Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja ODLOG CEPLJENJA

ODLOG CEPLJENJA

Pisali ste že, da je mogoč odlog cepljenja do 1 leta. Zanima me, s kakšnim razlogom lahko starši odložimo cepljenje (kaj pravi zakon!) oz. zakaj je odlog za zdravnike sprejemljiv. Nekje sem celo prebrala, da pediatrinja neke mamice samoinciativno cepi šele po 15. mesecu – zakaj se zdravnik tako odloči?

Za odgovor se Vam že vnaprej zahvaljujem.

Spoštovani, cepljenje se odlaga iz različnih razlogov, pa ne le za eno leto, temveč tudi dlje, če je za to postavljena indikacija. Indikacijo za odlog (splošno ali posebno kontraindikacijo za cepljenje, ki je lahko začasna ali trajna), vedno postavi zdravnik, ki opravlja cepljenje.

V programu imunoprofilakse in kemoprofilakse za tekoče leto je določena starost, do katere mora biti opravljeno cepljenje, način izvajanja opredeljuje II. poglavje., Uradni list RS 30/2006 z dne 23. 3. 2006,

4. Imunoprofilaksa posameznika se opravi po preverjanju cepilnega statusa.
To stanje se preveri v zdravstveni dokumentaciji ali tako, da kandidat za cepljenje kot dokaz predloži dokument o opravljenih prejšnjih cepljenjih.
Na podlagi ugotovljenega stanja o prejšnjih cepljenjih in po predhodnem preverjanju splošnih in posebnih kontraindikacij, kar opravi zdravnik, ki opravlja cepljenje, se opravi cepljenje (bazično cepljenje) oziroma ponovno cepljenje (revakcinacija) v skladu s tem programom.
Obvezno je preveriti cepilni status in opraviti manjkajoča cepljenja skladno s programom:
– otrokom pred vstopom v organizirano varstvo, učencem, dijakom in študentom pred vstopom v višjo stopnjo izobraževanja;
– ob poškodbi ali rani;
– dijakom in študentom pred pričetkom opravljanja praktičnega pouka oziroma dela, pri katerem so izpostavljeni nalezljivim boleznim;
– ob zaposlitvi;
– ob sprejemu na zdravljenje v bolnišnici;
– ob vsakem obisku pri osebnem zdravniku;
– ob epidemiološki indikaciji, ki jo postavi IVZ.
Cepljenje se opravi po predhodnem informiranju cepljenih ali zastopnikov oziroma skrbnikov cepljenih oseb glede varnosti in koristi cepljenja ter pojavov pridruženih cepljenju in ravnanja v zvezi z njimi.
11. člen govori tudi o vodenju evidenc o cepljenju in postavitvi kontraindikacije za cepljenje:
11. Vodenje evidenc:
Zdravstveni zavod oziroma zasebni zdravnik, ki opravlja imunoprofilakso ali pod čigar nadzorstvom se ta opravlja, vodi evidenco in izda potrdilo o cepljenju.
Podatki o cepljenju in podatki o trajni kontraindikaciji za cepljenje se evidentirajo v osnovni zdravstveni dokumentaciji in v osebni dokument cepljene osebe (Knjižica o cepljenju, Potrdilo o cepljenju, Mednarodna izkaznica).

O odložitvi cepljenja govori Z A K O N O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH ZAKONA O NALEZLJIVIH BOLEZNIH (ZNB-A),

22.a člen govori o tem, kdaj se poda predlog zdravnika ali staršev za opustitev cepljenja. Razlogi za opustitev so v obeh primerih enaki.

Zdravnik, ki opravlja cepljenje, mora s pregledom osebe, ki se cepi, in vpogledom v njeno zdravstveno dokumentacijo ugotoviti morebitne razloge za opustitev cepljenja, zaradi katerih bi se zdravstveno stanje osebe lahko trajno poslabšalo.
Med razloge za opustitev cepljenja se štejejo:
– alergija na sestavine cepiva,
– resen nezaželen učinek cepiva po predhodnem odmerku istega cepiva,
– bolezen ali zdravstveno stanje, ki je nezdružljivo s cepljenjem.
Ne glede na tretjo alineo prejšnjega odstavka se med razloge za opustitev cepljenja po tem zakonu ne štejejo akutne bolezni ali vročinska stanja, zaradi katerih se cepljenje začasno odloži.
Če zdravnik, ki opravlja cepljenje, ugotovi, da obstajajo razlogi za opustitev cepljenja iz prvega odstavka tega člena, mora dati predlog za opustitev cepljenja, ki mora biti strokovno utemeljen in obrazložen. Zdravstvena dokumentacija osebe iz prvega odstavka tega člena je sestavni del predloga za opustitev cepljenja.
Poleg zdravnika, ki opravlja cepljenje, predlog iz prejšnjega odstavka lahko da tudi oseba iz prvega odstavka tega člena ali njeni starši oziroma skrbniki.
Predlog za opustitev cepljenja se pošlje ministrstvu, pristojnemu za zdravje.

22.b člen

Ministrstvo, pristojno za zdravje, pošlje predlog za opustitev cepljenja Komisiji za cepljenje (v nadaljnjem besedilu: komisija).
Tričlansko komisijo iz prejšnjega odstavka imenuje minister, pristojen za zdravje. Sredstva za delo komisije se zagotavljajo iz državnega proračuna.
Minister, pristojen za zdravje, podrobneje določi način dela komisije.

22.c člen

Komisija mora pri ugotavljanju razlogov za opustitev cepljenja proučiti predlog za opustitev cepljenja. Če oceni za potrebno, zahteva dodatno dokumentacijo oziroma dodatne zdravstvene preglede.
Zahtevo za razgovor pred komisijo lahko poda oseba oziroma njeni starši, skrbniki ali zakoniti zastopniki.
Po opravljenem postopku iz prvega in drugega odstavka tega člena komisija da strokovno mnenje o tem, ali obstajajo ali ne obstajajo razlogi za opustitev cepljenja, in ga pošlje ministru, pristojnemu za zdravje, najpozneje 90 dni od prejema predloga za opustitev cepljenja.
Strokovno mnenje iz prejšnjega odstavka mora vsebovati:
– navedbo nalezljive bolezni, zoper katero naj se opusti oziroma naj se ne opusti cepljenje,
– razloge za opustitev ali neopustitev cepljenja z obrazložitvijo,
– časovno obdobje, za katero naj se opusti cepljenje,
– navedbo lastniškega imena cepiva, s katerim bi se oseba morala cepiti.
Strokovno mnenje iz prejšnjega odstavka lahko vsebuje tudi druge predloge v zvezi s cepljenjem.

Zdravnik se za izvedbo cepljenja vedno mora odločiti v skladu s strokovnimi smernicami oz. presojanju konkretne situacije pri konkretnem otroku.
Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani, na strokovnem forumu objavljam le uradne medicinske članke, revije, dostope do uradno priznanih knjižinic.
LP!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close