Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja prehrana doječe matere

prehrana doječe matere

Živijo mamice!

Zelo mi je všeč ta spletna stran, saj vedno najdem kaj zanimivega. Zanimajo me vaše izkušnje z otroškimi krči. Baje zelo vpliva kaj je mama, ki do ji otroka. Katere stvari naj ne bi jedla? Ima katera kakšen nasvet?

Že v vaprej se vam zahvaljujem, T.

Izogibaj se kavi, alkoholu, jedem, ki napenja tebe (zelje, fižol gazirana pijača, hruške….), včasih vpliva na krče otročku tudi, če sama piješ kravje mleko ipd….

Tadeja,

najbolje bo, da uporabis iskalnik in kljuc “kolike” ali “krci”. O krcih je skoraj dnevno toliko napisanega, da je nesmiselno vse ponavljat..

Nadica

PREHRANA DOJEČE MATERE
(vir: Dojenje in materinstvo iz srca, s prijaznim dovoljenjem povzeto in prilagojeno iz knjige Ksenije Šoster Olmer, založbe Vale-Novak), str. 92-94.

Vzpodbudne besede nosečnici: >Le jej, saj ješ za dvaGlej da ne boš jedla zelja, pomaranč, cvetače, in .Ali jem hrano, ki je nimam rada, vendar sem jo začela jesti dojenčku v prid ob začetku dojenja ali že med nosečnostjo? Ali si zelo želim določene jedi? Po čem posežem, kadar imam slab dan?< Zelo verjetno je, da otroku prav te jedi povzročajo težave, kajti odpor proti določeni hrani ali pretirana želja po njej so znaki, da materino telo reagira na nenormalen način. Preden se mati loti detektivskega iskanja sumljive hrane, naj se vpraša, ali morebiti dojenček ne dobiva česa drugega, na kar je občutljiv - sok, adaptirano mleko ali vitamine in železo. Zdrav dojenček in zdrava doječa mati, ki ni vegetarijanka, ne potrebujeta dodatnih vitaminov. Čeprav je količina kalcija, fosforja, vitaminov D in C ter cinka in fluora v materinem mleku majhna, je njihovo vsrkanje in zadrževanje v otrokovem telesu ravno pravšnje. Kaj pa strupene snovi iz okolja, ki vstopajo v materino telo in morajo biti potemtakem prisotne tudi v materinem mleku? Občasno smo priča senzacionalističnemu pisanju v časopisih o nevarnostih kontaminiranega materinega mleka. Vendar resni raziskovalci do danes še niso odkrili nevarnosti za otroka, ki je hranjen z materinim mlekom, celo v primerih, ko je šlo za resno kontaminacijo živine, katerih meso so uživale doječe matere. Seveda je tako za zdravje družine kot vašega dojenčka pametno, da se izogibate strupom iz okolja in ne uporabljate pesticidov in drugih pršilcev, kakor tudi, da jeste hrano, ki je pridelana na čimbolj zdrav način. Najbolj enostaven način, kako zmanjšati koncentracijo kemikalij v vaši prehrani je, da jeste manjše količine mesa, oziroma da obrežete vso maščobo, saj je prav maščoba zbirno mesto, kjer se škodljive snovi odlagajo. Čas nosečnosti in dojenja je idealen čas za vzpostavitev ali ponovno uveljavljanje zdrave prehrane v vašem življenju in življenju cele družine. Lažje je jesti zdravo, če je zdravo cela družina, obenem pa s tem vašega otroka že od malih nog učite osnov dobre prehrane in zdravega življenja.

Moja izkušnja je taka, da jem praktično vse, sveže sadje pač v majših količinah. Ne pijem pa čisto nič mleka, jem pa mlečne namaze. V začetku sem spila zelo veliko mleka in jogurtov in je bilo zelooo hudo, mala je bila čist boga, potem sem to ukinila in stvar je bila takoj boljša. Sedaj nimava več težav z napenjanjem.

Pozdravljena!
Pri meni oz. moji punčki je delovalo, ko sem iz jedilnika crtala hrano s konzervansi.Vse ostalo jem v zmernih kolicinah. Veliko uspeha!
Tina

Za krče sem sama pila bebe čaj, je pomagalo. Preizkušeno pomagajo vsi izdatni mlečni izdelki (kaše, mlečni močnik …)

Sem novopečena mamica in na začetku smo imeli kar nekaj težav z krči. Mali se mi je tako smilil, da sem se držala vsakega nasveta, ki mi je prišel na uho. Žal, ni pomagalo prav nič. Po treh tednih vsakodnevnega joka sem mu začela dajati zeliščne kapljice (lekarna Dravograd). Kapljice so pomagale in se je stanje umirilo. Po enem tednu sem začela jesti vse (veliko sadja) pa je bilo vse OK. Res pa je, da tudi zdaj, ko je sinko star 3 mesece kakšno popoldne ga še vedno zvija.
Če povzamem mojo izkušnjo: nekega pravega zagotovila glede prehrane mamice ni, mislim, da je to pač razvojna faza otročička, ki jo je potrebno pač preživeti.

Hvala za izčrpno poročilo. Takoj se počutim malo bolje, ko berem, da mi ne bo treba živeti le ob mesu in krompirju. Hvala.

New Report

Close