Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja nizka raven železa in cepljenje OMR

nizka raven železa in cepljenje OMR

Zanima me, kdaj je lahko otrok cepljen (OMR), kajti ima nizko raven železa in sicer 76. Enoletni sin je imel vnetje srednjega ušesa, zdravil se je z antibiotikom Hyconcil. Pri kontroli so bila ušesa zdrava, bobniča siva, z odsevom. Tri dni po kontroli pa je zopet imel gnojno izliv, dobil nov antibiotik Augmentin. Ker tretji dan po jemanju antibiotika stanje ni bilo boljše, so mu pregledali kri in ugotovili, da gre za virosno okužbo in da je raven železa zelo nizka.Sedaj ima terapijo z Legoferom.Zanima me, ali lahko prenizka raven železa kakorkoli vpliva na uspešno cepjenje OMR? Koliko naj bi bila minimalna vrednost železa ob cepljenju? Vem, da vrednost železa narašča zelo počasi – rada pa bi začela z uvajanjem otroka v vrtec, saj se mi je porodniški dopust iztekel, kmalu pa še ves stari dopust. Gre za pravi začaran krog. Če otroka uvajam pred cepljenjem, je velika možnost, da bo zaradi prenizkega železa zbolel in bo cepljenje zopet preloženo. Kaj mi svetujete?

Hvala za odgovor in lep pozdrav!
Renata

Spoštovani!
Nizka raven železa predvsem slabi otrokovo obrambo, kar pomeni, da je otrok bolj dovzeten za okužbe, sluznice se nekoliko slabše celijo; po drugi strani pa je tudi odgovor na izzvane imunske procese (cepljenje) lahko nekoliko slabši. Neke točno določene vrednosti železa, pri kateri bi striktno določali: cepljenje da ali cepljenje ne, pravzaprav ni.
Glede na podatke o obolevanju otroka: gnojno vnetje ušes, kasneje ponovitev z izlivom, slabokrvnost, …, bi z uvajanjem otroka v vrtec počakala oziroma že v samem startu razmišljala o individualnem varstvu, ali le manjši skupini.
pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close