Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja epiduralna analgezija-tisti hudi stranski učinki!

epiduralna analgezija-tisti hudi stranski učinki!

Danes zjutraj je bilo na 1. programu radia Slovenija, pogovor o epiduralnem bloku. Gostja je bila Tanja Blejec in anesteziologinja, imena si žal nisem zapomnila.
Izmed vseh tem, ki so jih omenjale, naj vam povem tisto najvažneje o katerem se zelo malo govori, ker se baje dogaja v zelo redkih primerih.

Blažji stranski učinki ob namestitvi katetra so lahko: glavoboli, da morajo namestiti še kateter za lulanje, ker sama ne moreš, bolečine v hrbtenici, porod se ponavadi podaljša, vendar to ni za otročka nič hudega in ob e.bloku je veliko več vakumskih porodov, to so blažji negativni učinki ob e. bloku.
Hujši, tisti najhujši, ki se baje zgodijo zelo redko pa so: kateter zaide drugam in s tem lahko povzroči invalidnost, ohromelost, če se to zgodi, mora takoj priti nevrokirurg in operacija se začne. Kaj se med tem dogaja z otrokom niso povedale, ker se to res zelo redko dogaja, je bilo zopet povedano zelo na hitro.
Naj vas vse opomnim, da verjamem, da se to dogaja zelo redko, toda dejstvo je, da se lahko zgodi in da nikoli ne vemo kdaj se bo to zgodilo.
Zato bodite previdne, sama nisem tako pogumna in bom rajši rojevala z bolečinami.

Omenile pa so še to, da ob e. bloku telo še vedno sodeluje, to pomeni, da resnično lahko potiskate, vendar ne vem zakaj je potem ob e. bloku veliko več vakumskih porodov, jaz bi dejala da zato, ker ženska ne more potiskati, ker nič ne čuti in mora to opraviti vakum.

Problem je v tem, da so občutki drugačni, zmešani. Porodnica se le malokatera zaveda, da je zaradi manjše bolečine tudi sposobnost, da bi resnično obvladala svoje telo pri potiskanju, zmanjšana. In ta zmešan občutek je najhujša stvar pri celem porodu. Zaradi tega lahko porodnica tudi sam atežje da kakršne koli znake, da nekja ni uredu. Vse je odvisno od babice, porodničarja in anestezista – cele ekipe, veliko manj pa od ženske, ki rojeva.
Sama sem se z mamo, ki je v 38 letih prakse v ginekologiji in porodničarstvu izkusila marsikaj in pomagala tisočim pri porodu (tudi 3 generacijam), veliko pogovarjala o tem, kako je pomembno, da se ženska lahko zanese na svoje občutke pri porodu in o tem pove porodničarju.
Če imaš slabšo ekipo in rojevaš pri polni zavesti in občutkih, se še vedno lahko zaneseš nase. Pri kakršni koli drugačni situaciji pa si prepuščena, popolnoma prepuščena drugim.
In prvi porod moje mame ni bil nobena lahka zadeva, tako da lahko trdim, da prekleto dobro ve, kaj pomeni roditi v bolečinah. Ko je rojevala mojega brata, se je zataknil z glavo v materničnem vratu. Zagozdil. CR ni prišel v poštev, ker otroka ne bi več mogli potegniti ven. Razrezati so ji morali tudi maternični vrat, in potem še pomagati z vakumom. Vseeno je še drugič zanosila in rodila mene, veliko lažje in hitreje in brez zapletov. To pa je že druga zgodba, saj sem bila zraven 🙂

Lepo je, da smo objektivno obveščeni o čim več vifdikih nekega postopka, ko gre za naše življenje, da se resničnolahko svobodno odločimo. Žal pa pri našem zdravstvu potuje vse v drugo smer. Zdravniki so se zaščitili kot kočevski medvedi, bolniki pa so prepuščeni sami sebi.

Po mojem samo strašijo, ker pri nas to v praksi ne opravljajo redno, ker baje primanjkuje anestezistov. V tujini je to povsem nekaj normalnega saj z ea rodi okoli 80 – 90% žensk.Pri nas pa ti v materinski šoli omenijo ea le mimogrede, povdarijo le možne slabe strani, zato da ženske odvrnejo .Sama sem rodila z ea v Lj. in nisem imala popolnoma nobenih težav. Nevem , zakaj bi ženske trpele, če ni nujno potrebno.

nova
Uredništvo priporoča

Ne Katarina nič ne strašijo! To so resnično stranski učinki o katerih se skoraj sploh ne govori, zato ne moremo reči, da samo strašijo. E. blok izvajajo v vsaki porodnišnici samo če je takrat na voljo anesteziolog in seveda če imaš denar za plačilo okokli 30.ooo SIT. Baje pa se vse porodnišnice trudijo, da bodo imele dovolj anasteziologov. Ta podatek, ki sem ga napisala ni bil namenjen strašiti, temveč pomagati pri odločitvi, ker je prav, da se ženska zaveda v kaj se spušča.

Moje mnenje pa je, da je prav, da smo seznanjeni tako s pozitivnimi in negativnimi možnostmi – tako kot pri vsaki stvari. Nobena najbrž ne bi bila zadovoljna, če bi nam govorili le o pozitivnih stvareh, potem pa bi se slučajno ravno pri njej kaj zakompliciralo in bi nastopila panika. Mislim, da je prav, da smo se seznanjene z vsemi možnostmi, preden se v neko stvar podamo.

Morda me to nekoliko spominja na carski rez. Nekatere si ga želijo že na začetku nosečnosti, da bi se izognile bolečinam, čeprav na koncu njihov porod poteka prav lepo. Pa tudi pri carskem ni vse ravno najlepše in brez bolečin (to je samo v času dokler si v splošni narkozi) – pa imam pozitivno izkušnjo z njim.

Drage kolegice, če se že pogovarjate o stranskih učinkih je prav ,da se razčistijo vsi pojmi.
kot je bilo rečeno na Tv – preverjeno, kot lahko preberete na spletni strani Med.over.net o EA ( samo poiskati je potrebno ) le-ta, če je količina analgetika pravilno odmerjena! vstavljena! pomeni samo odvzem bolečine, ostalih funkcij pa ne. Torej, če že o nečem govorimo, poslušajmo vse vidike do konca.
Sicer pa – a ni že samo nosečnost, porod in ostale spremljajpče stvari – tvegane ??? – nekatere rodijo bp, druge pa imajo težave – pa zato ni nič kriva EA.
pomislite malo in se brezglavo ne zaletavajte v obsodbe nekaterih ( na žalost za nas) novih stvari. sicer pa se EA v Sloveniji uporablja že od 70 tih let, le v gink. in por. v zadnjem času. Če povem še to, kar je že bilo povedano – pa zato v tako malem številu, ker primanjkuje anesteziologov v Sloveniji – ne pa zato, ker metoda ne bi bila varna. Varna ali škodljiva je v tolikem procentu, kot je lahko varen ali nevaren porod sam ( ali pa operacija slepega črevesa….)
Pa srečno.
Nataša

Pozdravljene!

Pred dobrimi 3 meseci sem rodila prvič. V zadnjem letu sem se zelo intenzivno zanimala kako zgleda porod. Dobivala sem razne informacije od tistih da boli kot hudič (kot da bi ti hrbtenico vlekli iz telesa) do tistih sploh ni tolk hudo. Seveda sem verjela bolj tistim pričevanjem o pošastnih bolečinah, saj ko gledaš slike kaj se takrat dogaja s tvojim telesom je to edino logično da boli. Skratka priznati moram, da me je bil strah in razmišljala sem tudi o ea. Zadnji mesec nosečnosti pa mi je bilo že popolnoma vseeno kako bom spravila tega otročička na svet samo da pride ven. Saj veste, bila sem okorna, pa tudi mali je bil zelo živahen in sem se zelo veselila najinega prvega srečanja.
Na koncu se je stvar popolnoma naravo odvila, ne rečem da je bilo brez bolečin, vendar pa moram priznati, da so bile popolnoma znosne in sploh nisem mogla sproti dojemati situacije – spraševala sem se: “A to je zdaj to, saj ni tako hudo!” Res je da je bil moj porod enostaven in naraven brez dodanih kemikalij, rodila sem s svojimi popadki in brez raznih zatikanj.
Skratka zdaj ko pogledam nazaj bi mi bilo žal, da bi porod prestala kot nek pasivni akter in nikoli ne bi izvedala teh večnih ženskih skrivnosti kako zgleda ko tvoje telo naredi novo bitjece.

New Report

Close