjaki in ljubitelji živali in jim pomeni mnenje, kritika ali zgolj pripomba neke tretje osebe napad na njihovo strokovnost. Meni se enostavno ne ljubi po cele dneve tu gor viset in dajat zveličavne nasvete vsem revčkom nevednim in se zraven trkat po prsih kako sem pa jaz moralna oseba. Jaz živalim pomagam iz svojega zadovoljstva in ne zato da bi mi drugi ploskali. (Yo pa brez zamere, ti priznam da zadevo full obvladaš, samo prerada odigraš vlogo razsodnika)
—————————————————————————————————
Nikoli se nisem razglašala za strokovnjaka in večkrat sem opozorila, da to nisem. Ja, lahko pa rečem, da sem mnogim poskušala pomagati. Zato pa imamo ta forum in temu je tudi namenjen. Če bi me pa vi npr. prehitela in nekomu dala pameten nasvet, bi bila tiho, ker se mi sigurno ne bi dalo še enkrat pisati.

Tudi jaz vam želim lep dan, pa nove zakone in pravilnike malo prelistajte. Pridobljena diploma pač ni vse, sploh pa ne iz prava, kjer se zakoni spreminjajo iz dneva v dan 😉

Lp, Yo

Anchy, glede na to, da si evropski pravnik, kako to, da imaš toliko časa brskat po internetu in na tem forumu-predvidevam, da pravniki med delovnim časom nimajo časa za take stvari – mogoče je pa to razlog, da je naše sodstvo v taki krizi in toliko nerazrešenih primerov!!!

Yo, točno to…kar sem zapisala..razglašanje in tvoje postavljanje v vlogo razsodnika ni eksplicitno ampak implicitno..v obiliki odgovora, ki sem ga ravnokar pokasirala od tebe

ti predlagam, da greš malo na http://www.sigov.si in si odpreš kazenski zakonik RS in si prebereš 342. člen – da me ne boš napadala s tem kaj so kazniva dejanja (se pa čisto strinjam..so tudi prekrški, ki pa so le milješa oblika k.d.

mučenje…glede na to, da obstaja 1000 in ena oblika mučenja ne samo živali ampak tudi ljudi in definicije, ki so zapisane po raznoraznih pravnih aktih ne pokrivajo vseh možnih oblik, ki se pojavljajo v relanem življenju…te definicije so zgolj orientacijske in so stvar interpretacije in moje vprašanje je bilo stvar karikiranja
Načeloma so poskusi na živalih mučenje, ki pa se načeloma s strani držav tolerira in se ne šteje za kazniva dejanja. (je pa prepuščeno osebni etiki posameznika, če potem od kakšne take firme proizvode kupuje)

———————————————————————————————————————–
G. Urelb, šele v zadnjem postu ste napisali točno v imenu koga te zadeve razpošiljate naokoli. V enem izmed vaših prejšnjih postov ste se sklicevali na:

“Evropske predpise o zaščiti živali precej dobro poznam in tudi ureditev EU mi je poznana, saj se s tem strokovno ukvarjam kot član Strokovnega sveta RS za zaščito živali.”

Mi je zelo žal če se počutite užaljeni, samo če je res kar ste napisali, vas moje pisanje o voluharjih ne zadeva in si vam tega ni treba jemati k srcu. Tole pisanje pa vzamite kot nasvet in ne izgubljajte nepotrebne energije za projekte brez prihodnosti.

____________________________________________________________________

pa še za g. tino…kot evropski pravnik nimam veze s slovenskim sodstvom, pa tudi nisem plačana s strani davkoplačevalskega denarja, tako da naj vas moj surfing po netu ne skrbi. Sicer pa si kruh služim izven slovenskih meja, tako btw. Pa še nekaj…moje delo je povezano s surfanjem po netu…ker je večina pravnih aktov..tako slovenskih kot tudi mednarodnih prav tukaj.

Pa še to…preberite si predvsem moj prvi post, ker je vse tole pisarjenje skrenilo iz začrtane smeri. moj point ni bil v debatiranju o primernosti/neprimernosti ureditve v slovenski zakonodaji ampak je bil le komentar, da to vprašanje ne sodi v Evropsko ustavo in da so take peticije mnogo dima brez učinka

———————————————————————————————
Yo, točno to…kar sem zapisala..razglašanje in tvoje postavljanje v vlogo razsodnika ni eksplicitno ampak implicitno..v obiliki odgovora, ki sem ga ravnokar pokasirala od tebe
———————————————————————————————
Pa še nekaj…moje delo je povezano s surfanjem po netu…ker je večina pravnih aktov..tako slovenskih kot tudi mednarodnih prav tukaj.
——————————————————————————————–

Na forumu sodelujem kot ljubitelj živali in se nikoli nisem oglašala kot strokovnjak katere koli vrste.
To je forum o domačih živalih, zato tukaj pišemo o točno tej problematiki. Sem sem samo dala link do peticije, stvar vsakega forumovca pa je, da zadevo (če želi) prebere, premisli in potem podpiše ali pa tudi ne. Nikogar nisem napadala, zakaj ni podpisal – ali pač?
Če pa ste vi na netu zašla iz strani, kjer so objavljeni pravni akti na ta forum… potem je to vaš problem. Tako kot je vaša odločitev ali boste moje poste brala in nanje odgovarjala ali pa jih preprosto ignorirala.

Lp, Yo

Če ste post na spodnjem linku napisala vi, potem mi ni jasno, kako evropski pravnik živi v “študentu”, hkrati pa si kruh služi izven slovenskih meja (kako čudno, da vedno napadajo tisti, katerih nick-i se pojavijo na novo in potem poniknejo)…

http://med.over.net/phorum/read.php?f=44&i=8564&t=8564

Lp, Yo

in jaz sem napisala, da je peticija zguba energije, ker ne bo spremenila ničesar… in ne zato, ker bi imela probleme s tabo Yo, ker mi ni do križarske vojne (je pa bil post na hitro stipkan in me je – priznam, zaneslo)

kar se tiče posta spodaj, tisto nisem jaz, sicer pa kaj hočeš s tem postom povedat…me že spet diskreditirat? kdo in kaj sem tukaj na anonimnem forumu res nima smisla dokazovat…in pri vsej poplavi nick-ov…daj ne se delat norca no, koliko si pa stara?

si pa marsikdaj preberem tele forume in moram reči, da so tvoji odgovori na nivoju in da poznaš marsikakšen odgovor na vprašanje kaj in kako z živalmi…mi je pa ostalo v spominu prerekanje med tabo in še eno glede rodovniških psov pri nas in je bila tvoja reakcija na njen komentar točno taka kot danes…diskreditacija v nulo..če pa tega sama ne zmoreš gremo pa po pomoč k enakomislečim…daj dovoli še kdaj kakšno drugo mnenje in ne udrihaj po ljudeh…niso vsi živalomrzni imbecili

želim ti lep dan Yo, pa naj tvoj hoby ne postane obsesija

se mi zdi da je nekdo nekomu stopil na zulj!

p.s
z moje strani peticija podpisana
lep dan vsem

New Report

Close