Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Srbenje kože

Srbenje kože

Spoštovana ga. Nina !
Ker je Vaše področje vedenja zelo veliko,Vas prosim za pomoč.Moja štiriletna vnukinja ima diagnozo nevrodermitis.Testi so pokazali preobčutljvost na arašide in krišino že pred tremi leti.Vsa tri leta smo skrbno upoštevali vsa navodila medicine od uporabe sirupov in vsemogočih mazil.Danes ugotavljamo,da brezuspešno. Najhuje kar doživljamo je srbenje kože, ki nam vsem ne da spati. Otrok zelo trpi,ne more spati in se kljub rokavičkam, ki jih nosi ponoči močno spraska.Ni v Sloveniji strokovnjaka , pri katerem ne bi iskala pomoči.Brez uspeha.Kortiksteroid ne pomaga.Na dieti smo skoraj eno leto brez, jajc,moke in kravjega mleka, da ne bi dodatno obremenjevali telo.Telo smo očistili razbohotenih glivic in glist.Ker otroka zelo opazujem in ker živimo ob obali sem drugič ugotovila, da je stanje zelo poslabšano ob burji. Sprašujem, je morda kakšna povezava med burjo in močno osušitvijo otroške kože. Če je , Vas prosim za nasvet kako ukrepati. oprijemamo se vsake bilke, ker smo že na robu obupa.
Za odgovor prisrčna hvala in lp Sonja

Spoštovana Sonja!
Posredujem vam prvi del odgovora, karerega avtor je priznani slovenski pediater dr. Lev Bregant:
Nevrodermitis ima še drugo, bolj točno ime – atopični dermatitis. S prvim imenom označujemo že močno napredovalo obliko bolezni, ki ne spada med klasične kožne alergije, kot sta urtikarija in ekcem. Po nekaterih avtorjih lahko prizadene do 5% populacije, po drugih pa lahko celo 20% otrok v severno-evropskih deželah pričakuje, da se bodo vsaj enkrat v življenju srečali s to boleznijo. Bolezen ima kroničen potek z občasnimi poslabšanji in izboljšanji, glavni težavi pa sta neprijetno srbenje in praskanje. Na začetku so kožne spremembe vlažne in rosijo, kasneje pa postanejo izrazito suhe, koža odebeli, razpoka in se vname. Obolenje se lahko prvič pojavi že med 2. in 4. mesecem življenja. V nadaljnjem poteku se izgled in intenzivnost bolezni spreminja, kaže pa tendenco po spontanem izzvenevanju po puberteti.
Najpomembnejši simptomi so torej SRBENJE in ponavljajoča se VNETNA ŽARIŠČA na obrazu, vratu, upogibnih delih okončin; aktivnost obolenja variira od blage oblike, preko srednje hude (najbolj pogosto) do hude oblike
Le pri četrtini bolnikov se težave nadaljujejo v odraslo dobo. Bolezen se torej običajno izboljša v puberteti, pri odraslih pa usiha s starostjo.
Značilna je tudi družinska obremenitev, kar pomeni, da ima več kot polovica bolnikov ožjega sorodnika z eno od atopičnih alergičnih bolezni, kot so astma, ekcem in seneni nahod.
V dojenčkovem obdobju so najprej in najbolj prizadeta lica, kasneje tudi čelo, trup in zunanja stran rok in sprednja stran nog. Zaradi intenzivnega srbenja je moten otrokov spanec.
Za otroško obdobje so značilne kožne spremembe po upogibni strani udov, ki so suhe, zadebeljene in se luščijo. Prav tako sta prizadeta obraz in vrat. Pojavlja se za nevrodermitis značilna zadebeljena, suha koža z globokimi razjedami in krastami na upogibni strani velikih sklepov, ki sledi intenzivnemu praskanju. Pogosta komplikacija je bakterijska ali virusna okužba kože.
Vzrok za nastanek atopičnega dermatitisa ni popolnoma jasen: gre za genetsko determinirano kožno obolenje, vzrok sproženja pa še ni točno poznan. Ve se, da gre za alergično dogajanje v koži, ker so v krvi povečane vrednosti imunoglobulinov grupe E. Ti so značilno povečani pri alergijskih dogajanjih. Na potek bolezni vplivajo številni notranji in zunanji dejavniki. Poleg imunskega sistema krivijo za nastanek bolezni tudi avtonomni živčni sistem. Kožna testiranja na alergene hrane ali okolja dajo pozitiven rezultat v treh četrtinah bolnikov, niso pa odločilna za postavitev diagnoze. Zaradi tega je razumljivo, zakaj odstranitev določene hrane ali škodljivega agensa iz okolja ne prinese popolne ozdravitve.
Glavni terapevtski princip je izogibanje škodljivim dejavnikom, vendar le-to pogosto ne zadostuje.
Ugotovili so, da dojenje brez dodajanja kravjega mleka ali prilagojenega otroškega mleka močno zmanjša možnost nastanka atopičnega dermatitisa in drugih alergičnih obolenj pri dojenčkih z družinsko obremenitvijo.

Potrebna je skrbna nega kože in občasno zdravljenje pri dermatologu. Znano je, da mrzlo, suho vreme težave poslabša – torej tudi burja. Izogibati se je treba mrzlemu, suhemu vremenu na eni strani, kot tudi pretoplemu in vlažnemu zraku na drugi strani. Tuširanje in alkalna mila izsušujejo kožo, medtem ko je namakanje v morski vodi koristno. Potenje povečuje občutek srbenja, prav tako volnena oblačila. Priporočljive so lahke obleke iz bombaža. Ker je koža zelo suha in razpokana, jo je potrebno mazati z vlažilnimi losioni ali kremami. Olja so namenjena močno zadebeljeni in razpokani koži. Intenzivno srbenje zmanjšujejo antihistaminiki, ki pa so zaradi močnega sedativnega delovanja priporočljivi le pred spanjem.

Glavno “orožje” pri zdravljenju atopičnega dermatitisa so lokalni kortikosteroidi. Kortikosteroidi delujejo proti vnetju in srbenju istočasno. Imajo pa močne stranske učinke, kot so stanjšanje debeline kože, širjenje kapilar, povečujejo možnost infekcije kože in lasnih mešičkov ter akne. Zaradi omenjenih stranskih učinkov hormonskih mazil in tekočin je nujno strogo slediti navodilom dermatologa, ki naj v celoti vodi zdravljenje kožnega obolenja, alergolog pa naj zdravi druge alergične težave, ki pogosto spremljajo atopični dermatitis, oziroma nevrodermitis.

Osnovni principi v zdravljenju torej obsegajo uporabo mazil in lokalnih imunosupresorskih snovi (steroidi, tacrolimus, pimecrolimus, ascomycin). Ker je bolezen kronična, traja z blažjimi ali hujšimi spremembami in daljšimi in krajšimi remisijami dolga leta. . .
Glede konkretnih težav pri vašem otročičku svetujem, da se ponovno obrnete na dermatologa, ki se ukvarja z otroško dermatologijo, ki bo najbolje odgovoril na vsa konkretna vprašanja.
Nekaj splošnih nasvetov: nikar ne oblačite otroku volnenih oblačil, pri pranju perila ne dodajajte mehčalca, izogibajte se zakajenim prostorom, redno ga negujte s predpisanimi negovalnimi mazili, za kopanje uporabljajte Trixera oljno kopel, ki se dobi v nekaterih lekarnah, tudi istoimenska krema je namenjena koži bolnikov z atopijskim dermatitisom.
Hladni burji ga izpostavljajte čim manj in kožo takrat še dodatno zaščitite z mazilom.
V tujini se je za zdravljenje otrok precej uveljavil tudi Protopic.
Pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Gospa Nina !

Za izčrpno obrazložitev prisrčna hvala !
Vse lepo želim in lp Sonja

New Report

Close