Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja meningokoka sepsa

meningokoka sepsa

Pozdravljeni!

V zadnjih dneh je v medijih odmevala smrt 16 in 5 letne deklice. V časopisu sem sicer zasledila nekaj informacij, pa ne dovolj. Pisalo je, da cepivo obstaja, vendar se cepijo samo ljudj, ki potujejo v saudsko Arabijo. Zanima me, ali cepljenje drugače ni priporočljivo in če ne, zakaj ne. Glede na to, da je smrtnost tako visoka, zakaj ne svetujejo cepljenja tako kot npr. pri gripi in hepatitisu.

O tej bolezni ne vem praktično nič in do zdaj sploh nisem vedela da obstaja. Skrbi me za 4 letno hčerko, ki hodi v vrtec. V zimskem času se virusi kar vrstijo, tako da je imunski sistem oslabljen. Kako ravnati s temi z otroci, ki so v vrtcu?

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Spoštovani!
Bakterija Neisseria meningitidis (meningokok) povzroča gnojni meningitis, lahko pa tudi meningokokno sepso (razsoj bakterije po telesu s prizadetostjo mnogih organov). Okoli 2-5% prebivalstva nosi to bakterijo v nosno-žrelnem prostoru, pogosteje otroci. Ob epidemijah se delež nosilcev poveča celo na 20%. Okužba se prenaša kapljično – ob tesnem stiku (poljubljanje, direktni stik z gnojnim materialom iz nosu, spanje v skupnih, slabo zračenih prostorih, obiskovanje tesnih, slabo zračenih, zakajenih diskotek ipd).
Poznamo več različnih tipov te bakterije: A,B,C, ….X,W,Z,Y. V osrednji Evropi, kamor sodi tudi Slovenija, bolezen običajno povzroča tip B, proti kateremu, žal ni cepiva. Uspešno cepivo obstaja proti tipom A,C,W,Y.
V subsaharskem pasu Afrike (Čad, Burkina Faso….), je daleg najpogostejši tip A, zato potnikom, ki potujejo v te kraje in bivajo v tesnem stiku z domačini, priporočamo cepljenje. V teh krajih so tudi pogoste epidemije, med novembrom in majem. V takih epidemijah zboli vsako leto zboli več 1000 do 10.000 ljudi.

Cepivo proti meningokoku torej obstaja, vendar ne proti takemu tipu, ki povzroča obolenja pri nas. Cepljenje torej ne bi bilo uspešno, saj nas cepivo proti tipu A ali C, ne zaščiti pred okužbo s tipom B.

Gnojni meningitis in meningokokna sepsa sta pri nas redki okužbi. V lanskem letu je bilo 9 tovrstnih okužb, v letošnjem pa tudi. Žal pa gre za težke okužbe, ki se v 10-20% končajo s smrtjo. Če oseba zboli s tovrstno okužbo, infektologi pooblaščeni zavodi za zdravstveno varstvo takoj izvajajo začito najtesnejših kontaktov, s katerimi je bila obolela oseba v stiku. Med tesne kontakte sodijo: zlasti družinski člani, partnerji, včasih pa tudi otroci v isti skupini v vrtcu, ki so spali z obolelim; dijaki, ki spijo v dijaškem domu v isti sobi ipd. Zaščito kontaktov izvajamo z zdravili: antibiotiki, najpogosteje z rifampicinom za dva dni, lahko pa tudi z drugimi sredstvi.
Kar se tiče obiskovanja vrtca, bodite brez skrbi. Čez 90% okužb pri otrocih povzročajo razni virusi. Okužbe najbolje preprečujemo, če se čim več gibljemo zunaj; če čimveč zračimo prostore (na ta način koncentracijo virusov in bakterij v zraku močno zmanjšamo). Poskrbimo tudi, da so nosovi vedno čisti.
Pozdrav!
Nina

Tudi moj sin je imel gnojni meningitis pri treh mesecih- grozno je bilo čakati, ali je sepsa ali ni. Nikoli ni bil do takrat bolan, pa je žal dobil in nič ne moreš pomagati

Pozdravljeni!

Ga.Pirnat zelo lepo ste to napisli, bi vam pa rada postavila še eno vprašanje.

Moj sin (ima 18 mesecev) in je bil letos 18.6. cepljen proti klopnem meningitisu (2doza) 1. julija 2012 pa sva bila sprejeta v bolnišnico ,zaradi suma sepse. Zdravniki so sicer pri odpustu dejali da niso potrdili sepse, ko pa sva domov prejela izvid, pa je pisalo, da je imel sepso ter iz neznanega razloga povišano temperaturo. (saj mu do prejema antibijotika ni padla pod 40 stopinjC)
Zanima me vaše mnenje, ali je lahko obolel za sepso zaradi cepiva ( proti klopnem meningitisu ) ter kako je sedaj z cepljenji v prihodnje. Sedaj imava redno ceplenje pri letu in pol pa me je mal strah. Se lahko sepsa ponovi?

Najlepša hvala za vaš odgovor!

Lp Ina

Spoštovani!
Cepljenje proti klopnemu meningoencegalitisu in (bakterijska) sepsa nimata prav nobene povezave. Cepivo proti klopnemu meningiencefalitisu je t.i. mrtvo cepivo, pripravljeno iz mrtvih – inaktiviranih virusov, sepso pa povzroča bakterija – katera, niste navedli, je bila pa očitno uspešno zdravljenja z antibiotikom. Ne vidim ovir za nadaljevanje cepljenja proti KME, oz. nadaljevanje drugih cepljenj. Tudi sestavine cepiva in bakterijska sepsa nimajo povezave. Zakaj je nastopilo septično stanje pri vašem malčku, žal, ne vem in lahko samo ugibam. Morda je šlo za nesrečno naključje, morda pa za prirojeno slabšo odpornosti (oz. imunsko pomanjkljivost) glede obrambe proti piogenim (gnojenje povzročajočim) bakterijam. Pravi naslov za razjasnitev dilem je vaš pediater. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala lepa Ga.Pirnat za pojasnilo. Naš pediater je zelo zadržan glede tah vprašanj, nevem zakaj, zato sem se obrnila na vas in želela izvedeti še vaše mnenje.

Še enkrat hvala lepa in lep pozdrav
Ina

New Report

Close