Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Odnosi in socialna prva pomoč Za ženske v stiski ločitev – dodelitev otrok – izvedeniško mneneje – Nujno!!!!

ločitev – dodelitev otrok – izvedeniško mneneje – Nujno!!!!

Z možem sva v ločitvenem postopku. Predvsem zaradi psihičnega nasilja in nenehnega poniževanja tudi pred otroci, sem se za vikend umaknila v stanovanje, kamor se želim kasneje z otroci tudi preseliti in kjer so tudi 11 let živeli (hčerka je sedaj stara 13 let , sin 4 in mlajši sin 20 mesecev). Zaradi tega me je mož ovadil, češ, da mu odtujujem otroke in jih trgam iz njihovega okolja – tukaj živimo 1,5 let – , kar po njegovem pomeni čustveno zlorabo in grob poseg v njihove pravice. Včeraj je na sodišču potekala razprava, kjer je bila sprejeta poravnava, da zaradi nevzdržnosti ostane teden dni v hiši z otroci eden, teden dni pa drug, vmes pa so 2x tedensko stiki z starše, ki tisti teden ni z otroci. V nadaljnji postopek bo vključen tudi sodni izvedenec, ki bo nadalje odločil o dodelitvi otrok.
V kolikor ima kdo podobne izkušnje, me zanima sledeče:
 Kakšne so možnosti, da so vsi otroci dodeljeni meni (hčerka – s katero ima mož porušen odnos in jo je obravnaval enako kot mene ter delal razlike med otroci, je izrazila željo, da bi bila z mano, oz. tam kjer sta tudi bratca)?
 Koliko časa lahko traja takšna situacija, ki jo je na novo določilo sodišče (rada bi namreč, da čimprej normalno zaživimo, v svojem stanovanju, ter da so urejene stiki in preživnina – stikov otrok z očetom nimam namena preprečevati)?
 Kako izgleda mnenje sodnega izvedenca; kakšne teste opravlja otrok pri 13 letih, kakšne otrok pri 4 letih in kakšne otrok pri 20 mesecih?

Ponovno pozdravljeni, Sandra!

Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih pravi, da sodišče upošteva tudi otrokovo mnenje, če ga je otrok izrazil sam ali po osebi, ki ji zaupa in jo je sam izbral in če je sposoben razumeti pomen in posledice tega mnenja. Torej, sodišče bo hčerkino mnenje upoštevalo. V kolikšni meri pa bo ugodilo njeni želji, pa je odvisno predvsem od tega, če je to v njeno korist. Sodišče pridobi mnenje o otrokovi koristi s strani centra za socialno delo. Pridobi pa lahko tudi mnenja drugih strokovnjakov oziroma izvedencev.
Zadeve iz Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih naj bi se na sodišču reševale prednostno, čeprav iz prakse vemo, da se znajo postopki na sodišču tudi zavleči.

Ponovno pozivam bralke tega foruma, da se oglasijo s svojimi izkušnjami glede dodelitve otok, postopkov pred sodiščem in glede mnenj sodnih izvedencev!

Suzana Gliha Škufca, univ.dipl.soc.del. Materinski dom Škofljica-Zavod Pelikan Karitas, tel.: 01/366-77-21 http://pelikan.karitas.si/materinski/index.php

Pozdravljeni!
Zanima me,koliko mora biti otrok star,da se lahko sam odloči pri katerem staršu želi po ločitvi prebivati?Sin je star 8 let.Zelo je navezan na naju oba,vendar sedaj živimo na kmetiji,katere je navajen,jaz pa sem za naju izbrala stanovanje v bloku.Naj dodam še,da je mož nezaposlen in nima nobenega dohodka,prav tako kmetija ni njegova,saj je lastnica njegova mama.Jaz pa sem zaposlena v tovarni.Bojim pa se tudi(ne samo bojim,vem),da ga mož nagovarja proti meni.Naj dodam tudi,da ga večkrat pelje v gozd podirat drevesa s traktorjem,čeprav ga opozarjam.naj tega ne počne,ker je nevarno!

Pozdravljeni!

Pri tem ne gre toliko za starost otroka kot za njegovo razumevanje pomena in posledic njegovega mnenja. Otrokovo mnenje sodišče torej lahko upošteva, če je sposoben razumeti pomen in posledice svojega mnenja. Sodišče pa je dolžno odločiti v korist otroka – mnenje o tem, kaj je otroku v korist, da CSD.

Suzana Gliha Škufca

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

New Report

Close