Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Odnosi in socialna prva pomoč Za ženske v stiski izterjava preživnine, zamudne obresti, odvetniki

izterjava preživnine, zamudne obresti, odvetniki

Ker imamo problem z izterjavo preživnine, ki ni bila plačana, se obračam še na vas, če mi lahko vi ali kdo drug kaj svetuje.
Preživnina praktično ni bila nikoli plačevana. Zato jo želim izterjati vsaj za 10 let. Predlog za izvršbo je bil na sodišče dan, ter po 2 letih (!!!!!) tudi ugodno rešen. Ni bilo podatkov o bivališču dolžnika, pa o zaposlitvi….pa je vse tako dolgo trajalo (vključno s počasnostjo sodišča…) No, ko je bil sklep izdan, se je ugotovilo, da dolžnik ne dela več v tistem podjetju. Kje, ne vem. Sedaj bo zopet trajalo, da se pridobi informacijo – ki jo sodišče ne zahteva samo, ampak obvesti upnika, da nima podatka, pa da naj upnik preskrbi informacijo … in tako naprej. Dolžnik pa ni nevem kako vztrajen delavec. Sploh ko ugotovi, da je potrebno kak dolg odplačati, pa da smo ga zopet našli.

Problem je poleg tega v zamudnih obresti.
V zahtevi za izvršbo nismo zahtevali plačila zamudnih obresti. Razlog: predlog za izvršbo mi je naredila pravnica brezplačne pravne pomoči na Masarykovi. Ko nam je predlog naredila, smo ugotovili, da tega ni vključila. Njena obrazložitev – v dogovoru o preživljanju ni klavzule o zamudnih obresti. Ali je prav, da niti poskusila ni s takšnim predlogom? Obrazec dogovora o preživljanju pa je naredil Center za socialno delo (!!!). Ker smo predlog morali zaradi otroškega dodatka vložiti še isti dan, smo vložili takšnega, kot je bil narejen.

Predlog za zamudne obresti želimo vseeno vložiti. Kako je najboje, da to naredimo. Ali naj zahtevo razdelimo v dve: zahteva za zamudne obresti za nazaj, pa še ena zahteva za naprej.
Kaj če nam izterjavo zamudnih obresti zavrnejo. Ali naj tožimo Center za socialno delo, ker je pomanjkljivo oblikovan formular uporabljala za takšne dogovore.

In navsezadnje: ali mogoče lahko svetujete kakšnega odvetnika, ki ima izkušnje s tega področja.

Ana!
Področja prava ne poznam prav dobro, tako da žal nisem naslov, ki bi vam lahko svetoval. Prav tako ne poznam nobenega odvetnika. Sama se o pravnih zadevah po pomoč obrnem na Pravno – informacijskih center (PIC) na Metelkovi 6. LP

V vsakem primeru lahko terjate zakonske zamudne obresti. Vsekakor pojdite k odvetniku. Mislim, da ga ni odvetnika, ki ne bi znal sestaviti take malenkosti.

nova
Uredništvo priporoča

Brezplacne pravne nasvete dobis tudi na internetnem naslovu http://www.pravniki.net.

LP
Senja

Jaz sem vse to uredila brez odvetnika. Zahtevek za izterjavo (skupaj z obrestmi za nanaj in morebitne v naprej) mi je sestavila delavka v za to namenjeni pisarni (v MB – pisarna za izterjavo preživnin). To ni nobena umetnost, saj se samo izpolni obrazec.
Prinesla sem jim naslov, zaposlitev, dokler da so ukrepali, se je že vse spremenilo. Po nekaj poizkusih sem prinesla izjavo, da ga ne morem najti, seveda ga oni tudi niso (šel je v Rusijo) in so izdali odločbo, da je preživnina neizterljiva. Še prej pa preverijo, če ima kaj nepremičnin ali premičnin za zarubiti. Res je, da jim je treba prinesti vse na krožniku in biti tečen.
No, ko sem imela odločbo, da je preživnina neizterljiva sem se podala na trnovo pot zbiranja dokumentacije za državno preživnino iz preživninskega sklada. V slabem letu mi je uspelo – dobivam 12.ooo SIT.

Je malenkost, a bolje to kot nič.
Če se bivši mož kdaj pojavi, ga bo terjala država ne jaz, ker zdaj dolguje njej!

Potrpljenje in vztrajnost ti želim!

Pozdravljeni!
Ker sem ravno mesec nazaj končala ta postopek izterjave;vam lahko postrežem s svežimi novicami.
Jaz sem izterjala od 1991.leta pa vse do konec leta 2003.
Če želite informacije;mi lahko pišete na moj email naslov in vam bom rade volje odgovorila.

Moj email:[email protected]

Neplačevanje preživnine je kaznivo dejanje. Kaj pa če bi na MNZ podala ovadbo zoper preživninskega zavezanca zaradi neplačevanja preživnine? Mogoče pa bi se obiska policije in morebitnega kazenskega pregona vsaj toliko ustrašil, da bi preživnino pričel plačevati.
Tisto za nazaj pa le izterjaj. Obstaja tudi obrazec Gospodarskega vestnika (mislim, da GV 500) – Predlog za izvršbo na podlagi verodostojne listine, kar pravnomočna sodba tudi je.
Če prav razumem, ti imaš zdaj sklep, s katerim je dovoljena izvršba na dolžnikovo plačo. Zakaj pa nisi predlagala izvršbo na njegov bančni račun v katerikoli banki v Sloveniji. Potem se poizve, kje ga ima odprtega, in se “sede” nanj.
Z zamudnimi obrestmi pa je takole: Že ko si tožila (če si vložila tožbo zaradi neplačevanja preživnine na sodišče), bi morala v tožbi navesti dolgovani znesek s p.p. (s pripadajočimi obrestmi). Da tega ni, je kriv tisti, ki ti je sestavil tožbo. Če si seveda tožila in imaš pravnomočno sodbo. Po vsej verjetnosti pa imaš z dolžnikom pri Centru za socialno delo sklenjen Dogovor o preživljanju, ki je tudi izvršilni naslov. Torej bi v predlogu za izvršbo morali (oz. bi bilo dobro) navesti tudi zamudne obresti. Če jih tisti, ki je predlog sestavljal, ni navedel, sodišče izterja samo tisto, kar je navedeno. Predlogu bi moral biti priložen tudi izračun zamudnih obresti. Lahko ga daš izračunati na kakšni banki (ki pa to zaračuna tudi do 6.000 sit), ali pa pri kakšnem večjem Centru za socialno delo, če imajo tak računalniški program, ali pa če poznaš koga v kakšnem večjem računovodstvu.

LP

prav vsem najlepša hvala za nasvete

Do denarja lahko prideš najhiteje s sodno izvršbo oz. elektronsko izvršbo ki je novost letos. Več o tem na www.elektronskaizvrsba.si

New Report

Close